Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: vēl nav spēkā

Mārupes novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 33/2024

Mārupē 2024. gada 28. decembrī

Grozījumi Mārupes novada pašvaldības domes 2023. gada 28. jūnija saistošajos noteikumos Nr. 24/2023 "Par Mārupes novada pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem"

Apstiprināti ar Mārupes novada pašvaldības domes
2024. gada 28. decembra lēmumu Nr. 20 (sēdes prot. Nr. 23)

Izdoti saskaņā ar
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma
3. panta trešo daļu un Ministru kabineta 2003. gada 27. maija
noteikumu Nr. 275 "Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas
pakalpojumu samaksas kārtība un kārtība, kādā pakalpojuma
izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta" 6. punktu

Izdarīt Mārupes novada pašvaldības domes 2023. gada 28. jūnija saistošajos noteikumos Nr. 24/2023 "Par Mārupes novada pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem" (turpmāk - Saistošie noteikumi) šādus grozījumus:

1. izteikt 3.13. apakšpunktu šādā redakcijā:

"3.13. sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar funkcionāliem traucējumiem;";

2. izteikt XV nodaļas nosaukumu "Sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar invaliditāti" šādā redakcijā:

"XV. Sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar funkcionāliem traucējumiem";

3. izteikt 88. punktu šādā redakcijā:

"88. Sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar funkcionāliem traucējumiem (turpmāk šīs nodaļas ietvaros - pakalpojums) ir pasākumu kopums, kas vērsts uz personas sociālās funkcionēšanas spēju uzlabošanu (fizisko vai psiholoģisko spēju atjaunošana vai uzturēšana, pašaprūpes, ikdienas aktivitāšu un sociālo prasmju attīstīšana), lai nodrošinātu viņas iekļaušanos sabiedrībā, ko sniedz Sociālo pakalpojumu reģistrā reģistrēts pakalpojumu sniedzējs vai sertificēts funkcionālais speciālists (mākslas terapeits, fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, reitterapeits), smilšu spēles terapijas speciālists vai psihologs.";

4. izteikt 89. punktu šādā redakcijā:

"89. Pakalpojumu var saņemt:

89.1. nepilngadīgas personas, kurām noteikta invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, ja personas un viena likumiskā pārstāvja dzīvesvieta vismaz vienu gadu pirms pakalpojuma pieprasīšanas deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā;

89.2. nepilngadīgas personas ar funkcionāliem traucējumiem, kuras apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi vai vispārējās pamatizglītības iestādi un tām izsniegts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums, ja personas un viena likumiskā pārstāvja dzīvesvieta vismaz vienu gadu pirms pakalpojuma pieprasīšanas deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā un pakalpojumu nenodrošina izglītības iestādē, kuru apmeklē bērns;

89.3. pilngadīgas personas, kurām ir noteikta I un II grupas invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, kuras nesaņem citus šajos saistošajos noteikumos minētos pakalpojumos, ja viņas dzīvesvieta vismaz vienu gadu pirms pakalpojuma pieprasīšanas deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā."

5. papildināt ar 89.1 punktu šādā redakcijā:

"89.1 Ja šo saistošo noteikumu 89.1. un 89.2. apakšpunktos minētās personas likumiskais pārstāvis pēdējā gada laikā pirms pakalpojuma pieprasīšanas iegādājies nekustamo īpašumu pašvaldības administratīvajā teritorijā, personas un viņas likumiskā pārstāvja dzīvesvieta var būt deklarēta mazāk par vienu gadu pašvaldības administratīvajā teritorijā.";

6. izteikt 90.1. apakšpunktu šādā redakcijā:

"90.1. ģimenes ārsta vai ārsta speciālista (pediatrs, rehabilitologa, psihiatra, neirologa u.c.) izsniegtu izziņu par personas veselības stāvokli, kurā norādīts nepieciešamais pakalpojums, vai Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu, ja tas neatrodas pašvaldības rīcībā."

7. izteikt 92. punktu šādā redakcijā:

"92. Pakalpojumu piešķir, neizvērtējot ģimenes (personas) ienākumus, šādā apmērā:

92.1. nepilngadīgai personai, kurai noteikta invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, līdz 5200 euro kalendāra gadā;

92.2. nepilngadīgai personai ar funkcionāliem traucējumiem, kura apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi vai vispārējās pamatizglītības iestādi un tai izsniegts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums, līdz 3600 euro kalendāra gadā;

92.3. pilngadīgai personai, kurai noteikta I vai II grupas invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, līdz 3600 euro kalendāra gadā.";

8. papildināt ar 92.1 punktu izteikt šādā redakcijā:

"92.1 Ja persona vienlaikus atbilst vairākām šo saistošo noteikumu 89. punkta apakšpunktos noteiktajām personu grupām, persona var saņemt pakalpojumu apmērā, kādā tas noteikts vienā no šo saistošo noteikumu 92. punkta apakšpunktiem.".

9. Saistošie noteikumi stājas spēkā 2025. gada 1. februārī.

Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Ence

 

Saistošo noteikumu Nr. 33/2024 "Grozījumi Mārupes novada pašvaldības domes 2023. gada 28. jūnija saistošajos noteikumos Nr. 24/2023 "Par Mārupes novada pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem""
paskaidrojuma raksts

Paskaidrojuma raksta sadaļa Norādāmā informācija 
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums  Ar Mārupes novada domes 2018. gada 31. oktobra lēmumu Nr. 25 (protokols Nr. 14) un 2020. gada 28. oktobra lēmumu Nr. 30 (protokols Nr. 20) nolēma apmaksāt speciālo izglītības programmu pirmsskolas izglītības iestāžu un vispārējās pamatizglītības iestāžu bērniem, par kuriem saņemts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums, pakalpojumus (audiologopēds, smilšu terapija, mūzikas un mākslu terapija, ABA terapija, runas attīstības korekcija u.c.) līdz 300 euro mēnesī, ja tie netiek nodrošināti pašvaldības izglītības iestādē.

Iepriekš minēto pakalpojumu apmaksa tiek īstenota kā pašvaldības brīvprātīgā iniciatīva un atbilstoši normatīvajiem aktiem, nepieciešams to reglamentēt ārējā normatīvajā aktā.

Pašvaldību likuma 3. pants noteic, ka Pašvaldības kompetenci nosaka ārējie normatīvie akti un saskaņā ar likumu noslēgtie publisko tiesību līgumi. Publisko tiesību jomā pašvaldība īsteno autonomo kompetenci - autonomās funkcijas un brīvprātīgās iniciatīvas, kas tiek īstenotas kā autonomās funkcijas. Atbilstoši tā paša likuma 44. panta otrajai daļai, dome var izdot saistošos noteikumus, lai nodrošinātu pašvaldības autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot likumos un Ministru kabineta noteikumos paredzēto funkciju izpildes kārtību.

Mārupes novada pašvaldībā ir spēkā esoši Mārupes novada pašvaldības domes 2023. gada 28. jūnija saistošie noteikumi Nr. 24/2023 "Par Mārupes novada pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem", kuru XV nodaļā ir ietverts sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar invaliditāti, kas ir pasākumu kopums, kas atbilstoši personas individuālajām vajadzībām, vērsts uz personas sociālās funkcionēšanas spēju uzlabošanu (fizisko vai psiholoģisko spēju atjaunošanu vai uzturēšanu, pašaprūpes, ikdienas aktivitāšu un sociālo prasmju attīstīšanu), lai nodrošinātu viņas iekļaušanos sabiedrībā, ko sniedz Sociālo pakalpojumu reģistrā reģistrēts pakalpojumu sniedzējs vai sertificēts funkcionāls speciālists (mākslas terapeits, fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, reitterapeits), smilšu spēles terapijas speciālists vai psihologs.

Ievērojot, ka Mārupes novada pašvaldības domes 2023. gada 28. jūnija saistošajos noteikumos Nr. 24/2023 "Par Mārupes novada pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem" noteikts sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar invaliditāti un pakalpojuma piešķiršanas mērķis un apjoms ir analogs pakalpojumam, kuru pašvaldības nodrošina bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem izsniegts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums, nepieciešams izdarīt grozījumos minētajos saistošajos noteikumos, izskatot XV nodaļas nosaukumu "Sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar invaliditāti" jaunā redakcijā "XV. Sociālās rehabilitācijas pakalpojums personām ar funkcionāliem traucējumiem", kā arī papildinot to ar pakalpojumu, ko var saņemt bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem izsniegts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu  2024. gadā pašvaldības apmaksātus atbalsta pasākumus saņem 29 bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem izsniegts Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums.

2025. gada pašvaldības budžetā saistošo noteikumu izpildei plānoti 108000 euro.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci  Saistošo noteikumu tiesiskais regulējums labvēlīgi ietekmēs iedzīvotāju mērķgrupu veselību, uzlabos personu funkcionēšanas spēju, nodrošinot personu speciālās vajadzības.
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām  Persona, kura vēlas saņemt pakalpojumu iesniedz Mārupes novada Sociālajā dienestā iesniegumu, tam pievienojot Pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu un pakalpojuma sniedzēja apliecinājumu sniegt rehabilitācijas pakalpojumu, norādot plānoto nodarbību skaitu nedēļā, vienas nodarbības ilgumu un noteikto samaksu par vienu nodarbību.

Pakalpojumu apmaksā pašvaldība, pamatojoties uz pakalpojuma sniedzēja iesniegtu rēķinu, kuram pievienots izraksts par pakalpojuma saņēmēja apmeklējumu, sasniegtajiem rezultātiem un turpmākajām rekomendācijām.

Administratīvo procedūru izmaksas nav paredzētas.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem  Saistošie noteikumi izstrādāti pašvaldības autonomajai funkcijai, kas noteikta Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 9. punktā - nodrošināt iedzīvotājiem atbalstu sociālo problēmu risināšanā, kā arī iespēju saņemt sociālo palīdzību un sociālos pakalpojumus. Atbilstoši Pašvaldību likuma 5. pantam, pašvaldība realizējusi brīvprātīgās iniciatīvas, papildinot pašvaldības apmaksātu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu klāstu.

Saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai nepieciešams veidot vienu jaunu amata vietu Mārupes novada Sociālajā dienestā.

6. Informācija par izpildes nodrošināšanu  Saistošo noteikumu izpildi nodrošina Mārupes novada Sociālais dienests.

Sociālo pakalpojumu apmaksu veic Mārupes novada pašvaldības Centrālās pārvaldes Finanšu un grāmatvedības nodaļa. 

7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana  Saistošie noteikumi ir piemēroti iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz tikai to, kas ir vajadzīgs minētā mērķa sasniegšanai.

Pašvaldības izraudzītie līdzekļi ir leģitīmi un rīcība ir atbilstoša augstākstāvošiem normatīviem aktiem. 

8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām  Saistošo noteikumu projekts no 2024. gada 3. decembra līdz 17. decembrim publicēts pašvaldības mājas lapā sabiedrības viedokļa noskaidrošanai.

2024. gada 16. decembrī saņemts biedrības "Kopā savā novadā" iesniegums ar lūgumu precizēt Saistošo noteikumu 92.3. apakšpunktu, nosakot, ka pilngadīgai personai, kurai noteikta I vai II grupas invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, līdz 3600 euro gadā. Pakalpojuma apmēru nepieciešams palielināt no 1600 uz 3600 euro gadā, jo personai, sasniedzot 18 gadu vecumu, viņas nepieciešamība saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus nemainās.

Viedoklis izvērtēts Mārupes novada pašvaldības domes Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu 2024. gada 18. decembra komitejā, un atbalstīts, vienlaikus veicot precizējumu Saistošo noteikumu 92.3. apakšpunktā šādā redakcijā:

"92.3. pilngadīgai personai, kurai noteikta I vai II grupas invaliditāte ar funkcionāliem traucējumiem, līdz 3600 euro kalendāra gadā.".

Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Ence

01.02.2025