1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka Limbažu novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldības) pabalstu veidu, to apmēru, pieprasīšanas, piešķiršanas un izmaksas kārtību aizgādnībā esošu pilngadīgo personu aizgādņiem vai pagaidu aizgādņiem (turpmāk – Aizgādnis).
2. Tiesības saņemt pabalstu aizgādnim ir personai, kuras dzīvesvieta ir Latvijas Republikas teritorijā un kura ar Limbažu novada bāriņtiesas (turpmāk – bāriņtiesa) lēmumu iecelta par aizgādni personai ar ierobežotu rīcībspēju, kuras deklarētā dzīvesvieta pirms aizgādnības nodibināšanas bijusi pašvaldības administratīvā teritorija, un kura saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām pilda aizgādņa pienākumus. Bāriņtiesa, izsniedzot lēmumu par aizgādnības nodibināšanu, vienlaikus rakstveidā informē Limbažu novada Sociālo dienestu (turpmāk – Sociālais dienests) un aizgādni par tiesībām saņemt pabalstu.
3. Lai saņemtu Noteikumos paredzēto pabalstu, aizgādnis nosūta iesniegumu uz pašvaldības oficiālo elektronisko adresi vai iesniedz Sociālajā dienestā iesniegumu personīgi vai nosūta pa pastu, vai atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu sagatavotu iesniegumu nosūta uz e-pasta adresi: socialais.dienests@limbazunovads.lv. Iesniegumam atbilstoši Noteikumiem un pieprasījuma mērķim pievienojami citi dokumenti, ja tādi nepieciešami lēmuma pieņemšanai, atbilstoši attiecīgā pabalsta veidam.
4. Sociālais dienests izskata iesniegumu un pieņem lēmumu par pabalsta piešķiršanu vai atteikumu 10 darba dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas.
5. Noteikumos paredzēto pabalstu izmaksā reizi mēnesī, pārskaitot pabalsta summu par iepriekšējo mēnesi aizgādņa kredītiestādes kontā līdz nākamā mēneša desmitajam datumam.
6. Pabalsts tiek piešķirts personām, kurām Bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par personas iecelšanu par aizgādni. Pabalsta apmērs par nepilnu mēnesi tiek noteikts proporcionāli dienu skaitam no tiesību rašanās brīža.
7. Pabalsts pieprasāms sešu mēnešu laikā no tiesību rašanās brīža (t.i. dienas, kad pieņemts lēmums par personas iecelšanu par aizgādni). Ja šis termiņš nokavēts, pabalstu izmaksā tikai par iepriekšējo mēnesi, skaitot no pabalsta pieprasīšanas dienas.
9. Pabalsta saņēmējam ir pienākums nekavējoties informēt Sociālo dienestu par apstākļiem, kas varētu būt par pamatu pabalsta izmaksas pārtraukšanai vai pabalsta apmēra grozīšanai.
10. Pabalsta apmērs mēnesī par vienu aizgādnībā esošu personu neatkarīgi no aizgādnībā esošai personai iecelto aizgādņu skaita ir:
10.1. euro 30,00;
10.2. euro 20,00, ja aizgādnībā esoša persona dzīvo institūcijā vai ilgstoši (ilgāk par trim mēnešiem) atrodas ārstniecības iestādē.
11. Bāriņtiesa nekavējoties informē Sociālo dienestu un pabalsta izmaksa tiek pārtraukta, ja:
11.1. aizgādnībā esoša persona mainījusi pamata dzīvesvietu ārpus Latvijas Republikas teritorijas;
11.2. aizgādnībā esošā persona mirusi;
11.3. miris aizgādnis;
11.4. aizgādnis atstādināts vai atcelts;
11.5. tiesa pilnībā atjaunojusi aizgādnībā esošās personas rīcībspēju.
12. Sociālā dienesta pieņemto lēmumu par Noteikumos minētā pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt Paziņošanas likuma noteiktajā kārtībā paziņo personai, kura pieprasījusi pabalstu.
13. Noteikumos minētos Sociālā dienesta lēmumus un faktisko rīcību personas var apstrīdēt Limbažu novada Domē, Rīgas ielā 16, Limbažos, Limbažu novadā.
Paskaidrojuma raksta sadaļas | Norādāmā informācija |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums | Aizgādņiem netiek paredzēts atbalsts no valsts, tāpēc, izvērtējot prioritātes, būtisks ir atbalsts no pašvaldības. Pašvaldību likuma 44. panta otrā daļa noteic, ka dome var izdot saistošos noteikumus, lai nodrošinātu pašvaldības autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot likumos vai Ministru kabineta noteikumos paredzēto funkciju izpildes kārtību. Saskaņā ar Civillikuma 355. pantu aizgādņus pār pilngadīgajiem pēc tiesas sprieduma ieceļ attiecīgā bāriņtiesa. Lai atbalstītu personas, kuras bāriņtiesa ir iecēlusi par aizgādņiem pilngadīgai personai, apzinīgi pilda savus pienākumus, pašvaldība ir noteikusi materiālā atbalsta veidu – pabalstu aizgādnībā esošo pilngadīgo personu aizgādņiem. 2021. gada 25. novembrī izdotie Limbažu novada pašvaldības domes izdotie Saistošie noteikumi Nr. 26 "Par Limbažu novada pašvaldības pabalstu aizgādnībā esošu pilngadīgo personu aizgādņiem", zaudējuši spēku, līdz ar to ir jāizdod jauni saistošie noteikumi, pamatojoties uz Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu. |
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu | Pabalsta apmērs 30,00 euro aizgādnībā esošo pilngadīgo personu aizgādņiem, savukārt ja aizgādnībā esoša persona dzīvo institūcijā vai ilgstoši (ilgāk par trim mēnešiem) atrodas ārstniecības iestādē pabalsta apmērs 20,00 euro netiek mainīts. Noteikumu izpildei netiek prognozēta papildus finansiāla ietekme uz pašvaldības budžetu. Pašvaldības budžetā šim atbalstam tiek paredzēti 12 600 euro, atbalstot 35 personas. |
3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci | Sociālā ietekme – Noteikumi pozitīvi ietekmēs mērķgrupu, uz kuru attiecināms Noteikumu tiesiskais regulējums. Ietekme uz vidi – neradīs ietekmi uz vidi. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – nav attiecināma. Ietekme uz konkurenci – nav ietekmes. |
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām | 4.1. Institūcija, kurā privātpersona var vērsties Noteikumu piemērošanā, ir Limbažu novada Sociālais dienests (turpmāk – Sociālais dienests). 4.2. Galvenie procedūras posmi un privātpersonām veicamās darbības, ko paredz Noteikumi, ir šādi – lai saņemtu pabalstu, fiziska persona iesniedz iesniegumu Sociālajā dienestā. Lēmumu Sociālais dienests pieņem 10 darba dienu laikā no visu dokumentu iesniegšanas. Pabalstu izmaksā personai, kuru bāriņtiesa ir iecēlusi par aizgādni, vai pagaidu aizgādni pilngadīgai personai, kurai tiesa ir ierobežojusi rīcībspēju, vai nodibinājusi pagaidu aizgādnību. Pabalstus izmaksā uz iesniedzēja norādīto kredītiestādes kontu katru mēnesi. 4.3. Sociālā dienesta pieņemtos lēmumus un faktisko rīcību var apstrīdēt Limbažu novada domē. 4.4. Paredzētās administratīvo procedūru izmaksas – nav paredzētas. |
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem | 5.1. Noteikumu izpildei nav nepieciešams veidot jaunas pašvaldības institūcijas, darba vietas vai paplašināt esošo institūciju kompetenci. 5.2. Noteikumi izstrādāti kā pašvaldības brīvprātīgā iniciatīva atbilstoši Pašvaldību likuma 5. pantam. |
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu | Saistošos noteikumu izpildi nodrošina Sociālā dienesta darbinieki (pieņemot un izvērtējot iesniegumu atbilstību un pieņemot lēmumu). |
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana | Noteikumi ir atbilstoši iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai – sniegt atbalstu personām, kuras rūpējas par personām, kuras pašas par sevi nevar parūpēties. Pašvaldības izraudzītie līdzekļi ir leģitīmi un rīcība ir atbilstoša augstākstāvošiem normatīviem aktiem. |
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām | Saistošo noteikumu projektu izstrādājis Limbažu novada Sociālais dienests. Saistošo noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai no 2024. gada 21. novembra līdz 2024. gada 5. decembrim. Noteiktajā termiņā netika saņemts neviens viedoklis. |