Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: vēl nav spēkā

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījums Autortiesību likumā

Izdarīt Autortiesību likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2000, 11. nr.; 2003, 8. nr.; 2004, 10. nr.; 2007, 6. nr.; 2008, 3. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 205. nr.; 2011, 58. nr.; 2013, 87., 188., 243. nr.; 2014, 257. nr.; 2017, 106. nr.; 2018, 244. nr.; 2020, 218. nr.; 2023, 67. nr.) šādu grozījumu:

Papildināt likumu ar XI1 nodaļu šādā redakcijā:

"XI1 nodaļa
Piekļuves ierobežošana tīmekļvietnēm, kurās prettiesiski publiskoti autortiesību vai blakustiesību objekti

71.1 pants. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetence attiecībā uz autortiesību vai blakustiesību objektu izmantošanas uzraudzību interneta vidē

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, īstenojot uzraudzības iestādes funkcijas Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma izpratnē, šajā nodaļā noteiktajā kārtībā aizsargā autortiesību un blakustiesību subjektu tiesības interneta vidē, tostarp ierobežo piekļuvi tīmekļvietnēm, kurās publiskoti autortiesību vai blakustiesību objekti bez autortiesību vai blakustiesību subjektu piekrišanas.

71.2 pants. Tiesības vērsties Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē

Autortiesību un blakustiesību subjekti, kolektīvā pārvaldījuma organizācijas attiecībā uz to pārstāvētajiem autortiesību vai blakustiesību subjektiem, kā arī vienkāršās licences saņēmēji ar autortiesību vai blakustiesību subjektu rakstveida piekrišanu vai izņēmuma licenciāti ir tiesīgi vērsties Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē ar iesniegumu par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu.

71.3 pants. Iesniegums par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu

(1) Iesniegumā par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu norāda:

1) iesniedzēja vārdu, uzvārdu, personas kodu, deklarēto dzīvesvietu, bet, ja tādas nav, - dzīvesvietu. Ja persona piekrīt saziņai elektroniski, - elektroniskā pasta adresi. Juridiskajai personai - nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi un oficiālo elektroniskā pasta adresi;

2) iesniedzēja pārstāvja (ja iesniegumu iesniedz pārstāvis) vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietu. Ja persona piekrīt saziņai elektroniski, - elektroniskā pasta adresi. Juridiskajai personai - nosaukumu, reģistrācijas numuru, juridisko adresi un oficiālo elektroniskā pasta adresi. Ja pārstāvja adrese ir ārpus Latvijas, papildus norāda elektroniskā pasta adresi;

3) tās tīmekļvietnes domēna vārdu vai vārdus, kurā prettiesiski publiskoti autortiesību vai blakustiesību objekti;

4) autortiesību vai blakustiesību objektus, uz kuriem iesniedzējam ir tiesības un kuri tīmekļvietnē publiskoti prettiesiski, kā arī hipersaites uz minētajiem objektiem;

5) lūgumu pārtraukt autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesisku publiskošanu.

(2) Iesniegumā var norādīt satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja vārdu vai nosaukumu un kontaktinformāciju, ja šī informācija ir iesniedzējam zināma.

(3) Iesniegumam pievieno dokumentus, kuri apliecina iesniedzēja tiesības uz konkrēto autortiesību vai blakustiesību objektu. Vienkāršās licences saņēmējs iesniegumam pievieno arī autortiesību vai blakustiesību subjekta rakstveida piekrišanu attiecībā uz lūgumu pārtraukt autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesisku publiskošanu.

71.4 pants. Lēmums par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu

(1) Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pēc tam, kad saņēmusi iesniegumu par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu, pieprasa, lai satura sniedzējs vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs septiņu dienu laikā no pieprasījuma paziņošanas dienas iesniedz dokumentus, kuri apliecina satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja tiesības tīmekļvietnē publiskot konkrētos autortiesību vai blakustiesību objektus.

(2) Ja satura sniedzējs vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs pēc šā panta pirmajā daļā minētā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pieprasījuma saņemšanas pārtrauc attiecīgo autortiesību vai blakustiesību objektu publiskošanu vai iesniedz dokumentus, kuri apliecina satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja tiesības tīmekļvietnē publiskot konkrētos autortiesību vai blakustiesību objektus, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pieņem lēmumu par lietas izbeigšanu.

(3) Ja satura sniedzējs vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs septiņu dienu laikā no šā panta pirmajā daļā minētā pieprasījuma paziņošanas dienas nepārtrauc autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesisku publiskošanu vai neiesniedz Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pieprasītos dokumentus vai ar satura sniedzēju vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēju nav iespējams sazināties, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome pieņem lēmumu, ar kuru uzliek satura sniedzējam vai mitināšanas pakalpojumu sniedzējam pienākumu septiņu dienu laikā pārtraukt konkrēto autortiesību vai blakustiesību objektu publiskošanu.

71.5 pants. Lēmums par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei

(1) Ja šā likuma 71.4 pantā noteiktajā termiņā autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiska publiskošana netiek pārtraukta vai netiek iesniegti dokumenti, kuri apliecina satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja tiesības tīmekļvietnē publiskot konkrētos autortiesību vai blakustiesību objektus, un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome konstatē, ka Latvijā joprojām ir pieejama tīmekļvietne, kurā acīmredzami tiek pārkāptas autortiesības vai blakustiesības, Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir tiesības pieņemt lēmumu, ar kuru tiek ierobežota piekļuve konkrētajai tīmekļvietnei.

(2) Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, pieņemot lēmumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei un vērtējot tā samērīgumu, ņem vērā:

1) tīmekļvietnes darbības mērķi;

2) satura sniedzēja vai mitināšanas pakalpojumu sniedzēja attieksmi un rīcību;

3) nepieciešamību nodrošināt līdzsvaru starp autortiesību un blakustiesību aizsardzību un tīmekļvietnes lietotāju tiesībām uz informāciju.

(3) Ja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome konstatē, ka ir izveidota tīmekļvietnes kopija, tai ir tiesības pieņemt lēmumu, ar kuru tiek ierobežota piekļuve šādai tīmekļvietnei, tikai izvērtējot tās atbilstību šā panta ceturtajā daļā noteiktajām pazīmēm.

(4) Tīmekļvietne atzīstama par tīmekļvietnes kopiju, ja tā salīdzinājumā ar tīmekļvietni, par kuru bija pieņemts lēmums par piekļuves ierobežošanu, atbilst vismaz divām no šādām pazīmēm:

1) tās domēna vārds ir identisks vai gandrīz identisks;

2) tās saturs ir identisks vai gandrīz identisks;

3) tās vizuālā izpausme ir identiska vai gandrīz identiska;

4) tās lietotāja saskarne ir identiska vai gandrīz identiska.

(5) Lai nodrošinātu šā panta pirmajā un ceturtajā daļā minēto lēmumu izpildi, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome savā tīmekļvietnē uztur un aktualizē šā panta pirmajā un ceturtajā daļā minēto tīmekļvietņu sarakstu.

71.6 pants. Lēmuma par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu un lēmuma par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei pārsūdzēšana

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes lēmumu par autortiesību vai blakustiesību objektu prettiesiskas publiskošanas pārtraukšanu un lēmumu par piekļuves ierobežošanu tīmekļvietnei var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Šo lēmumu pārsūdzēšana neaptur to darbību."

Likums Saeimā pieņemts 2024. gada 12. decembrī.

Valsts prezidents E. Rinkēvičs

Rīgā 2024. gada 28. decembrī

11.01.2025