Tiesību akts: spēkā esošs
Ministru kabineta noteikumi Nr. 703

Rīgā 2024. gada 5. novembrī (prot. Nr. 47 32. §)
Kārtība, kādā finansē elektroenerģijas sistēmas pieslēguma ierīkošanu aizsargātajam lietotājam
Izdoti saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma 9. panta 2.3 daļu

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā finansē elektroenerģijas sistēmas pieslēguma (turpmāk – pieslēgums) ierīkošanu aizsargātajam lietotājam, un ierobežojumus attiecībā uz aizsargātajiem lietotājiem piederošiem nekustamajiem īpašumiem.

2. Ar pieslēguma ierīkošanu šo noteikumu ietvaros saprot jauna pieslēguma ierīkošanu, pieslēguma atjaunošanu vai pieslēguma jaudas palielināšanu.

3. Pieslēguma ierīkošana tiek finansēta saskaņā ar šiem noteikumiem, ja pieslēgums tiek ierīkots objektam (turpmāk – pieslēdzamais objekts), kurš atbilst šādiem kritērijiem:

3.1. pieslēdzamā objekta adrese ir reģistrēta Valsts adrešu reģistrā;

3.2. aizsargātais lietotājs pieslēdzamajā objektā ir deklarējis vai reģistrējis dzīvesvietu;

3.3. pieslēdzamais objekts ir aizsargātā lietotāja faktiskā dzīvesvieta;

3.4. plānotais pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltus, un ievadaizsardzības aparāta strāvas stiprums nepārsniedz 25 ampērus;

3.5. pieslēguma ierīkošana aizsargātajam lietotājam tiek īstenota pirmo reizi.

4. Aizsargātajam lietotājam ir tiesības saņemt valsts atbalstu pieslēguma ierīkošanai vienu reizi un vienā no aizsargātā lietotāja pieslēdzamajiem objektiem.

5. Aizsargātais lietotājs, iesniedzot pašvaldībā iesniegumu, var lūgt pašvaldību iesniegt elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram pieteikumu pieslēguma ierīkošanai aizsargātajam lietotājam (turpmāk – aizsargātā lietotāja pieslēgums).

6. Ja zeme, uz kuras plānots ierīkot aizsargātā lietotāja pieslēgumu, nav aizsargātā lietotāja īpašumā vai tiesiskajā valdījumā, aizsargātajam lietotājam nepieciešams saņemt zemes īpašnieka vai tiesiskā valdītāja rakstveida atļauju pieslēguma ierīkošanai.

7. Ja aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu piesaka pašvaldība un zeme, uz kuras plānots ierīkot aizsargātā lietotāja pieslēgumu, nav aizsargātā lietotāja īpašumā vai tiesiskajā valdījumā, pašvaldībai ir tiesības lūgt zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam atļauju pieslēguma ierīkošanai.

8. Pieslēguma ierīkošana var ietvert pieslēguma projektēšanas darbus.

9. Pieslēguma projektēšanas darbus aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanai organizē elektroenerģijas sadales sistēmas operators, ja aizsargātais lietotājs vai pašvaldība, kura piesaka aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu, un elektroenerģijas sadales sistēmas operators nevienojas citādi.

10. Elektroenerģijas sadales sistēmas operatora segtās izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) par pieslēguma projektēšanas darbu veikšanu kompensē no valsts budžeta līdzekļiem 100 % apmērā atbilstoši šo noteikumu 26. punktam.

11. Ja elektroenerģijas sadales sistēmas operators ir uzsācis pieslēguma ierīkošanu (tai skaitā pieslēguma projektēšanas darbus), bet pieslēguma ierīkošana netiek veikta no elektroenerģijas sadales sistēmas operatora neatkarīgu iemeslu dēļ, Būvniecības valsts kontroles birojs (turpmāk – birojs) kompensē elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram visas radušās šo noteikumu 10. punktā un 12.2. apakšpunktā minētās izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli).

12. Pieslēguma ierīkošanas izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), kas aprēķinātas atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izdotajiem noteikumiem par sistēmas pieslēgumu elektroenerģijas sadales sistēmai, finansē šādā kārtībā:

12.1. 50 % no būvdarbu izmaksām vai slodzes vienības izbūves izmaksām, kas ietvertas pieslēguma maksā, sedz elektroenerģijas sadales sistēmas operators;

12.2. ekonomiski pamatotās attiecīgā pieslēguma ierīkošanas izmaksas, kuras nav sedzis elektroenerģijas sadales sistēmas operators atbilstoši šo noteikumu 12.1. apakšpunktam, sedz no valsts budžeta līdzekļiem atbilstoši šo noteikumu 26. punktam.

13. Aizsargātajam lietotājam pieejamais maksimālais valsts budžeta finansējuma apjoms šo noteikumu 10. punktā minēto elektroenerģijas sadales sistēmas operatora izmaksu segšanai nepārsniedz 2000 euro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli).

14. Aizsargātajam lietotājam pieejamais maksimālais valsts budžeta finansējuma apjoms šo noteikumu 12.2. apakšpunktā minēto izmaksu segšanai nepārsniedz 5500 euro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli).

15. Aizsargātais lietotājs no paša finansējuma sedz:

15.1. izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), kas pārsniedz šo noteikumu 13. un 14. punktā minētās pieslēguma projektēšanas un pieslēguma ierīkošanas maksimālās izmaksas;

15.2. izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), kas nepieciešamas tāda pieslēguma ierīkošanai, kas pārsniedz šo noteikumu 3.4. apakšpunktā minēto maksimālo pieslēguma lielumu.

16. Ja pieslēguma ierīkošanu ir pieteicis aizsargātais lietotājs un elektroenerģijas sadales sistēmas operatora prognozētās pieslēguma projektēšanas un ierīkošanas izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) pārsniedz šo noteikumu 13. un 14. punktā minētās pieslēguma projektēšanas un ierīkošanas izmaksas, elektroenerģijas sadales sistēmas operators pirms pieslēguma projektēšanas darbu uzsākšanas rakstveidā informē par to aizsargāto lietotāju.

17. Ja aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu ir pieteikusi pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā atrodas pieslēdzamais objekts, un elektroenerģijas sadales sistēmas operatora prognozētās pieslēguma projektēšanas un ierīkošanas izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) pārsniedz šo noteikumu 13. un 14. punktā minētās pieslēguma projektēšanas un ierīkošanas izmaksas, elektroenerģijas sadales sistēmas operators pirms pieslēguma projektēšanas darbu uzsākšanas rakstveidā informē par to aizsargāto lietotāju un pašvaldību, kura pieteikusi aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu.

18. Aizsargātajam lietotājam vai pašvaldībai, kura pieteikusi aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu, ir tiesības atteikties no pieslēguma ierīkošanas, ja elektroenerģijas sadales sistēmas operators ir rakstveidā sniedzis aizsargātajam lietotājam vai pašvaldībai, kura pieteikusi aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu, šo noteikumu 16. vai 17. punktā minēto informāciju.

19. Lai saņemtu valsts atbalstu pieslēguma ierīkošanai, aizsargātais lietotājs vai pašvaldība, kas piesaka aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu, iesniedz elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram iesniegumu, kurā apliecina sniegto ziņu patiesumu un to, ka aizsargātais lietotājs un pieslēdzamais objekts atbilst šajos noteikumos minētajām prasībām. Iesniegumam pievieno:

19.1. dokumentus, kas norādīti Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izdotajos noteikumos par sistēmas pieslēgumu elektroenerģijas sadales sistēmai;

19.2. biroja izziņu par personas atbilstību aizsargātā lietotāja statusam datumā, kad aizsargātais lietotājs vai pašvaldība, kura piesaka aizsargātā lietotāja pieslēguma ierīkošanu, iesniegusi birojā rakstveida iesniegumu izziņas saņemšanai;

19.3. apliecinājumu par pieslēdzamā objekta atbilstību šo noteikumu 3.3. apakšpunktā minētajam kritērijam, ko uz dzīvesvietas apsekojuma akta pamata izdevusi pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā atrodas pieslēdzamais objekts;

19.4. Fizisko personu reģistra izdruku par aizsargātā lietotāja deklarēto vai reģistrēto dzīvesvietu;

19.5. attiecīgās zemesgrāmatas nodaļas izrakstu par pieslēdzamā objekta īpašumtiesībām;

19.6. šo noteikumu 6. vai 7. punktā minēto zemes īpašnieka vai tiesiskā valdītāja rakstveida atļauju, ja zeme, uz kuras plānots ierīkot pieslēgumu, nav aizsargātā lietotāja īpašumā vai tiesiskajā valdījumā;

19.7. šo noteikumu ​5. punktā minēto aizsargātā lietotāja iesniegumu, ja iesniegumu iesniedz pašvaldība.

20. Aizsargātajam lietotājam ir tiesības pilnvarot elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru pieprasīt valsts datu reģistru pārvaldniekiem šo noteikumu 19.2.19.4. un 19.5. apakšpunktā minētos dokumentus.

21. Ja aizsargātais lietotājs atbilstoši šo noteikumu 20. punktam ir pilnvarojis elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru pieprasīt valsts datu reģistru pārvaldniekiem šo noteikumu 19.2.19.4. un 19.5. apakšpunktā minētos dokumentus, valsts datu reģistru pārvaldniekiem ir pienākums sniegt šos datus elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram.

22. Ja aizsargātais lietotājs atbilstoši šo noteikumu 20. punktam ir pilnvarojis elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru pieprasīt valsts datu reģistru pārvaldniekiem šo noteikumu 19.2.19.4. un 19.5. apakšpunktā minētos dokumentus, elektroenerģijas sadales sistēmas operators tos pieprasa pēc šo noteikumu 19.6. apakšpunktā minētā zemes īpašnieka rakstveida atļaujas un šo noteikumu 19.3. apakšpunktā minētā pašvaldības apliecinājuma saņemšanas.

23. Ja elektroenerģijas sadales sistēmas operators nav saņēmis (tai skaitā pieprasot no valsts datu reģistra pārvaldniekiem) visus šo noteikumu 19. punktā minētos dokumentus, tas pieslēgumu neierīko.

24. Pašvaldībai ir pienākums apsekot pieslēdzamo objektu un gūt pārliecību par tā atbilstību šo noteikumu 3.3. apakšpunktā minētajam nosacījumam, ja aizsargātais lietotājs ir vērsies pašvaldībā, lai iegūtu šo noteikumu 19.3. apakšpunktā minēto apliecinājumu.

25. Pašvaldībai ir tiesības atteikties izsniegt šo noteikumu 19.3. apakšpunktā minēto apliecinājumu, ja aizsargātais lietotājs liedz pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas pieslēdzamais objekts, veikt šo noteikumu 24. punktā minētās darbības.

26. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators, kas ierīkojis pieslēgumu atbilstoši šajos noteikumos minētajām prasībām, iesniedz birojam rēķinu par šo noteikumu 10. punktā un 12.2. apakšpunktā minētajām izmaksām. Rēķinā norāda:

26.1. kopējās šo noteikumu 10. punktā un 12.2. apakšpunktā minētās izmaksas par aizsargātajam lietotājam ierīkoto pieslēgumu, ko kompensē no valsts budžeta līdzekļiem (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli);

26.2. kopējās izmaksas par šajos noteikumos minēto pieslēgumu projektēšanu un ierīkošanu aizsargātajiem lietotājiem (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli).

27. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators papildus šo noteikumu 26. punktā minētajam rēķinam iesniedz birojam:

27.1. dokumentus, kas pamato pieslēguma projektēšanas un ierīkošanas izmaksas aizsargātajiem lietotājiem;

27.2. šo noteikumu 19. punktā minēto dokumentu kopijas.

28. Birojs, veicot pārbaudi par aizsargātā lietotāja un pieslēdzamā objekta atbilstību šajos noteikumos minētajām prasībām, ņem vērā informāciju, kas bijusi aktuāla datumā, kad elektroenerģijas sadales tīkla operatoram iesniegti šo noteikumu 19. punktā minētie dokumenti.

29. Ja birojs konstatē, ka elektroenerģijas sadales sistēmas operatora iesniegtā šo noteikumu 26. un 27. punktā minētā informācija ir nepilnīga, birojs ir tiesīgs:

29.1. aizturēt rēķina apmaksu elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram par aizsargātajam lietotājam ierīkoto pieslēgumu;

29.2. noteikt termiņu, līdz kuram elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram jānovērš konstatētās nepilnības vai jāiesniedz papildu informācija;

29.3. atteikties izmaksāt šo noteikumu 10. punktā minēto pieslēguma projektēšanas finansējumu un 12.2. apakšpunktā minēto pieslēguma ierīkošanas finansējumu, ja konstatēta neatbilstība šajos noteikumos minētajām prasībām.

Ministru prezidente E. Siliņa

Klimata un enerģētikas ministrs K. Melnis
08.11.2024