Ministru kabineta rīkojums Nr. 906

Rīgā 2024. gada 29. oktobrī (prot. Nr. 46 77. §)
Plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam

1. Apstiprināt Plānu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam (turpmāk – plāns).

2. Noteikt Labklājības ministriju par atbildīgo institūciju plāna īstenošanā.

3. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem priekšlikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, plāna izpildē iesaistītajām institūcijām nodrošināt, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

4. Plānā norādītajām atbildīgajām institūcijām sadarbībā ar līdzatbildīgajām institūcijām nodrošināt plānā paredzēto pasākumu īstenošanu un līdz kārtējā gada 1. martam iesniegt Labklājības ministrijā informāciju par plāna pasākumu izpildi.

Ministru prezidentes pienākumu izpildītāja ‒ tieslietu ministre I. Lībiņa-Egnere

Labklājības ministrs U. Augulis
(Ministru kabineta
2024. gada 29. oktobra
rīkojums Nr. 906)
Plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai 2024.–2029. gadam

2024. gads

1. Plāna kopsavilkums

Plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai (turpmāk – Plāns) ir izstrādāts saskaņā ar Eiropas Komisijas (turpmāk – EK) Eiropas aprūpes stratēģiju1 un Eiropas Komisijas Padomes ieteikumu par piekļuvi cenas ziņā pieejamai un kvalitatīvai ilgtermiņa aprūpei2 (turpmāk – EK Padomes ieteikums). Vienlaikus plāns ir izstrādāts gan saskaņā ar Ministru kabineta (turpmāk – MK) apstiprinātajām "Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam"3 (turpmāk – Pamatnostādnes), gan ņemot vērā Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plānā 2022.–2024. gadam iekļauto4, nodrošinot izvirzīto mērķu sasniegšanu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstībā un pieejamībā.

Gan Eiropā kopumā, gan Latvijā, palielinās iedzīvotāju dzīvildze, taču gadījumos, kad fiziskā un garīgā veselība ir būtiski pasliktinājusies, personas kļūst atkarīgas no līdzcilvēku palīdzības. Līdz ar to sociālās aizsardzības sistēmās arvien lielākam cilvēku skaitam un ilgstošākā posmā ir nepieciešama ilgtermiņa aprūpe.

Eiropas sociālo tiesību 18. pīlārā5 ir uzsvērtas tiesības uz kvalitatīviem ilgtermiņa aprūpes pakalpojumiem par pieņemamu cenu, jo īpaši aprūpei mājās un sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem, pievēršot uzmanību piekļuvei, pakalpojumu kvalitātei un ilgtspējai.

EK Eiropas aprūpes stratēģija un EK Padomes ieteikums nosaka nepieciešamību ES dalībvalstīm uzlabot ilgtermiņa aprūpes sociālās aizsardzības piemērotību, lai veicinātu, ka šie pakalpojumi ir savlaicīgi, visaptveroši un cenu ziņā pieejami. EK Padomes ieteikums paredz ES dalībvalstīm sagatavot un iesniegt EK valsts rīcības plānu, kurā izklāstīti pasākumi šā ieteikuma īstenošanai, ņemot vērā valsts, reģionālos un vietējos apstākļus, kā arī turpmāk paredzēts iesniegt regulārus progresa ziņojumus EK.

Tā kā Latvijas likumdošanā ilgtermiņa aprūpes termina skaidrojums vēl nav reglamentēts, tad Plāna izstrādē Labklājības ministrija ir vadījusies pēc ekspertu darba grupā6 saskaņotā termina skaidrojuma - "Ilgtermiņa aprūpe ir pasākumu kopums ar mērķi nodrošināt dzīves kvalitātes nepazemināšanos un iespējami neatkarīgu dzīvi personai, kurai nepārejošu funkcionālu traucējumu dēļ nepieciešams ilgstošs vai pastāvīgs atbalsts pašaprūpes un ikdienas darbībās vai darbībās, kas saistītas ar neatkarīgu dzīvi. Ilgtermiņa aprūpes pakalpojumi var tik sniegti institūcijā (ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, pansijās) vai personas dzīvesvietā (aprūpes mājās, dienas aprūpes centra, grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums)".

Ņemot vērā to, ka Pamatnostādnēs ir detalizēti analizēta esošā situācija sociālo pakalpojumu jomā, identificēti galvenie izaicinājumi un nepieciešamie pasākumi, Plānā netiek iekļauta minētā informācija. Esošā situācija sociālo pakalpojumu jomā ir analizēta arī "Sociālo pakalpojumu attīstības pamatnostādņu 2014.–2020. gadam īstenošanas gala ietekmes novērtējumā"7. Tāpat Plānā netiek atsevišķi izvirzīti politikas rezultāti un rezultatīvie rādītāji, jo tie ir norādīti Pamatnostādņu 3. sadaļā "Politikas rezultāti un rezultatīvie rādītāji" rādītājos "2. Politikas rezultāts: Nodrošināti iedzīvotāju vajadzībām atbilstoši, kvalitatīvi un efektīvi sociālie pakalpojumi" un "5. Politikas rezultāts: Nodrošināta efektīva sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pārvaldība".

Lai arī lielāka uzmanība Latvijā tiek pievērsta sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu attīstībai, nevar noliegt, ka nepieciešama arī kvalitatīvu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšana klientiem, kuru pilnvērtīga aprūpe mājās ir neefektīva un apgrūtinoša. Tādējādi Plānā tiek ietverti gan pasākumi sabiedrībā balstītu pakalpojumu attīstībai, gan pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā kvalitātes uzlabošanai, jo īpaši integrēto (sociālās aprūpes un veselības aprūpes) pakalpojumu attīstībai. Tāpat Plānā ir ietverti pasākumi gan formālo, gan neformālo aprūpētāju kapacitātes stiprināšanai un digitālo rīku izmantojamības palielināšanai ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pārvaldībā, uzraudzībā.

Plānā iekļauto pasākumu īstenošana ir paredzēta no valsts budžeta vai ES fondu līdzekļiem, kā arī pašvaldību līdzekļiem atbilstoši katras pašvaldības finanšu iespējām. Atsevišķiem pasākumiem šobrīd nav iespējams izdalīt konkrētu finansējumu, jo to īstenošana izriet no lielāka pasākuma vai tiek nodrošināta esošās valsts budžeta iestādes amatalgas/administratīvās kapacitātes ietvaros. Plānā ietverti arī tādi pasākumi, kuru īstenošana ir finansējama ar ES fondu līdzfinansējumu, daļa no tiem paredzēti plašāku pasākumu īstenošanas ietvaros (īstenošanas termiņš ir līdz pat 2029. gadam). Plāna pasākumu norādītais finansējums, kas tiek paredzēts no šiem avotiem, vēl var mainīties ES fondu līdzfinansēto projektu īstenošanas laikā un ir norādīts indikatīvi.

Labklājības ministrija 2024. gada 26. jūlijā iesniedza Plānu izskatīšanai Ministru kabinetā, un tajā bija norādīts pasākumiem nepieciešamais papildu finansējums arī 2025. gadā. 2024. gada 25. septembrī saņemts Ministru prezidentes uzdevums, ņemot vērā Ministru kabinetā izskatīto informatīvo ziņojumu "Par valsts budžeta likumprojektā iekļaujamiem prioritārajiem pasākumiem 2025., 2026., 2027. un 2028. gadam" (24-TA-226) un saistībā ar to pieņemtos lēmumus (Ministru kabineta 19.09.2024. ārkārtas sēdes protokols Nr. 38 2. §), aktualizēt Plāna projektu attiecībā uz tajā ietvertajiem pasākumiem un tiem nepieciešamo valsts budžeta finansējumu un iesniegt precizēto plāna projektu izskatīšanai Ministru kabinetā.

Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīs Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem priekšlikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiks piešķirts vai tiks piešķirts daļēji, tad plāna izpildē iesaistītās institūcijas nodrošinās, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Plāna ieviešanai kopā 2026. un 2027. gadā būtu nepieciešami papildus līdzekļi 77 938 427 euro apmērā un turpmāk ik gadu 39 652 797 euro apmērā, t.sk.:

1) 2026. gadā – 10 832 630 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);

2) 2027. gadā – 13 933 131 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);

3) 2028. gadā un turpmāk ik gadu 13 066 464 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets).

Daļu no pasākumiem iespējams finansēt esošo finanšu līdzekļu ietvaros 2024. gadā – 236 183 391 euro, 2025. gadā 281 254 746 euro, 2026. gadā 262 827 288 euro, t.sk. valsts budžets:

1) 2024. gadā – 46 871 196 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 28 837 782 euro);

2) 2025. gadā – 78 892 774 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 60 864 360 euro);

3) 2026. gadā – 40 216 600 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 22 084 766 euro). Plāns pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā tiks iesniegts EK un Labklājības ministrija regulāri apkopos iesaistīto pušu informāciju par Plāna pasākumu izpildi un iesniegs progresa ziņojumus EK8, pirmo progresa ziņojumu iesniedzot jau 2024. gada jūnijā.

Plāns pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā tiks iesniegts EK un Labklājības ministrija regulāri apkopos iesaistīto pušu informāciju par Plāna pasākumu izpildi un iesniegs progresa ziņojumus EK9, pirmais progresa ziņojums par plāna virzību tika sniegts jau 2024. gada jūnijā.

2. Situācijas apraksts

Sociālās aizsardzības sistēma Eiropā ir izveidota, lai nodrošinātu iedzīvotāju aizsardzību pret riskiem un vajadzībām, kas saistītas ar bezdarbu, slimībām un veselības aprūpi, invaliditāti, vecumu, sociālo atstumtību u.c. Palielinoties paredzamajam dzīves ilgumam, arvien vairāk cilvēku sasniedz vecumu, kad fiziskās un garīgās veselības pasliktināšanās padara viņus atkarīgus no citu palīdzības. Sociālās aizsardzības sistēmām arvien lielākam cilvēku skaitam un ilgstošākā posmā ir jānodrošina ilgtermiņa aprūpe. Tas ietekmē ilgtermiņa aprūpes izdevumus, kas pieaug straujāk nekā veselības aprūpei un pensijām novirzītais finansējums. Tiek prognozēts, ka to cilvēku skaits Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), kuriem nepieciešama ilgtermiņa aprūpe, pieaugs no 30,8 miljoniem 2019. gadā līdz 38,1 miljonam 2050. gadā10.

Ilgtermiņa aprūpei ir būtiska sociāla un ekonomiska nozīme. Tā palīdz ne tikai nodrošināt cienīgu dzīvi un labbūtību tiem, kam vajadzīga aprūpe, un aizsargāt viņu pamattiesības, bet arī samazina nevienlīdzību, tādējādi uzlabojot sociālo taisnīgumu un paaudžu solidaritāti. Ieguldījumiem ilgtermiņa aprūpē ir ekonomiska atdeve, jo rada jaunas darbvietas un atslogo cilvēkus, kuri aprūpē ģimenes locekļus.

Tādēļ Eiropas sociālā politika ir mērķtiecīgi vērsta uz ieguldījumu cilvēkos, lai stiprinātu cilvēku prasmes un spējas un atbalstītu viņus pilnvērtīgi piedalīties nodarbinātībā un sociālajā dzīvē. Eiropas sociālās politikas vispārējie mērķi atspoguļoti stratēģijā "Eiropa 2020"11 un nodrošina iedzīvotāju nabadzības un sociālās atstumtības mazināšanu. Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principi nosaka virzību uz spēcīgu sociālo Eiropu un pauž principus un tiesības, kam ir būtiska nozīme taisnīgas un labi funkcionējošas labklājības sistēmas nodrošināšanā, īstenojot taisnīgumu, iekļautību un vienlīdzīgas iespējas12. Eiropas sociālo tiesību 18. pīlārā5 ir uzsvērtas tiesības uz kvalitatīviem ilgtermiņa aprūpes pakalpojumiem par pieņemamu cenu, jo īpaši aprūpei mājās un sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem, pievēršot uzmanību piekļuvei, pakalpojumu kvalitātei un ilgtspējai.

Savukārt, EK Eiropas aprūpes stratēģija un EK Padomes ieteikums nosaka pasākumus kvalitatīvu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamībai visā ES un situācijas uzlabošanai gan aprūpes saņēmējiem, gan aprūpes sniedzējiem.

Eiropas aprūpes stratēģija vērsta uz kvalitatīvu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību ES dalībvalstīs un situācijas uzlabošanu gan aprūpes saņēmējiem, gan aprūpes sniedzējiem, paredzot šādus principus:

• aprūpes pakalpojumi ir jāpaplašina, lai apmierinātu gan esošās, gan nākotnes vajadzības pēc aprūpes, vienlaikus uzlabojot arī aprūpes kvalitāti un cenas pieņemamību;

• uz konkrētu cilvēku vērsta pieeja nozīmē piedāvāt dažādu pakalpojumu izvēli atbilstoši cilvēku vajadzībām un uzlabot pāreju no institucionālās aprūpes uz aprūpi mājās un sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem;

• ilgtermiņa aprūpes pakalpojumi, kas ir sekmīgi integrēti veselības aprūpē un nodrošina labus aprūpes risinājumus, tajā skaitā cilvēkiem, kam ir vajadzīga paliatīvā aprūpe, uzlabo dzīves kvalitāti un veselības rezultātus, un var veicināt izmaksu lietderību, palīdzot samazināt slogu slimnīcām un citām veselības aprūpes iestādēm;

• inovatīvi digitāli risinājumi, piemēram, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, palīgtehnoloģijas, tele-aprūpe, mākslīgais intelekts un robotika var uzlabot kvalitatīvu, cenas ziņā pieņemamu aprūpes pakalpojumu pieejamību un veicināt neatkarīgu dzīvi.

EK Padomes ieteikums nosaka nepieciešamību ES dalībvalstīm uzlabot ilgtermiņa aprūpes piemērotību, lai veicinātu, ka šie pakalpojumi ir savlaicīgi, visaptveroši un cenu ziņā pieejami, tai skaitā:

• paplašināt ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu piedāvājumu, tostarp attīstot un uzlabojot aprūpi mājās un kopienā balstītu aprūpi;

• mazināt teritoriālās atšķirības, tostarp izmantojot inovatīvas tehnoloģijas un digitālos risinājumus;

• izstrādāt ilgtermiņa aprūpes kvalitātes sistēmu, lai veicinātu pakalpojumu kvalitāti;

• nodrošināt taisnīgus darba apstākļus un prasmju pilnveidi aprūpes darbiniekiem;

vatbalstīt neformālos aprūpētājus, nodrošinot mācības, konsultācijas, psiholoģisku un cita veida atbalstu;

• palielināt saskaņotību ar citām politikas jomām, uzlabot datu vākšanu un ilgtermiņa aprūpes vajadzību prognozēšanu.

EK Padomes ieteikums paredz ES dalībvalstīm sagatavot un iesniegt EK valsts rīcības plānu, kurā izklāstīti pasākumi šā ieteikuma īstenošanai, ņemot vērā valsts, reģionālos un vietējos apstākļus, kā arī turpmāk paredzēts iesniegt regulārus progresa ziņojumus EK.

Tādēļ Plāns ir izstrādāts saskaņā ar EK Eiropas aprūpes stratēģiju un EK Padomes ieteikumu. Vienlaikus plāns ir izstrādāts gan saskaņā ar pamatnostādnēm, gan ņemot vērā Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plānā 2022.–2024. gadam iekļauto13, nodrošinot izvirzīto mērķu sasniegšanu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstībā un pieejamībā.

EK Padomes ieteikums kā ilgtermiņa aprūpes termina skaidrojumu nosaka - "ilgtermiņa aprūpe ir pakalpojumu un palīdzības klāsts cilvēkiem, kuri ilgstošas garīgas un/vai fiziskas nespējas un/vai invaliditātes dēļ ir atkarīgi no palīdzības ikdienas darbībās un/vai kuriem ir vajadzīga pastāvīga aprūpe". Tā kā Latvijas likumdošanā ilgtermiņa aprūpes termina skaidrojums vēl nav reglamentēts, tad Plāna izstrādē Labklājības ministrija ir vadījusies pēc ekspertu darba grupā14 saskaņotā termina skaidrojuma – "Ilgtermiņa aprūpe ir pasākumu kopums ar mērķi nodrošināt dzīves kvalitātes nepazemināšanos un iespējami neatkarīgu dzīvi personai, kurai nepārejošu funkcionālu traucējumu dēļ nepieciešams ilgstošs vai pastāvīgs atbalsts pašaprūpes un ikdienas darbībās vai darbībās, kas saistītas ar neatkarīgu dzīvi. Ilgtermiņa aprūpes pakalpojumi var tik sniegti institūcijā (ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, pansijās) vai personas dzīvesvietā (aprūpes mājās, dienas aprūpes centra, grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums)".

Latvijas sociālās politikas mērķis15 ir palielināt sabiedrībā balstītu pakalpojumu pieejamību, veicināt personu pāreju uz sabiedrībā balstītu vai ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu saņemšanu, vienlaikus uzlabojot ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās sniegto pakalpojumu kvalitāti atbilstoši personas individuālajām vajadzībām un pašaprūpes spējām.

Pamatnostādnes paredz sekmēt iedzīvotāju sociālo aizsardzību, mazināt ienākumu nevienlīdzību un nabadzību, attīstīt pieejamus un individuālajām vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un juridiskā atbalsta sistēmu un tajās iekļautie pasākumi sekmē modernas un pieejamas sociālo pakalpojumu sistēmas izveidi, kas cita starpā uzlabo iedzīvotāju iespējas dzīvot neatkarīgi un dzīvot sabiedrībā. Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plāns 2022.–2024. gadam nosaka īstermiņā veicamos pasākumus, lai sekmētu vienmērīgu, personu vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu attīstību.

Ņemot vērā to, ka Pamatnostādnēs ir detalizēti analizēta esošā situācija sociālo pakalpojumu jomā, identificēti galvenie izaicinājumi un nepieciešamie pasākumi, Plānā netiek iekļauta minētā informācija. Esošā situācija sociālo pakalpojumu jomā ir analizēta arī "Sociālo pakalpojumu attīstības pamatnostādņu 2014.–2020. gadam īstenošanas gala ietekmes novērtējumā"16. Tāpat Plānā netiek atsevišķi izvirzīti politikas rezultāti un rezultatīvie rādītāji, jo tie ir norādīti Pamatnostādņu 3. sadaļā "Politikas rezultāti un rezultatīvie rādītāji" rādītājos "2. Politikas rezultāts: Nodrošināti iedzīvotāju vajadzībām atbilstoši, kvalitatīvi un efektīvi sociālie pakalpojumi" un "5. Politikas rezultāts: Nodrošināta efektīva sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pārvaldība".

Plāns tika prezentēts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā 2024. gada 24. janvārī, kur tika konceptuāli atbalstīta tā tālākā virzība.

Latvijā, tāpat kā visā Eiropā, ir vērojamas būtiskas sabiedrības novecošanās pazīmes, rezultātā pieaug arī pieprasījums pēc ilgtermiņa aprūpes. Mazinoties neformālo aprūpētāju ieguldījumam piederīgo aprūpē demogrāfisko tendenču un migrācijas pieauguma dēļ, pieaug pieprasījums pēc profesionālas ilgtermiņa aprūpes. Taču sociālo pakalpojumu pārklājums valstī ir nevienmērīgs un, pagarinoties dzīvildzei, t.sk. personām ar ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, pieaug pieprasījums pēc ar veselības aprūpi integrētiem sociālajiem pakalpojumiem. Pieaugot vispārējam labklājības līmenim, pieaug arī prasības sociālās aprūpes pakalpojumam un klienta dzīves kvalitātei. Tādējādi sociālas aprūpes pakalpojuma sniedzējs ir spiests veikt dažādus pakalpojuma kvalitātes uzlabošanas pasākumus, veidot plašāku pasākumu apjomu, taču tas noved pie pakalpojuma cenas palielināšanās. Tāpat attīstās arī dažādu digitālo risinājumu pielietojums gan sociālo pakalpojuma organizēšanas, gan pakalpojumu sniegšanas procesos. Digitālie risinājumi samazina personāla patērēto laiku klienta vajadzību izvērtēšanā, nepieciešamo pasākumu plānošanā, informācijas apritē gan starp vienas institūcijas darbiniekiem, gan starpinstitucionālajā sadarbībā.

Ievērojot ilgtermiņa aprūpes klientu vajadzības, aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta starpinstitucionālajai sadarbībai un integrētu (sociālo un veselības aprūpes) pakalpojumu veidošanai. Lai nodrošinātu paliatīvās aprūpes pacientiem pieejamu, uz vajadzībām orientētu aprūpi, Veselības ministrija sadarbībā ar Labklājības ministriju īstenoja pasākumus jauna valsts apmaksāta pakalpojuma - mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma personas dzīvesvietā - ieviešanai, izstrādājot ne tikai pakalpojuma saturu, kā arī organizēšanas un finansēšanas kārtību, bet arī pakalpojumu sniedzēju atlases kritērijus. Jaunais pakalpojums ir līdzvērtīgs hospisa tipa aprūpei pacientiem ar ierobežoti dzīvildzi, integrēti un starpsektorāli nodrošinot gan nepieciešamo aprūpi, gan arī nepieciešamo psihoemocionālo atbalstu, cieņpilnu attieksmi un rūpes pacienta dzīvesvietā. 2023. gadā izstrādāts un Ministru kabinetā izskatīts informatīvais ziņojums par pakalpojuma attīstību un ieviešanu ("Par mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā attīstību", izskatīts Ministru kabineta 2023. gada 8. augusta sēdē prot. Nr. 38/96. §, 23-TA-1434)), savukārt pakalpojuma sniegšana uzsākta ar 2024. gada 1. janvāri, vienlaikus arī Ministru kabineta noteikumu līmenī nosakot pakalpojuma apjomu, saturu, finansēšanas un organizēšanas kārtību17.

Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā (turpmāk – SAC), kurā ir 49 un vairāk pilngadīgo klientu vietas, ir jāveido struktūrvienība veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai (veselības punkts). Minētais nosacījums stājas spēkā 2026. gada 1. janvārī. Lai nodrošinātu normas izpildi, no valsts budžeta līdzekļiem bija plānots līdz 2025. gada 31. decembrim pašvaldībām plānots izmaksāt vienreizējas mērķdotācijas veselības punktu izveidei Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētajās valsts un pašvaldību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un tajās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kuras nodrošina šādus pakalpojumus uz tāda līguma pamata, kas noslēgts ar valsti vai pašvaldību. Tomēr ņemot vērā ekonomisko situāciju, minētā mēŗkdotācija netika piešķirta, līdz ar to tiek risināts jautājums par grozījumu veikšanu un minētā termiņa pagarināšanu uz vienu gadu. Tādējādi tiek plānots būtiski uzlabot veselības aprūpes pieejamību, samazinot nepieciešamību uzturēties stacionārā. Līdz ar veselības punktu izveidi plānots uzsākt sadarbību ar veselības aprūpes jomu integratīvas darba organizācijas un finansēšanas modeļa izstrādē, paredzot arī minētā finansēšanas modeļa aprobēšanu SAC klientiem. Atkarībā no aprobēšanas rezultātiem, tiks izvērtēts esošais normatīvo aktu regulējums un pilnveidots atbilstoši gūtajiem secinājumiem.

Ar ES fondu atbalstu attīstās sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamība pensijas vecuma personām, t.sk. personām ar demenci, personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar ļoti smagiem un multipliem funkcionāliem traucējumiem. Nevalstiskajām organizācijām un citu organizāciju veidotajiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem ir iespējas attīstīt nepieciešamo infrastruktūru, personu vajadzībām piemērotu pakalpojumu veidošanu, kā arī nodrošināt saviem speciālistiem mācības un supervīzijas.

Lai arī lielāka uzmanība tiek pievērsta sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu attīstībai, nevar noliegt, ka nepieciešama arī kvalitatīvu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšana klientiem, kuru pilnvērtīga aprūpe mājās ir neefektīva un apgrūtinoša. Tādējādi, piemēram, Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna ietvaros tiek plānota SAC pakalpojumu pensijas vecuma personām (t.sk. ar demenci) modernizācija, dodot iespēju veidot ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma sniegšanas vietas18. Minētā pasākuma ietvaros ir izstrādāts tipveida būvprojekts kotedžas tipa ēkām, sagatavota būvprojekta tehniskā dokumentācija, lai veiktu nepieciešamos būvdarbus, aprīkotu ēkas un uzsāktu pakalpojumu sniegšanu komfortablos apstākļos gan senioriem, gan darbiniekiem.

Ja vien ir iespējams, klients ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (t.sk. ar demenci) cenšas palikt savā ierastajā dzīvesvietā, kur nereti viss piederīgā aprūpes slogs gulstas uz ģimenes locekļiem, pamatā uz sievietes pleciem. Taču neformālajiem aprūpētājiem bieži trūkst nepieciešamo zināšanu un iemaņu. Tādējādi tiek plānots nodrošināt mācības un veidot atbalsta sistēmu neformālajiem aprūpētājiem, lai uzlabotu viņu sniegtās aprūpes kvalitāti, paplašinātu zināšanas par slimību ietekmi uz personu un mazinātu neformālo aprūpētāju izdegšanu.

Saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem sociālo pakalpojumu jomā klients un viņa apgādnieki maksā par sociālās aprūpes pakalpojumiem. No samaksas par sociālās aprūpes pakalpojumu ir atbrīvotas trūcīgas personas. Ja klients un viņa apgādnieki nespēj samaksāt par sociālās aprūpes pakalpojumu, trūkstošo summu piemaksā pašvaldība, kuras teritorijā ir reģistrēta klienta dzīvesvieta. Pašvaldības ir tiesīgas noteikt klientam labvēlīgākus nosacījumus, taču tikai atsevišķas pašvaldības izmanto šo iespēju. Piemēram, Rīgas valstspilsēta savos saistošajos noteikumos ir noteikusi, ka klienta apgādniekam nav jāmaksā par sociālās aprūpes pakalpojumu SAC. Problēmas rada tas, ka arī pašvaldībām budžetu ietvaros ir ierobežotas iespējas atbalstīt visus iedzīvotājus, kuriem tas būtu nepieciešams. Līdz ar to jau tuvākajā laikā ir plānots veikt izvērtējumu par ilgtermiņa sociālās aprūpes finansēšanas modeļiem, izanalizēt priekšlikumus ilgtspējīga finansēšanas modeļa ieviešanai un veidot jaunu sociālo pakalpojumu apmaksas modeļus19.

Plāna izstrādei ar labklājības ministra 24.02.2023. rīkojumu Nr. 26 "Par darba grupas izveidi" tika izveidota darba grupa, kurā piedalījās nevalstisko organizāciju pārstāvji, sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzēji, Veselības ministrijas pārstāvji, lai uzklausītu iesaistīto pušu viedokli un apkopotu priekšlikumus par Plānā iekļaujamajiem pasākumiem.

Plāna ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai pasākumi

Pasākumu tabulā lietotie saīsinājumi

ANMAtveseļošanas un noturības mehānisms
ESEiropas Savienība
ESF+Eiropas Savienības fonds Plus
ERAFEiropas Reģionālās attīstības fonds
LMLabklājības ministrija
MKMinistru kabinets
NVANodarbinātības valsts aģentūra
NVONevalstiskās organizācijas
PBPašvaldības budžets
SACIlgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija
SIFSabiedrības integrācijas fonds
SIVASociālās integrācijas valsts aģentūra
SPSPLSociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums
VARAMViedās administrācijas un reģionālās aizsardzības ministrija
VBValsts budžets
VMVeselības ministrija
VSACValsts ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija
 

Nr.

Uzdevums

Veicamās darbības

Darbības rezultāts

Izpildes termiņš (gads)

Atbildīgā institūcija

Līdzatbildīgā institūcija

Finanšu ietekme (EUR)

1.

Nodrošināt minimālo sociālo pakalpojumu grozu un tā ietvaros ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību pašvaldībā1) veikt grozījumus SPSPL, nosakot minimālo sociālo pakalpojumu grozu

2) pieprasīt valsts budžetā papildu līdzekļus valsts līdzfinansējuma piešķiršanai pašvaldībām minimālajā sociālo pakalpojumu grozā iekļauto pakalpojumu līdzfinansēšanai

3) nodrošināt sociālo pakalpojumu grozā iekļauto pakalpojumu pieejamību

- ikvienai personai neatkarīgi no personas dzīvesvietas ir pieejami minimālajā sociālo pakalpojumu grozā iekļautie pakalpojumi, mazinātas atšķirības pakalpojumu pieejamībā pašvaldībās

- paplašināts valsts budžeta līdzfinansējums par iedzīvotājiem nodrošinātiem minimālajā sociālo pakalpojumu grozā ietilpstošajiem sabiedrībā balstītiem sociālajiem pakalpojumiem pašvaldībā

1) 2024

2) 2024

3) pastāvīgi

LM

Pašvaldības

Nepieciešami papildu PB līdzekļi līdzfinansējumam

2026. g. un turpmāk ik gadu 26 586 333

2.

Harmonizēt sociālo pakalpojumu jomā lietojamos terminus ar ES normatīvos iekļautajiem terminiem un to definīcijāmveikt grozījumus SPSPL, nosakot ilgtermiņa aprūpes terminus un to definīcijas- vienota izpratne par sociālo pakalpojumu jomā izmantojamajiem terminiem

- Latvijas normatīvajos aktos lietotie termini ir atbilstoši ES ilgtermiņa aprūpes ieviešanas dokumentos ietvertajiem terminiem un to definīcijām

2025

LM

Pašvaldības

Esošo VB līdzekļu ietvaros

3.

Izvērtēt sociālo pakalpojumu samaksas kārtībuveikt izvērtējumu par ilgtermiņa aprūpes finansēšanas modeļiem un to ieviešanas iespējām- veikts izvērtējums par ilgtermiņa sociālās aprūpes finansēšanas modeļiem un sniegti priekšlikumi ilgtspējīga finansēšanas modeļa ieviešanai

- izvērtēta jaunu apmaksas modeļu ieviešana sociālo pakalpojumu nodrošināšanā, balstoties uz izvērtējuma rezultātiem par aprūpes riska apdrošināšanas iespējām

2024

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji, NVO

Pieejamā ES fondu un esošo VB līdzekļu ietvaros20 (ES fondi 108 900, VB 5 000)

4.

Ieviest jaunus sociālo pakalpojumu apmaksas modeļus1) izstrādāt un iesniegt MK konceptuālo ziņojumu par individuālā budžeta pieeju sabiedrībā balstīto pakalpojumu sniegšanā personām ar funkcionāliem traucējumiem

2) pamatojoties uz izvērtējuma rezultātiem, ieviest jaunu sociālo pakalpojumu samaksas kārtību, tai skaitā kupona principu

- ieviesta individuālā budžeta pieeja

- paplašināta kupona principa pielietošana pašvaldībās sociālo pakalpojumu apmaksā

- pilnveidota sociālo pakalpojumu samaksas sistēma

1) 2024

2) 2029

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo VB līdzekļu ietvaros

5.

Pārskatīt ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšanas procesus regulējošos normatīvos aktusVeikts ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu sniedzēju izvēles procedūru izvērtējums un izanalizēta grozījumu normatīvajos aktos veikšanas lietderība (SPSPL un tam pakārtotos MK noteikumos)- izstrādāti priekšlikumi ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlases procedūras vienkāršošanai

- uzlabotas klientu iespējas izvēlēties pakalpojumu sniedzēju, īstenojot uz personu centrēto pieeju ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā

2026

LM

Pašvaldības

Esošo VB līdzekļu ietvaros

6.

Pilnveidot pakalpojumu kvalitātes novērtēšanu un nodrošināt to ievērošanas uzraudzību1) sociālo pakalpojumu sniedzējiem veikt pašnovērtējumus, iegūstot klientu viedokli par saņemto pakalpojumu

2) izvērtēt institūciju kompetenci sociālo pakalpojumu kvalitātes kontroles veikšanā

3) izstrādāt sociālo pakalpojumu kvalitātes uzraudzības sistēmas un efektivitātes novērtēšanas sistēmas aprakstus

- pārskatītas prasības un kvalitātes novērtēšanas kritēriji sociālā pakalpojuma sniedzējam

- mazināta dokumentu sagatavošana papīra formā, samazinot darbinieku darba laika patēriņu veikto darbību dokumentēšanā

- regulāri veikti sociālo pakalpojumu sniedzēju pašnovērtējumi

- veikta klientu apmierinātības anketēšana

- nodrošinātas pakalpojuma kvalitātes pārbaudes un sociālo pakalpojumu efektivitātes novērtēšana

1) pastāvīgi

2), 3) 2028

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji, pašvaldības, sociālā pakalpojums sniedzēja dibinātājs

Esošo VB un PB līdzekļu ietvaros

Pieejamā ESF+ finansējuma ietvaros21

7.

Nodrošināt veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu integritāti ilgtermiņa aprūpes pakalpojumos1) izveidot veselības punktus SAC

2) izstrādāt un aprobēt integrētu organizācijas un finansēšanas modeli veselības aprūpes nodrošināšanai SAC klientiem

3) izvērtēt esošo normatīvo aktu regulējumu un pilnveidot to atbilstoši inovatīvajam finansēšanas modelim

- nodrošināta valsts mērķdotācija Veselības punktu izveidei SAC, kuros ir 49 un vairāk klientu

-izveidoti veselības punkti

- īstenots izmēģinājuma projekts par integrētu organizācijas un finansēšanas modeli

- ieviests integratīvs organizācijas un finansēšanas modelis veselības aprūpes nodrošināšanai SAC klientiem

- nodrošināta veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība SAC klientiem viņiem draudzīgā veidā

- personāls, atbilstoši kompetencei izmanto rīcības algoritmus (piemēram, akūtu saslimšanu/hronisku saslimšanu paasinājuma simptomu agrīna atpazīšana, t.sk. insulta, miokarda infarkta (sirdstriekas) pazīmju atpazīšana; augsta riska; klientu specifiskā aprūpe; vitālo rādītāju mērījumu veikšana un veselības stāvokļa pasliktināšanās agrīna atpazīšana; kritienu riska novērtēšana, mazināšana, rīcība pēc kritiena; izgulējumu riska novērtēšana, izgulējumu aprūpe un profilakse; higiēnas un dezinfekcijas pasākumi)

1) 2026

2), 3) 2027

LM, VM

Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojumu sniedzēji

1) Nepieciešami papildu līdzekļi VB veselības punktu izveidei 2026. g. 1 800 000

2) Būs nepieciešami papildu VB līdzekļi VM, taču šobrīd nav iespējams prognozēt to apmēru, kamēr nav starpministriju darba grupas ieteiktā risinājuma

8.

Veicināt ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma veidošanu pilngadīgām personām1) noteikt kritērijus, kas ir ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums

2) veidot ģimeniskai videi pietuvinātā pakalpojuma sniegšanas vietu prototipus

3) veikt grozījumus normatīvajos aktos

- pilnveidots normatīvais regulējums un uzraudzības sistēma ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu sniegšanai

- uzbūvētas jaunas pakalpojuma sniegšanas vietas 852 senioriem

- personām ar funkcionēšanas ierobežojumiem radīta mājīga vide un esošo pašaprūpes spēju izmantošanas iespējas

1), 2), 3) 2026

LM

Pašvaldības, VSAC, SAC, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Pieejamā ANM un PB finansējuma ietvaros22 (kopā

2024. g. 34 128 107

2025. g. 65 234 219

2026. g. 18 167 976 )

9.

Nodrošināt klientu pašaprūpes spējām un objektīvajām vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus1) veikt priekšizpēti par Latvijas un starptautisko praksi sociālo pakalpojumu uzraudzības un efektivitātes novērtēšanas jomā

2) uzlabot digitālos risinājumus, t.sk. informācijas nodošanas iespējas starp personu un iestādi vai institūciju

3) izstrādātas un ieviestas jaunas klientu novērtēšanas metodes atbilstoši jaunākajām atziņām sociālajā aprūpē

- klientam nodrošināti pakalpojumi atbilstoši viņa pašaprūpes spējām un vajadzībām

- klientam un viņa piederīgajiem radīta iespēja veikt pašaprūpes spēju un vajadzību pašnovērtējumu, ar iespēju iesniegt informāciju pašvaldībā vai pakalpojumu sniedzējam

- mazinājies klienta pamešanas novārtā risks un akūtu situāciju risks, gaidot rindā uz citu pakalpojumu

- pilnveidotas klienta vajadzību novērtēšanas metodes

1) 2028

2), 3) 2029

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo PB līdzekļu ietvaros un plānotā ESF+ finansējuma ietvaros23

10.

Paplašināt inovatīvas pieejas aprūpes pakalpojumos, tai skaitā, pielietojot tehnoloģiskos risinājumus1) īstenot inovatīvus projektus ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai

2) paplašināt digitālos un tehniskos risinājumus

- pakalpojums pieejams dažādām klientu mērķa grupām dzīvesvietā, saglabājot iespēju klientam ar smagiem un ļoti smagiem funkcionēšanas ierobežojumiem, klientam ar demenci dzīvot mājās

- klientam ir iespēja saņemt atbalstu 24/7, variējot gan ar ģimenes resursiem, gan ar citiem pakalpojumiem

- īstenoti inovatīvi projekti sociālo pakalpojumu jomā

- veicināta pakalpojumu pieejamība attālos reģionos

1), 2) 2028

LM

SIF, Pašvaldības, Sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo PB līdzekļu un plānotā

ESF+ finansējuma ietvaros24

11.

Uzlabot personu ar garīga rakstura traucējumiem patstāvīgās dzīves iespējasveikt grozījumus normatīvajos aktos par atbalsta personas lēmuma pieņemšanā pakalpojuma saņemšanu- izveidota normatīvo aktu bāze atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma saņemšanai personām ar garīga rakstura traucējumiem

- personas ar garīga rakstura traucējumiem saņem atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojumu

2024

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo VB līdzekļu ietvaros (saskaņā ar MK 10.01.2023. rīkojumu Nr. 8 "Par konceptuālo ziņojumu "Par atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma ieviešanu"")

Kopš 2024. gada pakalpojuma nodrošināšanai piešķirti VB līdzekļi 629 321.

12.

Izveidot sociālo pakalpojumu sniedzēju infrastruktūras sakārtošanas finansēšanas programmas1) veicināt budžeta līdzfinansējuma programmas sociālo pakalpojumu izveidei un uzlabošanai ieviešanu

2) veikt infrastruktūras renovācijas darbus SAC

- veikti energoefektivitātes pasākumi SAC

- uzlabota vides pieejamība (lifti, pacēlāji, uzbrauktuves u.c.)

- izveidotas papildu budžeta līdzfinansējuma programmas sociālo pakalpojumu izveidei un infrastruktūras uzlabošanai

- izveidotas aizdevumu programmas sociālo pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, valsts garantijas, Altum)

- nodrošināta infrastruktūras un resursu ilgtspēja

Pastāvīgi

LM

Pašvaldības, banku sektors, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Nepieciešami papildu VB līdzekļi 2027. g. un turpmāk ik gadu 4 900 500

13.

Uzlabot tehnisko palīglīdzekļu un tehnoloģiju nodrošinājumu (funkcionālās gultas, pacēlāji, slīdpalagi, slīddēļi, vertikalizatori u.c.) SACpiesaistīt papildfinansējumu SAC palīglīdzekļu un tehniskā nodrošinājuma uzlabošanai- ieviesta mērķdotācija pašvaldību un privātajiem SAC tehnisko palīglīdzekļu un tehnoloģiju nodrošināšanai

- atviegloti sociālā aprūpē iesaistīto darbinieku darba apstākļi, mazināts pārslodzes un darba traumu risks

- aprūpes procesā izmantoti digitālie rīki, kas atvieglo klientu aprūpi un uzraudzību (piemēram, fiksē temperatūras, gaismas un skaņas svārstības, kustību, veic klienta funkcionālos mērījumus u.tml)

- mazināts klientu savainošanās risks

- aprūpes pakalpojumu sniedzēju ēkas un telpas aprīkotas ar "gudrās mājas" tehnoloģijām

Pastāvīgi

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Nepieciešami papildu VB līdzekļi

2026. gadā un turpmāk ik gadu

1 430 400

14.

Uzlabot tehnisko palīglīdzekļu, digitālo un tehnoloģisko risinājumu pieejamību1) veikt izvērtējumu par atbilstošāko palīglīdzekļu nepieciešamību ilgtermiņa aprūpes klientiem

2) veikt grozījumus MK noteikumos "Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi"

- paplašināts par valsts budžeta līdzekļiem saņemamo tehnisko palīglīdzekļu piedāvājums, t.sk., nodrošinot viedās ierīces (krišanas sensori, kustību sensori, automātiskās gaismas, viedie pulksteņi u.c.)

- veicināta personu palikšana un pakalpojumu saņemšana mājas vidē

- veicināta klientu drošība, uzraudzība, t.sk. attālos reģionos

1) Pastāvīgi

2) 2024

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

1), 2) Esošo VB līdzekļu ietvaros (saskaņā MK 15.12.2020. rīkojums Nr. 774 "Par konceptuālo ziņojumu "Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā"")

15.

Veicināt sabiedrības informēšanu un ilgtermiņa aprūpes speciālistu profesijas prestiža paaugstināšanu

veikt sabiedrības informēšanu par sociālajiem pakalpojumiem un to nozīmi

- mazināti stereotipi/aizspriedumi par klientiem un viņu tuviniekiem, kuri ir izvēlējušies nodrošināt ilgtermiņa aprūpi saviem piederīgajiem mājās vai institucionālā vidē

- sabiedrības attieksme pret sociālajiem pakalpojumiem un to saņēmējiem ir tolerantāka

- vieglāka un ātrāka pakalpojuma saņemšanas iespēju meklēšana

- zinošāki, kvalificēti dažādu jomu speciālisti, kuri spēj sniegt konsultācijas potenciālajiem klientiem

- uzlabota komunikācija starp personām un speciālistiem

Pastāvīgi

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji, NVO, izglītības iestādes, kuras nodrošina 1. un 2. līmeņa augstāko profesionālo izglītību sociālajā jomā

Esošo līdzekļu ietvaros

Aprūpētāji

Formālie aprūpētāji

16.

Nodrošināt pietiekamu darbinieku skaitu un konkurētspējīgu atalgojumu1) veikt grozījumus MK noteikumos par valsts un pašvaldību darbinieku darba samaksu

2) palielināt valsts budžeta apjomu darbinieku darba samaksai

- noteikts minimālais personāla skaits klientu aprūpei SAC

- sociālo garantiju nodrošināšana darbiniekiem (veselības apdrošināšanas polises u.c.).

- palielināts aprūpē iesaistīto darba samaksas minimālais apmērs, pilnveidoti darba samaksas principi atbilstoši darbinieku kvalifikācijai

- ieviesta mērķdotācija pašvaldības SAC darbiniekiem

1) 2026

2) pastāvīgi

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji

Nepieciešami papildu VB līdzekļi darba samaksas paaugstināšanai no 2026. gada

ik gadu 6 675 064

17.

Uzlabot kvalifikācijas celšanas pasākumu atbilstību sociālo pakalpojumu sniegšanas vajadzībām1) īstenot personāla mācības jaunu prasmju un metožu pielietošanā

2) nodrošināt personāla tālākizglītības iespējas

- īstenoti izglītošanas pasākumi, t.sk. pieredzes apmaiņas iespējas (t.sk. ārvalstu), praktiska jaunu iemaņu, pieeju un metožu apguve

- nodrošinātas e-mācības ar darba vidē balstītām praktiskajām apmācībām (līdzfinansējuma nodrošināšana prakses vietai)

- īstenotas aprūpes personāla mācības darbā izmantojamo tehnoloģiju pielietošanas un saskarsmes un komunikācijas prasmju attīstībai

1), 2) līdz 2027 un turpmāk pastāvīgi

LM

LM, SIVA, pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji, NVO

Pieejamā ESF+25 finansējuma ietvaros (pieejams līdz 2027.gadam) un ANM finansējuma ietvaros (pieejams līdz 2025. g.1. pusei)26

Nepieciešami arī VB papildu līdzekļi ilgtspējas nodrošināšanai sākot no 2026. gada un turpmāk ik gadu

60 500

18.

Paaugstināt aprūpē iesaistītā personāla (aprūpētāju/ māsu palīgu/medicīnas māsu) kompetenciveikt aprūpes personāla mācības par specifiskām aprūpes prasmēm- darbiniekiem ir zināšanas par

1) akūtu saslimšanu/hronisko slimību paasinājumu simptomiem, to agrīnu atpazīšanu un augsta riska klientu aprūpi,

2) higiēnas un pretepidemioloģisko aizsardzības pasākumu ievērošanu,

3) rīcību augsta riska kontagiozo infekciju epidēmijas gadījumā

4) personu pozicionēšanu, pārvietošanu, t.sk., pielietojot tehniskos palīglīdzekļus un ievērojot ergonomikas principus

5) komunikācijas un darba metodēm, īpatnībām ar vecāka gada gājuma klientiem, ar klientiem ar demenci, ar klientu tuviniekiem, u.c.

2026

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji, VM, SIVA, pašvaldības, NVO

Esošo līdzekļu ietvaros, pieejamā ESF+ finansējuma ietvaros27

19.

Nodrošināt viegli uztveramu, vienotu rīcības algoritmu risku iestāšanās gadījumos izmantošanu aprūpes procesāizstrādāt lokālo kārtību risku iestāšanās gadījumos ilgtermiņa aprūpes institūcijās, kurās nav veselības aprūpes punktu un ārstniecības personu- sociālo pakalpojumu sniedzēji izmanto atbildīgo iestāžu izstrādātos ieteikumus risku vadībā

- sociālo pakalpojumu sniedzēja personāls nepieciešamības gadījumā pielieto algoritmus riska situācijās (piemēram, akūtu saslimšanu/hronisku saslimšanu paasinājuma simptomu agrīna atpazīšana; kritienu riska novērtēšana, mazināšana, rīcība pēc kritiena; higiēnas un dezinfekcijas pasākumi institūcijā)

Pastāvīgi

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji, pašvaldības, NVO

Esošo līdzekļu ietvaros

20.

Veicināt atbalsta pieejamību sociālo pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem1) veikt darbinieku un vadības mācības

2) nodrošināt supervīzijas darbiniekiem

- veikts darba apstākļu un darba vides monitorings

- mazināts darbinieku izdegšana risks

- organizēti darbinieku motivācijas pasākumi

- mazināts mobinga un bosinga risks darba vietā

1), 2) Pastāvīgi

LM

Sociālo pakalpojumi sniedzēji, Pašvaldības, NVO

Esošo līdzekļu ietvaros

21.

Veicināt labās prakses piemēru izplatīšanu un popularizēšanu1) veikt nozarē iesaistīto informācijas apmaiņas pasākumus

2) regulāri atjaunot publiski pieejamo informāciju par ilgtermiņa aprūpi

- apzināti Latvijas, ES dalībvalstu un starptautiskie labās prakses piemēri

- sociālo pakalpojumu sniedzēju, valsts un pašvaldības institūciju mājaslapās pieejama aktuāla un izsmeļoša informācija par pakalpojumu

1), 2) Pastāvīgi

LM

Sociālo pakalpojumi sniedzēji, Pašvaldības, NVO

Esošo līdzekļu ietvaros

Neformālie aprūpētāji

22.

Ieviest atbalsta sistēmu neformālajiem aprūpētājiem1) veikt pētījumu par neformālo aprūpētāju situāciju Latvijā

2) izstrādāt priekšlikumus neformālās aprūpes attīstībai

3) izstādāt un aprobēt Kompetenču attīstības programmu neformālajiem aprūpētājiem

- iegūta pierādījumos balstīta informācija par aprūpētāju situāciju un vajadzībām

- sagatavoti priekšlikumi situācijas uzlabošanai un neformālās aprūpes attīstībai

- sagatavoti speciālisti atbalsta pasākumu nodrošināšanai SIVA Kompetenču centrā

- izstrādāta un aprobēta izmēģinājumprojektā Kompetenču attīstības programmu neformālajiem aprūpētājiem - nodrošinātas atbalsta grupas un citi atbalsta mehānismi/pakalpojumi

- nodrošināti/paplašināti informatīvie kanāli, palīdzības/atbalsta sniegšana krīzes situācijās

1) 2024

2) 2027

3) 2026

LM

NVO, SIVA, pašvaldības

1) Pieejamā ESF+ finansējuma ietvaros28 (80 000)

2) esošā VB līdzekļu ietvaros

3) Pieejamā ANM finansējuma ietvaros29

23.

Veicināt brīvprātīgā darba attīstību ilgtermiņa aprūpēizstrādāt ieteikumus/vadlīnijas brīvprātīgā darba attīstībai- pārskatīta brīvprātīgā darba organizēšana un atbalsta sistēma, nodrošināta procesa uzraudzība

- segti brīvprātīgā darba veicēja izdevumi, kas radušies, veicot brīvprātīgā darbu (ceļa izdevumi, ēdināšana u.tml.)

- organizēti brīvprātīgā darba veicēju piesaistes un motivēšanas pasākumi

Pastāvīgi

LM

NVA, sociālo pakalpojumu sniedzēji, NVO, pašvaldības

Esošo līdzekļu ietvaros

24.

Veicināt darba devēju izpratni par iekļaujošu darba apstākļu ieviešanu/nozīmi, īpaši situācijās, kad darbiniekam jāaprūpē pilngadīga persona ģimenes loceklisveikt informatīvos pasākumus- īstenoti pasākumi sabiedrības un darba devēju informēšanai par neformālās aprūpes vajadzībām un slogu ģimenes locekļiem

Pastāvīgi

LM

Sociālie partneri

Esošo līdzekļu ietvaros

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi

25.

Izveidot un nodrošināt nacionālā ilgtermiņa aprūpes kontaktpunkta darbībunoteikt nacionālo ilgtermiņa aprūpes kontaktpunktu- izveidots nacionālais ilgtermiņa aprūpes kontaktpunkts

- definēta ilgtermiņa aprūpes koordinējošās institūcijas loma un uzdevumi

- definēta starpinstitucionālā sadarbība par ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu (t.sk. ar veselības aprūpes pakalpojumiem)

2024

LM

Pašvaldības, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo VB līdzekļu ietvaros (LM kapacitāte)

26.

Paplašināt digitālo rīku izmantošanu aprūpes procesa plānošanā un uzraudzībā1) paplašināt digitālos risinājumus un to izmantošanu SAC

2) noteikt nepieciešamos datus un datu uzskaites apjomu

3) apmācīt personālu digitālo risinājumu lietošanā

- izveidota platforma, kuru izmanto sociālo pakalpojumu sniedzēji

- ieviesti digitālie risinājumi aprūpes darba organizācijai, uzskaitei, nodrošinātās aprūpes uzraudzībai un analīzei, tai skaitā valsts politikas veidošanas mērķiem

- ieviesta klientu automatizētā uzskaite, t.sk. par vajadzību apmierināšanu (ilgums, intensitāte, pašaprūpes spēju izmaiņu dinamika)

- nodrošināta datu integrācija ar valsts, pašvaldību un privāto pakalpojumu sniedzēju datu sistēmām

- ieviesta darbu un darba laika, funkcionālo spēju vērtējuma, plānošanas, izpildes pilnvērtīga uzskaite ilgstošās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniegšanā

1), 2), 3) 2027

LM, VARAM

Pakalpojumu sniedzēji

Pieejamā ERAF finansējuma ietvaros30

27.

Uzlabot sociālo pakalpojumu sniegšanas un darbinieku resursu pieejamības plānošanas sistēmas1) veikt informācijas sistēmas SPOLIS uzlabojumus (datu uzkrāšanai un analizēšanai par pakalpojumu saņēmējiem un pakalpojumu sniegšanu), uzraudzības pasākumu efektīvai veikšanai

2) paplašināt tehnisko un digitālo nodrošinājumu

3) veikt personāla mācības digitālo risinājumu lietošanā

- izveidots digitāls risinājums sociālo pakalpojumu datu uzkrāšanai un analīzei

- regulāri veikta potenciālo pakalpojumu saņēmēju plānošana un analīze pašvaldībās

- veikta aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešamo darbinieku skaita plānošana

1), 2), 3) 2028

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji

1) Pieejamā ESF+ finansējuma ietvaros31

2), 3) Esošo līdzekļu ietvaros

28.

Veicināt digitālo risinājumu izmantošanu sociālo pakalpojumu (t. sk. sociālās aprūpes) nodrošināšanas organizācijā (pārvaldība, uzraudzība, plānošana, izpilde)1) izveidot digitālo sociālo pakalpojumu uzskaites sistēmu pašvaldībās

2) veikt personāla mācības ikdienas darbā izmantojamās digitālās pakalpojumu uzskaites sistēmas lietošanā

- ieviesta elektroniska pakalpojuma dokumentēšana

- samazināta dokumentu sagatavošana papīra formā samazinot darbinieku darba laika patēriņu dokumentēšanā

- personālas apmācīts digitālās pakalpojumu uzskaites sistēmas lietošanā

1), 2) Līdz 2026. gada vidum

LM

Pašvaldības Sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo līdzekļu ietvaros

Pieejamā ANM finansējuma ietvaros32

29.

Uzlabot informācijas apriti starp speciālistiem un resoriem1) paplašināt un ieviest informācijas apmaiņas kanālus, digitālus risinājumus starp aprūpē iesaistītajiem speciālistiem

2) paplašināt digitālos informācijas ieguves un nodošanas veidus par ilgtermiņa aprūpes pakalpojumiem

- īstenota veselības aprūpes speciālistu, sabiedrības, ģimenes locekļu informēšana un izglītošana par aprūpes pakalpojumiem

- veicinātas personas iespējas izmantot autorizētu piekļuvi informācijai par veiktajām aktivitātēm ar klientu, iesniegt iesniegumu, komunicēt un risināt citus sadarbības jautājumus ar pakalpojumu sniedzēju un iesaistītajām personām

1), 2) Pakāpeniski līdz 2029. gadam

LM

VM, sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo līdzekļu ietvaros

30.

Veicināt Eiropas "Zaļā kursa" principu piemērošanu sociālo pakalpojumu sniedzēju institūcijās1) ieviest Eiropas "Zaļā kursa" principu piemērošanu sociālo pakalpojumu sniedzēju institūcijās;

2) pārskatīt/ veikt grozījumus normatīvajos aktos

- veicināta viedas pārvietošanās, zemu emisiju ēku būvniecība un videi draudzīgu materiālu izmantošana ēku renovācijā, atjaunojamās enerģijas izmantošana institūciju darbībā

- veicināta ilgtspējīga resursu izmantošana

1), 2) Pastāvīgi

LM

Sociālo pakalpojumu sniedzēji

Esošo līdzekļu ietvaros

Ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldību budžetu

Plānā iekļauto pasākumu īstenošana ir paredzēta no valsts budžeta vai ES fondu līdzekļiem, kā arī pašvaldību līdzekļiem atbilstoši katras pašvaldības finanšu iespējām. Plāna pasākumu ieviešana ir jāvērtē komercdarbības atbalsta kontroles kontekstā un gadījumos, kad publiskā finansējuma piešķīrums ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, tiks piemērotas komercdarbības atbalsta kontroles normas, un veikts arī plānotās finanšu instrumentu programmas ietekmes izvērtējums.

Atsevišķiem pasākumiem šobrīd nav iespējams izdalīt konkrētu finansējumu, jo to īstenošana izriet no lielāka pasākuma vai tiek nodrošināta esošās valsts budžeta iestādes amatalgas/administratīvās kapacitātes ietvaros.

Plānā ietverti arī tādi pasākumi, kuru īstenošana ir finansējama ar ES fondu līdzfinansējumu, daļa no tiem paredzēti plašāku pasākumu īstenošanas ietvaros (īstenošanas termiņš ir līdz pat 2029. gadam). Plāna pasākumu norādītais finansējums, kas tiek paredzēts no šiem avotiem, vēl var mainīties un ir norādīts indikatīvi. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīs Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem priekšlikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiks piešķirts vai tiks piešķirts daļēji, tad plāna izpildē iesaistītās institūcijas nodrošinās, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Plāna ieviešanai kopā 2026. un 2027. gadā būtu nepieciešami papildus līdzekļi 77 938 427 euro apmērā un turpmāk ik gadu 39 652 797 euro apmērā, t.sk.:

1) 2026. gadā – 10 832 630 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);

2) 2027. gadā – 13 933 131 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);

3) 2028. gadā un turpmāk ik gadu 13 066 464 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets).

Daļu no pasākumiem iespējams finansēt esošo finanšu līdzekļu ietvaros 2024. gadā – 236 183 391 euro, 2025. gadā 281 254 746 euro, 2026. gadā 262 827 288 euro, t.sk. valsts budžets:

1) 2024. gadā – 46 871 196 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 28 837 782 euro);

2) 2025. gadā – 78 892 774 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 60 864 360 euro);

3) 2026. gadā – 40 216 600 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 22 084 766 euro). Plāns pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā tiks iesniegts EK un Labklājības ministrija regulāri apkopos iesaistīto pušu informāciju par Plāna pasākumu izpildi un iesniegs progresa ziņojumus EK33, pirmo progresa ziņojumu iesniedzot jau 2024. gada jūnijā.

Pielikumā: Plānā iekļauto uzdevumu īstenošanai nepieciešamais valsts un pašvaldību budžeta finansējums (euro).


1 Eiropas Komisija (2022). A European Care Strategy for caregivers and care receivers, https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&furtherNews=yes&newsId=10382

2 Padomes 2022.gada 7.septembra ieteikumi par piekļuvi cenas ziņā pieejamai un kvalitatīvai ilgtermiņa aprūpei https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:c77be4d8-2f5e-11ed-975d-01aa75ed71a1.0020.02/DOC_1&format=PDF

3 Apstiprinātas ar Ministru kabineta 01.09.2021. rīkojumu Nr. 616 "Par Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021.-2027. gadam". Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/325828-par-socialas-aizsardzibas-un-darba-tirgus-politikas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam

4 Apstiprināts ar Ministru kabineta 30.03.2022. rīkojumu Nr. 231 "Par Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plānu 2022.–2024. gadam". Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/331256-par-socialo-pakalpojumu-pilnveidosanas-un-attistibas-planu-2022-2024-gadam

5 Eiropas Parlaments (2017). Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principi, https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/economy-works-people/jobs-growth-and-investment/european-pillar-social-rights/european-pillar-social-rights-20-principles_lv

6 Ar labklājības ministra 24.02.2023. rīkojumu Nr. 26 "Par darba grupas izveidi" izveidota darba grupa, kurā piedalījās nevalstisko organizāciju, Veselības ministrijas pārstāvji, sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzēji

7 Pieejams: https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/a7d57dd0-0473-45a1-8324-c7375afd2b79

8 Atbilstoši EK noteiktajam progresa ziņojumu iesniegšanas grafikam katrai dalībvalstij, kas tiks izstrādāts tuvākajā laikā.

9 Atbilstoši EK noteiktajam progresa ziņojumu iesniegšanas grafikam katrai dalībvalstij, kas tiks izstrādāts tuvākajā laikā.

10 Eiropas Savienība (2021). The 2021 Ageing Report: Economic and Budgetary Projections for the EU Member States (2019-2070)

11 Eiropas Padome (2010). "Stratēģija Eiropa 2020", https://www.eesc.europa.eu/lv/sections-other-bodies/other/europe-2020-steering-committee

12 Eiropas Parlaments (2017). Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principi, https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/economy-works-people/jobs-growth-and-investment/european-pillar-social-rights/european-pillar-social-rights-20-principles_lv

13 Apstiprināts ar Ministru kabineta 30.03.2022. rīkojumu Nr. 231 "Par Sociālo pakalpojumu pilnveidošanas un attīstības plānu 2022.–2024. gadam". Pieejams: https://likumi.lv/ta/id/331256-par-socialo-pakalpojumu-pilnveidosanas-un-attistibas-planu-2022-2024-gadam

14 Ar labklājības ministra 24.02.2023. rīkojumu Nr. 26 "Par darba grupas izveidi" izveidota darba grupa, kurā piedalījās nevalstisko organizāciju, Veselības ministrijas pārstāvji, sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzēji

15 Labklājības ministrija: Sociālie pakalpojumi, https://www.lm.gov.lv/lv/socialie-pakalpojumi-0

16 Pieejams: https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/a7d57dd0-0473-45a1-8324-c7375afd2b79

17 MK 20.02.2024. noteikumi Nr. 112 "Paliatīvās aprūpes noteikumi"

18 Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.2. reformas "Sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam" 3.1.2.3.i. investīcijas "Ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma noturība un nepārtrauktība: jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstība pensijas vecuma personām" ietvaros

19 Tehniskās palīdzības ERAF, ESF+, KF, TPF finansējuma (2021-2027) ietvaros

20 4.3.5.3. pasākuma "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" projekta finansējuma ietvaros

21 4.3.5.3. pasākuma "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" projekta finansējuma ietvaros

22 ANM 3.1.2.3.i. investīcijas "Ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma noturība un nepārtrauktība: jaunu ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstība pensijas vecuma personām" projektu ietvaros

23 4.3.5.3. pasākuma "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" projekta finansējuma ietvaros

24 4.4.1.1. pasākuma "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā" projekta ietvaros

25 4.3.5.4. pasākuma "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" projekta ietvaros

26 ANM 3.1.2.4.i. investīcijas "Sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sinerģiska attīstība cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem drošumspējas veicināšanai" projekta ietvaros

27 4.3.5.4. pasākuma "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" projekta ietvaros

28 4.3.4.3. pasākuma "Pasākumi ģimenes un darba dzīves saskaņošanai" projekta ietvaros

29 ANM 3.1.2.4.i. investīcijas "Sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sinerģiska attīstība cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem drošumspējas veicināšanai" projekta ietvaros

30 Sociālās aprūpes informatīvās sistēmas (e-aprūpe) projekta izmaksas pagaidām nav aprēķinātas, notiek priekšizpēte, indikatīvi tie būtu apmēram 3,5 miljoni euro. Pasākums plānots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 1.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Izmantot digitalizācijas priekšrocības iedzīvotājiem, uzņēmumiem, pētniecības organizācijām un publiskajām iestādēm" 1.3.1.1. pasākuma "IKT risinājumu un pakalpojumu attīstība un iespēju radīšana privātajam sektoram" ietvaros

31 4.3.5.3. pasākuma "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" projekta ietvaros

32 ANM investīcijas 2.1.2.1. "Centralizētās platformas un sistēmas" nolūka "Pašvaldību pakalpojumu digitālā transformācija un pašvaldību atbalsta procesu modernizācija un centralizācija, t. sk. sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām" projekts "Labklājības nozares un pašvaldību sociālās sfēras platformas DigiSoc izstrāde", kopējā pieejamā summa līdz 2026.gadam 6,2 miljoni eiro)

33 Atbilstoši EK noteiktajam progresa ziņojumu iesniegšanas grafikam katrai dalībvalstij, kas tiks izstrādāts tuvākajā laikā.

Labklājības ministrs U. Augulis
Pielikums
Rīcības plāns ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamības un attīstības veicināšanai
Kopsavilkums par plānā iekļauto uzdevumu īstenošanai nepieciešamo valsts un pašvaldību budžeta finansējum (euro)
 

Pasākums

Budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums

Nepieciešamais papildu finansējums

Pasākuma īstenošanas gads
(ja pasākuma īstenošana ir terminēta)

Komentārs

2024

2025

2026

2024

2025

2026

2027

turpmākajā laikposmā līdz pasākuma pabeigšanai
(ja pasākuma īstenošana ir terminēta)

turpmāk ik gadu
(ja pasākuma izpilde nav terminēta)

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

0

Rīcības plānā iekļauto uzdevumu īstenošanai nepieciešamais valsts un pašvaldību budžeta finansējums (euro)

KOPĀ

236 183 391

281 254 746

262 827 288

0

0

37 418 963

40 519 464

866 667

39 652 797

x

Plāna ieviešanai kopā, 2026. un 2027. gadā būtu nepieciešami papildus līdzekļi 77 938 427 euro apmērā un turpmāk ik gadu 39 652 797 euro apmērā, t.sk.:
2026.gadā – 10 832 630 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);
2027.gadā – 13 933 131 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets);
2028. gadā un turpmāk ik gadu 13 066 464 euro (valsts budžets), 26 586 333 euro (pašvaldību budžets).
Daļu no pasākumiem iespējams finansēt esošo finanšu līdzekļu ietvaros 2024.gadā – 236 183 391 euro, 2025.gadā 281 254 746 euro, 2026.gadā 262 827 288 euro, t.sk. valsts budžets:
2024. gadā – 46 871 196 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 28 837 782 euro);
2025.gadā – 78 892 774 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 60 864 360 euro);
2026.gadā – 40 216 600 euro (t.sk. Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 22 084 766 euro).
 Pašvaldību budžets

x

189 312 195

202 361 972

222 610 688

0

0

26 586 333

26 586 333

0

26 586 333

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

46 871 196

78 892 774

40 216 600

0

0

10 832 630

13 933 131

866 667

13 066 464

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

18 033 414

18 028 414

18 131 834

0

0

9 965 964

13 066 464

0

13 066 464

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

28 837 782

60 864 360

22 084 766

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

 

Informatīvi Sadalījumā pa budžeta resoriem

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 08. Sabiedrības integrācijas fonds

x

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

 13. Finanšu ministrija

x

27 267 589

53 855 595

13 649 869

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

27 267 589

53 855 595

13 649 869

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

19 370 714

21 750 801

22 086 067

0

0

10 832 630

13 933 131

866 667

13 066 464

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana

x

18 033 414

18 028 414

18 131 834

0

0

9 965 964

13 066 464

0

13 066 464

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

1 337 300

3 722 387

3 954 233

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

 29.Veselības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

1

Nodrošināt minimālo sociālo pakalpojumu grozu un tā ietvaros ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamību pašvaldībā

KOPĀ

188 315 299

196 846 970

224 059 623

0

0

26 586 333

26 586 333

0

26 586 333

x

Finansējums atbilstoši 22-TA-1080 Tiesību akta projekta "Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojuma/anotācijas 3. sadaļai (I daļa).
 Pašvaldību budžets

x

182 451 677

190 983 348

218 092 581

 

0

26 586 333

26 586 333

 

26 586 333

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

5 863 622

5 863 622

5 967 042

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

5 863 622

5 863 622

5 967 042

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

5 863 622

5 863 622

5 967 042

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

5 863 622

5 863 622

5 967 042

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

2

Harmonizēt sociālo pakalpojumu jomā lietojamos terminus ar ES normatīvos iekļautajiem terminiem un to definīcijām **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

0

0

0

0

0

0

0

0

x

3

Izvērtēt sociālo pakalpojumu samaksas kārtību

KOPĀ

113 900

0

0

0

0

0

0

0

0

x

1) Pasākums tiek veikts 2024.gadā noslēgtā līguma starp Labklājības ministriju un biedrību "Latvijas Samariešu apvienība" ietvaros, nodrošinot pētījumu par ārvalstu pieredzi labklājības nozarei aktuālos jautājumos, kas skar ilgtermiņa aprūpes nodrošināšanu – "Kopšanas apdrošināšana" un "Pašaprūpes novērtējuma instrumenti" veikšanu.
2) Pasākuma ietvaros tiek veikts pētījums par ilgtermiņa sociālās aprūpes finansēšanas modeļiem un izstrādāti priekšlikumi ilgtspējīga finansēšanas modeļa ieviešanai.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

113 900

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

5 000

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

108 900

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

113 900

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 05.63.00 "Dotācija biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskām organizācijām"

5 000

 

 

 

 

 

 

 

 

2 024

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanaapakšprogramma 70.50.00 "Tehniskā palīdzība ERAF, ESF+, KF, TPF finansējuma apgūšanai (2021-2027)"

108 900

 

 

 

 

 

 

 

 

2 024

4

Ieviest jaunus sociālo pakalpojumu apmaksas modeļus**

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

5

Pārskatīt ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu nodrošināšanas procesus regulējošos normatīvos aktus **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

6

Pilnveidot pakalpojumu kvalitātes novērtēšanu un nodrošināt to ievērošanas uzraudzību **

KOPĀ

0

805 287

654 233

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams. Pasākums SAM 4.3.5.3. projekta "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" ietvaros, https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/5282ab1a-524b-4068-afa8-7e86f711f678
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

805 287

654 233

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

805 287

654 233

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

805 287

654 233

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021.-2027.)" (pasākumaam finansējums iekļauts 9. pasākuma izdevumos)

0

805 287

654 233

0

0

0

0

0

 

2 028

7

Nodrošināt veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu integritāti ilgtermiņa aprūpes pakalpojumos

KOPĀ

0

0

0

0

0

1 800 000

0

0

0

x

Līdzfinansējums pašvaldībām veselības punktu izveidošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.
Aprēķins: 60 institūcijas (ar klientu vietu skaitu 49 un vairāk) x 30 000 euro = 1 800 000 euro.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

1 800 000

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

1 800 000

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

1 800 000

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

 

 

 

 

0

1 800 000

 

 

 

2 026

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

8

Veicināt ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma veidošanu pilngadīgām personām

KOPĀ

34 128 107

65 234 219

18 167 976

0

0

0

0

0

0

x

https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/4c184433-7d5d-4abc-b092-154f4f1d2c3c
https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/7881a805-30a8-47b9-b307-752e69f57c83
 Pašvaldību budžets

x

6 860 518

11 378 624

4 518 107

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

27 267 589

53 855 595

13 649 869

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

27 267 589

53 855 595

13 649 869

0

0

0

0

0

0

x

 13. Finanšu ministrija

x

27 267 589

53 855 595

13 649 869

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanaapakšprogrammā 74.07.00 "Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) finansējums projektu un pasākumu īstenotājiem"

27 267 589

53 855 595

13 649 869

 

 

 

 

 

 

2 026

9

Nodrošināt klientu pašaprūpes spējām un objektīvajām vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus *

KOPĀ

0

5 000

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums SAM 4.3.5.3. projekta "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" ietvaros, https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/5282ab1a-524b-4068-afa8-7e86f711f678
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

5 000

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

5 000

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

5 000

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021.-2027.)"

0

5 000

0

 

0

0

0

0

 

2 025

10

Paplašināt inovatīvas pieejas aprūpes pakalpojumos, tai skaitā pielietojot tehnoloģiskos risinājumus

KOPĀ

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums SAM 4.4.1.1. projekta "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā" ietvaros. https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/f23d7278-3348-4cb7-89ab-2c4cec409bfa
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

 08. Sabiedrības integrācijas fonds

x

232 893

3 286 378

4 480 664

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu īstenošana (2021–2027)"

232 893

3 286 378

4 480 664

 

0

0

0

0

0

2 028

11

Uzlabot personu ar GRT patstāvīgās dzīves iespējas

KOPĀ

629 415

629 321

629 321

0

0

0

0

0

0

x

Papildus nepieciešamais finansējums saskaņā ar Ministru kabineta 10.01.2023. rīkojumu Nr. 8 "Par konceptuālo ziņojumu "Par atbalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma ieviešanu"" (turpmāk - ziņojums):
2025. gadā 1 539 434 euro;
2026. gadā 2 028 807 euro;
2027. gadā 2 677 131 euro;
2028. gadā 3 528 447 euro;
2029. gadā (un turpmāk ik gadu) 4 648 930 euro.
Ņemot vērā, ka valsts budžetā, kopš 2024. gada ir pieejams finansējums šim pakalpojumam, bet mazākā apjomā nekā tas norādīts ziņojumā, tad koriģēts papildu nepieciešamais finansējums:
2025. gadā 910 113 euro (1 539 434 euro - 629 321 euro);
2026. gadā 1 399 486 euro (2 028 807 euro - 629 321 euro);
2027. gadā 2 047 810 euro (2 677 131 euro - 629 321 euro);
2028. gadā 2 899 126 euro (3 528 447 euro - 629 321 euro);
2029. gadā (un turpmāk ik gadu) 4 019 609 euro (4 648 930 euro - 629 321 euro).
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

629 415

629 321

629 321

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

629 415

629 321

629 321

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

629 415

629 321

629 321

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

510 835

629 321

629 321

 

 

 

 

 

 

x

  97.02.00 "Nozares centralizēto funkciju izpilde"

118 580

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

12

Izveidot sociālo pakalpojumu sniedzēju infrastruktūras sakārtošanas finansēšanas programmas

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

4 900 500

0

4 900 500

x

Valsts līdzfinansējums jaunu sociālo pakalpojumu sniegšanas vietu izveidošanai vai esošo sakārtošanai, t.sk. labiekārtošanai un iekārtošanai.
Ņemot vērā, ka valsts budžeta resursi ir ierobežoti un nav iespējams vienā gadā sniegt atbalstu lielam skaitam pakalpojumu sniedzēju, plānots, ka gadā valsts sniegs atbalstu vidēji 3 pakalpojuma sniedzējiem.
Potenciāli līdzfinansējuma saņēmēji lielākoties plānoti SAC. 2024. gadā ēkas būvniecības izdevumi vidēji ir 1650 euro/1m2 (izmaksas atkarīgas no materiāliem un tehnoloģiskajiem rinājumiem, kas izmantoti būvniecībā ). Jāņem vērā, ka papildus visām ēkām nepieciešams veikt vides pielāgošanu, t.sk. lifta izbūve, pacēlāji, pandusi, kas sadārdzina izmaksas. Kā arī pasākums paredz telpu iekārtošanas izmaksas, t.sk. kosmētiskais remonts, iebūvējamas mēbeles, mēbeles, santehnika u.c. telpu iekārtošanas izmaksas, kā arī teritorijas pielāgošanas un labiekārtošanas darbus, kas atkarīgas no pieguļošās teritorijas platības. Ņemot vērā minēto, indikatīvi prognozējams, ka izmaksas faktiski ir 2 x lielākas uz 1 m2, t.i. 3300 euro. Papildus aprēķinā ņemt vērā, ka izmaksas 2027. gadā būs lielākas nekā 2024. gadā. Prognozēts izdevumu pieaugums 10% apmērā (3 300 x 1.1 = 3630).
Aprēķins: vidēji 500 m2 (kāds var būt 250 m2, bet kāds pat 750 m2, pieņēmums, ka vidēji 450 m2) x 3 pakalpojuma sniedzēji x 3 630 euro (indikatīvi izmaksas uz 1m2 ēkas rekonstrukcijai, labiekārtošanai, t.sk. pilnīgai iekārtošanai 1 m2 = 3000 euro bez PVN, ar PVN - 3 630) = 1 633 500 euro x 3 = 4 900 500 euro.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

4 900 500

0

4 900 500

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

4 900 500

0

4 900 500

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

4 900 500

0

4 900 500

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanajauna LM apakšprogramma

 

 

 

 

 

 

4 900 500

0

4 900 500

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

13

Uzlabot tehnisko palīglīdzekļu un tehnoloģiju nodrošinājumu (funkcionālās gultas, pacēlāji, slīdpalagi, slīddēļi, vertikalizatori u.c.) aprūpes institūcijās

KOPĀ

0

0

0

0

0

1 430 400

1 430 400

0

1 430 400

x

Valsts līdzfinansējums SAC TPL iegādei. Plānots uz 1 klienta vietu (4.aprūpes līmenis) 3000 euro 5 gadu periodā (600 euro gadā).
Atbilstoši Pārskatam par sociālajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību pašvaldībā 2022.gadā pakalpojumu nodrošina 9 534 personām (8999 pilngadīgām personām un 535 bērniem).
1/4 daļa 4.aprūpes līmenis, t.i. 2 384 personas ar smagiem kustību traucējumiem ("guļoši").
Aprēķins: 2 384 klientu vietas/personas x 600 euro = 1 430 400 euro gadā.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

1 430 400

1 430 400

0

1 430 400

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

1 430 400

1 430 400

0

1 430 400

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

1 430 400

1 430 400

0

1 430 400

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanajauna LM apakšprogramma

 

 

 

 

 

1 430 400

1 430 400

0

1 430 400

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

14

Uzlabot tehnisko palīglīdzekļu, digitālo un tehnoloģisko risinājumu pieejamību

KOPĀ

11 535 377

11 535 471

11 535 471

0

0

0

0

0

0

x

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums - TPL esošais finansējums valsts budžetā.
Nepieciešamais papildu finansējums (avots): Ministru kabineta 15.12.2020. rīkojums Nr. 774 "Par konceptuālo ziņojumu "Par situāciju paliatīvajā aprūpē Latvijā un nepieciešamajām izmaiņām paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā"" 9. risinājuma ietekme uz valsts budžetu:
1) 2025. gadā 1 215 265 euro;
2) 2026. gadā 1 538 923 euro;
3) 2027. gadā (un turpmāk ik gadu) 1 862 580 euro.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

11 535 377

11 535 471

11 535 471

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

11 535 377

11 535 471

11 535 471

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

11 535 377

11 535 471

11 535 471

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

11 535 377

11 535 471

11 535 471

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

15

Veicināt sabiedrības informēšanu un ilgtermiņa aprūpes speciālistu profesijas prestiža paaugstināšanu **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

16

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Nodrošināt pietiekamu darbinieku skaitu un konkurētspējīgu atalgojumu

KOPĀ

0

0

0

0

0

6 675 064

6 675 064

0

6 675 064

x

Aprēķins balstīts uz SPSPL pārejas noteikumu punkta "50. Valsts 2022. un 2023. gadā sniedz atbalstu atlīdzības palielināšanai aprūpētājiem, kuriem ir darba tiesiskās attiecības ar pašvaldības dibinātām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām, vai tādiem ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, kuriem ir noslēgts līgums ar pašvaldību par minēto pakalpojumu sniegšanu, atbilstoši gadskārtējām valsts budžeta likumā piešķirtajām apropriācijām. Atbalsta veidu, apjomu un nosacījumus tā saņemšanai nosaka Ministru kabinets." izpildi 2023. gadā.
Aprēķins:
2023. gadā faktiski izlietotais valsts finansējums 2 224 984 euro. Valsts atbalsts izmaksāts vidēji mēnesī par 6 615 personām (valsts atbalsts plānots uz 1 pakalpojuma saņēmēju, analoģiski MKN 17.01.2023. Nr.25 "Noteikumi par valsts atbalstu pašvaldībām atlīdzības palielināšanai aprūpētājiem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās"), vidēji uz vienu personu mēnesī 28.03 euro (2 224 984 euro : 6 615 pers. : 12 mēn).
Ņemot vērā, ka valsts līdzfinansējums atlīdzības nodrošināšanai plānots visiem SAC sociālājā darbā un aprūpē iesaistītajiem speciālistiem, t.sk. sociālajiem rehabilitētājiem, sociālajiem aprūpētājiem, sociālajiem darbiniekiem,psihologiem, interešu pulciņa audzinātājiem, vecākajiem aprūpētājiem, aprūpētājiem u.c. , lai sasniegtu mērķi, nepieciešams lielāks atbalsta apjoms, kas indikatīvi plānots 3 x lielāks nekā 2023. gadā faktiski izmaksātais, kad valsts līdzfinansējums tika nodrošināts tikai par vecākajiem aprūpētājiem un aprūpētājiem izmaksāto atlīdzību.
6 615 personas x 84.09 euro (28.03 euro x 3) x 12 mēn = 6 675 064 euro.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

6 675 064

6 675 064

0

6 675 064

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

6 675 064

6 675 064

0

6 675 064

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

6 675 064

6 675 064

0

6 675 064

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

0

 

 

 

0

6 675 064

6 675 064

0

6 675 064

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

17

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Uzlabot kvalifikācijas celšanas pasākumu atbilstību sociālo pakalpojumu sniegšanas vajadzībām

KOPĀ

348 400

212 100

150 000

0

0

60 500

60 500

0

60 500

x

Pasākums lidz 2025.gada 1.pusgadam tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1.2.4.i. investīcijas "Sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sinerģiska attīstība cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem drošumspējas veicināšanai" projekta "RAITI: Rehabilitācija. Atbalsts. Iekļaušana. TālākIzglītība." ietvaros, organizējot neformālo aprūpētāju mācības par aprūpes nodrošināšanu. ANM finansējums 2024. un 2025. gadā 60 500 euro.
Indikatīvās valsts budžeta izmaksas pēc ANM investīciju projekta īstenošanas 2026. gadā un turpmāk ik gadu 60 500 euro. Indikatīvais mācību dalībnieku skaits: 2024.gada II.pusgadā - 50 personas, no 2026.gada - 100 personas. Indikatīvās vienas personas mācību izmaksas - 605 euro.
Pasākums tiek īstenots 4.3.5.4. pasākuma "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" projekta ietvaros, plānotas ilgstošas sociālās aprūpes institūciju aprūpētāju apmācības. Plānota profesionālās pilnveides izglītības programmu īstenošana aprūpētājiem valsts un pašvaldību iestādēs, biedrībās un nodibinājumos, kas ir sociālo pakalpojumu sniedzēji – šeit SAC un citu aprūpes iestāžu aprūpētāji noteikti varēs iesaistīties. Indikatīvās izmaksas: 780 000.00 euro (2024. gadā: 300 000 euro; 2025. gadā: 200 000 euro; 2026. gadā: 150 000 euro; 2027. gadā 130 000 euro). Indikatīvais mācību dalībnieku skaits: 780 personas.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

348 400

212 100

150 000

0

0

60 500

60 500

0

60 500

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

60 500

60 500

0

60 500

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

348 400

212 100

150 000

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

348 400

212 100

150 000

0

0

60 500

60 500

0

60 500

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 05.37.00 Sociālās integrācijas valsts aģentūras administrēšana un profesionālās un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšana

 

 

 

 

 

60 500

60 500

 

60 500

 

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana74.06.00 "Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projekti un pasākumi"

48 400

12 100

 

 

 

 

 

 

 

2 025

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027)".

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

2 027

18

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Paaugstināt aprūpē iesaistītā personāla kompetenci (aprūpētāju/ māsu palīgu/medicīnas māsu)

KOPĀ

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek īstenots 4.3.5.4. pasākuma "Profesionāla un mūsdienīga sociālā darba attīstība" projekta ietvaros, plānotas ilgstošas sociālās aprūpes institūciju aprūpētāju apmācības, nodrošinot mācības līdz 880 personām..
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027)".

300 000

200 000

150 000

0

0

0

0

0

0

2 026

19

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Nodrošināt viegli uztveramu, vienotu rīcības algoritmu risku iestāšanās gadījumos izmantošanu aprūpes procesā **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

20

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Veicināt atbalsta pieejamību sociālo pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

21

Aprūpētāji/ Formālie aprūpētāji
Veicināt labās prakses piemēru izplatīšanu un popularizēšanu **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

22

Aprūpētāji/ Neformālie aprūpētāji
Ieviest atbalsta sistēmu neformālajiem aprūpētājiem

KOPĀ

80 000

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums iek īstenots SAM 4.3.4.3. projekta "Izvērtējumi pierādījumos balstītas sociālās politikas pilnveidei" ietvaros.
Atbalsta sistēmas veidošana neformālajiem aprūpētējiem ir viena no aktivitātēm, kas iekļaujas Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1.2.4.i. investīcijas "Sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sinerģiska attīstība cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem drošumspējas veicināšanai" projekta "RAITI: Rehabilitācija. Atbalsts. Iekļaušana. TālākIzglītība." ietvaros Informācija par finansējumu ir iekļauta 17.pasākuma aprakstā.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

80 000

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

80 000

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

80 000

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"**

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027)"

80 000

 

 

 

 

 

 

 

 

2 024

23

Aprūpētāji/ Neformālie aprūpētāji
Veicināt brīvprātīgā darba attīstību ilgtermiņa aprūpē **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

24

Aprūpētāji/ Neformālie aprūpētāji
Veicināt darba devēju izpratni par iekļaujošu darba apstākļu ieviešanu/nozīmi, īpaši situācijās, kad darbiniekam jāaprūpē pilngadīga persona ģimenes loceklis **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

25

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi
Izveidot nacionālo ilgtermiņa aprūpes kontaktpunktu **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

26

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi*
Paplašināt digitālos rīku izmantošanu aprūpes procesa plānošanā un uzraudzībā

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Sociālās aprūpes informatīvās sistēmas (e-aprūpe) projekta izmaksas pagaidām nav aprēķinātas, notiek priekšizpēte, indikatīvi tie būtu apmēram 3,5 miljoni eiro. Līdzekļus paredzēts pieprasīt Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 1.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Izmantot digitalizācijas priekšrocības iedzīvotājiem, uzņēmumiem, pētniecības organizācijām un publiskajām iestādēm" 1.3.1.1. pasākuma " IKT risinājumu un pakalpojumu attīstība un iespēju radīšana privātajam sektoram" ietvaros
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 027

27

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi
Uzlabot sociālo pakalpojumu sniegšanas un darbinieku resursu pieejamības plānošanas sistēmas *

KOPĀ

0

0

0

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

Pasākums SAM 4.3.5.3. projekta "Sociālo pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes paaugstināšana" ietvaros. https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/5282ab1a-524b-4068-afa8-7e86f711f678
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

866 666

866 667

866 667

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"**

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana63.08.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027)"

0

0

0

0

0

866 666

866 667

866 667

0

2 028

28

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi
Veicināt digitālo risinājumu izmantošanu pakalpojumu sniedzēju darba organizācijā (pārvaldība, uzraudzība, plānošana, izpilde) **

KOPĀ

500 000

2 500 000

3 000 000

0

0

0

0

0

0

x

ANM investīcijas 2.1.2.1. "Centralizētās platformas un sistēmas" nolūka "Pašvaldību pakalpojumu digitālā transformācija un pašvaldību atbalsta procesu modernizācija un centralizācija, t. sk. sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām" ietvaros, projekts "Labklājības nozares un pašvaldību sociālās sfēras platformas DigiSoc izstrāde" ietvaros.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

500 000

2 500 000

3 000 000

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

500 000

2 500 000

3 000 000

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

500 000

2 500 000

3 000 000

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanaapakšprogrammā 74.06.00. "Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projekti un pasākumi "

500 000

2 500 000

3 000 000

0

0

0

0

 

 

2 026

29

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi
Uzlabot informācijas apriti starp speciālistiem un resoriem **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

30

Ilgtermiņa aprūpes pārvaldība, uzraudzība un ziņošana un digitālie risinājumi
Veicināt Eiropas "Zaļā kursa" principu piemērošanu sociālo pakalpojumu sniedzēju institūcijās **

KOPĀ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.
 Pašvaldību budžets

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Vidēja termiņa budžeta ietvara likums, kopā, t.sk.:

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

valsts pamatfunkciju īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 

Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 18. Labklājības ministrija

x

0

0

0

0

0

0

0

0

0

x

 valsts pamatfunkciju īstenošanaapakšprogramma 97.01.00 "Labklājības nozares vadība un politikas plānošana"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

Atsevišķiem pasākumiem šobrīd nav iespējams izdalīt konkrētu finansējumu, jo to īstenošana izriet no lielāka pasākuma. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar * atzīmi un aprēķinā iekļauts 0 finansējums.

Pasākums tiek veikts iestādes administratīvās kapacitātes ietvaros. Šādi pasākumi tabulā tiek atzīmēti ar ** atzīmi un aprēķinā izadlīt finansējumu šī pasākuma īstenošanai nav iespējams.

Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados plānots izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem priekšlikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, tad plāna izpildē iesaistītajām institūcijām nodrošināt, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

29.10.2024