1. Noteikumi nosaka:
1.1. kārtību, kādā īsteno Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.4. pasākumu "Pierādījumos balstītu narkotiku lietošanas profilakses programmu īstenošana un profilakses kvalitātes standartu ieviešana" (turpmāk – pasākums);
1.2. pasākuma mērķi;
1.3. pasākumam plānoto un pieejamo finansējumu;
1.4. prasības Eiropas Sociālā fonda Plus projekta iesniedzējam (turpmāk – projekta iesniedzējs) un finansējuma saņēmējam;
1.5. atbalstāmo darbību izmaksu attiecināmības nosacījumus;
1.6. vienkāršoto izmaksu piemērošanas nosacījumus un kārtību.
3. Pasākuma ietvaros atbildīgās iestādes funkcijas pilda Veselības ministrija (turpmāk – atbildīgā iestāde).
6. Pasākuma mērķa grupa ir sākumskolas skolēni vecumā no 6 līdz 11 gadiem, sākumskolu pedagogi un atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksē iesaistītie speciālisti.
7. Pasākuma mērķis ir veicināt pierādījumos balstītas pieejas ieviešanu atkarību izraisošo vielu lietošanas profilaksē.
8. Pasākuma rezultāta rādītājs ir veikto narkotiku profilakses pasākumu īpatsvars, kas ir pielāgoti narkotiku profilakses kvalitātes standartiem (EDPQS, PVO/UNODC vai valsts standartiem), un līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzamā rādītāja vērtība – 40 procentu.
9. Pasākuma iznākuma rādītājs ir nacionāla, reģionāla vai vietēja mēroga valsts administrācijas vai sabiedrisko pakalpojumu iestāžu un pakalpojumu skaits, kas saņēmušas atbalstu, un līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzamā rādītāja vērtība – vismaz viena iestāde.
10. Specifiskā atbalsta mērķa rezultāta rādītājs ir iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā veselības apsvērumu dēļ Eiropas Sociālā fonda Plus rīkoto pasākumu ietekmē ir mainījuši uztura un citus dzīvesveida paradumus, un līdz 2029. gada 31. decembrim sasniedzamā rādītāja vērtība – 50 000 iedzīvotāju.
11. Pasākumam plānotais un pieejamais kopējais finansējums ir 522 000 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 443 700 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 78 300 euro.
12. Maksimālais Eiropas Sociālā fonda Plus finansējuma apmērs nepārsniedz 85 procentus no projektam plānotā kopējā attiecināmā finansējuma.
14. Projekta izmaksas ir attiecināmas, ja tās atbilst šajos noteikumos minētajām izmaksu pozīcijām un ir radušās pēc tam, kad noslēgta vienošanās par projekta īstenošanu.
15. Pasākuma ietvaros projekta iesniedzējs, kas pēc projekta iesnieguma apstiprināšanas kļūst par finansējuma saņēmēju, ir Iekšlietu ministrija.
16. Projekta iesniedzējs sagatavo projekta iesniegumu atbilstoši projektu iesniegumu atlases nolikumā noteiktajām prasībām un iesniedz to sadarbības iestādē, izmantojot Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu. Projekta iesniegumam pievieno projekta iesniedzēja parakstītu apliecinājumu par interešu konflikta neesību atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 18. jūlija Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012, 61. pantam un publisko iepirkumu jomu regulējošajiem normatīvajiem aktiem.
17. Projekta iesnieguma vērtēšanas komisijā sadarbības iestāde iekļauj arī pārstāvi no Izglītības un zinātnes ministrijas.
18. Pasākuma ietvaros ir atbalstāmas šādas darbības:
18.1. projekta vadības un īstenošanas nodrošināšana;
18.2. standartizētas profilakses programmas licences iegāde, īstenošana un ietekmes izvērtēšana;
18.3. apmācību organizēšana atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksē iesaistītajiem speciālistiem;
18.4. pētījumu veikšana par atkarību izraisošo vielu profilakses aktivitātēm Latvijā un profilakses standartu izmantošanu;
18.5. komunikācijas un vizuālās identitātes prasību nodrošināšana.
19. Šo noteikumu 18.1. apakšpunktā minētās atbalstāmās darbības ietvaros attiecināmās izmaksas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula 2021/1060), 55. panta 1. punktu projekta iesniegumā plāno kā vienu izmaksu pozīciju, piemērojot izmaksu vienoto likmi 13 procentu apmērā no šo noteikumu 22.2. apakšpunktā minētajām projekta pārējām tiešajām attiecināmajām izmaksām, kurās neiekļauj šo noteikumu 22.1. apakšpunktā minētās tiešās attiecināmās projekta vadības un īstenošanas personāla izmaksas. Minētās atbalstāmās darbības ietvaros ir attiecināmas finansējuma saņēmēja projekta vadības personāla un īstenošanas personāla izmaksas.
20. Šo noteikumu 18.2., 18.3. un 18.4. apakšpunktā minētās darbības ietver šādas attiecināmo izmaksu pozīcijas:
20.1. standartizētas profilakses programmas licences iegādes, īstenošanas un izvērtējuma izmaksas;
20.2. atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksē iesaistīto speciālistu apmācību organizēšanas un īstenošanas izmaksas;
20.3. materiālu tulkošanas izmaksas;
20.4. pētījumu izstrādes izmaksas;
20.5. izmaksas horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" darbību īstenošanai (tai skaitā subtitrēšanas un reāllaika transkripcijas pakalpojumu izmaksas, jomas konsultantu izmaksas, pandusu nomas, indukcijas cilpu nomas, zīmju valodas tulku un vieglās valodas tulkošanas pakalpojumu izmaksas), ja tās ir nepieciešamas vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanai.
21. Šo noteikumu 18.5. apakšpunktā minētā darbība ietver ar projekta darbībām tieši saistīto publicitātes pasākumu izmaksas šo noteikumu 25.3. apakšpunktā minēto prasību izpildei.
22. Šo noteikumu 19., 20. un 21. punktā minētās izmaksas veido projekta tiešās attiecināmās izmaksas, tai skaitā:
22.1. šo noteikumu 19. punktā minētās izmaksas veido projekta tiešās attiecināmās personāla izmaksas;
22.2. šo noteikumu 20. un 21. punktā minētās izmaksas veido projekta pārējās tiešās attiecināmās īstenošanas izmaksas.
23. Šo noteikumu 18. punktā minēto darbību īstenošanai ir attiecināmas projekta netiešās attiecināmās izmaksas, ko projekta iesniegumā plāno kā vienu izmaksu pozīciju, piemērojot netiešo izmaksu vienoto likmi septiņu procentu apmērā no šo noteikumu 22. punktā minētajām tiešajām attiecināmajām izmaksām.
24. Pievienotās vērtības nodokļa maksājumi, kas tiešā veidā saistīti ar projektu, ir uzskatāmi par attiecināmām izmaksām saskaņā ar regulas 2021/1060 64. panta 1. punkta "c" apakšpunktā ietvertajiem nosacījumiem.
25. Īstenojot projektu, finansējuma saņēmējs:
25.1. nodrošina, ka atbalstāmo darbību īstenošanai nepieciešamie iepirkumi tiek veikti sociāli atbildīgā veidā un atbilstoši Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem iepirkumu jomā, īstenojot atklātu, pārredzamu, nediskriminējošu un konkurenci nodrošinošu procedūru;
25.2. izveido iekšējās kontroles sistēmu korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā atbilstoši normatīvajam regulējumam par iekšējās kontroles sistēmas pamatprasībām korupcijas un interešu konflikta riska novēršanai publiskas personas institūcijā;
25.3. nodrošina komunikācijas un vizuālās identitātes prasību ievērošanu atbilstoši regulas 2021/1060 47. un 50. pantam un normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027. gada plānošanas periodā;
25.4. nodrošina horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" vispārīgās un specifiskās darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, tai skaitā zīmju valodas tulka, vieglās valodas, Braila raksta drukas, reāllaika transkripcijas un subtitru sagatavošanas pakalpojumu, kā arī vides piekļūstamības ekspertu konsultācijas, ja tās ir nepieciešamas vides un informācijas piekļūstamības nodrošināšanai;
25.5. nodrošina, ka projektā plānotie darbi netiek finansēti vai līdzfinansēti, kā arī nav plānots tos finansēt vai līdzfinansēt no citiem valsts vai ārvalstu finanšu atbalsta instrumentiem, kā arī novērš dubultā finansējuma risku.
26. Finansējuma saņēmējs īsteno vismaz trīs vispārīgas un vismaz trīs specifiskas darbības, kā arī nodrošina datu uzkrāšanu un ziņošanu par vismaz vienu horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" rādītāju – konsultatīva rakstura pasākumu skaits par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u. c. piederības un pamattiesību jautājumiem, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem.
27. Finansējuma saņēmējs maksājuma pieprasījuma sagatavošanas nolūkā uzkrāj datus (personas vārds, uzvārds, darba vieta, e-pasts un tālruņa numurs) par šo noteikumu 6. punktā minētajām mērķa grupām "sākumskolu pedagogi" un "atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksē iesaistītie speciālisti". Atbilstoši regulas 2021/1060 82. panta 1. punktam dati tiek glabāti piecus gadus, sākot ar tā gada 31. decembri, kurā sadarbības iestāde veikusi pēdējo maksājumu finansējuma saņēmējam.
28. Pasākuma ietvaros projektu īsteno saskaņā ar vienošanos par projekta īstenošanu, kas noslēgta starp finansējuma saņēmēju un sadarbības iestādi, bet ne ilgāk kā līdz 2029. gada 31. decembrim.