1. Saistošie noteikumi nosaka Aizkraukles novadā nodrošināto sociālo pakalpojumu veidus, to saņemšanas un samaksas kārtību, kā arī lēmumu par sociālo pakalpojumu piešķiršanu vai atteikumu apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtību.
2. Sociālo pakalpojumu sniegšanas mērķis ir uzlabot personas, ģimenes, personu grupas un sabiedrības dzīves kvalitāti un uzlabot personu spējas sociāli funkcionēt un iekļauties sabiedrībā.
3. Aizkraukles novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) sociālo pakalpojumu sniegšanu nodrošina pašvaldības iestāde "Aizkraukles novada Sociālais dienests" (turpmāk – Sociālais dienests).
4. Tiesības saņemt saistošajos noteikumos paredzētos sociālos pakalpojumus ir personai, kura ir deklarējusi savu dzīvesvietu Aizkraukles novada administratīvajā teritorijā vai kuras pēdējā deklarētā dzīvesvieta bija Aizkraukles novada administratīvajā teritorijā. Normatīvajos aktos noteiktos gadījumos personai ir tiesības saņemt saistošajos noteikumos norādītos sociālos pakalpojumus neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.
5. Tiesības saņemt saistošajos noteikumos paredzētos sociālos pakalpojumus ir personai, kurai saskaņā ar Sociālā dienesta veiktu personas individuālo vajadzību un sociālo resursu novērtējumu nepieciešams noteikta veida sociālais pakalpojums vai sociālie pakalpojumi.
6. Neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas personai ir tiesības bez maksas iegūt no Sociālā dienesta informāciju par iespējām saņemt sociālos pakalpojumus un to saņemšanas nosacījumiem un kārtību, bez maksas saņemt konsultāciju par sociālo problēmu risināšanu.
7. Ja Pašvaldībai nav iespējas sniegt atbilstošus sociālos pakalpojumus, tad pašvaldība slēdz līgumus ar citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem savā teritorijā vai ar citu pašvaldību par sociālo pakalpojumu sniegšanu un samaksu.
8. Sociālais dienests sniedz vai organizē šādus sociālos pakalpojumus:
8.1. aprūpes mājās pakalpojums;
8.2. pakalpojums "Drošības poga";
8.3. mobilās aprūpes kompleksa pakalpojums;
8.4. higiēnas pakalpojums (dušas un veļas mazgāšanas pakalpojums);
8.5. asistenta-pavadoņa pakalpojums;
8.6. sociālā darba pakalpojums;
8.7. ģimenes asistenta pakalpojums;
8.8. sociālā mentora pakalpojums;
8.9. psihologa pakalpojums;
8.10. atbalsta un izglītojošo grupu nodarbību pakalpojums;
8.11. dienas centra pakalpojums;
8.12. dienas aprūpes centra pakalpojums;
8.13. grupu dzīvokļa pakalpojums;
8.14. pansijas pakalpojums;
8.15. transporta pakalpojums;
8.16. īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojums pilngadīgām personām;
8.17. ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojums pilngadīgām personām;
8.18. sociālās rehabilitācijas pakalpojums krīzes centrā vai ģimeņu atbalsta centrā;
8.19. ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem;
8.20. atelpas brīža pakalpojums;
8.21. specializētās darbnīcas pakalpojums pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
8.22. aprūpes mājās pakalpojums bērniem ar invaliditāti.
9. Aprūpes mājās pakalpojuma bērniem ar invaliditāti sniegšanu Aizkraukles novadā reglamentē Pašvaldības saistošie noteikumi par aprūpes pakalpojumu bērniem ar invaliditāti sniegšanu.
10. Lai saņemtu saistošo noteikumu otrajā nodaļā norādītos sociālos pakalpojumus, persona vai tās likumiskais pārstāvis Sociālajā dienestā iesniedz iesniegumu un atbilstoša sociālā pakalpojuma saņemšanai nepieciešamos dokumentus saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto par sociālo pakalpojumu saņemšanas kārtību.
11. Pēc personas iesnieguma un sociālā pakalpojuma saņemšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas Sociālais dienests veic vienu vai vairākas pieprasītajam sociālajam pakalpojumam atbilstošas darbības:
11.1. veic sociālās situācijas novērtējumu, ja nepieciešams, apseko personas dzīvesvietu;
11.2. izvērtē personas vai tās ģimenes locekļu līdzdarbības iespējas un nepieciešamību noslēgt vienošanos par to;
11.3. pieprasa no privātpersonas, valsts un pašvaldību iestādēm ziņas, kas nepieciešamas lēmuma pieņemšanai par sociālā pakalpojuma piešķiršanu (par personas veselības stāvokli, ienākumiem u.c.);
11.4. veic personas fizisko un garīgo spēju novērtējumu un aprūpes līmeņa noteikšanu saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto sociālo pakalpojumu saņemšanas kārtību, aizpildot personas vajadzību pēc sociālajiem pakalpojumiem novērtēšanas karti;
11.5. nepieciešamības gadījumā sastāda individuālo sociālās rehabilitācijas plānu;
11.6. sniedz atzinumu par sociālā pakalpojuma nepieciešamību;
11.7. izvērtē personas vai tās apgādnieka maksātspēju, ja normatīvajos aktos noteikts personas vai tās apgādnieka pienākums veikt samaksu par sociālo pakalpojumu.
12. Normatīvajos aktos noteiktos gadījumos Sociālais dienests piešķir personai nepieciešamu sociālo pakalpojumu, pamatojoties uz informāciju, kas saņemta no citām personām vai valsts un pašvaldības iestādēm.
13. Sociālais dienests viena mēneša laikā no personas iesnieguma saņemšanas dienas pieņem lēmumu par viena vai vairāku sociālo pakalpojumu piešķiršanu personai, nosakot piešķirtā sociālā pakalpojuma veidu, apmēru, ilgumu un samaksas kārtību, vai par atteikumu piešķirt sociālo pakalpojumu un rakstiski informē personu par pieņemto lēmumu atbilstoši Paziņošanas likumā noteiktajai kārtībai.
14. Sociālā pakalpojuma veids un apjoms personai tiek piešķirts saskaņā ar normatīvajiem aktiem, saistošajiem noteikumiem un Sociālā dienesta noslēgtajiem līgumiem ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem.
15. Pēc lēmuma pieņemšanas par sociālā pakalpojuma piešķiršanu Sociālais dienests izsniedz personai nosūtījumu sociālā pakalpojuma saņemšanai, izņemot šādus sociālos pakalpojumus:
15.1. transporta pakalpojums;
15.2. dienas centra pakalpojums;
15.3. grupu dzīvokļa pakalpojums;
15.4. īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojums pilngadīgām personām;
15.5. ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojums pilngadīgām personām;
15.6. ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem.
16. Lai nodrošinātu sociālā pakalpojuma nodrošināšanas nepārtrauktību, persona vai tās likumiskais pārstāvis vienu mēnesi pirms piešķirtā pakalpojuma termiņa beigām Sociālajā dienestā atkārtoti iesniedz iesniegumu un normatīvajos aktos norādītos dokumentus, kas nepieciešami lēmuma pieņemšanai par sociālā pakalpojuma piešķiršanu.
17. Personai piešķirto sociālo pakalpojumu izbeidz, pamatojoties uz Sociālā dienesta lēmumu, ja:
17.1. persona rakstiski lūdz izbeigt sociālā pakalpojuma sniegšanu;
17.2. personai piešķirtais sociālais pakalpojums tiek nodrošināts institūcijā;
17.3. persona ir atguvusi funkcionēšanas vai pašaprūpes spējas un sociālais pakalpojums tai vairs nav nepieciešams;
17.4. sociālais pakalpojums personai tiek nodrošināts cita sociālā pakalpojuma ietvaros;
17.5. persona apdraud citus sociālā pakalpojuma saņēmējus vai sociālā darba speciālistu veselību un dzīvību;
17.6. persona ļaunprātīgi pārkāpj vai nepilda līgumā par sociālā pakalpojuma sniegšanu noteiktās saistības;
17.7. persona maina savu dzīvesvietu, pārceļoties uz citas pašvaldības administratīvo teritoriju;
17.8. ja tiek konstatēts, ka sociālais pakalpojums personai piešķirts, pamatojoties uz personas nepatiesi vai nepilnīgi sniegtu informāciju;
17.9. netiek veikta personai noteiktā samaksa par sociālo pakalpojumu.
18. Personai piešķirto sociālo pakalpojumu izbeidz, nepieņemot par to Sociālā dienesta lēmumu, ja tiek konstatēts, ka persona ir mirusi.
19. Sociālā dienesta lēmumu var apstrīdēt Aizkraukles novada domē Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
20. Aizkraukles novada domes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
21. Personas vai viņa apgādnieka pienākums ir samaksāt par saņemtajiem sociālajiem pakalpojumiem atbilstoši normatīvajos aktos un saistošajos noteikumos noteiktajai kārtībai.
22. Neizvērtējot personas (mājsaimniecības) ienākumus un materiālo stāvokli, no Pašvaldības budžeta līdzekļiem tiek segtas šādu sociālo pakalpojumu izmaksas:
22.1. asistenta-pavadoņa pakalpojums;
22.2. sociālā darba pakalpojums;
22.3. ģimenes asistenta pakalpojums;
22.4. mentora pakalpojums;
22.5. psihologa pakalpojums;
22.6. atbalsta un izglītojošo grupu nodarbību pakalpojums;
22.7. dienas centra pakalpojums;
22.8. dienas aprūpes centra pakalpojums;
22.9. grupu dzīvokļa pakalpojums (izņemot izmaksas par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju atbilstoši lietojamajai daļai saskaņā ar pakalpojuma izmaksām);
22.10. pansijas pakalpojums (izņemot izmaksas par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju atbilstoši lietojamajai daļai saskaņā ar pakalpojuma izmaksām);
22.11. transporta pakalpojums;
22.12. sociālās rehabilitācijas pakalpojums krīzes centrā vai ģimeņu atbalsta centrā;
22.13. ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem (uzsākot sniegt pakalpojumu, Sociālais dienests pieņem lēmumu par pakalpojuma samaksas pieprasīšanu no bērna vecākiem vai bērna vecāku atbrīvošanu no pakalpojuma samaksas);
22.14. atelpas brīža pakalpojums;
22.15. specializētās darbnīcas pakalpojums pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
23. Ja persona (vai viņa apgādnieks) nespēj samaksāt par sociālo pakalpojumu, Sociālais dienests izvērtē personas (mājsaimniecības) ienākumus atbilstoši šajos saistošajos noteikumos un normatīvajos aktos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu noteiktajam un pieņem lēmumu par sociālā pakalpojuma maksas pilnīgu vai daļēju segšanu no Pašvaldības budžeta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
24. Sociālajam dienestam atsevišķos gadījumos ir tiesības noteikt citu personai un/vai personas apgādniekam labvēlīgāku sociālā pakalpojuma samaksas kārtību, ņemot vērā personas un/vai personas apgādnieka individuālo sociālo gadījumu.
25. Nosakot samaksu par sociālajiem pakalpojumiem, tiek vērtēti personas (ģimenes) ienākumi, bet netiek vērtēts personas (ģimenes) īpašums.
26. Nosakot personai pienākumu veikt samaksu par sociālā pakalpojuma saņemšanu, izņemot samaksu par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā, netiek izvērtēti personas atsevišķi dzīvojoša apgādnieka ienākumi.
27. Piemērojot samaksu par sociālajiem pakalpojumiem (izņemot samaksu par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā sniegto pakalpojumu) personas mājsaimniecības rīcībā esošie līdzekļi nedrīkst būt mazāki par 80 procentiem no Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī (turpmāk – ienākumu mediānas).
28. Ja personas ienākumi pirms pakalpojuma samaksas ir augstāki par šo noteikumu 27. punktā noteikto līmeni, bet persona nevar samaksāt pilnu pakalpojumu maksu, persona maksā daļu no pakalpojuma maksas – starpību starp viņa ienākumu līmeni un ienākumu mediānu. Pārējo pakalpojuma samaksas daļu līdz pilnai pakalpojuma samaksai sedz pašvaldība.
29. Aprūpes mājās pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) ir sociālās aprūpes pakalpojums personas dzīvesvietā (mājās) pamatvajadzību nodrošināšanai personām, kuras vecuma vai funkcionālā stāvokļa dēļ nespēj sevi aprūpēt.
30. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir personai, kurai vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ nespēj veikt ikdienas darbus pamatvajadzību nodrošināšanai, veikt savu personisko aprūpi un, kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi.
31. Pakalpojumu personai nepiešķir, ja personai normatīvajos aktos noteiktā kārtībā ir noteiktas kontrindikācijas aprūpes mājās pakalpojuma saņemšanai.
32. Personai nepieciešamais aprūpes pakalpojuma apjoms tiek pielāgots individuāli, atbilstoši katrai personai nepieciešamajam aprūpes līmenim saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem:
32.1. pirmais aprūpes līmenis – aprūpe līdz 4 stundām nedēļā;
32.2. otrais aprūpes līmenis – aprūpe līdz 8 stundām nedēļā;
32.3. trešais aprūpes līmenis – aprūpe līdz 12 stundām nedēļā;
32.4. ceturtais aprūpes līmenis – aprūpe līdz 25 stundām nedēļā.
33. Ja personai ir noteikts ceturtais aprūpes līmenis, Pakalpojumu piešķir īslaicīgi līdz sociālās aprūpes nodrošināšanai ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijā.
34. Pakalpojums personai nodrošina personisko atbalstu un aptver palīdzību šādu darbību veikšanā:
34.1. palīdzība personiskās higiēnas nodrošināšanā;
34.2. palīdzība apģērbties un noģērbties, gultas veļas nomaiņa;
34.3. palīdzība iekļūt un izkļūt no gultas, pozicionēšana un pārvietošanās;
34.4. ēdiena gatavošana un palīdzība ēdot;
34.5. pārtikas produktu, medikamentu un citu sīku preču piegāde;
34.6. palīdzība mājvietas uzkopšanā;
34.7. ārstniecības personas izsaukšana, atbalsts medikamentu lietošanā, palīdzība sadarbībā ar dažādām institūcijām;
34.8. kurināmā ienešana telpās, krāsns kurināšana;
34.9. citus darbus, ja pēc sociālā darba speciālista novērtējuma personai tie nepieciešami.
36. Drošības pogas pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina nepārtrauktas saziņas iespējas, informatīvu atbalstu un palīdzību 24 stundas diennaktī personām, kurām vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ pastāv risks nonākt bezpalīdzības stāvoklī. Ja personas funkcionālais stāvoklis ir mainīgs un regulāra aprūpe nav nepieciešama, bet pastāv iespēja nonākt bezpalīdzīgā stāvoklī, aprūpes mājās pakalpojuma sniedzējs nodrošina aprūpi mājās pēc īpaša izsaukuma – "drošības poga", organizējot pasākumus atbilstoši vajadzībai un noslēgtajam līgumam.
38. Mobilās aprūpes kompleksa pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) ir paplašināts aprūpes mājās pakalpojums ar specializētu un aprīkotu transportu, vienu reizi mēnesī nogādājot personas dzīvesvietā trūkstošos resursus (silto ūdeni, dušu, veļas mašīnu u.c.), t.sk., pēdu aprūpes pakalpojumu.
40. Higiēnas pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina pašvaldības apmaksātu dušas un veļas mazgāšanas pakalpojumus personām, kurām dzīvesvietā nav karstā ūdens un nav iespēju pieslēgt veļas mazgājamo mašīnu un personām, kurām vecuma vai slimības izraisīto funkcionālu traucējumu dēļ ir grūtības izmazgāt veļu.
43. Pakalpojumu personai piešķir, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par Pakalpojuma nepieciešamību personai.
45. Asistenta-pavadoņa pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina fizisku un informatīvu atbalstu personām, kurām trūkst saziņai nepieciešamo prasmju un ir nepieciešama pavadošās personas klātbūtne vai fiziska vai garīga rakstura traucējumu dēļ ir apgrūtināta pārvietošanās ārpus mājokļa, apmeklējot valsts vai pašvaldības iestādes un organizācijas sadzīves jautājumu risināšanai, kā arī veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējus.
46. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir personai, kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nespēj nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi un no valsts budžeta līdzekļiem nesaņem pabalstu pavadoņa–asistenta pakalpojuma apmaksai vai asistenta pakalpojumu.
48. Sociālā darba pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) sniedz profesionālo atbalstu personām, ģimenēm, personu grupām, lai veicinātu vai atjaunotu savu spēju sociāli funkcionēt, noteiktu, atrisinātu vai mazinātu sociālās problēmas, attīstot pašas personas resursus un iesaistot atbalsta sistēmas.
49. Pakalpojums ietver sevī sekojošus pasākumus:
49.1. individuālas sociālā darba speciālista konsultācijas;
49.2. sociālo gadījumu risināšanu;
49.3. sociālo pakalpojumu organizēšanu personas sociālo problēmu risināšanai;
49.4. uzvedības, sociālās korekcijas un sociālās palīdzības programmu izstrādi un individuālo sociālās korekcijas plānu realizēšanu nepilngadīgām personām, kuras ir izdarījušas likumpārkāpumu;
49.5. starpprofesionālo atbalstu gadījuma risināšanas vai sociālo pakalpojumu saņemšanas procesā.
51. Pakalpojumu personai piešķir, pamatojoties uz sociālā darba speciālista personas sociālās situācijas izvērtējumu.
53. Ģimenes asistenta pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina ģimenei (personai) praktiska rakstura atbalstu un apmācību sociālo prasmju apgūšanā bērnu audzināšanā un aprūpē, mājsaimniecības vadīšanā un sadzīves organizēšanā saskaņā ar individuāli izstrādātu sociālās rehabilitācijas/sadarbības plānu.
54. Tiesības saņemt Pakalpojumus ir ģimenei ar bērniem, kurai ir nepietiekamas zināšanas, sociālās prasmes un iemaņas bērnu aprūpē un audzināšanā, ikdienas sadzīves nodrošināšanā.
55. Pakalpojumu piešķir uz laiku līdz 6 mēnešiem, ne vairāk kā 10 stundas nedēļā. Pakalpojuma sniegšanas termiņš var tikt pagarināts, ja, izvērtējot ģimenes (personas) sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams pakalpojumu turpināt.
(Aizkraukles novada domes 20.06.2024. saistošo noteikumu Nr. 2024/12 redakcijā)
56. Sociālā mentora pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina atbalstu personām, kuras sava dzīvesveida, nepietiekamu sociālo prasmju vai tuvinieku atbalsta trūkuma dēļ nespēj nodrošināt sociālo funkcionēšanu sabiedrībā.
57. Pakalpojumu ir tiesības saņemt šādām personām:
57.1. pilngadīgai personai ar garīga rakstura traucējumiem, kurai ir nepieciešams atbalsts sociālo un sadzīves prasmju apgūšanā;
57.2. pusaudzim un jaunietim pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās līdz 24 gadu vecumam, kuram nav pietiekamu prasmju un iemaņu patstāvīgas dzīves uzsākšanai.
58. Pakalpojums tiek piešķirts, pamatojoties uz ģimenes (personas) individuālo sociālās rehabilitācijas/sadarbības plānu.
59. Pakalpojumu piešķir uz laiku līdz 6 mēnešiem. Pilngadīgai personai ir tiesības saņemt Pakalpojumu līdz 20 stundām mēnesī. Pusaudzim un jaunietim pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās līdz 24 gadu vecumam ir tiesības saņemt Pakalpojumu līdz 5 stundām nedēļā. Pakalpojuma sniegšanas termiņš ar Sociālā dienesta lēmumu var tikt pagarināts, ja, izvērtējot personas sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams pakalpojumu turpināt.
60. Psihologa pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina profesionālu psiholoģisko palīdzību ģimenei vai personai, kurai nepieciešams uzlabot sociālās funkcionēšanas spējas. Pakalpojums ietver konsultēšanu, nepieciešamības gadījumā psiholoģisko izpēti un rakstisku izpētes atzinuma sagatavošanu, psihosociālo rehabilitāciju krīzes un psiholoģisko traumu gadījumā.
61. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir šādām personām:
61.1. bērniem un viņu ģimenes locekļiem;
61.2. personai ar invaliditāti un viņas ģimenes locekļiem;
61.3. personai vai ģimenei ar bērniem krīzes situācijā.
62. Pakalpojums tiek piešķirts, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par pakalpojuma nepieciešamību personai.
64. Atbalsta un izglītojošo grupu nodarbību pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina personām iespēju mazināt sociālo izolētību, grupā risināt esošās problēmas, vairot izpratni par sevi, gūt motivāciju un saņemt atbalstu un informāciju problēmu risināšanai, lai uzlabotu savu sociālo situāciju un funkcionēšanu.
65. Pakalpojuma ietvaros tiek nodrošinātas šādas grupu nodarbības:
65.1. grupu nodarbības pilngadīgām personām ar funkcionāliem traucējumiem;
65.2. grupu nodarbības ģimenes locekļiem (personām), kuru aprūpē ir personas ar smagiem funkcionāliem traucējumiem;
65.3. atbalsta un izglītojošās grupas vecākiem, kuri audzina nepilngadīgus bērnus;
65.4. citas grupas atbilstoši nepieciešamībai.
66. Pakalpojumu piešķir, pamatojoties uz personai izstrādāto sociālās rehabilitācijas/sadarbības plānu vai sociālā darba speciālista atzinumu par personas atbilstību mērķa grupai.
68. Dienas centra pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) veicina iedzīvotāju attiecību uzlabošanos, motivāciju iesaistīties un līdzdarboties un sniegt atbalstu citiem, īsteno pasākumus un aktivitātes gan pilngadīgām personām, gan bērniem un jauniešiem, nodrošina apmeklētājiem sociālo prasmju attīstīšanu, izglītošanu un lietderīgu brīvā laika pavadīšanu.
69. Pakalpojumu piešķir uz laiku līdz 12 mēnešiem – periodā no tekošā gada 1. septembra līdz nākošā gada 31. augustam.
70. Dienas aprūpes centra pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) dienas laikā nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, sociālo prasmju attīstību, izglītošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējas personām ar funkcionāliem traucējumiem vai sociālām problēmām.
71. Pakalpojumu piešķir uz laiku līdz 12 mēnešiem. Pakalpojuma sniegšanas termiņš ar Sociālā dienesta lēmumu var tikt pagarināts, ja, izvērtējot personas sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams pakalpojumu turpināt.
72. Grupu dzīvokļa pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina personai ar garīga rakstura funkcionāliem traucējumiem mājokli un individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā, prasmju un iemaņu attīstīšanā.
73. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir šādām personām:
73.1. pilngadīgai personai ar garīga rakstura traucējumiem, kurai ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijā;
73.2. pilngadīgai personai ar garīgā rakstura traucējumiem darbspējīgā vecumā, kurai ir nepieciešana prasmju un iemaņu apgūšana patstāvīgas dzīves uzsākšanai, lai spētu pēc iespējas neatkarīgi funkcionēt.
74. Personai ir pienākums samaksāt Pakalpojuma sniedzējam par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju (atbilstoši lietojamajai daļai un saskaņā ar pakalpojuma izmaksām).
75. Pakalpojumu piešķir uz laiku līdz 12 mēnešiem. Pakalpojuma sniegšanas termiņš ar Sociālā dienesta lēmumu var tikt pagarināts, ja, izvērtējot personas sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams Pakalpojumu turpināt.
76. Pansijas pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) personai nodrošina mājokli, uzraudzību, sociālo aprūpi, kā arī piedāvā aktivitātes brīvā laika pilnvērtīgai pavadīšanai, saglabājot patstāvīgas dzīves principus. Pakalpojums nodrošina īslaicīgu palīdzību neparedzamu apstākļu radīto grūtību pārvarēšanai, atbalstu pašaprūpē un sociālo problēmu risināšanā.
77. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir šādām personām:
77.1. pilngadīgai personai bez noteiktas dzīvesvietas, kura nonākusi bezpalīdzīgā situācijā;
77.2. pilngadīgai personai/ ģimenei ar bērniem krīzes situācijā;
77.3. pensijas vecuma personai, kurai ir nepieciešama uzraudzība un sociālā aprūpe un kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi;
77.4. personai ar funkcionāliem traucējumiem, kurai ir nepieciešama uzraudzība un sociālā aprūpe un kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi.
78. Pakalpojums tiek piešķirts, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par pakalpojuma nepieciešamību personai.
79. Personai ir pienākums samaksāt Pakalpojuma sniedzējam par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju (atbilstoši lietojamajai daļai un saskaņā ar pakalpojuma izmaksām).
80. Pakalpojumu personai (ģimenei) piešķir uz laiku līdz 12 mēnešiem. Pakalpojuma sniegšanas termiņš ar Sociālā dienesta lēmumu var tikt pagarināts, ja, izvērtējot personas (ģimenes) sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams Pakalpojumu turpināt.
81. Transporta pakalpojumu nodrošina personām, kuras ir jāpārvieto pēc ārstniecības iestādes, sociālās aprūpes iestādes pieprasījuma vai sociālā darba speciālista novērtējuma uz dzīvesvietu vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojuma saņemšanai.
82. Transporta pakalpojumu personai piešķir, pamatojoties uz sociālā darba speciālista personas sociālās situācijas izvērtējumu, izsniedzot pakalpojuma sniedzējam Sociālā dienesta garantijas vēstuli par pakalpojuma apmaksu.
83. Īslaicīga sociālā aprūpe institūcijā un sociālā rehabilitācija institūcijā pilngadīgām personām (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina diennakts sociālo aprūpi pilngadīgām personām, kurām nepieciešama sociālā aprūpe un rehabilitācija.
84. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir šādām personām:
84.1. pensijas vecuma personai, kurai ir nepieciešama uzraudzība un sociālā aprūpe un kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi;
84.2. personai ar funkcionāliem traucējumiem, kurai ir nepieciešama uzraudzība un sociālā aprūpe un kura dzīvo viena vai ar šo personu kopā mājsaimniecībā dzīvojošie ģimenes locekļi vecuma, veselības stāvokļa vai nodarbinātības dēļ nevar nodrošināt tai nepieciešamo aprūpi;
84.3. personai bez noteiktas dzīvesvietas krīzes situācijā.
85. Pakalpojumu personai piešķir uz laiku līdz 60 (sešdesmit) diennaktīm kalendārā gadā. Pakalpojuma sniegšanas termiņš ar Sociālā dienesta lēmumu var tikt pagarināts, ja, izvērtējot personas sociālo funkcionēšanu, sociālās rehabilitācijas mērķa sasniegšanai ir nepieciešams Pakalpojumu turpināt.
86. Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija pilngadīgām personām (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina pilnu aprūpi un sociālo rehabilitāciju pilngadīgai personai, kura vecuma vai veselības stāvokļa dēļ nespēj sevi aprūpēt.
87. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir pensijas vecuma personām un personām ar funkcionāliem traucējumiem, ja nepieciešamais pakalpojuma apjoms pārsniedz aprūpei mājās vai dienas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā noteikto apjomu.
88. Pakalpojuma nodrošināšanai termiņš netiek noteikts. Pakalpojuma nodrošināšana personai tiek izbeigta ar Sociālā dienesta lēmumu, iestājoties kādam no saistošo noteikumu 17.apakšpunktā paredzētajiem nosacījumiem.
89. Krīzes centra vai ģimeņu atbalsta centra pakalpojums (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) nodrošina personām drošu naktsmītni, profesionālu psihosociālo palīdzību krīzes situācijās.
90. Tiesības saņemt Pakalpojumu ir šādām personām:
90.1. bērnam un ģimenei ar bērniem, kuri nonākuši krīzes situācijā;
90.2. bērnam, kurš cietis no prettiesiskām darbībām, ja uz valsts apmaksātu pakalpojumu ir jāgaida rindā vai ja tas ir nepietiekams;
90.3. grūtniecei, kura nonākusi krīzes situācijā, kad ir apdraudēta grūtnieces vai bērna veselība vai dzīvība.
92. Ilgstošā sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija institūcijā bērniem (turpmāk šajā nodaļā – Pakalpojums) ir pakalpojums, kas nodrošina bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem mājokli, aprūpi, audzināšanu un sociālo rehabilitāciju, ja bērna ārpusģimenes aprūpi nav iespējams nodrošināt audžuģimenē vai pie aizbildņa.
93. Pakalpojums bērnam tiek piešķirts, pamatojoties uz Aizkraukles novada bāriņtiesas lēmumu par bērna ievietošanu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā bērniem.
94. Atelpas brīža pakalpojums nodrošina īslaicīgu diennakts sociālās aprūpes pakalpojumu personām no 3 gadu vecuma ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuras dzīvo ģimenēs un kurām ir izsniegts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.
95. Pakalpojumu personai piešķir, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par Pakalpojuma nepieciešamību personai.
97. Specializēto darbnīcu pakalpojums ir darbnīcas ar speciāli pielāgotām darba vietām un nodrošinātu speciālistu atbalstu personām ar garīga rakstura traucējumiem darbspējīgajā vecumā. Specializētās darbnīcas pakalpojuma mērķis ir attīstīt personu sociālās un funkcionālās prasmes, veicināt un motivēt šo personu iesaisti nodarbinātības pasākumos un integrāciju sabiedrībā.
98. Sociālais dienests nodrošina specializēto darbnīcu pakalpojumu pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
99. Pakalpojumu personai piešķir, pamatojoties uz sociālā darba speciālista atzinumu par Pakalpojuma nepieciešamību personai.
101. Atzīt par spēku zaudējušiem Aizkraukles novada domes 2021. gada 17. novembra saistošos noteikumus Nr. 2021/18 "Par sociālo pakalpojumu sniegšanas kārtību Aizkraukles novadā" (Latvijas Vēstnesis, 2022., Nr. 7).