Tiesību akts: spēkā esošs
Jelgavas valstspilsētas pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 24-10

Jelgavā 2024. gada 25. aprīlī (prot. Nr. 5, 5. p.)
Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā
Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu,
Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumu
Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un
bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes
aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" 22. punktu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka Jelgavas valstspilsētas pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu (turpmāk – brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti) veidus, apmēru, piešķiršanas un izmaksas kārtību.

2. Noteikumu izpratnē brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti ir pabalsti, kurus piešķir, neizvērtējot mājsaimniecības materiālo situāciju, lai nodrošinātu materiālo atbalstu noteiktai iedzīvotāju mērķa grupai vai personai svarīgos dzīves periodos, vai personas aktuālās problēmas risināšanai.

3. Šo noteikumu izpratnē lietotie termini:

3.1. apliecinošie dokumenti un izziņas – rakstiska informācija, kas apliecina mājsaimniecības tiesības saņemt brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu un saņemtā pabalsta izlietošanu atbilstoši paredzētajam mērķim (kvīts, čeks, kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas konta pārskats un citi);

3.2. audžuģimene – ir ģimene vai persona, kura ieguvusi audžuģimenes statusu un kurā ar Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Jelgavas valstspilsētas bāriņtiesa" (turpmāk – bāriņtiesa) lēmumu ir ievietots bērns ārpusģimenes aprūpes pakalpojuma saņemšanai;

3.3. daudzbērnu ģimene – mājsaimniecība, kurā vismaz viens no likumiskiem pārstāvjiem deklarējis savu dzīvesvietu un faktiski dzīvo vienā mājsaimniecībā Jelgavas valstspilsētas administratīvajā teritorijā kopā ar 3 un vairāk bērniem, kā arī nodrošina aprūpi šiem bērniem vienas mājsaimniecības ietvaros. Par daudzbērnu ģimenes bērnu uzskatāma arī pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tā iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību;

3.4. iesniedzējs – viena no mājsaimniecības pilngadīgajām personām, tajā skaitā audžuvecāks, aizbildnis, kurš noteikumos noteiktajā kārtībā vēršas Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādē "Jelgavas sociālo lietu pārvalde" (turpmāk – JSLP) ar iesniegumu brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta saņemšanai;

3.5. pilngadību sasniegušais bārenis – bērns bārenis vai bez vecāku gādības palikušais bērns, par kura ārpusģimenes aprūpi lēmumu pieņēmusi bāriņtiesa, no pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās;

3.6. speciālists – persona, kura ir darba tiesiskajās attiecībās ar Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādi par pedagoģiskā darba veikšanu.

4. Lai saņemtu brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu, iesniedzējs iesniegumu un citus lēmuma pieņemšanai nepieciešamos dokumentus, kas noteikumos noteikti attiecīgā pabalsta saņemšanai iesniedz JSLP: e-adresē vai e-pastā soc@soc.jelgava.lv, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu, vai klātienē Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9, Jelgavā, vai nosūtot pa pastu Jelgavas sociālo lietu pārvalde, Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9, Jelgavā, LV-3001. Lai saņemtu vienreizēju pabalstu bērna piedzimšanas gadījumā, iesniedzējs iesniedz iesniegumu JSLP vai Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Centrālā pārvalde" Klientu apkalpošanas centrā, vai Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļā.

5. Lēmumu par brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu vai atteikumu tos piešķirt pieņem ar JSLP vadītāja rīkojumu izveidota JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupa ne vēlāk kā mēneša laikā no dienas, kad saņemts iesniedzēja iesniegums. Lēmumu par noteikumu 12.15 un 12.16. apakšpunktā noteiktā brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt pieņem JSLP vadītājs ne vēlāk kā desmit darbdienu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums un noteikumos noteiktie un JSLP pieprasītie dokumenti.

6. Brīvprātīgās iniciatīvas pabalstus izmaksā pēc JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupas lēmuma pieņemšanas līdz kārtējā mēneša 15. vai 30. datumam. Noteikumu 12.15. un 12.16. apakšpunktā noteiktos brīvprātīgās iniciatīvas pabalstus izmaksā triju darbdienu laikā pēc JSLP vadītāja lēmuma pieņemšanas.

7. JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupai ir tiesības atteikt piešķirt brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu vai atcelt lēmumu par brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu pilnībā vai daļēji, ja iesniedzējs nav ziņojis par izmaiņām apstākļos, kuri bija par pamatu brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta saņemšanai.

8. Noteikumu 12.3.–12.8. un 12.11. apakšpunktā noteikto brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu piešķir ar nākamā mēneša 1. datumu pēc tā mēneša, kad pieņemts JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupas lēmums.

9. Noteikumu 12.3.–12.8., 12.17–12.19. apakšpunktā noteiktais pabalsts netiek piešķirts, ja šim mērķim jau ir piešķirts papildu sociālās palīdzības pabalsts atsevišķu izdevumu apmaksai.

10. JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupai ir tiesības atteikt piešķirt brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu vai atcelt lēmumu par brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu pilnībā vai daļēji, ja iesniedzējs bez pamatota iemesla nepilda kādu no noteikumu 11. punktā noteiktajiem pienākumiem.

11. Iesniedzēja pienākums ir:

11.1. iesniegt apliecinošus dokumentus un izziņas, kuri noteikti noteikumos un kurus JSLP pieprasa lēmuma pieņemšanai;

11.2. atļaut apsekot dzīvesvietu, ja tas ir nepieciešams lēmuma pieņemšanai;

11.3. nekavējoties ziņot par izmaiņām apstākļos, kuri bija par pamatu brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta saņemšanai;

11.4. sadarboties ar sociālā darba speciālistu.

II. Brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu veidi

12. Brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu veidi dažādām mērķa grupām:

12.1. vienreizējs pabalsts bērna piedzimšanas gadījumā;

12.2. pabalsts transporta izdevumu segšanai ģimenei, kurā vienās dzemdībās dzimuši trīs un vairāk bērni;

12.3. pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai pirmsskolas izglītības iestādē;

12.4. pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai vispārējās izglītības iestādē;

12.5. pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai 5.–6. klases izglītojamajam;

12.6. pabalsts profesionālās ievirzes izglītības programmas apguvei izglītojamajam;

12.7. pabalsts individuālo mācību piederumu iegādei izglītojamajam no audžuģimenes;

12.8. pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai profesionālās izglītības iestādē izglītojamajam no audžuģimenes;

12.9. pabalsts nepilngadīgai personai ar invaliditāti ar smagiem funkcionāliem traucējumiem aprūpei;

12.10. pabalsts īrētās dzīvojamās telpas apmaksai speciālistam;

12.11. pabalsts sabiedriskā transporta pakalpojuma izmantošanai;

12.12. ikgadējs pabalsts rehabilitācijai Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam;

12.13. ikgadējs pabalsts politiski represētai personai;

12.14. ikgadējs pabalsts veselības uzlabošanai personai, kurai ir 100 un vairāk gadu;

12.15. vienreizējs pabalsts personai, atbrīvojoties no brīvības atņemšanas iestādes;

12.16. apbedīšanas pabalsts;

12.17. pabalsts apģērba iegādei pilngadību sasniegušajam bārenim;

12.18. pabalsts medicīnas pakalpojumu apmaksai pilngadību sasniegušajam bārenim;

12.19. vienreizējs pabalsts drošības naudas iemaksai par mājokli pilngadību sasniegušajam bārenim.

13. Jelgavas valstpilsētas pašvaldības 2023. gada 25. maija saistošajos noteikumos Nr. 23-8 "Par Jelgavas valstspilsētas pašvaldības atbalsta pasākumiem vides pielāgošanai personai, kura pārvietojas riteņkrēslā" (Latvijas vēstnesis, 2023, 115. nr.) personai ar invaliditāti, kura pārvietojas riteņkrēslā, noteikti šādi brīvprātīgās iniciatīvās pabalstu veidi:

13.1. pabalsts mājokļa iekšējās vides pielāgošanai;

13.2. pabalsta viendzīvokļa mājas ārējās vides pielāgošanai;

13.3. atbalsts pandusa (uzbrauktuves) izbūvei daudzdzīvokļu dzīvojamajā mājā;

13.4. atbalsts pacēlāja nodošanai personas lietošanā;

13.5. pabalsts tehniskā palīglīdzekļa tehniskajai apkopei.

III. Vienreizējs pabalsts bērna piedzimšanas gadījumā

14. Vienreizējo pabalstu bērna piedzimšanas gadījumā (turpmāk III nodaļā – piedzimšanas pabalsts) 100,00 euro apmērā par bērnu, kuram ir piešķirts personas kods, piešķir vienam no vecākiem (aizbildnim), kurš savu pamata dzīvesvietu un bērna dzīvesvietu ir deklarējis Jelgavas valstspilsētas administratīvajā teritorijā vienā mājsaimniecībā.

15. Ja ģimenē vienās dzemdībās piedzimst vairāki bērni, neizmaksājot noteikumu 14. punktā noteikto piedzimšanas pabalstu, piešķir piedzimšanas pabalstu:

15.1. 1423,00 euro apmērā, ja piedzimst 2 bērni vienās dzemdībās;

15.2. 2846,00 euro apmērā, ja piedzimst 3 un vairāk bērnu vienās dzemdībās.

16. Piedzimšanas pabalstu var pieprasīt sešu mēnešu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

17. Piedzimšanas pabalstu nepiešķir ja:

17.1. bērnam ir piemērota kāda no ārpusģimenes aprūpes formām;

17.2. viens no vecākiem (aizbildņiem) ir saņēmis bērna piedzimšanas pabalstu citā pašvaldībā.

18. Piedzimšanas pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

IV. Pabalsts transporta izdevumu segšanai ģimenei, kurā vienās dzemdības dzimuši trīs un vairāk bērni

19. Ikmēneša pabalstu transporta izdevumu segšanai ģimenei, kurā vienās dzemdībās dzimuši trīs un vairāk bērni (turpmāk IV nodaļā – pabalsts) 43,00 euro apmērā piešķir par katru bērnu līdz triju gadu vecumam.

20. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā noradītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

V. Pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai pirmsskolas izglītības iestādē

21. Pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai pirmsskolas izglītības iestādē (turpmāk V nodaļā – pabalsts) par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu kalendārajā gadā var pieprasīt izglītojamajam no:

21.1. daudzbērnu ģimenes;

21.2. audžuģimenes.

22. Pabalstu piešķir izglītojamajam no:

22.1. pusotra gada līdz triju gadu vecuma sasniegšanai, nepārsniedzot 65,00 euro;

22.2. triju gadu vecuma sasniegšanas līdz pirmsskolas izglītības programmas apguvei, nepārsniedzot 70,00 euro.

23. Pabalstu par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu pārskaita ēdināšanas pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā. Pamatota pieprasījuma gadījumā pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

VI. Pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai vispārējās izglītības iestādē

24. Pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai kārtējā mācību gadā vispārējās izglītības iestādē (turpmāk VI nodaļā – pabalsts) par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu:

24.1. 100% apmērā no Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Jelgavas izglītības pārvalde" vai citas pašvaldības apstiprinātā ēdināšanas pakalpojuma maksas piešķir izglītojamajam no:

24.1.1. daudzbērnu ģimenes;

24.1.2. audžuģimenes;

24.2. un kurš apgūst:

24.2.1. obligāto sagatavošanu pamatizglītības ieguves uzsākšanai līdz 70,00 euro mēnesī;

24.2.2. pamatizglītības programmu Jelgavas valstspilsētas pašvaldības profesionālajā vidusskolā "Jelgavas Amatu vidusskola", nepārsniedzot 4,00 euro dienā;

24.2.3. vispārējās izglītības programmu vispārējās izglītības iestādē.

25. Pabalstu par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu pārskaita ēdināšanas pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā. Pamatota pieprasījuma gadījumā pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

VII. Pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai 5.–6. klases izglītojamajam

26. Pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai 5.–6. klases izglītojamajam (turpmāk VII nodaļā – pabalsts) 20 % apmērā no maksas par ēdināšanas pakalpojumu vispārējās izglītības iestādē piešķir Jelgavas valstspilsētas pašvaldības dibinātas vispārējās izglītības iestādes 5.–6. klases izglītojamajam kārtējā mācību gadā.

27. Pabalstu par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu pārskaita ēdināšanas pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā.

VIII. Pabalsts profesionālās ievirzes izglītības programmas apguvei izglītojamajam

28. Pabalstu profesionālās ievirzes izglītības programmas apguvei izglītojamajam (turpmāk VIII nodaļā – pabalsts), nepārsniedzot 15,00 euro mēnesī, piešķir kārtējā mācību gadā izglītojamajam, kurš apgūst profesionālās ievirzes izglītības programmu izglītības iestādē, kuras dibinātājs nav Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, izņemot izglītojamos, kuri atbrīvoti no maksas par minētās programmas apguvi saskaņā ar normatīvajiem aktiem, no:

28.1. daudzbērnu ģimenes;

28.2. audžuģimenes.

29. Pabalstu pārskaita izglītības pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā saskaņā ar pakalpojuma sniedzēja izrakstītu rēķinu par iepriekšējo mēnesi. Pamatota pieprasījuma gadījumā pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā saskaņā ar iesniegtajiem minētās programmas apguves izdevumus apliecinošiem dokumentiem.

IX. Pabalsts mācību piederumu iegādei izglītojamajam no audžuģimenes

30. Pabalstu individuālo mācību piederumu iegādei izglītojamajam no audžuģimenes (turpmāk IX nodaļā – pabalsts), ievietojot bērnu audžuģimenē mācību gada laikā un turpmāk, sākoties mācību gadam, ja pabalsts ir pieprasīts laika periodā no kārtējā gada 1. jūlija līdz 30. septembrim, piešķir:

30.1. 35,00 euro apmērā bērnam 5–6 gadu vecumā, kurš apgūst obligāto sagatavošanu pamatizglītības ieguves uzsākšanai;

30.2. 70,00 euro apmērā vispārējās izglītības iestāžu klātienes izglītojamajam.

31. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

X. Pabalsts ēdināšanas pakalpojuma apmaksai profesionālās izglītības iestādē izglītojamajam no audžuģimenes

32. Pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai profesionālās izglītības iestādē izglītojamajam no audžuģimenes (turpmāk X nodaļā – pabalsts) 70,00 euro apmērā mēnesī mācību gada laikā piešķir audžuģimenei, ja izglītojamais apgūst profesionālās izglītības programmu klātienē.

33. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XI. Pabalsts nepilngadīgai personai ar invaliditāti ar smagiem funkcionāliem traucējumiem aprūpei

34. Ikmēneša pabalstu 143,00 euro apmērā kalendārajā gadā piešķir nepilngadīgai personai ar invaliditāti ar smagiem funkcionāliem traucējumiem aprūpei (turpmāk XI nodaļā – pabalsts), ja nepilngadīga persona ar invaliditāti atbilst:

34.1. visiem turpmāk norādītajiem kritērijiem:

34.1.1. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi medicīniskās indikācijas īpašas kopšanas nepieciešamībai;

34.1.2. ir smagi garīgas veselības vai smagi garīgās attīstības traucējumi;

34.1.3. ir kustību un balsta aparāta slimība ar izteiktiem pārvietošanās traucējumiem;

34.2. un vienam no papildu kritērijiem:

34.2.1. no pusotra gada līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai veselības stāvokļa un izglītības pakalpojuma pieejamības dēļ nespēj apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi un ar Jelgavas valstspilsētas pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu ir ieteikta pirmsskolas izglītības programmas apguve ģimenē;

34.2.2. no 7 līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai veselības stāvokļa dēļ nespēj apmeklēt izglītības iestādi un ar Jelgavas valstspilsētas pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu ir ieteikts nodrošināt individuālo mājas apmācību.

35. Pabalsta saņemšanai papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam nepilngadīgas personas ar invaliditāti likumiskais pārstāvis, izņemot bērna vecāku, iesniedz apliecinājumu par tiesībām pārstāvēt bērnu.

36. JSLP pieprasa informāciju no Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Jelgavas izglītības pārvalde" par noteikumu 34.2. apakšpunktā noteikto.

37. Pabalsta izmaksu pārtrauc, ja:

37.1. beidzas termiņš, uz kuru noteikta invaliditāte;

37.2. beidzas termiņš, uz kuru noteiktas medicīniskās indikācijas īpašas kopšanas nepieciešamībai;

37.3. uzsākta izglītības ieguve izglītības iestādē;

37.4. nav sniegts Jelgavas valstspilsētas pedagoģiski medicīniskās komisijas ieteikums par pirmsskolas izglītības programmas apguvi ģimenē vai atzinums par individuālo mājas apmācību;

37.5. ir sasniegta pilngadība.

38. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā noradītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XII. Pabalsts īrētās dzīvojamās telpas apmaksai speciālistam

39. Pabalstu īrētās dzīvojamās telpas apmaksai speciālistam (turpmāk XII nodaļā – pabalsts) piešķir, ja speciālists atbilst visiem turpmāk norādītajiem kritērijiem:

39.1. speciālists ir noslēdzis darba līgumu par pedagoģiskā darba veikšanu ar Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādi;

39.2. speciālists ir noslēdzis īres līgumu par citas personas, izņemot pašvaldību, īpašumā esošas dzīvojamās telpas īri, kura atrodas Jelgavas valstspilsētas administratīvajā teritorijā, un faktiski dzīvo īrētajā dzīvojamajā telpā;

39.3. speciālista vai viņa laulātā īpašumā nav dzīvojamās telpas Jelgavas valstspilsētas administratīvajā teritorijā.

40. Pabalstu, nepārsniedzot 150,00 euro mēnesī, piešķir uz 10 mēnešiem vai uz īres līguma darbības laiku, ja tas ir īsāks par 10 mēnešiem, nepārsniedzot īres līgumā noteikto īres maksu.

41. Pabalsta saņemšanai speciālists papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam iesniedz šādus dokumentus:

41.1. darba līguma par pedagoģiskā darba veikšanu kopiju;

41.2. īres līguma kopiju.

42. Pabalsta izmaksa pirms termiņa tiek pārtraukta, ja ir izbeigtas darba tiesiskās attiecības vai speciālistam tiek izīrēta pašvaldības dzīvojamā telpa, kurai ir noteikts kvalificētam speciālistam izīrējamās dzīvojamās telpas statuss.

43. Pabalstu pārskaita speciālista iesniegumā norādītajā kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas maksājumu kontā.

44. Papildus noteikumu 11. punktā noteiktajam speciālista līdzdarbības pienākums ir vienu reizi 10 mēnešos uzrādīt JSLP apliecinošu dokumentu (kvīts, čeks, kredītiestādes maksājumu konta pārskats u.c.), kas noformēts uz speciālista vārda, par pabalsta izlietošanu tam paredzētajam mērķim.

XIII. Pabalsts sabiedriskā transporta pakalpojuma izmantošanai

45. Pabalstu sabiedriskā transporta pakalpojuma izmantošanai (turpmāk XII nodaļā – pabalsts) Jelgavas valstspilsētā Jelgavas pilsētas nozīmes maršrutu tīklā 100 % apmērā no braukšanas maksas piešķir uz nenoteiktu laiku, nepārsniedzot 20 braucienus mēnesī:

45.1. pensionāram;

45.2. politiski represētai personai.

46. Pabalsta saņemšanai papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam iesniedzējs uzrāda vai iesniedz attiecīgo sociālo statusu apliecinošu dokumentu.

47. Pabalstu pārskaita sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā.

XIV. Ikgadējs pabalsts rehabilitācijai Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam

48. Ikgadējo pabalstu rehabilitācijai Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekam (turpmāk XIV nodaļā – pabalsts) 50,00 euro apmērā piešķir reizi kalendārajā gadā.

49. Pabalsta saņemšanai iesniedzējs papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam uzrāda attiecīgo sociālo statusu apliecinošu dokumentu.

50. Atkārtoti pabalstu izmaksā līdz katra turpmākā gada 30. aprīlim.

51. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XV. Ikgadējs pabalsts politiski represētai personai

52. Ikgadējo pabalstu politiski represētai personai (turpmāk XV nodaļā – pabalsts) 50,00 euro apmērā piešķir reizi kalendārajā gadā

53. Pabalsta saņemšanai iesniedzējs papildu noteikumu 4. punktā noteiktajam uzrāda attiecīgo statusu apliecinošu dokumentu.

54. Atkārtoti pabalstu izmaksā līdz katra turpmākā gada 30. novembrim.

55. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā vai izmaksā JSLP kasē.

XVI. Ikgadējs pabalsts veselības uzlabošanai personai, kurai ir 100 un vairāk gadu

56. Ikgadējo pabalstu veselības uzlabošanai 150,00 euro apmērā reizi kalendārajā gadā piešķir personai, kurai ir 100 un vairāk gadu (turpmāk XVI nodaļā – pabalsts).

57. Pabalstu piešķir, ja iesniegums saņemts ne vēlāk kā mēneša laikā no personas 100 gadu vecuma sasniegšanas dienas.

58. Atkārtoti pabalstu izmaksā personas dzimšanas dienā vai, ja noteiktais datums iekrīt brīvdienā, tad pabalstu izmaksā nākamajā darbdienā.

59. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā vai izmaksā JSLP kasē.

XVII. Vienreizējs pabalsts personai, atbrīvojoties no brīvības atņemšanas iestādes

60. Vienreizējo pabalstu personai, atbrīvojoties no brīvības atņemšanas iestādes (XVII nodaļā turpmāk – pabalsts) 50,00 euro apmērā piešķir personai, kura atbilst visiem turpmāk norādītajiem kritērijiem:

60.1. ir atbrīvota no brīvības atņemšanas iestādes;

60.2. pamata dzīvesvieta pirms ievietošanas brīvības atņemšanas iestādē bija deklarēta Jelgavas valstspilsētas administratīvajā teritorijā.

61. Pabalstu piešķir, ja iesniegums saņemts ne vēlāk kā mēneša laikā pēc personas atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes.

62. Iesniedzējs papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam uzrāda Ieslodzījuma vietu pārvaldes izziņu par atbrīvošanu no brīvības atņemšanas iestādes vai tiesas nolēmumu. Gadījumos, kad iesniedzējs no brīvības atņemšanas iestādes atbrīvots citā valstī, viņš iesniedz attiecīgās valsts kompetentās institūcijas izdotu izziņu, kas tulkota Latvijas Republikas valsts valodā.

63. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā vai izmaksā JSLP kasē.

XVIII. Apbedīšanas pabalsts

64. Apbedīšanas pabalstu 400,00 euro apmērā piešķir apbedīšanas izdevumu segšanai.

65. Apbedīšanas pabalstu piešķir gadījumos, ja:

65.1. mirušais nav atpazīts;

65.2. mirušais bijis deklarēts Jelgavas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (turpmāk – VSAA):

65.2.1. nav piešķīrusi apbedīšanas pabalstu;

65.2.2. piešķīrusi pabalstu, kas ir mazāks par noteikumos noteikto apbedīšanas pabalsta apmēru.

66. Ja VSAA piešķirtais apbedīšanas pabalsts ir mazāks par noteikumos noteikto apbedīšanas pabalstu, tad pabalsts tiek izmaksāts tādā apmērā, lai segtu starpību starp noteikumos noteikto un VSAA piešķirto pabalstu.

67. Personai, kura organizē apbedīšanu, ir tiesības pieprasīt apbedīšanas pabalstu 3 mēnešu laikā no miršanas apliecības izsniegšanas dienas.

68. Apbedīšanas pabalstu pārskaita apbedīšanas pakalpojuma sniedzēja kredītiestādes maksājumu kontā. Pamatota pieprasījuma gadījumā pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XIX. Pabalsts apģērba iegādei pilngadību sasniegušajam bārenim

69. Pabalstu apģērba iegādei pilngadību sasniegušajam bārenim (turpmāk XIX nodaļā – pabalsts) 100,00 euro apmērā katram sešu mēnešu periodam piešķir pilngadību sasniegušajam bārenim pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kurš iegūst izglītību kādā no Izglītības likumā noteiktajām izglītības pakāpēm un/vai veidiem.

70. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XX. Pabalsts medicīnas pakalpojumu apmaksai pilngadību sasniegušajam bārenim

71. Pabalstu medicīnas pakalpojumu apmaksai pilngadību sasniegušajam bārenim (turpmāk XX nodaļā – pabalsts) 100,00 euro apmērā vienu reizi kalendārajā gadā piešķir pilngadību sasniegušajam bārenim pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kurš iegūst izglītību kādā no Izglītības likumā noteiktajām izglītības pakāpēm un/vai veidiem.

72. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XXI. Vienreizējs pabalsts drošības naudas iemaksai par mājokli pilngadību sasniegušajam bārenim

73. Vienreizējo pabalstu drošības naudas iemaksai par mājokli pilngadību sasniegušajam bārenim (turpmāk XXI nodaļā – pabalsts) piešķir īres līgumā noteiktajā apmērā, bet ne vairāk kā 320,00 euro apmērā, pilngadību sasniegušajam bārenim, kurš pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās uzsāk patstāvīgu dzīvi un ir noslēdzis līgumu par dzīvojamo telpu īri, izņemot par pašvaldības dzīvojamo telpu un par pirmās pakāpes radiniekiem piederošo dzīvojamo telpu īri.

74. Pilngadību sasniegušais bārenis papildus noteikumu 4. punktā noteiktajam iesniedz JSLP dzīvojamās telpas īres līguma kopiju (uzrādot oriģinālu).

75. Pabalstu pārskaita iesniedzēja iesniegumā norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.

XXII. Lēmuma par brīvprātīgas iniciatīvas pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtība

76. JSLP Pabalstu piešķiršanas darba grupas lēmumu par brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt var apstrīdēt JSLP vadītājam Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

77. JSLP vadītāja pieņemto lēmumu par brīvprātīgās iniciatīvas pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt var apstrīdēt Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domē Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

78. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.

XXIII. Noslēguma jautājumi

79. Noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

80. Ar noteikumu spēkā stāšanos atzīt par spēku zaudējušiem Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gada 23. septembra saistošos noteikumus Nr. 21-20 "Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā" (Latvijas Vēstnesis, 2021, 189. nr.).

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Rāviņš
Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2024. gada 25. aprīļa saistošo noteikumu Nr. 24-10 "Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā"
paskaidrojuma raksts
Paskaidrojuma raksta sadaļaNorādāmā informācija 
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums 1. Saskaņā ar Pašvaldību likuma, kas stājās spēkā 2023. gada 1. janvārī, pārejas noteikumu 6. punktu dome izvērtē uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdoto saistošo noteikumu atbilstību Pašvaldību likumam un izdod jaunus saistošos noteikumus atbilstoši pilnvarojumam. Līdz jaunu saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 30. jūnijam, piemērojami uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdotie saistošie noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu.

2. Saistošo noteikumu projekta izdošanas tiesiskais pamats ir noteikts Pašvaldību likuma 44. panta otrajā daļā, kas nosaka, ka dome var izdot saistošos noteikumus, lai nodrošinātu pašvaldības autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot likumos vai Ministru kabineta noteikumos paredzēto funkciju izpildes kārtību.

3. Izvērtējot Jelgavas pilsētas pašvaldības 2021. gada 23. septembra saistošos noteikumus Nr. 21-20 "Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā", tika pieņemts lēmums izdot jaunus saistošos noteikumus ar atsauci izdošanas tiesiskajā pamatā uz Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu.

4. Saistošo noteikumu "Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā" projekts (turpmāk – saistošo noteikumu projekts) izstrādāts ar mērķi izdot jaunu vienotu normatīvo aktu ar atbilstošu izdošanas tiesisko pamatu, apvienojot tajā visus Jelgavas valstspilsētas pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalstus dažādām mērķa grupām, tajā skaitā audžuģimenēm un bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kas iepriekš bija noteikti trijos pašvaldības sasitošajos noteikumos, kā arī noteikt brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu veidus, apmēru, piešķiršanas un izmaksas kārtību Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā. Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā tiek saglabāti visi brīvprātīgās iniciatīvās pabalsti.

5. Saskaņā ar Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumu Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" 22. punktu pašvaldība saistošajos noteikumos ir tiesīga noteikt papildu atvieglojumus bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kā arī pilngadību sasniegušajiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā tiek noteikti trīs brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu veidi: pabalsts apģērba iegādei 100,00 euro apmērā katram sešu mēnešu periodam, pabalsts medicīnas pakalpojumu apmaksai 100,00 euro vienu reizi kalendārajā gadā un vienreizējs pabalsts drošības naudas iemaksai 320,00 euro apmērā. 2024. gadā tiek paredzēti naudas līdzekļi minēto pabalstu nodrošināšanai par kopējo summu 17300,00 euro.

6. Saistošo noteikumu projektā bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kuri ir ievietoti audžuģimenē, tiek noteikti pieci brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti:

• ēdināšanas pakalpojuma apmaksai pirmsskolas izglītības iestādē izglītojamajam no pusotra gada līdz triju gadu vecuma sasniegšanai, nepārsniedzot 65,00 euro, un no triju gadu vecuma sasniegšanas līdz pirmsskolas izglītības programmas apguvei, nepārsniedzot 70,00 euro;

• ēdināšanas pakalpojuma apmaksai vispārējās izglītības iestādē par faktiski saņemto ēdināšanas pakalpojumu;

• ēdināšanas pakalpojuma apmaksai profesionālās izglītības iestādē izglītojamajam no audžuģimenes mācību gada laikā 70,00 euro apmērā mēnesī;

• profesionālās ievirzes izglītības programmas ieguvei izglītojamajam, nepārsniedzot 15,00 euro mēnesī;

• individuālo mācību piederumu iegādei 70,00 euro apmērā vispārējās izglītības iestāžu klātienes izglītojamajam un 35,00 euro apmērā bērnam 5.–6. gadu vecumā, kurš apgūst obligāto sagatavošanu pamatizglītības ieguves uzsākšanai.

Minēto brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu nodrošināšanai 2024. gadā paredzēti naudas līdzekļi 5943,50 euro apmērā.

7. Saistošo noteikumu projektā tiek saglabāti visi līdzšinējie noteiktie brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti dažādām mērķa grupām, tajā skaitā daudzbērnu ģimenēm, kā arī papildus paredzēts, ka pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai vispārējās izglītības iestādē turpmāk var saņemt izglītojamie no daudzbērnu ģimenēm un audžuģimenēm, kuri apgūst pamatizglītības programmu Jelgavas valstspilsētas pašvaldības profesionālajā vidusskolā "Jelgavas Amatu vidusskola" (turpmāk – Jelgavas Amatu vidusskola). Minētā pabalsta apmērs ir noteikts nepārsniedzot 4.00 euro dienā. Plānots, ka pabalstu var pieprasīt 21 izglītojamais no daudzbērnu un audžuģimenēm. Līdzšinējiem 19 brīvprātīgo iniciatīvu pabalstu dažādām mērķa grupām nodrošināšanai 2024. gadā tiek paredzēti naudas līdzekļi par kopējo summu 1 377 053,40 euro, tajā skaitā ēdināšanas pakalpojuma apmaksai pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādē, kā arī pabalstam profesionālās ievirzes izglītības programmas ieguvei izglītojamajam no daudzbērnu ģimenes 932100,00 euro apmērā.

8. Saistošie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

9. Ar saistošo noteikumu spēkā stāšanos atzīti par spēku zaudējušiem Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gada 23. septembra saistošie noteikumi Nr. 21-20 "Brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā" (Latvijas Vēstnesis, 2021, 189. nr.).

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu 1. Nav ietekmes uz ieņēmumu daļu.

2. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Jelgavas sociālo lietu pārvalde" (turpmāk – JSLP) 2024. gada kārtējā budžetā ir plānoti līdzekļi brīvprātīgās iniciatīvas pabalstiem par kopējo summu 1 377 053,40 euro.

3. Ir ietekme uz izdevumu daļu, jo plānots ar 01.09.2024. ieviest pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai vispārējās izglītības iestādē izglītojamajiem no daudzbērnu un audžuģimenes, ja bērns apgūst pamatizglītības programmu Jelgavas Amatu vidusskolā. Pabalsta nodrošināšanai no 01.09.2024. līdz 23.12.2024. ir nepieciešami papildu līdzekļi JSLP 2024. gada budžetā 6216,00 euro apmērā (21 izglītojamais x 4,00 euro vidējā ēdināšanas maksa dienā x 74 mācību dienas 2024. gadā).

4. Ietekme uz citām pozīcijām budžeta ieņēmumu vai izdevumu daļā nav paredzēta.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci 1. Sociālā ietekme – Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā tiek nodrošināti un saglabāti visi līdzšinējie Jelgavas valstspilsētas pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti dažādām mērķa grupām, tajā skaitā daudzbērnu un audžuģimenēm, bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem no 18 līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai pēc ārpusģimenes aprūpes pakalpojuma beigšanās.

Ieviešot pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksai izglītojamajiem, kuri apgūst pamatizglītības programmu Jelgavas Amatu vidusskolā, tiek prognozēta pozitīva ietekme uz pamatvajadzību nodrošināšanu bērniem no daudzbērnu un audžuģimenēm, kas savukārt var uzlabot mācību stundu apmeklēšanu šajā izglītības iestādē.

2. Nav ietekmes uz vidi.

3. Nav ietekmes uz veselību.

4. Nav ietekmes uz uzņēmējdarbību.

5. Nav ietekmes uz konkurenci.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām Neietekmē.
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem Neietekmē pašvaldības funkcijas un cilvēkresursus.
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu Saistošo noteikumu izpildē nav paredzēts izveidot jaunu institūciju. 
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana Saistošie noteikumi ir samērīgi.
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām 1. Saistošo noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts 25.03.2024. tika publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.jelgava.lv sabiedrības viedokļa noskaidrošanai, paredzot termiņu viedokļu sniegšanai līdz 08.04.2024.

2. Par saistošo noteikumu projektu pašvaldība nav saņēmusi viedokļus un priekšlikumus.

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Rāviņš
14.05.2024