1. Saistošie noteikumi nosaka prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai Alūksnes novadā, mājas (istabas) dzīvnieku īpašnieka un turētāja tiesības un pienākumus, atbildību par noteikumu neievērošanu, kā arī klaiņojošo dzīvnieku izķeršanas kārtību Alūksnes novadā.
2. Saistošo noteikumu mērķis ir:
2.1. nodrošināt tīru un veselīgu vidi Alūksnes novada teritorijā, lai dzīvnieku turēšana neradītu draudus cilvēkiem un dzīvniekiem;
2.2. novērst mājas (istabas) dzīvnieku klaiņošanu.
3. Nepieļaut mājas (istabas) dzīvnieka, (izņemot uz suņiem – pavadoņiem vai ar dzīvnieku dalību īpaši organizētos publiskos pasākumos) atrašanos šādās vietās:
3.1. brīvpieejas sporta laukumos;
3.2. bērnu rotaļu laukumos;
3.3. pašvaldības ēkās;
3.4. mītiņu, gājienu, piketu norises vietās;
3.5. publiskās peldēšanās vietās (aizliegums neattiecas uz privātām teritorijām, kur kārtību nosaka teritorijas īpašnieks).
3.6. nepieļaut mājas (istabas) dzīvnieka atrašanos kapsētās.
4. Ievērot publiskas vietas īpašnieka (apsaimniekotāja) vai publiska pasākuma organizatora norādījumus par mājas (istabas) dzīvnieka aizliegumu atrasties tajā.
5. Aizliegts izvest suni pastaigā bez pavadas šādās Alūksnes pilsētas un Alūksnes novada zaļajās zonās:
5.1. daudzdzīvokļu dzīvojamo māju mikrorajonu teritorijās;
5.2. Alūksnes Muižas parkā (Pils ielā 31, 74, 76, Alūksnē, Alūksnes novadā);
5.3. Tempļakalna parkā ("Tempļakalna parkā", Alūksnē, Alūksnes novadā);
5.4. Alsviķu muižas parkā ("Alsviķu parkā", Alsviķos, Alsviķu pagastā, Alūksnes novadā);
5.5. Jaunlaicenes muižas parkā ("Parkā-skolā", Jaunlaicenē, Jaunlaicenes pagastā, Alūksnes novadā);
5.6. Veclaicenes parkā ("Parkā", Kornetos, Veclaicenes pagastā, Alūksnes novadā);
5.7. Pilssalā ("Pilssalā", Alūksnē, Alūksnes novadā);
5.8. Jāņkalniņā (Jāņkalna ielā 12A, Alūksnē, Alūksnes novadā).
6. Pieļaujama sterilizēta bezsaimnieka kaķa turēšana daudzdzīvokļu māju piegulošā teritorijā, ja tiek nodrošināta tā labturība un apzīmēšana.
7. Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums nodrošināt normatīvajos aktos noteikto suņa apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildi un nodrošināt piekļuvi Alūksnes novada pašvaldības policijas amatpersonai veikt pārbaudi, lai kontrolētu vai sunim ir implantēta mikroshēma.
8. Atbildība par šo noteikumu pārkāpšanu ir paredzēta Dzīvnieku aizsardzības likuma X nodaļā "Administratīvie pārkāpumi dzīvnieku aizsardzības jomā un kompetence administratīvo pārkāpumu procesā". Šo noteikumu izpildi kontrolē Alūksnes novada pašvaldības policija, tajā skaitā veic mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas izpildes uzraudzību un kontroli.
9. Administratīvā pārkāpuma procesu par noteikumu neievērošanu līdz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanai veic Alūksnes novada pašvaldības policija.
11. Alūksnes novada teritorijā par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu ir atbildīgs pašvaldības izvēlētais pakalpojumu sniedzējs.
12. Par klaiņojošu, bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu vai agresīvu mājas (istabas) dzīvnieku, jāziņo Alūksnes novada pašvaldības policijai.
13. Mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks vai turētājs, ja īpašnieks to ir pilnvarojis, izņem savu mājas (istabas) dzīvnieku no dzīvnieku patversmes, uzrādot dzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību, un sedz izmaksas, kas saistītas ar dzīvnieka noķeršanu, izmitināšanu un aprūpi saskaņā ar patversmes cenrādi.
14. Ar šo noteikumu spēkā stāšanās dienu spēku zaudē Alūksnes novada pašvaldības domes 2016. gada 24. marta saistošie noteikumi Nr. 6/2016 "Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu Alūksnes novadā".