1. Noteikumi nosaka Salaspils novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) brīvprātīgās iniciatīvas pabalstu (turpmāk arī – pabalsti) veidus, to apmēru un kārtību, kādā pabalsti tiek piešķirti un izmaksāti.
3. Pabalstu veidi:
3.1. pabalsts jaundzimušā bērna aprūpei;
3.2. pabalsts politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem;
3.3. pabalsts personām, kuras piedalījās Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;
3.4. pabalsts pensijas vecumu sasniegušām personām, kurām nav likumīgo apgādnieku;
3.5. pabalsts personām ar invaliditāti;
3.6. ikmēneša pabalsts aizgādņiem, lai nodrošinātu aizgādnībā esošās personas kopšanu;
3.7. pabalsts noteiktu vecumu sasniegušām personām;
3.8. apbedīšanas pabalsts;
3.9. pabalsts personām, kuras atbrīvotas no brīvības atņemšanas iestādēm pēc soda izciešanas;
3.10. pabalsts aizbildnībā esošam bērnam mācību līdzekļu un apģērba iegādei;
3.11. pabalsts personām, kurām piešķirts tituls "Goda salaspilietis";
3.12. Pārcelšanās pabalsts Pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem.
(Grozīts ar Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. 3/2024)
4. Tiesības saņemt pabalstus ir personām, kuras ne mazāk kā pēdējos divpadsmit kalendāros mēnešus pēc kārtas ir deklarējušas savu dzīvesvietu Salaspils novada administratīvajā teritorijā (izņemot šo noteikumu 3.1., 3.8. un 3.11., 3.12. apakšpunktā norādīto pabalstu).
(Grozīts ar Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. 3/2024)
5. Lai saņemtu pabalstu, izņemot noteikumu 3.12. apakšpunktā minēto pabalstu, pabalsta pieprasītājs iesniedz Salaspils novada valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā (turpmāk – Klientu apkalpošanas centrs) vai Salaspils novada pašvaldības iestādē "Salaspils novada Sociālais dienests" (turpmāk – Sociālais dienests) iesniegumu, uzrāda personas apliecinošu dokumentu un pievieno vai uzrāda dokumentus, kuri, atbilstoši saistošajos noteikumos ietvertajiem nosacījumiem, apliecina tiesības saņemt konkrēto pabalstu.
(Grozīts ar Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. 3/2024)
6. Lēmumu par pabalsta piešķiršanu, atteikumu to piešķirt vai pabalsta izmaksas pārtraukšanu pieņem Sociālais dienests.
7. Sociālais dienests pirms lēmuma pieņemšanas pārbauda pabalsta pieprasītāja sniegto informāciju, izmantojot valsts un pašvaldības datu reģistros pieejamās ziņas, un iegūst nepieciešamo informāciju no valsts un pašvaldību institūcijām.
8. Piešķirto pabalstu izmaksā personai, veicot pārskaitījumu uz personas norādīto norēķinu kontu kredītiestādē vai pasta norēķinu sistēmas kontu, izņemot šādus gadījumus:
8.1. ja personai objektīvu apstākļu dēļ nav norēķinu konta, tai skaitā no ieslodzījuma vietas atbrīvotai personai, pabalsta izmaksu skaidrā naudā nodrošina Salaspils novada pašvaldības grāmatvedība;
8.2. personām, kuras ir sasniegušas 100 (viens simts) un vairāk gadu vecumu, pabalstu jubilejā var izmaksāt ar pārskaitījumu uz norēķinu kontu vai skaidrā naudā.
9. Pabalstu nepiešķir, ja persona:
9.1. dzīvo ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, izņemot 100 (viens simts) un vairāk gadu vecumu sasniegušu personu;
9.2. saņem citu pašvaldības finansētu sociālo pakalpojumu ar izmitināšanu ilgāk par trīs mēnešiem;
9.3. atrodas pilnā valsts apgādībā.
10. Pabalstu jaundzimušā bērna aprūpei piešķir 50 % no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas par katru jaundzimušo bērnu, papildus valsts noteiktajam bērna piedzimšanas pabalstam ar mērķi sniegt materiālu atbalstu jaundzimušā pamatvajadzību apmierināšanai. Ja ģimenē piedzimst trīnīši un vairāk jaundzimušo, pabalsta apmēru nosaka ar atsevišķu domes lēmumu.
11. Tiesības saņemt pabalstu jaundzimušā bērna aprūpei ir:
11.1. vienam no bērna vecākiem, ja vismaz vienam no bērna vecākiem deklarētā dzīvesvieta ir Salaspils novada administratīvā teritorijā ne mazāk kā trīs kalendāros mēnešus pēc kārtas pirms bērna piedzimšanas un bērna dzīvesvieta ir deklarēta Salaspils novada administratīvajā teritorijā;
11.2. personai, kura bērnu adoptējusi vai kura iecelta par bērna aizbildni, ja šis pabalsts nav izmaksāts vienam no bērna vecākiem.
13. Pabalstu nepiešķir, ja:
13.1. bērns ievietots ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā;
13.2. bērna vecāks vai aizbildnis pabalstu jaundzimušā bērna aprūpei saņēmis citā Latvijas Republikas pašvaldībā.
14. Pabalsts politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem piešķir 190,00 euro apmērā vienu reizi gadā, atzīmējot 18. novembrī Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu.
15. Lai saņemtu pabalstu, persona laika periodā no kārtējā gada 20. oktobra līdz 15. novembrim iesniedz iesniegumu un uzrāda politiski represētās personas statusu apliecinoša dokumenta kopiju, ja pabalsta pieprasīšanai nepieciešamās ziņas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā neatrodas pašvaldības rīcībā.
16. Iesniegumu personai iesniedz, pieprasot pabalstu pirmo reizi, kā arī tad, ja ir mainījušies apstākļi, kas bija par pamatu pabalsta piešķiršanai vai ir notikušas citas izmaiņas (piemēram, atvērts cits norēķinu konts).
17. Pabalstu personām, kuras piedalījās Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā, piešķir 76,00 euro apmērā vienu reizi gadā – 26. aprīlī, atceroties Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas dienu.
18. Lai saņemtu pabalstu, persona laika periodā no kārtējā gada 1. aprīļa līdz 25. aprīlim iesniedz iesniegumu un uzrāda attiecīgā statusa apliecības kopiju, ja pabalsta pieprasīšanai nepieciešamās ziņas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā neatrodas pašvaldības rīcībā.
19. Iesniegumu persona iesniedz, pieprasot pabalstu pirmo reizi, kā arī tad, ja ir mainījušies apstākļi, kas bija par pamatu pabalsta piešķiršanai vai ir notikušas citas izmaiņas (piemēram, atvērts cits norēķinu konts).
20. Pabalsts pensijas vecumu sasniegušām personām, kurām nav likumīgo apgādnieku, piešķir 76,00 euro apmērā vienu reizi gadā decembrī pirms Ziemassvētkiem.
21. Tiesības saņemt pabalstu ir personai, kura sasniegusi Latvijas Republikā vecuma pensijas saņemšanai noteikto vecumu līdz kārtējā gada 10. decembrim un kurai nav likumīgo apgādnieku.
22. Lai saņemtu pabalstu, persona iesniedz iesniegumu laika periodā no kārtējā gada 20. novembra līdz 10. decembrim, kurā apliecina, ka personai nav likumīgo apgādnieku.
23. Iesniegumu persona iesniedz, pieprasot pabalstu pirmo reizi, kā arī tad, ja ir mainījušies apstākļi, kas bija par pamatu pabalsta piešķiršanai vai ir notikušas citas izmaiņas (piemēram, atvērts cits norēķinu konts).
24. Personām ar invaliditāti piešķir pabalstu vienu reizi gadā decembrī, atzīmējot Starptautisko invalīdu dienu.
25. Tiesības saņemt pabalstu ir personai, kurai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (turpmāk – VDEĀVK) ir noteikusi:
25.1. pirmās grupas invaliditāti un kura ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja – 350,00 euro apmērā;
25.2. pirmās grupas invaliditāti – 190,00 euro apmērā;
25.3. otrās grupas invaliditāti un kura ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja – 245,00 euro apmērā;
25.4. otrās grupas invaliditāti – 85,00 euro apmērā;
25.5. invaliditāti bērnam (līdz pilngadības sasniegšanai) – 120,00 euro apmērā.
26. Personai ar invaliditāti piešķir ikmēneša pabalstu 20 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, ja pabalsta saņēmējs ir:
26.1. bērns, kuram VDEĀVK ir noteikusi īpašas kopšanas indikācijas, un persona, kurai VDEĀVK ir noteikusi pirmās grupas invaliditāti ar tās cēloni – slimību no bērnības un īpašas kopšanas indikācijas;
26.2. persona ar pirmās grupas invaliditāti, kura saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.
27. Personai ar invaliditāti piešķir ikmēneša pabalstu 30 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, ja VDEĀVK tai ir noteikusi pirmās grupas invaliditāti ar tās cēloni – slimību no bērnības, īpašas kopšanas un transporta indikācijas.
28. Lai saņemtu vienreizēju pabalstu, persona ar invaliditāti vai tās likumiskais pārstāvis iesniegumu iesniedz laika periodā no kārtējā gada 1. novembra līdz 30. novembrim, bet ikmēneša pabalsta pieprasīšanai persona iesniedz iesniegumu, tiklīdz tai rodas tiesības pieprasīt attiecīgo pabalstu.
29. Iesniegumu persona iesniedz, pieprasot vienreizējo un ikmēneša pabalstu pirmo reizi, kā arī tad, ja ir mainījušies apstākļi, kas bija par pamatu pabalsta piešķiršanai vai ir notikušas citas izmaiņas (piemēram, atvērts cits norēķinu konts).
30. Pabalstu aizgādņiem piešķir katru mēnesi 15 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, lai nodrošinātu aizgādnībā esošās personas, kuras dzīvesvieta ne mazāk kā pēdējos divpadsmit kalendāros mēnešus pēc kārtas deklarēta Salaspils novada administratīvajā teritorijā, kopšanu.
31. Tiesības saņemt šo pabalstu ir personai, kura nodrošina aizgādnībā esošas personas kopšanu un kura ir iecelta par aizgādni ar bāriņtiesas lēmumu.
33. Pabalstu par nepilnu mēnesi izmaksā proporcionāli dienu skaitam mēnesī no Saistošo noteikumu 30. punktā noteiktā pabalsta apmēra.
34. Aizgādnis, kuram piešķirts pabalsts, kā arī Salaspils novada bāriņtiesa (turpmāk – Bāriņtiesa) savlaicīgi, bet ne vēlāk kā trīs darba dienu laikā, informē Sociālo dienestu par apstākļiem, kas varētu būt par pamatu pabalsta izmaksas pārtraukšanai (aizgādnībā esošās personas deklarētās dzīvesvietas maiņa, aizgādnībā esošās personas nāve u.c.).
35. Pabalstu izmaksa tiek pārtraukta, ja Bāriņtiesa ir rakstiski informējusi Sociālo dienestu, ka aizgādnis ir atstādināts, atcelts vai atlaists no aizgādņa pienākumu pildīšanas. Pabalsta izmaksa tiek pārtraukta ar dienu, kad pieņemts attiecīgais Bāriņtiesas lēmums.
36. Tiesības saņemt vienreizēju pabalstu noteiktu vecumu sasniegušām personām ir personām, kuras sasniegušas 80 (astoņdesmit), 85 (astoņdesmit piecus), 90 (deviņdesmit), 95 (deviņdesmit piecus), 100 (viens simts) un vairāk gadus.
37. Pabalsta apmērs ir:
37.1. sasniedzot 80 (astoņdesmit), 85 (astoņdesmit piecus), 90 (deviņdesmit), 95 (deviņdesmit piecus) gadus – 100,00 euro apmērā;
37.2. sasniedzot 100 (viens simts) un vairāk gadus – 215,00 euro apmērā.
38. Pabalsta pieprasītājs iesniegumu iesniedz ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc noteikumos minētā vecuma sasniegšanas.
39. Apbedīšanas pabalstu 300,00 euro apmērā piešķir personai, kura uzņēmusies veikt mirušas personas, kuras pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir bijusi Salaspils novada administratīvajā teritorijā, apbedīšanu.
40. Lai saņemtu pabalstu, persona iesniedz iesniegumu, uzrādot mirušās personas miršanas apliecības kopiju, ja pabalsta pieprasīšanai nepieciešamās ziņas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā neatrodas pašvaldības rīcībā.
42. Tiesības saņemt vienreizēju pabalstu apmērā, kas atbilst Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajam garantēto minimālo ienākumu slieksnim, ir personai pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes pēc soda izciešanas, ja soda izciešanas vietā tā atradusies ne mazāk kā sešus kalendāros mēnešus un personas esošā vai pēdējā deklarētā dzīvesvieta divpadsmit kalendāros mēnešus pēc kārtas pirms apcietinājuma ir Salaspils novada administratīvajā teritorijā.
43. Lai saņemtu pabalstu, persona viena mēneša laikā pēc atbrīvošanas iesniedz iesniegumu, pievienojot izziņas kopiju par atbrīvošanu no soda izciešanas vietas.
44. Pabalsta aizbildnībā esošam bērnam mācību līdzekļu iegādei mērķis ir aizbildnībā esošam vispārizglītojošās un vidējās profesionālās izglītības iestādes audzēknim nodrošināt izglītības iegūšanai nepieciešamos mācību līdzekļus.
45. Šo pabalstu 76,00 euro apmērā ir tiesības saņemt bērna aizbildnim par bērnu, kura deklarētā dzīvesvieta ir Salaspils novada administratīvajā teritorijā, un aizbildnis pilda normatīvajos aktos aizbildnim noteiktos pienākumus.
46. Pabalstu aizbildnis ir tiesīgs pieprasīt katru gadu laika periodā no kārtējā gada 1. augusta līdz 31. oktobrim.
47. Gadījumā, ja Bāriņtiesa ir konstatējusi pārkāpumus aizbildņa darbībā vai aizbildnis ar Bāriņtiesas lēmumu ir atstādināts, atlaists vai atcelts no aizbildņa pienākumu pildīšanas, Bāriņtiesa par to nekavējoties rakstiski informē Sociālo dienestu.
48. Pabalsts netiek piešķirts, ja par aizbildnībā esošo bērnu pirms Bāriņtiesas lēmuma pieņemšanas par aizbildnības nodibināšanu, kārtējā gadā ir piešķirts pabalsts mācību līdzekļu un apģērba iegādei atbilstoši Salaspils novada domes saistošajiem noteikumiem par sociālās palīdzības pabalstiem.
49. Vienu reizi kalendārajā gadā, atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu, piešķir pabalstu 100,00 euro apmērā personai, kurai piešķirts tituls "Goda salaspilietis", ja līdz attiecīgā gada 18. novembrim šī persona sasniegusi Latvijas Republikā noteikto pensijas vecumu.
50. Lai saņemtu pabalstu, persona laika periodā no kārtējā gada 15. oktobra līdz 14. novembrim iesniedz iesniegumu un uzrāda attiecīgo statusu apliecinošu dokumentu.
51. Iesniegumu persona iesniedz, pieprasot pabalstu pirmo reizi, kā arī tad, ja ir mainījušies apstākļi, kas bija par pamatu pabalsta piešķiršanai vai ir notikušas citas izmaiņas (piemēram, atvērts cits norēķinu konts).
(Apakšnodaļa Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.1 Pārcelšanās pabalstu, ievērojot šajos noteikumos noteikto kārtību, piešķir, lai kompensētu izdevumus par dzīvojamo telpu īri, kas radušies Pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem, kuri, saistībā ar darba tiesisko attiecību uzsākšanu kādā no Pašvaldības izglītības iestādēm, ir pārcēlušies dzīvot Salaspils novada administratīvajā teritorijā. Pārcelšanās pabalstu piešķir vienu reizi.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.2 Tiesības saņemt pārcelšanās pabalstu ir personai, kura atbilst visiem šādiem nosacījumiem:
51.2 1. ar personu kā pedagogu pēc 2022./2023. mācību gada beigām ir nodibinātas darba tiesiskās attiecības kādā no Pašvaldības izglītības iestādēm uz nenoteiktu laiku ar pilnu darba slodzi un pedagogam uz pabalsta pieprasīšanas dienu ir beidzies darba līgumā noteiktais pārbaudes laiks;
51.2 2. līdz pabalsta pieprasīšanas dienai ar pedagogu nav pārtrauktas darba tiesiskās attiecības un Pašvaldības izglītības iestādē persona kā pedagogs ir nostrādājusi nepārtraukti vismaz sešus mēnešus;
51.2 3. pabalsta pieprasīšanas dienā personas deklarētā dzīvesvieta ir Salaspils novada administratīvajā teritorijā;
51.2 4. personai ne mazāk kā 12 mēnešus pēc kārtas līdz pabalsta pieprasīšanai dienai Salaspils novada administratīvajā teritorijā nepieder nekustamais īpašums, kurā ir reģistrēta dzīvojamā telpa.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.3 Pārcelšanās pabalsta apmērs vienai personai ir 250,00 euro mēnesī, tā kopējo apmēru nosaka par sešiem mēnešiem. Pārcelšanās pabalstu piešķir vienā reizē par tiem pēdējiem pilniem mēnešiem, kuros personas dzīvesvieta bez pārtraukumiem ir deklarēta Salaspils novada administratīvajā teritorijā.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.4 Tiesības lūgt pārcelšanās pabalsta piešķiršanu iestājas pēc tam, kad persona kā pedagogs vismaz sešus mēnešus pēc kārtas, ieskaitot pārbaudes laiku, ir bijusi darba tiesiskajās attiecībās Pašvaldības izglītības iestādē. Pārcelšanās pabalstu ir tiesības lūgt viena gada laikā kopš darba tiesisko attiecību nodibināšanas.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.5 Lai saņemtu pārcelšanās pabalstu, pedagogs Pašvaldības izglītības iestādes vadītājam iesniedz iesniegumu, kam pievieno dokumentus, kuri, atbilstoši šajā apakšnodaļā ietvertajiem nosacījumiem, apliecina tiesības saņemt pārcelšanās pabalstu.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.6 Pašvaldības izglītības iestādes vadītājs 14 dienu laikā pēc noteikumu 51.5 punktā minētā iesnieguma saņemšanas to izvērtē un kopā ar atzīmi par noteikumu 51.2 1. un 51.2 2. apakšpunktā minēto kritēriju izpildi nosūta Sociālajam dienestam tālākai izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai.
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
51.7 Ja ar pedagogu, kurš saņēmis pārcelšanās pabalstu, agrāk nekā divu gadu laikā pēc pabalsta saņemšanas tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības, pedagogs mēneša laikā pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās atmaksā Pašvaldībai pārcelšanās pabalstu pilnā apmērā, ja nepieciešams, vienojoties ar izglītības iestādes vadītāju par atmaksas grafiku (vienā vai vairākos maksājumos).
(Salaspils novada domes 25.01.2024. saistošo noteikumu Nr. 3/2024 redakcijā)
53. Salaspils novada domes lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā lēmumā noteiktajā termiņā.
55. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Salaspils novada domes 2012. gada 29. augusta saistošie noteikumi Nr. 28/2012 "Neizvērtējamie pabalsti Salaspils novada iedzīvotājiem".