Ministru kabineta noteikumi nr. 387
(prot. nr. 66, 25.§) Rīgā 1995. gada 19. decembrī
Izdoti saskaņā ar likuma
"Par sociālo palīdzību" 23.pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Šie noteikumi nosaka pabalsta transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās (tālāk tekstā - "pabalsts"), apmēru, kā arī piešķiršanas un izmaksas kārtību atbilstīgi likuma "Par sociālo palīdzību" (Latvijas Vēstnesis, 1995, 176.nr.) 23., 26., 27., 28., 29. un 30.pantam.
2. Tiesības saņemt pabalstu ir invalīdiem un bērniem invalīdiem, kuriem ir Labklājības ministrijas apstiprinātajā medicīnisko indikāciju sarakstā noteiktās indikācijas.
3. Pabalsta apmērs nosakāms valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā.
II. Pabalsta piešķiršanas un izmaksas kārtība
4. Pabalstu piešķir, pamatojoties uz invalīda vai tās personas rakstisku pieprasījumu, kurai saskaņā ar likuma "Par sociālo palīdzību" 26.pantu ir tiesības saņemt pabalstu par bērnu invalīdu, Labklājības ministrijas noteiktajā kārtībā izdotu atzinumu par transportlīdzekļa nepieciešamību un:
4.1. invalīdiem - Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas izdotu invaliditātes izziņu;
4.2. bērniem invalīdiem - Labklājības ministrijas noteiktajā kārtībā izdotu medicīnisko atzinumu.
5. Šo noteikumu 4.punktā minēto dokumentu oriģināli uzrādāmi un to noraksti iesniedzami attiecīgās pašvaldības sociālās palīdzības dienestā (tālāk tekstā - "dienests") atbilstīgi pabalsta pieprasītāja dzīvesvietai. Noraksta atbilstību dokumenta oriģinālam apliecina dienests.
6. Lēmumu par pabalsta piešķiršanu pieņem dienesta vadītājs pēc šo noteikumu 4.punktā minēto dokumentu saņemšanas.
7. Dienests iekārto pabalsta pieprasītāja lietu. Pabalsta pieprasītāja lieta glabājama trīs gadus pēc pabalsta izmaksas izbeigšanas.
8. Pabalstu piešķir uz laiku, kāds ir noteikts invaliditāti apliecinošā dokumentā:
8.1. invalīdiem - Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas izdotajā invaliditātes izziņā;
8.2. bērniem invalīdiem - Labklājības ministrijas noteiktajā kārtībā izdotajā medicīniskajā atzinumā.
9. Pabalstu izmaksā dienests vai cita attiecīgās pašvaldības noteikta institūcija.
10. Pabalstu izmaksā divas reizes gadā par katru pilnu sešu mēnešu laikposmu. Sešu mēnešu laikposmu aprēķina likuma "Par sociālo palīdzību" 23.panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā.
11. Ja pabalsta saņēmējs iesniedzis rakstisku pieprasījumu par pabalsta pārskaitīšanu, pabalstu bez maksas pārskaita pabalsta saņēmēja kontā.
12. Pabalsta izmaksu izbeidz, ja:
12.1. izbeidzas termiņš, uz kādu noteikta invaliditāte;
12.2. invalīds atrodas pilnā valsts apgādībā;
12.3. bērns invalīds ievietots valsts, pašvaldības vai privāti uzturētā audzināšanas iestādē un atrodas pilnā tās apgādībā.
13. Pabalsta izmaksu pārtrauc, ja:
13.1. izbeigta vai pārtraukta vecāku vara;
13.2. pieņemts aizbildnības un aizgādnības iestādes lēmums par to, ka vecāki bērnu invalīdu faktiski nekopj un neaudzina.
14. Ja pabalsts nav izmaksāts sakarā ar šo noteikumu 13.punktā minētajiem apstākļiem, neizmaksāto pabalstu ir tiesības saņemt bērna invalīda aizbildnim, kas iecelts likumos noteiktajā kārtībā.
15. Labklājības ministrijai ir tiesības pārbaudīt lēmuma par pabalsta piešķiršanu pieņemšanas pareizību.
16. Nepamatoti izmaksātās pabalsta summas var tikt atmaksātas labprātīgi vai ieturētas no vainīgās personas - dienesta darbinieka vai pabalsta pieprasītāja.
17. Līdz nepamatoti izmaksāto pabalstu summu pilnai atmaksai katru mēnesi ietur ne vairāk kā 10% no pabalsta apmēra.
18. Ja persona nepamatoti saņemtās summas neatmaksā labprātīgi vai pabalsta izmaksa tiek pārtraukta, pirms parāds ir dzēsts, attiecīgā summa piedzenama tiesas ceļā.
19. Lēmumu par pabalsta piešķiršanu var pārsūdzēt likuma "Par sociālo palīdzību" 15.panta otrajā un trešajā daļā noteiktajā kārtībā.
III. Noslēguma jautājumi
20. Šie noteikumi stājas spēkā ar 1996.gada 1.janvāri.
21. Ar šo noteikumu spēkā stāšanās dienu atzīt par spēku zaudējušu Ministru Padomes 1992.gada 14.augusta lēmuma nr.339 "Par invalīdu apgādi ar motorratiņiem, rokas vadības automobiļiem un par kompensācijām transporta izdevumu segšanai" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 44./45.nr.) 5.2.apakšpunktu.
Ministru prezidents M.Gailis
Labklājības ministrs, Ministru prezidenta biedrs A.Bērziņš