Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Izdarīt Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2006, 15. nr.; 2009, 2., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2011, 117., 204. nr.; 2013, 188. nr.; 2014, 257. nr.; 2015, 124. nr.; 2016, 52., 91. nr.; 2017, 253. nr.; 2020, 110.A nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt visā likumā vārdus "izmeklēšanas cietuma veikals" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "komersanta izveidota pastāvīgā tirdzniecības vieta izmeklēšanas cietuma teritorijā" (attiecīgā locījumā).
2. Papildināt 4. pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Apcietinājuma izpildi organizē, ievērojot apcietinātajam procesa virzītāja noteiktos tikšanās un saziņas ierobežojumus."
3. Izteikt 5.1 pantu šādā redakcijā:
"5.1 pants. Izmeklēšanas cietuma apmeklēšana
(1) Personām, kas ierodas izmeklēšanas cietumā, lai apmeklētu apcietinātos vai pildītu profesionālos pienākumus, aizliegts atrasties alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē vai reibumā.
(2) Persona, kura ierodas izmeklēšanas cietumā profesionālo pienākumu pildīšanai, uzrāda procesa virzītāja atļauju tikties ar apcietināto, izņemot gadījumus, kad persona ir iesaistīta šajā likumā noteiktajā apcietinājuma izpildes kārtības nodrošināšanā vai likums attiecībā uz šo personu nenosaka pienākumu iegūt procesa virzītāja atļauju.
(3) Izmeklēšanas cietuma amatpersona pārbauda, vai apcietinātajam nav noteikti ierobežojumi attiecībā uz tikšanos un saziņu ar personu, ar kuru viņš satiekas vai kura viņu apmeklē profesionālo pienākumu pildīšanas laikā.
(4) Izmeklēšanas cietuma priekšnieks var aizliegt satikšanos vai apmeklējumu, kas var apdraudēt ieslodzījuma vietas vai sabiedrības drošību, citu personu tiesības vai var veicināt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Izmeklēšanas cietuma priekšnieka lēmumu aizliegt satikšanos vai apmeklējumu var apstrīdēt Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniekam Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Administratīvās rajona tiesas lēmums nav pārsūdzams. Sūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi."
4. Papildināt I nodaļu ar 5.2 pantu šādā redakcijā:
"5.2 pants. Apcietinātajam adresēto dokumentu un korespondences izsniegšana
(1) Ja izmeklēšanas cietumā no procesa virzītāja tiek elektroniski saņemts dokuments izsniegšanai apcietinātajam, izmeklēšanas cietuma priekšnieka norīkots darbinieks ne vēlāk kā nākamajā darbdienā izdrukā minēto dokumentu, to nereģistrējot un nepakļaujot pārbaudei, un, nodrošinot konfidencialitāti, ievieto to aploksnē, kuru aizlīmē. Uz aploksnes norāda procesa virzītāju, no kura saņemts dokuments, apcietinātā, kuram tas jāizsniedz, vārdu un uzvārdu, dzimšanas gadu un nodod aploksni izmeklēšanas cietuma amatpersonai izsniegšanai apcietinātajam. Izmeklēšanas cietuma amatpersona, kura izsniedza dokumentu apcietinātajam, aizpilda veidlapu, norādot dokumenta nosaukumu vai numuru, izsniegšanas datumu un laiku vai informāciju, ka apcietinātais atteicās pieņemt dokumentu, un ne vēlāk kā divu darbdienu laikā pēc veidlapas aizpildīšanas to nosūta procesa virzītājam.
(2) Izmeklēšanas cietumā pa pastu saņemto apcietinātajam adresēto korespondenci izsniedz ne vēlāk kā triju darbdienu laikā no tās saņemšanas vai nodošanas dienas."
5. 6. pantā:
izteikt pirmās daļas ievaddaļas pirmo teikumu šādā redakcijā:
"Katram apcietinātajam izmeklēšanas cietuma darbinieki iekārto personas lietu vai turpina notiesātā personas lietu, ja apcietinātais nosūtīts apcietinājuma izpildei no brīvības atņemšanas iestādes.";
papildināt pirmo daļu ar 6. un 7. punktu šādā redakcijā:
"6) informāciju par apcietinātā sociālās rehabilitācijas gaitu;
7) informāciju par apcietinātajam piemērotajiem sodiem par izmeklēšanas cietuma iekšējās kārtības noteikumu pārkāpšanu, kā arī informāciju par piemērotajiem pamudinājumiem.";
izteikt trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Apcietinātā personas lietai pievieno:
1) pasi vai personas apliecību;
2) pagaidu apliecību, atgriešanās apliecību vai pagaidu ceļošanas dokumentu;
3) izmeklēšanas cietuma rīcībā esošo informāciju par apcietinātā iegūto izglītību.";
papildināt piekto daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Pārvietojot apcietināto no izmeklēšanas cietuma uz brīvības atņemšanas iestādi vai otrādi, līdzi nosūta apcietinātā personas lietu."
6. Papildināt likumu ar 6.1 pantu šādā redakcijā:
"6.1 pants. Informācijas nosūtīšana Valsts robežsardzei
Ja attiecībā uz apcietināto ir stājies spēkā tiesas spriedums citā krimināllietā, saskaņā ar kuru apcietinātais pēc pamatsoda izciešanas ir izraidāms no Latvijas Republikas, izmeklēšanas cietuma administrācija 30 dienu laikā pēc apcietinātā ievietošanas izmeklēšanas cietumā par to rakstveidā informē Valsts robežsardzi atbilstoši normatīvajam aktam par ārzemnieka piespiedu izraidīšanu, izceļošanas dokumentu un tā izsniegšanu. Apcietinātais tiek izraidīts Imigrācijas likumā noteiktajā kārtībā."
7. Izteikt 11. panta trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Personas, kas apcietinātas vienā kriminālprocesā, izvieto atsevišķi uz 10 dienām. Pēc minētā termiņa beigām šādus apcietinātos izvieto atsevišķi, ja ir saņemts procesa virzītāja lēmums par šiem apcietinātajiem noteiktu tikšanās un saziņas ierobežojumu."
8. 13. pantā:
izteikt pirmās daļas 1. punktu šādā redakcijā:
"1) informēt vecākus, aizbildni, aizgādni, bērnus, brāļus, māsas, vecvecākus, mazbērnus (turpmāk - radinieki), laulāto vai citu personu par savu atrašanās vietu. Attiecīgie izdevumi tiek segti no izmeklēšanas cietuma līdzekļiem;";
izteikt pirmās daļas 5. punktu šādā redakcijā:
"5) sazināties ar personām ārpus izmeklēšanas cietuma, sarakstoties, izmantojot izmeklēšanas cietuma tālruni (taksofonu) vai videosaziņas iespēju, izņemot gadījumu, ja apcietinātajam ir procesa virzītāja noteikti ierobežojumi attiecībā uz tikšanos un saziņu ar minētajām personām;";
papildināt pirmās daļas 6. punktu ar vārdiem "izņemot gadījumu, kad apcietinātajam ir procesa virzītāja noteikti ierobežojumi attiecībā uz tikšanos un saziņu ar minētajām personām";
izteikt pirmās daļas 7. punktu šādā redakcijā:
"7) satikties ar aizstāvi, ar kuru noslēgta vienošanās konkrētajā kriminālprocesā, kurā piemērots apcietinājums, vai kurš sniedz valsts nodrošināto juridisko palīdzību konkrētajā kriminālprocesā, kurā piemērots apcietinājums, satikties ar aizstāvi citā kriminālprocesā, ja aizstāvis ir saņēmis procesa virzītāja atļauju, advokātu, kurš saņēmis procesa virzītāja atļauju, bet ārvalstniekam - satikties ar savas valsts diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības pārstāvi vienatnē bez tikšanos skaita ierobežojuma, ievērojot izmeklēšanas cietuma dienas kārtību;";
izteikt ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:
"(4) Latvijas Cietumu slimnīcā ievietotam apcietinātajam atbilstoši ārsta norādījumiem nodrošina iespēju tikšanās vietā izmeklēšanas cietuma administrācijas pārstāvja klātbūtnē sazināties ar radiniekiem, laulāto vai citām personām, izmantojot videosaziņas iespēju. Šādu videosaziņas iespēju skaitu un ilgumu nosaka atbilstoši šajā likumā noteiktajam tikšanos skaitam un ilgumam.
(5) Papildus šajā pantā minētajām tiesībām apcietinātajam ārvalstniekam un apcietinātajam, kura pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvijā, ir tiesības divas reizes mēnesī izmeklēšanas cietuma pārstāvja klātbūtnē izmantot videosaziņas iespēju uz laiku līdz 15 minūtēm saziņai ar radiniekiem, laulāto vai citām personām.";
papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Papildus šajā pantā minētajām tiesībām vājdzirdīgajiem un nedzirdīgajiem apcietinātajiem ir tiesības divas reizes mēnesī izmeklēšanas cietuma pārstāvja klātbūtnē izmantot videosaziņas iespēju uz laiku līdz 30 minūtēm saziņai ar radiniekiem, laulāto vai citām personām."
9. 13.1 pantā:
aizstāt pirmajā daļā vārdus "izmeklēšanas tiesneša noteiktos sazināšanās un satikšanās" ar vārdiem "procesa virzītāja noteiktos tikšanās un saziņas";
izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Izmeklēšanas cietuma priekšnieks var atļaut satikšanos ar personu, kura nav apcietinātā radinieks, laulātais vai ar kuru apcietinātajam nav bijusi kopīga saimniecība vai nav kopīga bērna, ja šāda satikšanās veicinās sociāli lietderīgu kontaktu saglabāšanu un ja apcietināto ilgstoši neviens neapmeklē, un ja apcietinātajam nav procesa virzītāja noteiktu ierobežojumu attiecībā uz tikšanos un saziņu ar minēto personu, ciktāl šāda satikšanās neapdraud ieslodzījuma vietas vai sabiedrības drošību, citu personu tiesības vai neveicina noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.";
izslēgt sestajā daļā vārdus "vai kriminālprocesa interešu".
10. 13.2 pantā:
papildināt pirmo daļu pēc vārda "radinieka" ar vārdiem "vai laulātā";
izteikt otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā iesniegumā apcietinātais norāda vēlamo atvadīšanās datumu un laiku. Iesniegumam apcietinātais pievieno miršanas apliecības kopiju un radniecību vai laulību apliecinošu dokumentu kopijas."
11. Papildināt likumu ar 13.3 pantu šādā redakcijā:
"13.3 pants. Telefonsarunu un videosaziņas norises noteikumi
(1) Apcietinātais var sazināties ar personām ārpus izmeklēšanas cietuma telefonsarunu veidā vismaz reizi nedēļā, un atļautais sarunas ilgums ir vismaz piecas minūtes. Izdevumus par telefonsarunām sedz apcietinātais vai persona, ar kuru viņš sazinās.
(2) Apcietinātā videosaziņa ar personām ārpus izmeklēšanas cietuma notiek šajā likumā minētajos gadījumos un apjomā."
12. Papildināt 14. pantu ar 11. punktu šādā redakcijā:
"11) segt izdevumus par saraksti, izņemot šajā likumā paredzētos gadījumus."
13. 15. pantā:
izteikt ceturtās daļas otro teikumu šādā redakcijā:
"Apcietinātā sarakste ar citām valsts un pašvaldību institūcijām tiek segta no izmeklēšanas cietuma līdzekļiem, ja apcietinātā personiskās naudas uzskaites kartē nepietiek līdzekļu vēstules nosūtīšanai.";
papildināt ceturto daļu ar teikumu šādā redakcijā:
"Apcietinātā saraksti, kuras sūtīšanas izmaksas tiek segtas no izmeklēšanas cietuma līdzekļiem, nosūta kā vienkāršo pasta sūtījumu."
14. Papildināt 16. pantu ar teikumu šādā redakcijā:
"Laikposmā, kamēr bāriņtiesa pieņem attiecīgo lēmumu, bērns uzturas kopā ar māti izmeklēšanas cietumā, bet ne ilgāk par vienu mēnesi no dienas, kad bērns uzņemts izmeklēšanas cietumā."
15. 18. pantā:
papildināt pirmo daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:
"4) videosaziņas iespēju divas reizes mēnesī uz laiku līdz 15 minūtēm saziņai ar radiniekiem, laulāto vai citām personām izmeklēšanas cietuma pārstāvja klātbūtnē.";
papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Papildus šajā pantā minētajām tiesībām vājdzirdīgajiem un nedzirdīgajiem nepilngadīgajiem apcietinātajiem ir tiesības izmantot videosaziņas iespēju bez skaita ierobežojuma uz laiku līdz 30 minūtēm saziņai ar radiniekiem, laulāto vai citām personām izmeklēšanas cietuma pārstāvja klātbūtnē, ja saņemta procesa virzītāja atļauja."
16. Papildināt 19. pantu ar septīto, astoto un devīto daļu šādā redakcijā:
"(7) Lai apcietinātajam izmeklēšanas cietumā nodrošinātu šajā likumā minētās telefonsarunas par apcietinātā vai tās personas līdzekļiem, ar kuru viņš sazinās, izmeklēšanas cietumā izvieto telefonsarunu iekārtas. Ieslodzījuma vietu pārvalde komersantu, kas nodrošina telefonsarunu iekārtas, to apkalpošanu un telefonsarunu pakalpojumu, izvēlas atbilstoši normatīvajiem aktiem par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību.
(8) Apcietinātajam izmeklēšanas cietumā šajā likumā noteiktās tiesības iepirkties nodrošina komersanta izveidotajā pastāvīgajā tirdzniecības vietā izmeklēšanas cietuma teritorijā, kur iespējams iegādāties pārtiku un pirmās nepieciešamības preces. Šo preču sortimentu komersants saskaņo ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi. Komersantu, kurš nodrošina preču tirdzniecības pakalpojumus apcietinātajiem izmeklēšanas cietumā, Ieslodzījuma vietu pārvalde izvēlas atbilstoši normatīvajiem aktiem par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību.
(9) Ja apcietinātajam nav sezonai atbilstoša un valkāšanai derīga personīgā apģērba vai apavu, izmeklēšanas cietuma administrācija nodrošina viņam apģērbu un apavus."
17. Izteikt 20. pantu šādā redakcijā:
"20. pants. Apcietināto nauda
(1) Naudu, ko apcietinātais saņem ar pārvedumu vai kas iemaksāta izmeklēšanas cietuma kasē, viņam neizsniedz, bet ieskaita Ieslodzījuma vietu pārvaldes ieslodzījuma vietām Valsts kasē atvērtajā kontā vai izmeklēšanas cietuma kasē.
(2) Izmeklēšanas cietumā par apcietinātā personiskās naudas uzskaiti atbildīgā persona, pamatojoties uz apcietinātā iesniegumu, veic naudas pārvedumus no apcietinātā personiskās naudas uzskaites kartē esošajiem līdzekļiem un norēķinās par komersanta izveidotajā pastāvīgajā tirdzniecības vietā izmeklēšanas cietuma teritorijā reģistrētajiem apcietinātā pirkumiem.
(3) Naudas pārvedumus apcietinātais drīkst veikt tikai ar procesa virzītāja atļauju.
(4) Apcietinātā naudu uzglabā Ieslodzījuma vietu pārvaldes ieslodzījuma vietām Valsts kasē atvērtajā kontā vai izmeklēšanas cietuma kasē un uzskaita apcietinātā personiskās naudas uzskaites kartē. Naudas pārvedumus veic un naudu apcietinātajam izmaksā euro. Citā valūtā saņemto naudu pārrēķina euro saskaņā ar grāmatvedībā izmantojamo ārvalstu valūtas kursu tās dienas sākumā, kad nauda saņemta Ieslodzījuma vietu pārvaldes ieslodzījuma vietām Valsts kasē atvērtajā kontā vai izmeklēšanas cietuma kasē.
(5) Apcietinātā personiskās naudas uzskaites kartē esošo līdzekļu uzskaiti, izlietošanas organizēšanu vai kontroli Ieslodzījuma vietu pārvalde nodrošina elektroniskā veidā.
(6) Ieslodzījuma vietu pārvalde tās rīcībā esošās ziņas par apcietinātā personiskās naudas apgrozījumu un personiskās naudas uzskaites kartē esošajiem līdzekļiem sniedz pēc valsts institūcijas vai amatpersonas pieprasījuma."
18. Izslēgt 22.1 panta sestajā daļā vārdus "un telegrammas".
19. Papildināt V nodaļu ar 22.3 un 22.4 pantu šādā redakcijā:
"22.3 pants. Apcietinātā tiesību ierobežojumi izmeklēšanas cietuma medicīnas daļā
(1) Izmeklēšanas cietuma medicīnas daļā apcietināto ievieto saskaņā ar ārsta norādījumiem un medicīniskajām indikācijām.
(2) Laikposmā, kamēr apcietinātais atrodas izmeklēšanas cietuma medicīnas daļā, šajā likumā minētās tiesības viņš īsteno atbilstoši ārsta norādījumiem un medicīniskajām indikācijām.
22.4 pants. Apcietināto ievietošana un tiesību apjoms Latvijas Cietumu slimnīcā
(1) Latvijas Cietumu slimnīcā apcietinātos ievieto ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka norīkojumu saskaņā ar ārsta norādījumiem un medicīniskajām indikācijām. Apcietinātos, kas atrodas Olaines cietumā, Latvijas Cietumu slimnīcā ievieto ar Olaines cietuma priekšnieka lēmumu saskaņā ar ārsta norādījumiem un medicīniskajām indikācijām.
(2) Latvijas Cietumu slimnīcā tiek nodrošināta apcietināto apsardze un pastāvīga uzraudzība. Latvijas Cietumu slimnīcā apcietinātos izvieto slēgtās palātās atbilstoši medicīniskajām indikācijām, ņemot vērā šā likuma 11. pantā noteiktās prasības. Atsevišķos gadījumos, ņemot vērā drošības un noziedzības novēršanas kritērijus, saskaņā ar ārsta norādījumu apcietinātos var izvietot vienā palātā ar notiesātajiem, ja tas nav pretrunā ar procesa virzītāja noteiktajiem tikšanās un saziņas ierobežojumiem un ja to ļauj viņu medicīniskās indikācijas.
(3) Apcietinātajiem, kuri atrodas Latvijas Cietumu slimnīcā, ir tiesības:
1) uz satikšanos šajā likumā noteiktajā apjomā un kārtībā;
2) ar izmeklēšanas cietuma darbinieku starpniecību iepirkties komersanta izveidotajā pastāvīgajā tirdzniecības vietā izmeklēšanas cietuma teritorijā;
3) izmantot telefonsarunas šajā likumā noteiktajā kārtībā un apjomā;
4) lietot personisko televizoru un radiouztvērēju (bez balss ieraksta iespējām), lietot Latvijas Cietumu slimnīcas administrācijas izsniegtu televizoru administrācijas norādītajā laikā vai ar ārstējošā ārsta atļauju dienas kārtībā noteiktajā laikā skatīties televīzijas pārraides ārpus palātas iekārtotā telpā;
5) ar izmeklēšanas cietuma administrācijas atļauju valkāt personīgo apģērbu;
6) ar izmeklēšanas cietuma darbinieku starpniecību saņemt (apmainīt) grāmatas;
7) ar ārstējošā ārsta atļauju veikt pastaigas svaigā gaisā vismaz stundu dienā;
8) tikties ar garīdznieku vienatnē un ar ārstējošā ārsta atļauju apmeklēt dievkalpojumus;
9) ar ārstējošā ārsta atļauju piedalīties sporta, kultūras un reliģiskos pasākumos;
10) smēķēt pastaigu laikā;
11) glabāt tabakas izstrādājumus, gāzes šķiltavas un sērkociņus Latvijas Cietumu slimnīcas administrācijas norādītajā vietā ārpus palātas.
(4) Atbilstoši ārsta norādījumiem apcietinātajam satikšanos var atlikt vai aizstāt ar videosaziņu vai telefonsarunu. Šādu videosaziņu un telefonsarunu skaitu un ilgumu nosaka atbilstoši šajā likumā noteiktajam tikšanos skaitam un ilgumam.
(5) Šajā pantā minētās telefonsarunas ilgums ir vismaz piecas minūtes, bet videosaziņas ilgums - līdz 15 minūtēm.
(6) Šajā pantā minētās tiesības izmeklēšanas cietuma priekšnieks var ierobežot atbilstoši ārsta norādījumiem un medicīniskajām indikācijām."
20. Aizstāt 23. pantā vārdu "aprūpe" ar vārdu "palīdzība".
21. Izteikt 27.2 pantu šādā redakcijā:
"27.2 pants. Psiholoģiskā palīdzība apcietinātajiem
Ja apcietinātajiem nepieciešama psiholoģiskā palīdzība, to nodrošina izmeklēšanas cietumā, veicot psiholoģisko izpēti, sagatavojot psihologa atzinumu, konsultējot individuāli, grupā vai krīzes situācijā. Ja ir bijis apcietinātā pašnāvības mēģinājums, psiholoģisko palīdzību nodrošina nekavējoties, bet ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc attiecīgas informācijas saņemšanas vai izmeklēšanas cietuma priekšnieka uzdevuma saņemšanas."
22. 28. pantā:
izteikt otrās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:
"Lai novērstu ieslodzījuma vietas vai sabiedrības drošības apdraudējumu un kontrolētu apcietinātajam procesa virzītāja noteikto tikšanās un saziņas ierobežojumu ievērošanu, kā arī lai novērstu neatļautu priekšmetu vai vielu nodošanu apcietinātajiem, izmeklēšanas cietuma darbinieki pārbauda apcietinātā saraksti, izņemot saraksti ar šā likuma 15. panta trešajā daļā minētajiem adresātiem.";
izslēgt otrās daļas trešajā teikumā vārdus "krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu";
papildināt trešo daļu ar 5. punktu šādā redakcijā:
"5) sarakste notiek starp apcietināto un personu, attiecībā uz kuru apcietinātajam procesa virzītājs ir noteicis tikšanās un saziņas ierobežojumus.";
izslēgt ceturtajā daļā vārdus "un telegrammas";
izteikt piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Lai novērstu ieslodzījuma vietas vai sabiedrības drošības apdraudējumu un kontrolētu apcietinātajam procesa virzītāja noteikto tikšanās un saziņas ierobežojumu ievērošanu, apcietinātā telefonsarunas un videosaziņa notiek izmeklēšanas cietuma pārstāvja klātbūtnē, izņemot telefonsarunas vai videosaziņu ar šā likuma 15. panta trešajā daļā minētajiem adresātiem. Ja telefonsarunas vai videosaziņas saturs apdraud ieslodzījuma vietas vai sabiedrības drošību, citu personu tiesības vai var veicināt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, telefonsarunu vai videosaziņu pārtrauc un paskaidro apcietinātajam tās pārtraukšanas iemeslu, izņemot gadījumu, kad tas var apdraudēt šajā daļā noteiktā apcietināto telefonsarunu vai videosaziņas kontroles mērķa sasniegšanu."
23. 30. pantā:
aizstāt pirmās daļas 6. punktā skaitli "15" ar skaitli "14";
aizstāt pirmās daļas 7. punktā skaitli "10" ar vārdu "trim";
izteikt otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Nepilngadīgajiem apcietinātajiem kā sodu nedrīkst piemērot aizliegumu satikties ar vecākiem vai aizbildni, kā arī nedrīkst piemērot aizliegumu telefonsarunām ar vecākiem vai aizbildni."
24. Papildināt 31. pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Uzlikto sodu izpilda nekavējoties pēc lēmuma par soda uzlikšanu spēkā stāšanās, bet ne vēlāk kā mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Ja mēneša laikā no lēmuma par soda uzlikšanu spēkā stāšanās dienas sods nav izpildīts, to neizpilda, izņemot gadījumu, kad apcietinātais, kurš pēc soda - ievietošana soda izolatorā - uzlikšanas ir pārvietots uz Latvijas Cietumu slimnīcu vai nogādāts ārstniecības iestādē, kas atrodas ārpus ieslodzījuma vietas. Tādā gadījumā uzlikto sodu - ievietošana soda izolatorā - izpilda pēc apcietinātā pārvietošanas atpakaļ uz izmeklēšanas cietumu."
25. Papildināt 34. panta otrās daļas 4. punktu ar vārdiem "vai videosaziņu".
26. 35. pantā:
aizstāt 4. punktā vārdu "psihotropo" ar vārdiem "citu apreibinošo";
izteikt 5. punktu šādā redakcijā:
"5) atteikšanās no apsekošanas nolūkā konstatēt, vai apcietinātais ir lietojis alkoholu, narkotiskās vai citas apreibinošās vielas;".
27. 40. pantā:
izteikt trešo daļu šādā redakcijā:
"(3) Ar apcietināto, kuru atbrīvo no izmeklēšanas cietuma, pilnīgi norēķinās, pārskaitot viņa personiskās naudas uzskaites kartē esošo naudu uz viņa kontu kredītiestādē vai izmaksājot to no izmeklēšanas cietuma kases, kā arī izsniedz viņam piederošās mantas, dārglietas un dokumentus.";
izslēgt ceturtās daļas otro teikumu;
papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Apcietinātajam, kuru atbrīvo no izmeklēšanas cietuma un kuram nav sezonai atbilstoša un valkāšanai derīga apģērba un apavu, izmeklēšanas cietuma administrācija nodrošina sezonai atbilstošu un valkāšanai derīgu apģērbu un apavus."
Likums Saeimā pieņemts 2022. gada 16. jūnijā.
Valsts prezidents E. Levits
Rīgā 2022. gada 6. jūlijā