1. Noteikumi nosaka prasības Latvijas Bankas uzdevumu izpildei vākto statistisko datu, kuri netieši ļauj identificēt statistisko datu sniedzēju vai jebkuru citu personu (tālāk tekstā – netieši identificējami dati), saņemšanai un izmantošanai pētnieciskajam darbam, kas vērsts uz situācijas izpēti, analīzi, konceptuālu priekšlikumu izstrādi vai ietekmes izvērtēšanu (tālāk tekstā – pētnieciskais darbs), un kārtību, kādā Latvijas Banka nodrošina vai atsaka piekļuvi netieši identificējamiem datiem pētnieciskā darba vajadzībām.
2. Latvijas Banka pētnieciskā darba vajadzībām nodrošina piekļuvi tādiem netieši identificējamiem datiem, kurus tā var aizsargāt ar atbilstošām datu izpaušanas kontroles metodēm, kas novērš datu izmantošanu neatbilstošiem mērķiem.
3. Latvijas Banka tīmekļvietnes www.bank.lv sadaļā "Statistika" publicē šādu informāciju:
3.1. par netieši identificējamiem datiem, kuri ir pieejami izmantošanai pētnieciskajam darbam;
3.2. par netieši identificējamu datu pieprasījuma iesniegšanas veidu;
3.3. par noslēgtajiem netieši identificējamu datu izmantošanas līgumiem;
3.4. par tādu pētījumu publiski pieejamiem rezultātiem, kuros izmantoti netieši identificējami dati.
4. Lai iegūtu tiesības pētnieciskajam darbam izmantot netieši identificējamus datus, datu pieprasītājs iesniedz Latvijas Bankai iesniegumu, kurā norāda:
4.1. netieši identificējamu datu izmantošanas mērķi;
4.2. veicamā pētnieciskā darba projekta aprakstu;
4.3. pamatojumu, kāpēc pētnieciskajam darbam ir nepieciešami netieši identificējami dati;
4.4. nepieciešamos netieši identificējamos datus un to detalizāciju;
4.5. laika periodu, par kuru nepieciešami netieši identificējamie dati;
4.6. personas, kurām būs piekļuve netieši identificējamiem datiem;
4.7. personas, kuras veiks attiecīgo pētniecisko darbu, un šo personu kvalifikācijas un pieredzes aprakstu (t.sk. informāciju par šo personu iepriekš veikto pētniecisko darbu);
4.8. plānoto pētnieciskā darba beigu termiņu;
4.9. informāciju par pētnieciskā darba rezultātu publicēšanu;
4.10. informāciju par datu aizsardzības un izpaušanas kontroles metodēm;
4.11. datu pieprasītāja kontaktinformāciju.
5. Pēc Latvijas Bankas pieprasījuma datu pieprasītājam ir pienākums precizēt vai papildināt iesniegumā norādīto informāciju.
6. Datu pieprasītājs, kas ir valsts institūcija, iesniegumā var nenorādīt šo noteikumu 4.2. apakšpunktā minēto informāciju, ja pētnieciskā darba projekta apraksts paredz atklāt ierobežotas pieejamības informāciju un par to iesniegumā ietverta attiecīga norāde.
7. Ja nepastāv šo noteikumu 11. vai 13. punktā minētie apstākļi, Latvijas Banka piešķir piekļuvi netieši identificējamiem datiem, slēdzot līgumu par netieši identificējamu datu izmantošanu pētnieciskajam darbam (tālāk tekstā – līgums).
8. Līgumā iekļauj noteikumus par:
8.1. netieši identificējamu datu izmantošanas mērķi un līguma darbības termiņu, kas atbilst pētnieciskā darba izpildes termiņam;
8.2. netieši identificējamu datu nodošanas tehnisko veidu un pušu tiesības un pienākumus šā veida izmantošanā;
8.3. zaudējumu atlīdzības kārtību par līguma pārkāpumu, ja līgums tiek slēgts ar privātpersonu;
8.4. citus nosacījumus atbilstoši konkrētam netieši identificējamo datu pieprasījumam.
9. Latvijas Bankai ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja datu pieprasītājs pārkāpj normatīvajos aktos vai līgumā noteiktos datu apstrādes noteikumus.
10. Ja datu pieprasītājam līgumā norādītā pētnieciskā darba veikšanai ir papildus nepieciešami netieši identificējami dati, datu pieprasītājs iesniedz Latvijas Bankai papildu pieprasījumu.
11. Latvijas Banka nepiešķir piekļuvi netieši identificējamiem datiem, ja pastāv kāds no šādiem apstākļiem:
11.1. datu pieprasītājs nav norādījis šo noteikumu 4. punktā minēto informāciju un nav to precizējis vai papildinājis saskaņā ar šo noteikumu 5. punktu;
11.2. netieši identificējamu datu izmantošana nav saistīta ar pētniecisko darbu;
11.3. pētnieciskā darba veikšanai nav nepieciešami netieši identificējami dati;
11.4. pieprasītie netieši identificējamie dati nenodrošina attiecīgā pētnieciskā darba veikšanu;
11.5. datu pieprasītājs nenodrošina atbilstošu netieši identificējamo datu aizsardzības un izpaušanas kontroli.
12. Latvijas Banka neatsaka piekļuvi netieši identificējamiem datiem saskaņā ar šo noteikumu 11.1.–11.4. apakšpunktu, ja datu pieprasītājs, kas ir valsts institūcija, nav sniedzis informāciju vai ir sniedzis daļēju informāciju saskaņā ar šo noteikumu 4.2. apakšpunktu, pamatojoties uz apstākļiem, kas minēti šo noteikumu 6. punktā.
13. Latvijas Banka var pieņemt lēmumu par piekļuves liegšanu netieši identificējamiem datiem uz laiku līdz pieciem gadiem datu pieprasītājam, ar kuru iepriekš bijis noslēgts līgums un kurš pārkāpis normatīvajos aktos vai līgumā noteiktos datu apstrādes noteikumus.
14. Datu pieprasītājam, kuram ir piešķirta piekļuve netieši identificējamiem datiem, ir pienākums:
14.1. nodrošināt pētnieciskā darba rezultātu pārbaudi, lai tie nesaturētu statistisko datu sniedzēju vai jebkuru citu personu netieši identificējošu informāciju;
14.2. pēc līguma termiņa beigām iznīcināt saņemtos netieši identificējamos datus un jebkurus citus datus, kas ļauj identificēt statistisko datu sniedzēju vai jebkuru citu personu;
14.3. nodrošināt, lai datu pieprasītāja nodarbinātā vai pilnvarotā persona, kurai būs piekļuve netieši identificējamiem datiem, saņemtos netieši identificējamos datus izmanto saskaņā ar līgumu un paraksta apliecinājumu par normatīvo aktu un līguma noteikumu ievērošanu;
14.4. informēt Latvijas Banku par pētnieciskā darba rezultātu publiskošanu un datu iznīcināšanu.
15. Personām, kuras saskaņā ar šo noteikumu IV nodaļu ir saņēmušas netieši identificējamus datus, aizliegts tos izpaust trešām personām vai izmantot pretēji mērķim, kādam šie dati ir pieprasīti un sniegti.
16. Atbildība par pētnieciskajam darbam saņemtu statistisko datu izpaušanu vai izmantošanu pretēji mērķim, kādam tie pieprasīti un izsniegti, tiek piemērota saskaņā ar Latvijas Bankas likuma 72. panta otro daļu.