Tiesību akts: spēkā esošs
Attēlotā redakcija: 28.06.2023. - ... / Spēkā esošā
Ministru kabineta rīkojums Nr. 285

Rīgā 2022. gada 26. aprīlī (prot. Nr. 23 3. §)
Par valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma"

1. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likuma 13. panta otrās daļas 3. punktu, kā arī pamatojoties uz Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 "Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība" 4. punktu, apstiprināt valsts pētījumu programmu "Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma" (turpmāk – programma).

2. Noteikt Ekonomikas ministriju par atbildīgo institūciju programmas īstenošanā.

3. Programmas kopējais finansējums laikposmam no 2022. gada līdz 2025. gadam ir 26 000 000 euro, tai skaitā 2022. gadam – 4 000 000 euro, 2023. gadam – 4 000 000 euro, 2024. gadam –  8 000 000 euro un 2025. gadam – 10 000 000 euro. Programmu finansē no Ekonomikas ministrijai valsts budžeta programmai 35.00.00 "Valsts atbalsta programmas" piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

(MK 28.06.2023. rīkojuma Nr. 385 redakcijā)

4. Programmas virsmērķis – misijas orientētā pieejā balstītu jaunu zināšanu, kā arī produktu un tehnoloģiju risinājumu attīstība ilgtermiņā Latvijā apstiprinātajās viedās specializācijas stratēģijas jomās "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija" un "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas".

5. Programmas misijas orientēts ilgtermiņa mērķis – veicināt zinātnisko pētniecību un sekmēt tehnoloģiju pārnesi, inovatīvu un komercializējamu produktu un tehnoloģiju attīstību atbilstoši industrijas pieprasījumam viedās specializācijas stratēģijas jomās "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija" un "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas".

6. Programmas misijas orientētā ilgtermiņa mērķa sasniegšanai noteikt šādus uzdevumus:

6.1. viedās specializācijas stratēģijas jomā "Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija" –  terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus;

6.2. viedās specializācijas stratēģijas jomā "Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas" – viedu optikas un materiālu, mikrofluīdikas, mikroelektronikas un sensoru, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana.

7. Noteikt programmai šādus kopīgus (horizontālos) uzdevumus:

7.1. veidot un attīstīt starpdisciplināras un iekļaujošas starptautiski konkurētspējīgas zinātnieku grupas, kas zinātniskajā darbībā izmanto pētniecības metodes un tehnoloģijas, kas ir atzītas pasaules zinātnieku vidū;

7.2. attīstīt zinātnisko grupu sadarbību ar attiecīgās tautsaimniecības nozares speciālistiem;

7.3. iesaistīties starptautiskās sadarbības tīklos un konsorcijos;

7.4. attīstīt inovatīvus risinājumus un veicināt to plašāku izmantošanu;

7.5. informēt sabiedrību, iesaistot atbilstošās mērķa grupas, lai veicinātu zināšanu pārnesi, izpratni par pētniecības lomu un devumu sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā.

8. Programmas īstenošanas laikā noteikt šādus sasniedzamos rezultātus ar augstu komercializācijas potenciālu:

8.1. izstrādāti jauni paņēmieni un risinājumi;

8.2. izstrādātas jaunas tehnoloģijas un produktu prototipi.

9. Programmas īstenošanu bez papildu finansējuma piešķiršanas var pagarināt līdz vienam gadam, ja tas ir nepieciešams programmas un tās projektu rezultātu nostiprināšanai un publiskošanai.

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Ekonomikas ministrs J. Vitenbergs
28.06.2023