Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: spēkā esošs

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes lēmums Nr. 138

Rīgā 2021. gada 26. oktobrī (prot. Nr. 48 2. p.)

Par Francijas Augstākās finanšu stabilitātes padomes lēmuma un Norvēģijas Finanšu ministrijas lēmuma izmantot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 575/2013 458. pantā noteikto prasību un Luksemburgas Sistēmisko Risku komitejas uz aizņēmējiem vērsto instrumentu nacionāli noteikto prasību nepiemērošanu Latvijas kredītiestādēm

Ņemot vērā Eiropas Sistēmisko risku kolēģijas rosināto koordinēto politisko rīcību attiecībā uz pārrobežu makroprudenciālajiem pasākumiem, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr.  575/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām, un ar ko groza Regulu (ES) Nr.  648/2012 (turpmāk - Regula Nr.  575/2013) prasībām, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2019/876 (2019. gada 20. maijs), ar ko groza Regulu (ES) Nr. 575/2013 attiecībā uz sviras rādītāju, neto stabila finansējuma rādītāju, prasībām pašu kapitālam un atbilstīgajām saistībām, darījuma partnera kredītrisku, tirgus risku, riska darījumiem ar centrālajiem darījumu partneriem, riska darījumiem ar kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem, lieliem riska darījumiem, pārskatu sniegšanas un informācijas atklāšanas prasībām un Regulu (ES) Nr. 648/2012, prasībām, Kredītiestāžu likuma 50. panta otro un ceturto daļu un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes 2016. gada 19. oktobra lēmumu Nr. 161 "Par vispārējo nostāju attiecībā uz makrouzraudzības politikas pasākumu brīvprātīgu savstarpēju atzīšanu", kā arī ievērojot, ka Latvijas kredītiestādēm nav filiāļu Francijā, Norvēģijā un Luksemburgā un attiecīgie Latvijas kredītiestāžu riska darījumi šajās valstīs ir nenozīmīgi,

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome n o l e m j:

1. Izmantot Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes 2016. gada 19. oktobra lēmuma Nr. 161 "Par vispārējo nostāju attiecībā uz makrouzraudzības politikas pasākumu brīvprātīgu savstarpēju atzīšanu" 2. punktā paredzēto iespēju piešķirt atbrīvojumu un nepiemērot Latvijas Republikas kredītiestādēm, kuras identificētas kā citas sistēmiski nozīmīgas iestādes, Francijas Augstākās finanšu stabilitātes padomes, pamatojoties uz Regulas Nr.  575/2013 458. panta 2. daļas d) punkta ii) apakšpunktu, pieņemto lēmumu samazināt Regulas Nr.  575/2013 395. panta 1. daļā paredzēto lielo riska darījumu ierobežojumu līdz 5 procentiem no pirmā līmeņa kapitāla.

2. Izmantot Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes 2016. gada 19. oktobra lēmuma Nr. 161 "Par vispārējo nostāju attiecībā uz makrouzraudzības politikas pasākumu brīvprātīgu savstarpēju atzīšanu" 2. punktā paredzēto iespēju piešķirt atbrīvojumu un nepiemērot Latvijas Republikas kredītiestādēm, kuras saskaņā ar Regulu Nr.  575/2013 izmanto iekšējo reitinga modeli kredītriska kapitāla prasības aprēķinam, Norvēģijas Finanšu ministrijas, pamatojoties uz Regulas Nr. 575/2013 458. panta 2. daļas d) punkta vi) apakšpunktu, pieņemto lēmumu, kas ietver:

a) iestādei specifisko vidējā riska svēruma zemāko robežvērtību 20 procentu apmērā attiecībā uz riska darījumiem, kas nodrošināti ar mājokļa nekustamo īpašumu Norvēģijā;

b) iestādei specifisko vidējā riska svēruma zemāko robežvērtību 35 procentu apmērā attiecībā uz riska darījumiem, kas nodrošināti ar komerciālo nekustamo īpašumu Norvēģijā.

3. Izmantot Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes 2016. gada 19. oktobra lēmuma Nr. 161 "Par vispārējo nostāju attiecībā uz makrouzraudzības politikas pasākumu brīvprātīgu savstarpēju atzīšanu" 2. punktā paredzēto iespēju piešķirt atbrīvojumu un nepiemērot visām Latvijas Republikas kredītiestādēm Luksemburgas Sistēmisko risku komitejas, pamatojoties uz citu nacionālo instrumentu ieviešanu, nosakot juridiski saistošus un dažādām aizņēmēju kategorijām piemērojamus atšķirīgus kredīta pret īpašumu nodrošinājuma vērtības (loan-to-value (turpmāk - LTV)) attiecības ierobežojumus jaunajiem mājokļa kredītiem, kas nodrošināti ar Luksemburgā esošu (mājokļu) nekustamo īpašumu, pieņemto lēmumu, kas ietver:

a) LTV ierobežojumu 100 procentu apmērā pirmā mājokļa kredītam, iegādājoties mājokli galvenās dzīvesvietas vajadzībām;

b) LTV ierobežojumu 90 procentu apmērā tādiem kredītiem, kas nav paredzēti pirmā mājokļa iegādei, bet mājoklis tiek iegādāts galvenās dzīvesvietas vajadzībām. Šo prasību īsteno proporcionāli kredītportfelim (kvota). Papildus ir iespējams piemērot atkāpi 15 procentu apmērā no jauna izsniegto kredītu mājokļa iegādei kredītportfelī, nodrošinot LTV intervālā no 90 līdz 100 procentiem;

c) LTV ierobežojumu 80 procentu apmērā tādiem citiem kredītiem, kas neatbilst nevienai no šā punkta a) un b) apakšpunktā minētajām kategorijām, t.sk. kredītiem mājoklim, kas paredzēts izīrēšanai (buy-to-let).

4. Apstiprināt nosūtīšanai Eiropas Sistēmisko risku kolēģijai un Eiropas Centrālajai bankai Finanšu un kapitāla tirgus komisijas notifikāciju par makrouzraudzības politikas pasākumu neatzīšanu (pielikumā).

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja
p.i. padomes locekle K. Černaja-Mežmale

26.10.2021