Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-149
Rīgā 2020. gada 23. septembrī
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta 2003. gada
29. aprīļa
noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums"
9.11. punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta devīto daļu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr.473) 9.punktu un izvērtējot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk - Pārvaldes) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Pārvalde ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par ēkas Rīga, Krišjāņa Barona ielā 52 (turpmāk - Objekts), iekļaušanu Pieminekļu sarakstā.
2. Noteikumu Nr.473 2.punktā noteiktajā kārtībā Pārvaldē saņemts iesniegums ar ierosinājumu noteikt Objektam valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statusu un iekļaut to Pieminekļu sarakstā. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 3.punktu Pārvaldē izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums ierosināt iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā. Priekšlikums par valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statusa noteikšanu saņemts no tā īpašniekiem un īpašnieka pilnvarotās personas, tādējādi īpašnieki ir pauduši savu pozitīvo attieksmi likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā, kā arī noskaidrots viņu viedoklis saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 62.panta pirmo daļu. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta septīto daļu Pārvalde informēja Rīgas domi par lēmumu iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā ar 2019.gada 13.septembra vēstuli Nr.08-09.2/4381.
3. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" (turpmāk - Noteikumi Nr.474) 12.3.punktu Pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli var iekļaut būves, ēkas un to konstrukcijas (arī detaļas un rotājumus), kas ir raksturīgas noteiktam Latvijas reģionam.
4. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Noteikumu Nr.474 12.3.punktā noteiktajiem kritērijiem. Objekts celts pēc arhitekta N.Jakovļeva projekta neoklasicisma stilā, ar simetrisku fasāžu kompozīciju, uzsverot vertikālismu. Objekts ir reti sastopama stila piemērs Rīgā ar praktiski pilnībā saglabājušos oriģinālo substanci.
Objekta saglabājamās vērtības: būves telpiskais risinājums pilsētvides ainavā, plānojuma struktūra, konstruktīvie elementi, dekoratīvi bagāta fasādes arhitektūra, īpaši mākslinieciski elementi fasādēs, interjeru dekoratīvā apdare, kāpņu izveidojums, margas un apdare.
5. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta devīto daļu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 9.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojuma Nr.128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2.punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šādu objektu:
9288 | Vietējās nozīmes | Arhitektūra | Īres nams | Rīga, Krišjāņa Barona iela 52 | 1911. |
6. Kultūras pieminekļa sastāvs: būve ar kadastra apzīmējumu - 0100 029 0118 001.
7. Atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 23.panta pirmajai daļai Objekta individuālā aizsardzības zona noteikta "0", ņemot vērā, ka Objekts atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa "Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs" (aizsardzības Nr.7442) teritorijā.
8. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pants un 14.panta otrā daļa, Administratīvā procesa likuma 13.pants, 62.panta pirmā daļa, 65.panta otrā daļa, 66.panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 12.3.punkts, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 3., 5. un 9.punkts, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punkts.
9. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā (Baldones iela 1A, Rīga, LV-1007).
Kultūras ministrs N. Puntulis