Tiesību akts: zaudējis spēku
Attēlotā redakcija: 16.05.2020. - 09.06.2020. / Vēsturiskā
Tiesību akts ir zaudējis spēku.
Satiksmes ministra rīkojums Nr. 01-03/112

Rīgā 2020. gada 8. maijā
Par piesardzības pasākumiem sabiedriskajā transportā

1. Pamatojoties uz Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 4.37. apakšpunktā (redakcijā, kas spēkā no 2020. gada 12. maija) doto pilnvarojumu satiksmes ministram, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu sabiedriskā transporta izmantošanu, apstiprināt pasākumus sabiedriskā transporta izmantošanai (pielikums).

1.1 Papildus šā rīkojuma pielikumā minētajiem pasākumiem pārvadātāji var veikt citus piesardzības pasākumus, ja tie neietekmē sabiedriskajā transportā apkalpoto pasažieru skaitu.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

2. Ar ieviestajiem piesardzības pasākumiem saistītās izmaksas un zaudējumi tiek kompensēti Ministru kabineta 2015. gada 28. jūlija noteikumu Nr. 435 "Kārtība, kādā nosaka un kompensē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus un izdevumus un nosaka sabiedriskā transporta pakalpojuma tarifu" paredzētajā kārtībā.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

2.1 Sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līgumos, kas noslēgti, pamatojoties uz Publisko iepirkumu likuma nosacījumiem, ar ieviestajiem piesardzības pasākumiem saistītās izmaksas tiek kompensētas atsevišķi, ievērojot Publisko iepirkumu likumā noteikto.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

3. Pārvadātājus par šo rīkojumu informē un rīkojuma izpildi pārvadājumos pilsētu maršrutos kontrolē attiecīgo pilsētu pašvaldības, reģionālās nozīmes maršrutos – VSIA "Autotransporta direkcija".

3.1 Šā rīkojuma pielikumā minētos piesardzības pasākumus, ciktāl tie ir attiecināmi, ieteikt ievērot arī starptautiskajos pasažieru autopārvadājumos un dzelzceļa pārvadājumos, kā arī pasažieru neregulārajos pārvadājumos.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

4. Rīkojums stājas spēkā 2020. gada 12. maijā un ir spēkā Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 4.37. apakšpunkta spēkā esamības laikā.

5. Ar šī rīkojuma spēkā stāšanos atzīt par spēku zaudējušu satiksmes ministra 2020. gada 26. marta rīkojumu Nr. 01-03/79 "Par sociālo distancēšanos un piesardzības pasākumiem sabiedriskajā transportā".

Ministrs T. Linkaits
Pielikums
satiksmes ministra rīkojumam
"Par piesardzības pasākumiem sabiedriskajā transportā"
Piesardzības pasākumi sabiedriskajā transportā

(Pielikums grozīts ar satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojumu Nr. 01-03/119)

I. Pasākumi pārvadātājiem

1. Regulāri uzraudzīt pasažieru skaitu un, lai ierobežotu drūzmēšanos transportlīdzekļa salonā, maršrutu reisu izpildē norīkot transportlīdzekļus ar atbilstošu ietilpību.

2. Pēc iespējas ierobežot M2 kategorijas autobusu (mikroautobusu) izmantošanu pasažieru pārvadājumos. Pasažieriem M2 kategorijas autobusos nav atļauts izmantot stāvvietas.

3. Informēt pasažierus par prasību lietot mutes un deguna aizsegus. Transportlīdzekļos, kur iekāpšana notiek pa priekšējām durvīm, vadītājs var atteikt iekāpšanu pasažieriem bez mutes un deguna aizsegiem. Transportlīdzekļu vadītāji un vilcienu konduktori var aizrādīt pasažieriem un prasīt mutes un deguna aizsegu lietošanu. Šīs prasības ievērošanas kontroles pasākumus pilsētu sabiedriskajā transportā nosaka republikas pilsētu pašvaldības.

3.2 Transportlīdzekļu vadītāji, vilcienu konduktori un transporta kontrolieri var pieprasīt pasažieriem, kuri izmanto braukšanas maksas atvieglojumus, noņemt mutes un deguna aizsegus personas identifikācijai.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

4. Kur tas iespējams, organizēt pasažieru izvietojumu transportlīdzekļa salonā tā, lai pasažieri vispirms aizņemtu sēdvietas pamīšus vai vienu sēdvietu izlaižot, un, kur to pieļauj pasažieru skaits, sēžot vai stāvot ievērotu 2m distanci (izņemot vienas mājsaimniecības locekļus un pasažierus ar bērniem).

5. Nodrošināt, ka, izpildot darba pienākumus, vadītājs ir distancēts no pasažieriem, bet transportlīdzekļos, kur vadītāja kabīne nav nodalīta no salona, vismaz pirmās rindas sēdvietas pasažieriem nav pieejamas.

6. Vizuāli iezīmēt vai citādi norobežot tās sēdvietas, kuras nevar tikt aizņemtas.

7. Aicināt pasažierus pēc iespējas izmantot attālinātas biļešu iegādes iespējas. Samazināt iespējas pasažieriem iegādāties braukšanas biļetes pie vadītāja vai konduktora. Ja tas nav iespējams, vadītājam vai konduktoram elektronisko rīku lietošanai, biļešu izsniegšanai un apmaksas saņemšanai jālieto gumijas cimdi vai nekavējoties pēc tam jāveic roku dezinficēšana.

8. Nodrošināt pasažieru informēšanu par piesardzības pasākumiem audiālā vai vizuālā formātā transportlīdzekļos, tīmekļa vietnēs, pieturās, autoostās, stacijās u.c.

9. Nodrošināt transportlīdzekļu salona un kabīnes virsmu pilnu ikdienas apstrādi ar dezinfekcijas līdzekļiem.

10. Nodrošināt vadītāju ar gumijas cimdiem, kā arī roku dezinfekcijas līdzekli vai iespēju dezinficēt rokas pirms un pēc reisa izpildes.

11. Instruēt vadītājus, konduktorus un informēt citas iesaistītās puses par šiem pasākumiem.

II. Pasākumi pārvadājumu organizētājiem

12. Maršrutu reisu plānošanā ņemt vērā šā rīkojuma nosacījumus un nepieciešamības gadījumā norīkot papildu reisus.

13. Izvērtēt iespēju pilnībā vai daļēji atteikties no braukšanas maksas atvieglojumu piemērošanas, lai nodrošinātu šā rīkojuma izpildi.

III. Pasākumi pasažieriem

14. Pirms brauciena izvērtēt tā nepieciešamību un izmantot sabiedrisko transportu tikai būtiskos gadījumos (nokļūšanai darba vietā vai atgriežoties no tās; veikala, aptiekas u.c. apmeklējumiem).

15. Ja iespējams, izvēlēties braucienu laikā, kad sabiedriskajā transportā ir mazāk pasažieru.

16. Tiem pasažieriem, kuri atbilst saslimstības riskam pakļautajai grupai, izvērtēt iespēju sabiedrisko transportu izmantot galējas nepieciešamības gadījumā, pēc iespējas izmantojot to ārpus maksimumstundām – no plkst. 10:00 līdz plkst. 15:00.

17. Neveikt īsas distances braucienus, tā vietā izvēloties citus pārvietošanās veidus.

18. Biļeti braukšanai sabiedriskajā transportā iegādāties pirms brauciena, pēc iespējas izmantojot attālinātas biļešu iegādes iespējas.

19. Atrodoties sabiedriskajā transportā, lietot mutes un deguna aizsegus (respiratorus, maskas, šalles, lakatus vai tml.).

19.1 Pasažieriem, kuri izmanto braukšanas maksas atvieglojumus, pēc transportlīdzekļa vadītāja, vilciena konduktora un transporta kontroliera lūguma jānoņem mutes un deguna aizsegs personas identificēšanai.

(Satiksmes ministra 15.05.2020. rīkojuma Nr. 01-03/119 redakcijā)

20. Transportlīdzekļa salonā vispirms ieņemt tās sēdvietas, kas atrodas pamīšus vai vienu sēdvietu izlaižot no jau aizņemtajām sēdvietām. Iekāpjot, izkāpjot un izvēloties stāvvietu, pēc iespējas ievērot 2m distanci (izņemot vienas mājsaimniecības locekļus un pasažierus ar bērniem).

21. Nepieciešamības gadījumā informēt citus pasažierus par noteiktajiem piesardzības pasākumiem un informēt vadītāju, konduktoru vai atbildīgās valsts iestādes par šo prasību neievērošanu.

16.05.2020