Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5.-1-171
Rīgā 2018. gada 11. septembrī
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr. 473) 13. punktu, kā arī izvērtējot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk - Pārvalde) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Pārvalde ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par vietējās nozīmes arheoloģiskā pieminekļa "Brentelišķu viduslaiku kapsēta" (valsts aizsardzības Nr. 661) (turpmāk - Objekts) izslēgšanu no Pieminekļu saraksta. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. izraksts no Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2018. gada 12. janvāra sanāksmes protokola Nr. 04-6.6/1;
1.2. informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta fotofiksācijas materiāls;
1.7. ziņas par Objekta īpašnieku;
1.8. pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.
2. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 3. punktu, priekšlikumus par objektu izslēgšanu no Pieminekļu saraksta izskata, izvērtējot konkrētā objekta atbilstību kultūras pieminekļa statusam saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem, kā arī ņemot vērā attiecīgā objekta vēsturisko, zinātnisko, māksliniecisko vai citu kultūras vērtību un kultūras pieminekļu tipoloģiskās grupas izplatību Eiropā, Baltijas jūras reģionā, Latvijas valstī vai novadā. Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantam jākonstatē, ka tas pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 11. punktu, ja kultūras piemineklis pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību, tiek sagatavots Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no Pieminekļu saraksta.
3. 2018. gada 12. janvārī izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un konstatēts, ka Objekts bijis būtiski postīts jau tā atklāšanas brīdī 20. gadsimta 80. gadu beigās un turpmākā karjera izstrādes laikā postīts vēl vairāk. Ņemot vērā 2015. gada un 2017. gada apsekojumu laikā konstatēto stāvokli un to, ka izstrādātā karjera teritorijā nekādas liecības par apbedījumu vietu netika konstatētas, secināms, ka Objekts ir zaudējis savu integritāti un zinātniski un kultūrvēsturiski vērtīgās liecības par apbedījumiem nav saglabājušās. Līdz ar to Objekts ir pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību un ir izslēdzams no Pieminekļu saraksta.
4. Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 62. panta pirmo daļu Objekta īpašnieks - Daugavpils novada pašvaldība, ar Pārvaldes 2018. gada 14. jūnija vēstuli Nr. 04-06.2/3235 informēta par priekšlikumu izslēgt Objektu no Pieminekļu saraksta. Ar 2018. gada 2. jūlija vēstuli īpašnieks atbalsta priekšlikumu.
5. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 13. punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumu un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:
661 | Vietējās nozīmes | Arheoloģija | Brentelišķu viduslaiku kapsēta | Daugavpils novads, Biķernieku pagasts, Brentelišķi |
6. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pants un 15. pants, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 65. pants, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 11., 12. un 13. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punkts.
7. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta otro daļu un 188. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Rēzeknes tiesu namā (Atbrīvošanas aleja 88, Rēzekne, LV-4601).
Kultūras ministre D. Melbārde