REZOLŪCIJA
MSC.396(95)
(pieņemta 2015. gada 11. jūnijā)
KUĢOŠANAS DROŠĪBAS KOMITEJA,
ATSAUCOTIES UZ Konvencijas par Starptautisko Jūrniecības organizāciju 28. panta b) punktu par Komitejas funkcijām,
ATSAUCOTIES ARĪ UZ 1978. gada Starptautiskās konvencijas par jūrnieku sagatavošanas, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem (turpmāk tekstā - "Konvencija") XII pantu par Konvencijas grozīšanas procedūrām,
IZSKATĪJUSI savā deviņdesmit piektajā sesijā Konvencijas grozījumus, kas ierosināti un izplatīti saskaņā ar Konvencijas XII panta 1. punkta a) apakšpunkta i) daļu,
1. PIEŅEM saskaņā ar Konvencijas XII panta 1. punkta a) apakšpunkta iv) daļu Konvencijas grozījumus, kuru teksts iekļauts šīs rezolūcijas pielikumā;
2. NOSAKA saskaņā ar Konvencijas XII panta l. punkta a) apakšpunkta vii) daļas 2. punktu, ka pievienotos grozījumus uzskata par pieņemtiem 2016. gada 1. jūlijā, ja vien viena trešdaļa no Konvencijas dalībvalstīm vai dalībvalstis, kuru tirdzniecības flotes kopā veido ne mazāk kā 50 % no visas pasaules 100 BT un lielākas bruto tilpības kuģu tirdzniecības flotes kopējās bruto tilpības, līdz minētajam datumam nav darījušas zināmus Organizācijas ģenerālsekretāram savus iebildumus attiecībā uz šiem grozījumiem;
3. AICINA Konvencijas dalībvalstis ņemt vērā, ka saskaņā ar Konvencijas XII panta l. punkta a) apakšpunkta viii) daļu pielikumā iekļautie grozījumi stāsies spēkā 2017. gada 1. janvārī, ja tie būs pieņemti saskaņā ar šīs rezolūcijas 2. punktu;
4. AICINA ARĪ Konvencijas dalībvalstis gadījumā, ja laikā, kad stājas spēkā šie grozījumi, nav tādu kuģu, attiecībā uz kuriem būtu piemērojams IGF kodekss, ņemt vērā pieredzi, kas gūta uz kuģiem saskaņā ar Pagaidu drošības vadlīnijām ar dabasgāzi darbināmiem dzinējiem, kas uzstādīti uz kuģiem, kas tika pieņemtas ar rezolūciju MSC.285(86);
5. LŪDZ ģenerālsekretāru saistībā ar Konvencijas XII panta 1. punkta a) apakšpunkta v) daļu nosūtīt šīs rezolūcijas apliecinātus norakstus un pielikumā iekļauto grozījumu tekstu visām Konvencijas dalībvalstīm; un
6. LŪDZ ģenerālsekretāru šīs rezolūcijas un tās pielikuma kopijas nosūtīt arī tiem Organizācijas biedriem, kas nav šīs Konvencijas dalībvalstis.
PIELIKUMS
GROZĪJUMI GROZĪTAJĀ 1978. GADA STARPTAUTISKAJĀ KONVENCIJĀ PAR JŪRNIEKU SAGATAVOŠANAS, SERTIFICĒŠANAS UN SARDZES PILDĪŠANAS STANDARTIEM (STCW)
I NODAĻA. VISPĀRĪGI NOTEIKUMI
I/1. noteikums. Definīcijas un paskaidrojumi
1. Šā noteikuma 1. punktā pēc 40. apakšpunkta iekļauj šādu jaunu definīciju:
".41. Kā noteikts SOLAS konvencijas II-1/2.29. noteikumā, "IGF kodekss" ir Starptautiskais drošības kodekss kuģiem, kuros kā degvielu izmanto gāzi vai citas degvielas ar zemu uzliesmošanas temperatūru."
I/11. noteikums. Sertifikātu derīguma termiņa pagarināšana
2. Šā noteikuma 1. punktu groza, aizstājot ar šādu redakciju:
"1. Ikvienam kapteinim, virsniekam un radiosakaru operatoram, kuram ir sertifikāts, kas izsniegts vai atzīts saskaņā ar jebkuru Konvencijas nodaļu, izņemot V/3. noteikumu vai VI nodaļu, un kuri strādā jūrā vai kuri plāno atgriezties jūrā pēc krastā pavadīta laika, lai viņi saglabātu kvalifikāciju jūras dienestam, ik pēc laikposma, kas nepārsniedz piecus gadus, ir:
1.1. jāizpilda veselības atbilstības standarti saskaņā ar I/9. noteikumu; un
1.2. jāuztur nepārtraukts profesionālās kompetences līmenis saskaņā ar STCW kodeksa A-I/11. iedaļu."
V NODAĻA. SPECIĀLĀS APMĀCĪBAS PRASĪBAS NOTEIKTU KUĢU TIPU PERSONĀLAM
3. Pēc V/2. noteikuma pievieno jaunu V/3. noteikumu šādā redakcijā:
"V/3. noteikums
Obligātās minimālās prasības tādu kuģu kapteiņu, virsnieku, ierindas jūrnieku un cita personāla apmācībai un kvalificēšanai, kas strādā uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības
1. Šo noteikumu piemēro attiecībā uz kapteiņiem, virsniekiem, ierindas jūrniekiem un citu personālu, kas strādā uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības.
2. Jūrnieki, pirms viņiem uztic veikt kādus darba pienākumus uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, ir pabeiguši apmācību, kas paredzēta turpmāk 4.-9. punktā, atbilstoši savam amatam, pienākumiem un atbildībai.
3. Visi jūrnieki, kas strādā uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, pirms viņiem uztic veikt kādus darba pienākumus uz kuģa, ir pienācīgi iepazīstināti ar attiecīgo kuģi un aprīkojumu atbilstoši I/14. noteikuma 1.5. punktam.
4. Jūrniekiem, kuri atbild par noteiktiem drošības pienākumiem, kas saistīti ar degvielas apstrādi, izmantošanu vai rīcību ar to saistītās ārkārtas situācijās uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, ir sertifikāts, kas apliecina pamatapmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības.
5. Ikviens pretendents, kurš vēlas saņemt sertifikātu par pamatapmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, ir apguvis pamatapmācību saskaņā ar STCW kodeksa A-V/3. iedaļas 1. punktu.
6. Uzskata, ka jūrnieki, kuri atbild par noteiktiem drošības pienākumiem, kas saistīti ar degvielas apstrādi, izmantošanu vai rīcību ar to saistītās ārkārtas situācijās uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, un kuri ir kvalificēti un sertificēti darbam uz sašķidrinātās gāzes tankkuģiem saskaņā ar V/1-2. noteikuma 2. un 5. punktu vai V/1-2. noteikuma 4. un 5. punktu, ir izpildījuši A-V/3. iedaļas 1. punktā noteiktās prasības attiecībā uz pamatapmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības.
7. Kapteiņiem, kuģa mehāniķiem un citiem darbiniekiem, kuri ir tieši atbildīgi par degvielas apstrādi, izmantošanu un ar to saistīto sistēmu ekspluatāciju uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, ir sertifikāts, kas apliecina paplašinātās apmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības.
8. Ikviens pretendents, kurš vēlas saņemt sertifikātu, kas apliecina paplašinātās apmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, papildus 4. punktā minētajam prasmju sertifikātam ir:
8.1. apguvis apstiprināto paplašināto apmācību darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, un atbilst kompetences standartam, kas noteikts STCW kodeksa A-V/3. iedaļas 2. punktā; un
8.2. pabeidzis vismaz vienu mēnesi ilgu apstiprinātu jūras praksi, kurā ietvertas vismaz trīs degvielas bunkurēšanas operācijas uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības. Divas no šīm trim degvielas bunkurēšanas operācijām var aizstāt ar apstiprinātu apmācību ar degvielas bunkurēšanas operāciju simulatoru iepriekš 8.1. punktā minētās apmācības ietvaros.
9. Uzskata, ka kapteiņi, kuģa mehāniķi un citi darbinieki, kuri ir tieši atbildīgi par degvielas apstrādi un izmantošanu uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, un kuri ir kvalificēti un sertificēti saskaņā ar A-V/1-2. iedaļas 2. punktā noteiktajiem kompetences standartiem darbam uz sašķidrinātas gāzes tankkuģiem, ir izpildījuši A-V/3. iedaļas 2. punktā noteiktās prasības attiecībā uz paplašinātās apmācības apguvi darbam uz kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības, ja viņi ir arī:
9.1. izpildījuši 6. punkta prasības; un
9.2. izpildījuši degvielas bunkurēšanas prasības, kas noteiktas 8.2. punktā, vai piedalījušies trīs kravas operācijās uz sašķidrinātas gāzes tankkuģa; un
9.3. iepriekšējo piecu gadu laikā ir pabeiguši trīs mēnešus ilgu jūras praksi uz:
9.3.1. kuģiem, uz kuriem attiecas IGF kodeksa prasības;
9.3.2. tankkuģiem, kuri kā kravu pārvadā degvielu, kas noteikta IGF kodeksā; vai
9.3.3. kuģiem, kuri kā degvielu izmanto gāzi vai citas degvielas ar zemu uzliesmošanas temperatūru.
10. Ikviena dalībvalsts kompetences standartus, kurus tā pirms 2017. gada 1. janvāra ir izvirzījusi personām darbam uz kuģiem, kas tiek darbināti ar gāzi, salīdzina ar STCW kodeksa A-V/3. iedaļā noteiktajiem kompetences standartiem un nosaka, vai ir jāpieprasa šiem darbiniekiem atjaunināt savu kvalifikāciju.
11. Administrācijas nodrošina, ka jūrniekiem, kuri ieguvuši attiecīgi 4. vai 7. punktam atbilstošu kvalifikāciju, tiek izsniegts prasmju sertifikāts.
12. Jūrniekiem, kuri ir saņēmuši prasmju sertifikātu saskaņā ar iepriekš minēto 4. vai 7. punktu, ik pēc laika posma, kas nepārsniedz piecus gadus, ir jāpiedalās atbilstošos kvalifikācijas atjaunināšanas kursos, vai arī viņiem ir jāpierāda, ka iepriekšējo piecu gadu laikā viņi ir izpildījuši nepieciešamo kompetences standartu."