Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Izdarīt Autortiesību likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2000, 11. nr.; 2003, 8. nr.; 2004, 10. nr.; 2007, 6. nr.; 2008, 3. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 205. nr.; 2011, 58. nr.; 2013, 87., 188., 243. nr.; 2014, 257. nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt visā likumā vārdus "jaunrades rezultāts" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "radošās darbības rezultāts" (attiecīgā locījumā).
2. Aizstāt visā likumā vārdus "autoru mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā) ar vārdiem "kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā).
3. Aizstāt visā likumā vārdus "blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā) ar vārdiem "kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā).
4. Aizstāt visā likumā vārdus "mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā) ar vārdiem "kolektīvā pārvaldījuma organizācija" (attiecīgā skaitlī un locījumā).
5. 17. pantā:
izteikt piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Vizuālās mākslas oriģināldarba pārdevējam 10 dienu laikā pēc darba pārdošanas ir pienākums samaksāt atlīdzību kolektīvā pārvaldījuma organizācijai, kas pārvalda šīs tiesības, ja vienošanās ar kolektīvā pārvaldījuma organizāciju neparedz citu samaksas termiņu.";
izteikt sestās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:
"Pēc šīs tiesības pārvaldošās kolektīvā pārvaldījuma organizācijas pieprasījuma pārdevējam (arī veikalam, galerijai, salonam u. tml.) ir pienākums sniegt informāciju, kas nepieciešama, lai nodrošinātu atlīdzības pārvaldīšanu."
6. Izslēgt 34. panta otrajā daļā vārdus "(skaņu ierakstu kasetes, videolentes vai videokasetes, lāzeru diski, kompaktdiski, minidiski u. tml.)".
7. Aizstāt 35. panta piektajā daļā vārdus un skaitli "šā likuma 67. pantam" ar vārdiem "Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumam".
8. Izteikt 40. panta piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Darbu izmantotājiem pēc autortiesību subjekta pieprasījuma ir pienākums sniegt informāciju par izmantotajiem darbiem tādā apjomā, kādu pieprasa autortiesību subjekts. Kolektīvā pārvaldījuma organizācijas tiesības saņemt informāciju par darbu izmantošanu un tās pieprasīšanas kārtību nosaka Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likums."
9. Aizstāt 48. panta trīspadsmitajā daļā vārdu "administrē" ar vārdu "pārvalda".
10. Izslēgt 53. panta trešajā daļā skaitli un vārdu "(63. pants)".
11. 62.2 pantā:
aizstāt sestajā un septītajā daļā vārdus "Iekšējā tirgus saskaņošanas birojs" ar vārdiem "Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs";
aizstāt astotajā daļā vārdus "ievieto savā mājaslapā" ar vārdiem "publisko savā tīmekļvietnē".
12. Izslēgt X nodaļu.
13. Izteikt X1 nodaļu šādā redakcijā:
"X1 nodaļa
Vidutāji
67.1 pants. Vidutājam pakļautie strīdi
Ieinteresētā puse ir tiesīga vērsties pie vidutāja, ja:
1) izmantotājam un kolektīvā pārvaldījuma organizācijai ir strīds par darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu, tai skaitā par licences līguma noslēgšanu vai informācijas sniegšanu par izmantojumu;
2) izmantotāju apvienībai un kolektīvā pārvaldījuma organizācijai ir strīds par līguma noslēgšanu attiecībā uz organizācijas pārstāvēto tiesību subjektu darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu;
3) kabeļoperators un raidorganizācija nevar vienoties par retranslēšanu pa kabeļiem;
4) ir strīds par muzikālo darbu tiešsaistes tiesību daudzteritoriālo licencēšanu Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumā norādītajā gadījumā;
5) izmantotājs un autortiesību vai blakustiesību subjekts nevar vienoties par pieeju darbiem vai blakustiesību objektiem kādā no šā likuma 18. panta ceturtajā daļā minētajiem gadījumiem.
67.2 pants. Vidutāja izraudzīšanās un līgums ar vidutāju
(1) Vidutāja procesu vada viens vai vairāki vidutāji. Puses var vienoties par vidutāju kandidatūrām vai par kārtību, kādā vidutāji tiek uzaicināti vai iecelti. Ja puses nevar vienoties par vidutāju kandidatūrām vai kārtību, kādā tos uzaicina vai ieceļ, vienu vai vairākus vidutājus no profesionālo vidutāju saraksta var ieteikt kultūras ministrs, pamatojoties uz pušu rakstveida lūgumu. Kultūras ministrs izvēlas vidutāju vai vidutājus no profesionālo vidutāju saraksta un 10 dienu laikā no pušu lūguma saņemšanas dienas informē par tiem puses.
(2) Vidutājs izraugāms tā, lai nerastos šaubas par viņa neatkarību un objektivitāti.
(3) Ar izraudzīto vidutāju noslēdz rakstveida līgumu. Līgumā ar vidutāju norāda:
1) pušu un vidutāja piekrišanu vidutāja procesa izmantošanai;
2) strīda būtību;
3) pušu un vidutāja tiesības un pienākumus;
4) vidutāja pakalpojuma apmaksas noteikumus un vidutāja procesa izdevumus;
5) citu informāciju, ko puses un vidutājs uzskata par nepieciešamu.
(4) Vidutāja procesa gaitā līgumu ar vidutāju var grozīt, ja puses un vidutājs tam piekrīt.
(5) Ja līgumā ar vidutāju nav noteikts citādi, puses sedz vidutāja procesa izdevumus vienlīdzīgā apmērā.
67.3 pants. Profesionālajam vidutājam izvirzāmās prasības
(1) Par profesionālo vidutāju var būt fiziskā persona, kura:
1) ir Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsonis vai Latvijas nepilsonis;
2) prot valsts valodu augstākajā līmenī;
3) ir ar nevainojamu reputāciju;
4) ieguvusi vismaz akadēmisko maģistra grādu vai profesionālo maģistra grādu un atbilstošu profesionālo kvalifikāciju vai citu Latvijas izglītības klasifikācijā noteiktajam Eiropas kvalifikācijas ietvarstruktūras 7. līmenim atbilstošu kvalifikāciju;
5) ir vismaz ar triju gadu ilgu darba pieredzi autortiesību jomā.
(2) Par profesionālo vidutāju nevar būt persona, kura:
1) sniegusi nepatiesas ziņas, lai tiktu iekļauta profesionālo vidutāju sarakstā;
2) neatbilst kādai no šā panta pirmajā daļā noteiktajām prasībām;
3) notiesāta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai pret kuru izbeigts kriminālprocess par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu uz nereabilitējoša pamata;
4) ir aizdomās turētais vai apsūdzētais krimināllietā;
5) saskaņā ar tiesas spriedumu nevar sniegt mediācijas vai profesionālā vidutāja pakalpojumus.
67.4 pants. Iesniegums par iekļaušanu profesionālo vidutāju sarakstā
(1) Persona, kura vēlas, lai to iekļauj profesionālo vidutāju sarakstā, iesniegumā Kultūras ministrijai norāda:
1) vārdu un uzvārdu;
2) darbības jomu (ne vairāk kā 500 rakstu zīmes), kurā tā ir kompetenta sniegt vidutāja pakalpojumus;
3) darba valodas;
4) darba pieredzi autortiesību jomā;
5) kontaktinformāciju, tai skaitā elektroniskā pasta adresi un tālruņa numuru;
6) vai piekrīt savas fotogrāfijas publiskošanai, ja tāda ir pievienota iesniegumam, šā likuma 67.5 panta sestajā daļā norādītajā gadījumā;
7) apliecinājumu, ka persona atbilst šā likuma 67.3 panta pirmajā daļā norādītajām prasībām;
8) lūgumu iekļaut savus datus profesionālo vidutāju sarakstā.
(2) Iesniegumam par iekļaušanu profesionālo vidutāju sarakstā pievieno dokumentus, kas apliecina personas atbilstību šā likuma 67.3 panta pirmajā daļā norādītajām prasībām. Iesniegumam var pievienot attiecīgās personas fotogrāfiju elektroniskā formā.
67.5 pants. Profesionālo vidutāju saraksts
(1) Kultūras ministrija kārto profesionālo vidutāju sarakstu.
(2) Profesionālo vidutāju sarakstā datus iekļauj, pamatojoties uz attiecīgās personas rakstveida iesniegumā norādītajām ziņām.
(3) Personu iekļauj profesionālo vidutāju sarakstā uz četriem gadiem. Ne agrāk kā trīs mēnešus pirms termiņa beigām persona var lūgt atjaunot savu profesionālā vidutāja statusu uz nākamajiem četriem gadiem.
(4) Profesionālo vidutāju sarakstā iekļauj šādas ziņas par vidutāju:
1) vārdu un uzvārdu;
2) darbības jomas;
3) darba valodas;
4) kontaktinformāciju, tai skaitā elektroniskā pasta adresi un tālruņa numuru;
5) ar vidutāja piekrišanu - viņa fotogrāfiju.
(5) Profesionālais vidutājs nekavējoties rakstveidā paziņo Kultūras ministrijai par konstatētajām kļūdām un jebkuriem grozījumiem ziņās, kas par viņu iekļautas profesionālo vidutāju sarakstā.
(6) Profesionālo vidutāju saraksts ir pieejams jebkurai ieinteresētai personai. Profesionālo vidutāju sarakstu, kā arī jebkurus grozījumus tajā Kultūras ministrija publisko savā tīmekļvietnē.
67.6 pants. Vidutāja izslēgšana no profesionālo vidutāju saraksta
Vidutāju izslēdz no profesionālo vidutāju saraksta, ja viņš:
1) sniedzis nepatiesas ziņas, lai tiktu iekļauts profesionālo vidutāju sarakstā;
2) atzīts par vainīgu tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā vai pret viņu izbeigts kriminālprocess par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu uz nereabilitējoša pamata;
3) saskaņā ar tiesas spriedumu nevar sniegt mediācijas vai vidutāja pakalpojumus;
4) vairs neatbilst kādai no šā likuma 67.3 panta pirmajā daļā noteiktajām prasībām;
5) iesniedzis lūgumu izslēgt viņu no profesionālo vidutāju saraksta;
6) ir aizdomās turētais vai apsūdzētais krimināllietā;
7) ir miris.
67.7 pants. Vidutāja procesa vispārīgie principi
(1) Pusēm vidutāja procesā ir vienādas tiesības. Puses lēmumus pieņem sadarbojoties.
(2) Vidutājs cenšas veicināt vienošanos starp pusēm, tai skaitā sniedzot savus priekšlikumus taisnīgam strīda noregulējumam.
(3) Vidutāja attieksme pret pusēm ir neitrāla. Vidutājs nav personiski ieinteresēts vidutāja procesa rezultātā. Vidutājam ir pienākums paziņot pusēm par visiem apstākļiem, kas var ietekmēt viņa neatkarību vai objektivitāti.
67.8 pants. Vidutāja procesa norise
(1) Ja kāda no pusēm izteikusi priekšlikumu strīda atrisināšanai, vidutāja process notiek, pamatojoties uz šo priekšlikumu.
(2) Ja neviena no pusēm nav izteikusi konkrētu priekšlikumu strīda atrisināšanai vai tādu ir izteikušas abas puses, vidutājs var rakstveidā izteikt pusēm savu priekšlikumu strīda atrisināšanai un noteikt termiņu, kurā puses rakstveidā apstiprina vai noraida viņa priekšlikumu. Ja neviena no pusēm neizsaka iebildumus pret vidutāja priekšlikumu vidutāja noteiktajā termiņā, kas nav īsāks par vienu mēnesi pēc priekšlikuma nosūtīšanas dienas, tiek uzskatīts, ka tās šo priekšlikumu pieņem un tajā noteiktais ir saistošs pusēm. Vidutājs savā priekšlikumā skaidri norāda tiesiskās sekas, kas iestāsies, ja puses neiebildīs pret priekšlikumu vidutāja norādītajā termiņā.
(3) Vidutāja process tiek izbeigts ar pušu rakstveida vienošanos, izņemot šā panta ceturtajā daļā minētos gadījumus. Šā panta otrajā daļā norādītais vidutāja priekšlikums, pret kuru vidutāja noteiktajā termiņā nav iebildusi neviena no pusēm, ir atzīstams par pušu vienošanos.
(4) Vidutāja process izbeidzas bez vienošanās šādos gadījumos:
1) vismaz viena puse rakstveidā paziņo vidutājam, ka iebilst pret vidutāja procesa turpināšanu;
2) vidutājs pusēm rakstveidā paziņo par vidutāja procesa izbeigšanu.
(5) Vidutāja iesaistīšana neietekmē pušu tiesības vērsties tiesā.
(6) Normatīvajos aktos noteiktā prasības celšanas termiņa tecējums tiek apturēts dienā, kad izteikts priekšlikums risināt strīdu vidutāja procesa ietvaros. Prasības celšanas termiņa tecējums atjaunojas ar dienu, kad vidutāja process tiek izbeigts.
67.9 pants. Vidutāja procesa konfidencialitāte
(1) Informācija, kas iegūta vidutāja procesā vai ir ar to saistīta, ir konfidenciāla, ja vien puses nav vienojušās citādi.
(2) Vidutājs neizpauž vienai pusei otras puses sniegto informāciju, ja otra puse tam nav piekritusi.
(3) Vidutāju un vidutāja procesa dalībniekus aizliegts nopratināt kā lieciniekus par faktiem, kas viņiem kļuvuši zināmi vidutāja procesā.
(4) Šis pants neattiecas uz gadījumiem, kad vidutāja procesā panāktās vienošanās satura izpaušana ir nepieciešama, lai īstenotu konkrēto vienošanos."
14. 69. pantā:
aizstāt otrajā daļā vārdus un skaitli "šā likuma X nodaļā" ar vārdiem "Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumā";
aizstāt trešajā daļā vārdus un skaitli "šā likuma 63. panta piektajā daļā" ar vārdiem un skaitli "Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likuma 3. panta otrajā daļā".
15. Pārejas noteikumos:
aizstāt 6. punktā vārdu "administrētas" ar vārdu "pārvaldītas";
papildināt pārejas noteikumus ar 15. un 16. punktu šādā redakcijā:
"15. Kolektīvā pārvaldījuma organizāciju kontos rezervētās nepieprasītās un nenoskaidrotās atlīdzības summas, kas iekasētas no darbu un blakustiesību objektu izmantotājiem līdz šā likuma X nodaļas izslēgšanas dienai, atzīstamas par neizmaksājamiem ieņēmumiem no tiesību pārvaldības Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likuma 23. panta izpratnē, ja triju gadu laikā no dienas, kad šīs summas iemaksātas organizācijas kontā, autortiesību vai blakustiesību subjekts, kam pienākas atlīdzība, nav noskaidrots vai atrasts. Attiecībā uz minētajām atlīdzības summām kolektīvā pārvaldījuma organizācijām nav pienākuma piemērot Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likuma 22. pantu.
16. Atļaujas, kas kolektīvā pārvaldījuma organizācijām izsniegtas saskaņā ar Autortiesību likuma 67. panta pirmo daļu, paliek spēkā un ir pielīdzināmas atļaujām, kuras izsniegtas atbilstoši Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumam."
16. Papildināt informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām ar 11. punktu šādā redakcijā:
"11) Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 26. februāra direktīvas 2014/26/ES par autortiesību un blakustiesību kolektīvo pārvaldījumu un muzikālo darbu lietošanai tiešsaistē daudzteritoriālo licencēšanu iekšējā tirgū."
Likums Saeimā pieņemts 2017. gada 18. maijā.
Valsts prezidents R. Vējonis
Rīgā 2017. gada 31. maijā