Kultūras ministrijas rīkojums Nr.2.5.-1-69
Rīgā 2017.gada 22.martā
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta otro daļu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr. 473) 9. punktu un izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk - Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par Salaspils memoriālā ansambļa, Salaspils novadā, Salaspils pagastā, "Salaspils memoriāls" (būve ar kadastra apzīmējumu 8031 009 0074 001, kas atrodas uz zemes vienībām ar kadastra apzīmējumiem 8031 009 0074 un 8031 009 0129) (turpmāk - Objekts) iekļaušanu Pieminekļu sarakstā. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. izraksti no Inspekcijas Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2016. gada 18. marta sanāksmes protokola Nr. 04-6.6/5 un 2016. gada 8. aprīļa sanāksmes protokola Nr. 04-6.6/6;
1.2. informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta shematiskie un fotofiksācijas materiāli;
1.7. ziņas par Objekta īpašnieku;
1.8. pamatojums Objekta iekļaušanai Pieminekļu sarakstā.
2. Noteikumu Nr. 473 2. punktā noteiktajā kārtībā Inspekcijā saņemts priekšlikums noteikt Objektam valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statusu un iekļaut to Pieminekļu sarakstā. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 3. punktu Inspekcijā izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums ierosināt iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā. Salaspils novada dome kā Objekta tiesiskais valdītājs saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta pirmo daļu un Administratīvā procesa likuma 62. panta pirmo daļu ar Inspekcijas 2016. gada 11. jūlija vēstuli Nr. 04-06.2/2163 informēta par ierosinājumu. Ar 2016. gada 31. augusta Salaspils novada domes lēmumu "Par Salaspils memoriālo ansambli" Salaspils novada dome neiebilst pret Objekta iekļaušanu Pieminekļu sarakstā, tomēr informē, ka Salaspils novada pašvaldība nav Objekta īpašniece un ka Objekta piederība nav zināma. Ar 2016. gada 29. septembra elektroniskā pasta vēstuli Salaspils novada dome paziņo Valsts zemes dienesta sniegto informāciju, ka Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā Objekts ir reģistrēts ar statusu "nepieder zemes īpašniekam" un kā lietotājs ir reģistrēta Salaspils novada dome.
3. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" (turpmāk - Noteikumi Nr.474) 7.3. punktā noteikto Pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras pieminekli var iekļaut šādus objektus ar izcilu zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi: būves, ēkas un to konstrukcijas, ieskaitot to detaļas un rotājumus, kas ir starptautiski vai nacionāli nozīmīgi stilu paraugi, ievērojamu arhitektu darbi vai reti sastopamu tipu celtnes (vecākas par 50 gadiem).
4. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Noteikumu Nr. 474 7.3. punktā noteiktajiem kritērijiem. Objekts ir augstvērtīgs starptautiska mēroga un nozīmes 20. gadsimta 50.-70. gadu modernisma paraugs, arhitektoniski ainaviskas ar novatorisku materiālu izmantošanu un asimetrisku plānojumu, kā arī laikmetīgu tēlniecības un arhitektūras sintēzi kompozicionālajā risinājumā. Tas ir viens no lielākajiem nacisma upuru piemiņas kompleksiem Eiropā. Objekts ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā - izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopumā, kas atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā.
Objekta saglabājamās vērtības: plānojums un telpiskais risinājums ainavā, Objektu veidojošie arhitektoniskie un mākslinieciskie elementi - ieejas siena, svinīgo ceremoniju laukums, vainagu nolikšanas vieta, skulptūru ansamblis, piemiņas zīmes nometnes baraku vietās un ieslodzīto nošaušanas vietā; Objekta veidojošo elementu materiāls un virsmas apdare.
5. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta otro daļu un Noteikumu Nr. 473 9. punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šādu objektu:
9157 | Valsts nozīmes | Arhitektūra | Salaspils memoriālais ansamblis | Salaspils novads, Salaspils pagasts, "Salaspils memoriāls" | 1967. |
6. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pants un 14. panta otrā daļa, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 62. panta pirmā daļa, 65. panta otrā daļa, 66. panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 7.3. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 3., 5. un 9. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punkts.
7. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta otro daļu un 188. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā (Baldones iela 1A, Rīga, LV-1007).
Kultūras ministre D.Melbārde