LATVIJAS PADOMJU SOCIĀLISTISKĀS REPUBLIKAS LIKUMS
Saskaņā ar PSRS likumu «Par tiesnešu statusu Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā» Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākā Padome nolemj:
1. Izteikt Latvijas PSR Konstitūcijas 152. pantu šādā redakcijā:
«152. pants. Visas tiesas Latvijas Padomju Sociālistiskajā Republikā izveido, ievēlējot tiesnešus un tautas piesēdētājus.
Latvijas PSR Augstākās Tiesas tiesnešus un rajonu (pilsētu) tautas tiesu tiesnešus ievēlē Latvijas PSR Augstākā Padome.
Latvijas PSR Augstākās Tiesas tautas piesēdētājus ievēlē Latvijas PSR Augstākā Padome, bet rajonu (pilsētu) tautas tiesu tautas piesēdētājus ievēlē pilsoņu sapulcēs viņu dzīves vai darba vietās.
Visu Latvijas PSR tiesu tiesnešus ievēlē uz desmit, bet tautas piesēdētājus - uz pieciem gadiem.
Pirmo reizi ievēlētie Latvijas PSR tiesu tiesneši un tautas piesēdētāji dod zvērestu. Zvēresta tekstu un tā došanas kārtību nosaka Latvijas PSR likums.
Tiesnešus un tautas piesēdētājus var atsaukt likumā noteiktajā kārtībā orgāni un vēlētāji, kuri tos ievēlējuši.»
2. Izdarīt Latvijas PSR Konstitūcijas 155. pantā šādus grozījumus:
1) trešo un ceturto daļu izteikt šādā redakcijā:
«Krimināllietu par Latvijas PSR Augstākās Tiesas tiesnešiem un tautas piesēdētājiem, kā arī par rajonu (pilsētu) tautas tiesu tautas tiesnešiem var ierosināt tikai ar Latvijas PSR Augstākās Padomes piekrišanu, bet sesiju starplaikā - ar Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija piekrišanu.
Krimināllietu par rajonu (pilsētu) tautas tiesu tautas piesēdētājiem var ierosināt tikai ar Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija piekrišanu.»;
2) papildināt pantu ar piekto, sesto un septīto daļu šādā redakcijā:
«Tiesnesi nevar arestēt, saukt pie kriminālatbildības, aizturēt, pakļaut kratīšanai, piespiedu atvešanai vai tiesas uzliekamiem administratīviem sodiem bez Latvijas PSR Augstākās Padomes piekrišanas, bet sesiju starplaikā - bez Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija piekrišanas.
Tiesnesi un tautas piesēdētāju laikā, kad viņi pilda pienākumus tiesā, nevar saukt pie kriminālatbildības vai arestēt bez Latvijas PSR Augstākās Padomes piekrišanas, bet sesiju starplaikā - bez Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija piekrišanas.
Nav pieļaujama aizturēšana, kratīšana, atvešana piespiedu kārtā vai administratīvo sodu piemērošana attiecībā pret tiesnesi, kā arī tautas piesēdētāju, viņiem izpildot pienākumus tiesā.»
Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija priekšsēdētājs A. GORBUNOVS
Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija sekretārs I. DAUDIŠS
Rīgā 1990. gada 1. martā