Darbības ar dokumentu

Darbības ar dokumentu
Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Instrukcija par eksportējamās skuju koku koksnes fitosanitāro kontroli

Apstiprināta ar LR Zemkopības ministrijas
1995. gada 3. augusta rīkojumu Nr. 88-r

Eksportējot skuju koku koksni uz Lielbritāniju, Itāliju, Čriju, Grieķiju, Portugāli, Turciju un citām valstīm, atkarībā no to noteikumiem, noteiktas šādas fitosanitārās pamatprasības:

1. Koksnei jābūt pilnīgi nomizotai (arī starplikām, paliktņiem, stiprinājumiem).

2. Nedrīkst būt kaitēkļu bojājumi.

3. Koksne nedrīkst būt inficēta ar sēnīšu slimībām.

EKSPORTĒJAMĀS KOKSNES FITOSANITĀRĀ KONTROLE

1. Zāģbaļķu kontrole

Lai novērstu karantīnas un citu bīstamu organismu klātbūtni mežmateriālu produkcijā, tos pakļauj fitosanitārajai kontrolei. Pirmreizējo kontroli veic koksnes sagatavošanas vietā koksnes sagatavošanas firmu darbinieki.

Fitosanitāro kontroli veic Valsts augu aizsardzības dienesta darbinieki kravu muitošanas vietās (jūras ostas, dzelzceļu stacijas u.c.).

Mazās partijās (līdz 300 gabaliem vai kubikmetriem), tiek kontrolēts katrs baļķis. Pēc fitosanitārās kontroles tiek sastādīts akts par koksnes fitosanitāro stāvokli un tās atbilstību eksporta fitosanitārajām prasībām.

 

2. Zāģmateriālu kontrole

Pirmreizējo zāģmateriālu kontroli veic materiālu sagatavošanas vietās pie to pakošanas Valsts meža dienesta atestētie eksperti vai paši ražotāji.

Fitosanitāro kontroli veic Valsts augu aizsardzības dienesta darbinieki kravu muito-šanas vietās (jūras ostas, dzelzceļa stacijas u.c.). Eksportējamiem zāģmateriāliem, arī starplikām, paliktņiem, stiprinājumiem, jābūt pilnīgi bez mizas un kaitēkļu bojājumiem.

Zāģmateriāli tiek kontrolēti pa partijām. Partija ir kokmateriālu daudzums, ko noformējusi viena juridiska firma ar vienu dokumentu. Par zāģmateriālu kontroli tiek sastādīts akts. Ja zāģmateriālu partijā tiek konstatēta miza, sēnīšu slimības, kaitēkļu ejas - partija eksportam tiek aizliegta, un 2. punkta 2. daļā minētās amatpersonas sastāda protokolu un uzliek administratīvo sodu saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzētajam normām. Nosūtītājam jāveic zāģmateriālu pāršķirošana un pārpakošana.

Atkārtotu fitosanitāro kontroli veic ne agrāk kā pēc 48 stundām.

Pirms kokmateriālu iekraušanas Valsts augu aizsardzības stacijas dienesta darbinieks kopā ar kravas nosūtītāju apskata transporta līdzekļus (kuģu rūmes, vagonus, automašīnas u.c.), lai tajos nebūtu dzīvi kaitēkļi, augu valsts materiālu paliekas. Kravas nostiprināšanai aizliegts lietot nemizotu koksni.

Kravas nostiprināšanai izmantojamā koksne jāuzrāda Valsts augu aizsardzības stacijas dienesta darbiniekam, lai konstatētu tās atbilstību fitosanitārajām prasībām.

 

3. Zāģmateriālu nokraušana pārbaudei

3.1. Nokraušanas laukumam jābūt tīram no koksnes atkritumiem (mizas, zāģu skaidas).

3.2. Zāģmateriālus nokraut ne augstāk par 3 metriem (3 pakas) un starp tām atstat 80 cm ejas, lai varētu veikt fitosanitāro kontroli.

3.3. Katras partijas kokmateriāliem jābūt nokrautiem atsevišķi.

3.4. Katras firmas zāģmateriālu pakām jābūt marķētām.

Ja ir ievēroti visi augstāk minētie noteikumi, tiek izsniegts fitosanitārais sertifikāts kokmateriālu eksportam.

Valsts augu aizsardzības stacijas direktors G. Galviņš
Valsts augu aizsardzības stacijas
Augu karantīnas daļas vadītājs A. Bokums

11.08.1995