Latvijas pašvaldību sapulces lēmums
Rīgā 1995. gada 8. martā
Par pašvaldību statusu LR Satversmē
Apzinoties, ka likumdošanas attīstībai jāsekmē demokrātijas un varas decentralizācijas īstenošana, nostiprinot pašvaldību lomu sabiedrisko lietu pārvaldīšanā,
Latvijas pašvaldības:
I. Iestājas par to, lai Satversmē būtu atspoguļoti šādi pamatprincipi par pašvaldībām:
1. Katru administratīvo teritoriju pārvalda pilsoņu vēlēta pašvaldība, kas ir vēlēta uz 4 gadiem.
2. Pašvaldība darbojas vietējo iedzīvotāju interesēs un par savu darbību ir atbildīga tikai savu vēlētāju un likuma priekšā.
3. Pašvaldības likumā noteiktās robežās darbojas patstāvīgi un ir tiesīgas īstenot savas iniciatīvas jebkurā jautājumā, kas nav izslēgts no to kompetences vai uzdots veikt kādai citai institūcijai.
4. Pašvaldībām ir ar likumu noteikti ienākumu avoti, kas nodrošina to funkciju izpildi.
5. Pašvaldībām ir:
- tiesības apstrīdēt tiesā likumu un valdības lēmumu atbilstību Satversmei;
- tiesības veidot un piedalīties pašvaldību organizācijās;
- likumdošanas iniciatīvas tiesības.
6. Ministru kabinetam nav tiesību izdot noteikumus, kas groza pašvaldību likumus.
II. Uzskata, ka minētos pamatprincipus vislabāk realizēt, grozot Satversmes 65. un 81. pantu, kā arī papildinot Satversmi ar nodaļu "Pašvaldības", par pamatu pieņemot šādu LPS Likumdošanas komitejas sagatavoto Satversmes izmaiņu formulējumu:
65. pants. Likumprojektus var iesniegt Saeimai Valsts prezidents, Ministru kabinets, Saeimas komisija, ne mazāk kā pieci deputāti, pašvaldības, ja to teritorijās dzīvojošo vēlētāju skaits ir ne mazāks par vienu piekto daļu no vēlētāju kopskaita valstī, kā arī šinī Satversmē paredzētajos gadījumos un kārtībā viena desmitā daļa vēlētāju.
81. pants. Laikā starp Saeimas sesijām Ministru kabinetam ir tiesības, ja neatliekama vajadzība to prasa, izdot noteikumus, kuriem ir likuma spēks. Šādi noteikumi nevar grozīt Saeimas vēlēšanu likumu, pašvaldību, tiesu iekārtas un procesa likumus, budžetu un budžeta tiesības, kā arī pastāvošās Saeimas laikā pieņemtos likumus, tie nevar attiekties uz amnestiju, valsts kases zīmju emisiju, valsts nodokļiem, muitām un aizņēmumiem un tie zaudē spēku, ja nav vēlākais trīs dienas pēc Saeimas nākamās sesijas atklāšanas iesniegti Saeimai.
8. nodaļa
Pašvaldības
89. Katrā administratīvajā teritorijā pilsoņi veido pašvaldību, brīvās, aizklātās, vienlīdzīgās, tiešās un vispārējās vēlēšanās ievēlot savus pārstāvjus pašvaldības lēmējinstitūcijās.
90. Pašvaldības pārvalda un reglamentē ar likumu no valdības pienākumiem nodalītu sabiedrisko lietu daļu un par savu darbību ir atbildīgas tikai savu vēlētāju un likuma priekšā.
91. Pašvaldībām to kompetencē esošo funkciju izpildei ar likumu tiek garantēti ienākumu avoti.
92. Pašvaldībai ir tiesības apstrīdēt tiesā likumu un valdības lēmumu atbilstību Satversmei, kā arī to savstarpējo saskaņotību.
93. Pašvaldībām ir tiesības veidot un piedalīties pašvaldību organizācijās.
III. Pilnvaro LPS ar savu pārstāvju starpniecību rūpēties, lai tiktu ievēroti 1. punktā minētie pamatprincipi gadījumā, ja tiek ierosināti citi Satversmes grozījumu varianti.
Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis A.Jaunsleinis