Ministru kabineta rīkojums Nr.40
Rīgā 2014.gada 21.janvārī (prot. Nr.3 43.§)
1. Apstiprināt pamatnostādnes "Latvijas kiberdrošības stratēģija 2014.-2018. gadam" (turpmāk - pamatnostādnes).
2. Noteikt Aizsardzības ministriju par atbildīgo institūciju pamatnostādņu izpildes koordinācijā.
3. Aizsardzības ministrijai izstrādāt un aizsardzības ministram iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā rīcības plānu pamatnostādņu īstenošanai.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks
(Ministru kabineta
2014.gada 21.janvāra
rīkojums Nr.40)
Latvijā ir izveidojusies informācijas sabiedrība, kur valsts pārvalde, sabiedrība un ekonomika ir atkarīga no informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sniegtajām iespējām un pakalpojumiem. Ņemot vērā IKT risinājumu un pakalpojumu komplicēto uzbūvi, bet plašo pieejamību, kibertelpa ir viegli izmantojama, lai nodarītu kaitējumu indivīdam, sabiedrības grupai vai valstij kopumā. Tāpat, izmantojot IKT rīkus, var ierobežot indivīda tiesības un pamatbrīvības vai pārkāpt tiesības uz privātumu un personu datu aizsardzību.
Līdz ar pieaugošo IKT izmantošanu sabiedrībā, valsts pārvaldē un ekonomikā to nelikumīga izmantošana, bojāšana, paralizēšana vai iznīcināšana var radīt draudus valsts un sabiedrības drošībai, sabiedriskajai kārtībai un ekonomiskai darbībai, kā arī kavēt valsts ekonomikas tālāku izaugsmi. Droša un uzticama informācijas sabiedrība un e-pārvalde valstī nav iespējama bez nacionālas kompetences kiberdrošībā un kriptogrāfijā, tāpēc, lai mazinātu un novērstu riskus un apdraudējumus kibertelpā, nepieciešama vienota un koordinēta Latvijas kiberdrošības politika, kas aptver visas iesaistītās nozares, valsts un privāto sektoru. Visiem sabiedrības dalībniekiem - no IKT lietotājiem līdz vadītājiem, lēmuma pieņēmējiem un likumdevējiem - ir jābūt izpratnei par kibertelpas darbības un drošības pamatprincipiem.
Pamatnostādnes "Latvijas kiberdrošības stratēģija 2014.-2018. gadam" raksturo Latvijas kiberdrošības situāciju un nosaka kiberdrošības politikas veidošanas pamatprincipus, mērķi un stratēģiskās prioritātes.
Pamatnostādnēs ir nodalīti pieci prioritāri rīcības virzieni:
1. Kiberdrošības pārvaldība un resursi.
2. Tiesiskums kibertelpā un kibernoziedzības mazināšana.
3. Sabiedrības izpratne, izglītība un pētniecība.
4. Gatavība un rīcībspēja krīzes situācijās.
5. Starptautiskā sadarbība.
Pamatnostādņu rīcības virzienu izpildei ir skaidrota nepieciešamā rīcība mērķu sasniegšanai (detalizētāki pasākumi tiks definēti rīcības plānā).
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks