Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Hipotekāro ķīlu zīmju likumā

Izdarīt Hipotekāro ķīlu zīmju likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 21.nr.; 2000, 13.nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 1.panta 1.punktu šādā redakcijā:

"1) hipotekārā ķīlu zīme (turpmāk - ķīlu zīme) - bankas emitēts publiskās apgrozības vērtspapīrs, kurā nostiprinātas parāda saistības, kas segtas ar hipotēkām un citu šajā likumā paredzēto segumu;".

2. 10.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Ja, piedzenot hipotekāro aizdevumu, kas kalpo par segumu ķīlu zīmēm, banka iegūst ieķīlāto īpašumu, šādu īpašumu drīkst izmantot par ķīlu zīmju segumu ne vairāk kā par pusi no iepriekšējā seguma vērtības un ne ilgāk par diviem gadiem.";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Hipotēka nevar kalpot par ķīlu zīmju segumu, ja banka, izsniedzot hipotekāro aizdevumu, nav konstatējusi kredīta ņēmēja spēju atmaksāt kredītu un tā procentus."

3. Izteikt 14.pantu šādā redakcijā:

"14.pants. Hipotekārais aizdevums kopā ar agrāk zemesgrāmatās ierakstītiem parādiem nedrīkst pārsniegt 75 procentus no tāda ieķīlāta nekustamā īpašuma tirgus vērtības, kurš tiek izmantots pastāvīgai dzīvošanai visa gada laikā, vai 60 procentus no cita veida nekustamā īpašuma tirgus vērtības."

4. Izslēgt 16.pantu.

5. 17.pantā:

izslēgt pirmās daļas 1.punktu un otro daļu;

izteikt ceturtās daļas 2.punktu šādā redakcijā:

"2) aizņēmēja (ieķīlātāja) darbības vai bezdarbības rezultātā ir būtiski samazinājusies ieķīlātā nekustamā īpašuma tirgus vērtība un aizdevumam kopā ar agrāk zemesgrāmatā ierakstītiem parādiem nav šā likuma 14.pantā noteiktā nodrošinājuma."

6. Izslēgt 18.pantu.

7. Izteikt 20.pantu šādā redakcijā:

"20.pants. Ja nekustamā īpašuma tirgus vērtība samazinās no aizņēmēja neatkarīgu apstākļu dēļ, bankai, pamatojoties uz attiecīgo ierakstu aizdevuma līgumā, ir tiesības pieprasīt pirms termiņa atmaksāt to aizdevuma daļu, kurai nav šā likuma 14.pantā noteiktā nodrošinājuma."

Likums Saeimā pieņemts 2001.gada 5.jūlijā.

Valsts prezidente V.Vīķe-Freiberga

Rīgā 2001.gada 20.jūlijā

03.08.2001