Kultūras ministrijas rīkojums Nr.5.1-1-235
Rīgā 2013.gada 24.oktobrī
Izdots saskaņā
ar Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa
noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums"
9.11.punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta otro daļu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr.473) 9.punktu un izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk - Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par Saiešanas nama "Cepļos" Vecpiebalgas novadā, Vecpiebalgas pagastā, "Cepļos" (būves kadastra apzīmējums 4292 002 0013 001) (turpmāk - Objekts) iekļaušanu Pieminekļu sarakstā. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. izraksti no Inspekcijas Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2013.gada 11.jūlija sanāksmes protokola Nr.04-6.6/17 un 2013.gada 27.augusta sanāksmes protokola Nr.04-6.6/18;
1.2. informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta fotofiksācijas materiāli;
1.7. ziņas par Objekta īpašnieku;
1.8. pamatojums Objekta iekļaušanai Pieminekļu sarakstā.
2. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 3.punktu Inspekcija ir izvērtējusi Objekta atbilstību kultūras pieminekļa statusam un ierosina to iekļaut Pieminekļu sarakstā. Objekta īpašnieks Vecpiebalgas evaņģēliski luteriskā draudze un nomnieks SIA "Alauksta krasti", saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta pirmo daļu un Administratīvā procesa likuma 62.panta pirmo daļu ar 2013.gada 19.jūlijā ierakstītu vēstuli Nr.04-10/1599 informēti par ierosinājumu.
Likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta pirmajā daļā noteikts, ka īpašnieks 30 dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas rakstveidā informē Inspekciju par savu attieksmi. 2013.gada 19.augustā saņemts Objekta īpašnieka iesniegums, kurā pausts viedoklis, ka nav nepieciešams iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā. Īpašnieks informē, ka zemes gabals, kurā atrodas Objekts, ir iznomāts SIA "Alauksta krasti" un kultūras pieminekļa statuss radītu teritorijas apsaimniekotājam papildus grūtības, izpildot Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" (turpmāk - Noteikumi Nr.474) prasības, kuras nav ietvertas nomas līgumā. Jautājums par Objekta iekļaušanu Pieminekļu sarakstā Inspekcijā vērtēts kopš 2009.gada. Objekta šā brīža stāvoklis (gandrīz pilnībā iebrucis jumts) liecina par to, ka Objekta īpašnieka un nomnieka līdz šim Inspekcijai norādītais, ka Objektu saglabāšana un uzturēšana tiks nodrošināta bez iekļaušanas Pieminekļu sarakstā, nav pamatots.
Likumā noteiktajā termiņā Objekta nomnieka viedoklis nav sniegts. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta trešo daļu objekta iekļaušanai Pieminekļu sarakstā nav vajadzīga īpašnieka piekrišana.
3. Atbilstoši Administratīvā procesa likuma 13.pantam un 66.panta pirmās daļas 4.punktam - labums, ko sabiedrība iegūst, iekļaujot Objektu Pieminekļu sarakstā, ir lielāks, salīdzinot ar īpašnieka tiesisko interešu ierobežojumu, jo tādējādi tiks atzīta un saglabāts Latvijas tautai un valstij nozīmīgs un tipoloģiski rets tautas celtniecības koka arhitektūras paraugs ar izcilu zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi. Objekts ir saglabājis autentisko būvapjomu, plānojuma struktūru, fasāžu apdari, būvdetaļas un arhitektonisko kompozīciju, tādēļ valsts aizsardzības statuss nodrošinās Objekta kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, nepieļaujot nekvalitatīvus pārveidojumus.
4. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Noteikumu Nr.474 7.3.punktā noteikto Pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras pieminekli var iekļaut šādus objektus ar izcilu zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi - būves, ēkas un to konstrukcijas, ieskaitot to detaļas un rotājumus, kas ir starptautiski vai nacionāli nozīmīgi stilu paraugi, ievērojamu arhitektu darbi vai reti sastopamu tipu celtnes (vecākas par 50 gadiem).
5. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Noteikumu Nr.474 7.3.punktā noteiktajiem kritērijiem. Objekts atrodas ainaviski gleznainā vietā Alauksta ezera krastā, tas ir svarīgs Vecpiebalgas centra kultūrainavas elements. Ēka ir nozīmīga kultūrvēsturiskā kontekstā. Tas ir tipoloģiski rets un vērtīgs tautas celtniecības koka arhitektūras paraugs ar augsta līmeņa amatniecības sasniegumiem (risināti lielas telpas pārseguma jautājumi u.c. būvdetaļas) un tradicionālu tā laika lauku ainavai raksturīgu vizuālo tēlu. Ēka ir saglabājusi autentisko būvapjomu, plānojuma struktūru, fasāžu apdari, būvdetaļas un arhitektonisko kompozīciju. Būves arhitektūra uzskatāmi raksturo to kultūras mantojuma daļu, kas atspoguļo jau maz saglabājušās reģionālās (tautas celtniecības) arhitektūras īpatnības. "Cepļu" saiešanas nams atradies Latvijas Izglītības ministrijas Pieminekļu valdes valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā no 1932.gada 20.decembra.
Objekta saglabājamās vērtības: apjoma telpiskais risinājums ainavā, fasāžu arhitektoniski dekoratīvais risinājums, vēsturiskās būvkonstrukcijas un būvgaldniecības izstrādājumi, plānojuma pamatstruktūra, vēsturiskā interjera dekoratīvā apdare, autentisko kultūrvēsturisko vērtību kopuma radītā noskaņa.
6. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14.panta otro daļu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 9.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojuma Nr.128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2.punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šādu objektu:
8935 |
Valsts nozīmes |
Arhitektūra |
Saiešanas nams "Cepļos" |
Vecpiebalgas novads, Vecpiebalgas pagasts, "Cepļi" |
1817. |
7. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pants un 14.panta otrā daļa, Administratīvā procesa likuma 13.pants, 62.panta pirmā daļa, 66.panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 7.3.punkts, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 3., 5. un 9.punkts, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punkts.
8. Mēneša laikā no šī rīkojuma publicēšanas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Valmieras tiesu namā (Voldemāra Baloža iela 13a, Valmiera, LV - 4201).
Kultūras ministra p.i.
tieslietu ministrs J.Bordāns