1. Latvijas institūts (turpmāk – institūts) ir ārlietu ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Ārlietu ministrs institūta pārraudzību īsteno ar Ārlietu ministrijas starpniecību.
3. Institūtam ir šādas funkcijas:
3.1. piedalīties Latvijas tēla politikas veidošanā un koordinēt tās īstenošanu;
3.2. radīt valsts pārvaldes, pašvaldību, privāto struktūru un privātpersonu (ekspertu), kā arī nevalstisko organizāciju partnerības kontakttīklu Latvijas pozitīvas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai;
3.3. organizēt Latvijas tēla popularizēšanas pasākumus ārvalstīs un Latvijā.
4. Institūts veic šādus uzdevumus:
4.1. sagatavo un izplata informāciju par Latviju kopumā, kā arī par atsevišķām ar Latvijas valsti, zemi un tautu saistītām jomām, tajā skaitā:
4.1.1. sagatavo un izplata informatīvos materiālus par Latviju;
4.1.2. veido un uztur Latvijas oficiālo portālu ārvalstu auditorijām;
4.1.3. sniedz informāciju un konsultācijas par institūta kompetencē esošajiem jautājumiem;
4.2. atbilstoši kompetencei īsteno nacionālus un starptautiskus projektus;
4.3. atbilstoši kompetencei sadarbojas ar valsts un pašvaldību institūcijām, nevalstiskajām organizācijām, fiziskajām un juridiskajām personām;
4.4. veic citus normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus.
5. Institūtam ir šādas tiesības:
5.1. atbilstoši kompetencei slēgt līgumus ar valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī nevalstiskajām organizācijām, fiziskajām un juridiskajām personām;
5.2. pieprasīt un bez maksas saņemt no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā no fiziskajām un juridiskajām personām institūta funkciju veikšanai nepieciešamo informāciju;
5.3. publicēt informatīvos materiālus un sniegt informāciju plašsaziņas līdzekļos par institūta kompetencē esošajiem jautājumiem;
5.4. organizēt un vadīt seminārus un konferences;
5.5. pieaicināt ekspertus, lai veiktu ar institūta darbību saistītus uzdevumus;
5.6. iekasēt maksu par institūta sniegtajiem publiskajiem pakalpojumiem;
5.7. rīkoties ar institūta kustamo un nekustamo īpašumu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
7. Institūta direktors veic Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktās tiešās pārvaldes iestādes vadītāja funkcijas.
8. Institūta direktoram var būt vietnieki. Institūta direktora vietnieku kompetenci nosaka institūta direktors.
9. Lai iesaistītu institūta darbībā Latvijas privāto un nevalstisko sektoru, ārlietu ministrs var izveidot institūta konsultatīvo padomi. Konsultatīvā padome sniedz ieteikumus Latvijas pozitīvas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai.
11. Konsultatīvās padomes uzdevums ir analizēt institūta darbības rezultātus un sniegt institūtam un ārlietu ministram priekšlikumus par institūta darbības attīstību un pilnveidošanu.
12. Ārlietu ministrs nosaka konsultatīvās padomes skaitlisko sastāvu un apstiprina konsultatīvās padomes personālsastāvu pēc savas iniciatīvas. Institūts var iesniegt ārlietu ministram ieteikumus par konsultatīvās padomes personālsastāvu.
13. Konsultatīvās padomes sēdēs ir tiesīgs piedalīties institūta direktors vai tā pilnvarots pārstāvis.
15. Institūta finanšu līdzekļus veido:
15.1. valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem;
15.2. ieņēmumi par institūta sniegtajiem maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;
15.3. ziedojumi un dāvinājumi;
15.4. ārvalstu finanšu palīdzība.
16. Institūta kontā esošo līdzekļu atlikums katra gada 31.decembrī, kas radies no jebkuriem institūta ieņēmumiem (izņemot valsts pamatbudžeta dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem), kuri nav paredzēti institūta ilgtermiņa projektu īstenošanai un kas nepārsniedz gada laikā faktiski saņemto līdzekļu apmēru, paliek institūta rīcībā, un to izlieto nākamajā gadā.
17. Institūta darbības tiesiskumu nodrošina institūta direktors. Institūta direktors ir atbildīgs par pārvaldes lēmumu pārbaudes sistēmas izveidošanu un darbību.
18. Institūta darbinieku lēmumus un faktisko rīcību var apstrīdēt, iesniedzot attiecīgu iesniegumu institūta direktoram. Institūta direktora lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.
19. Institūta direktora izdotos administratīvos aktus un faktisko rīcību var apstrīdēt Ārlietu ministrijā. Ārlietu ministrijas lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.
20. Reizi gadā institūts iesniedz ārlietu ministram pārskatu par institūta funkciju izpildi un budžeta līdzekļu izlietojumu.
21. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2004.gada 19.oktobra noteikumus Nr.880 "Valsts aģentūras "Latvijas institūts" nolikums" (Latvijas Vēstnesis, 2004, 169.nr.).