Darbības ar dokumentu

Tiesību akts ir zaudējis spēku.

PAR REPUBLIKAS MEŽA FONDĀ NEIETILPSTOŠO KOKU UN KRŪMU CIRŠANU

Latvijas Republikas Ministru Padomes lēmums Nr.260

1991. gada 3. oktobrī

Latvijas Republikas Ministru Padome nolemj:

1. Apstiprināt pievienotos Republikas meža fondā neietilpstošo koku un krūmu ciršanas noteikumus.

2. Uzdot meža ministrijai kontrolēt šī lēmuma 1. punktā minēto noteikumu ievērošanu.

Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I.Godmanis

Latvijas Republikas valdības lielu ministrs K.Līcis

 

REPUBLIKAS MEŽA FONDĀ NEIETILPSTOŠO KOKU UN KRŪMU CIRŠANAS NOTEIKUMI

Apstiprināti
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1991. gada 3. oktobra lēmumu Nr.260

Vispārīgie noteikumi

1. Šie noteikumi ir spēkā visā Latvijas Republikas teritorijā un ir obligāti visām juridiskajām un fiziskajām personām, kuras izcērt vai izrok republikas meža fondā neietilpstošos kokus un krūmus.

2. Republikas meža fondā neietilpst piemājas, vasarnīcu, dārzu un kapsētu zemes gabalos esošie koki un koku sugas, kā arī krūmi, aizsargstādījumi un apstādījumi pilsētu zemēs un lauku apvidu zemēs. Republikas meža fondā neietilpst arī tie koki un koku grupas, kuru aizņemtā platība ir mazāka par 0,5 hektāriem.

3. Krūmi ir daudzgadīgi kokaugi bez krasi izteikta galvenā stumbra.

Latvijā sastopamas šādas galvenās krūmu sugas: krūklis, lazda, sausserdis, grimonis, irbene, segliņš, kārkls, korinte, paeglis, ieva.

4. Republikas meža fondā neietilpstošo koku un krūmu ciršana tiek atļauta, lai:

4.1. novāktu kokus un krūmus lauksaimniecībā izmantojamās zemēs;

4.2. novāktu slimus, bojātus, nokaltušus un citus nederīgus kokus un krūmus;

4.3. atbrīvotu būvlaukumus, ja saņemta objekta celtniecības atļauja;

4.4. izretinātu biezas koku un krūmu grupas.

Koku un krūmu ciršanas un samaksas kārtība

5. Koku ciršanas biļete ir nepieciešama:

5.1. koku ciršanai lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, ja koku caurmērs krūšu augstumā (1,3 m augstumā) ir 12 cm vai uz celma - 16 cm un lielāks;

5.2. koku ciršanai autoceļu un dzelzceļu atsavināto joslu, pilsētu, apdzīvoto vietu, parku un kapu stādījumos - neatkarīgi no koku caurmēra krūšu augstumā, bet dabiski ieaugušu koku ciršanai, ja - koku caurmērs krūšu augstumā ir 12 cm un lielāks.

6. Koku ciršanas biļete nav nepieciešama:

6.1. koku un krūmu ciršanai lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, ja koku caurmērs krūšu augstumā nepārsniedz 12 cm;

6.2. koku un krūmu ciršanai elektropārvaldes, sakaru, meliorācijas būvēm un citu komunikāciju būvēm atsavinātajās zemju platībās;

6.3. augļu koku, ogulāju, krūmveida aizsargstādījumu un apstādījumu ciršanai;

6.4. koku un krūmu apgriešanai dzīvžogos;

6.5. zaru apgriešanai, izzāģēšanai un koku vainagu veidošanai.

7. Zemes lietotājs iesniedz vietējā valsts mežniecībā rakstisku pieteikumu koku ciršanai.

Ja koki cērtami lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, valsts mežzinis pēc tam, kad izdarīta platības apskate dabā, izraksta koku ciršanas biļeti.

Koku ciršanai pārējās zemju platībās koku ciršanas biļeti izsniedz vietējais valsts mežzinis pēc izcērtamo koku iepriekšējas apskates dabā, ko viņš veic kopīgi ar vietējās pašvaldības pārstāvi. Par apskates laiku ir jāinformē Vides aizsardzības komitejas reģionālais inspektors, kurš piedalās šajā apskatē, ja uzskata to par lietderīgu.

Šāda koku apskate un mežziņa rakstiska atļauja, ko uzraksta uz zemes lietotāja iesnieguma, nepieciešama arī lielu koku vainagu apgriešanai.

Valsts mežzinim iesniegumi par koku ciršanu vietās, kas atrodas ārpus meža fonda, un par lielu koku vainagu apgriešanu jāizskata un jādod atbilde vai jāizsniedz koku ciršanas biļete 10 dienu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas.

8. Pirms koku ciršanas biļetes izrakstīšanas valsts meža dienesta darbinieki uzmēra un zīmogo cērtamos kokus, kā arī nosaka to krāju un koku vērtību pēc takses.

Izcērtot kokus lauksaimniecība izmantojamās zemēs, atļauts tos izsniegt pēc sagatavoto kokmateriālu vairuma, ja koku vidējais caurmērs krūšu augstumā ir 16 cm un mazāks. Šajos gadījumos cērtamās platības ir jānorobežo un jāuzmēra dabā, cērtamie koki nav jāzīmogo, bet mežmateriālu aizvešana atļauta pēc to uzmērīšanas.

9. Kokus par maksu izsniedz pēc Latvijas Republikas Ministru Padomes apstiprinātām taksēm (cenām). Ciršanai paredzēto koku vērtība jāsamaksā pirms koku ciršanas biļetes izrakstīšanas.

10. Koku ciršanas biļeti izraksta zemes lietotājam vai tā pilnvarotai juridiskajai vai fiziskajai personai.

11. Kokmateriāli pieder tai personai, kurai tiek izrakstīta koku ciršanas biļete.

12. Lai realizētu eglītes, meijas, zarus, lūkus, mizas un citus mežmateriālus, kas iegūti no republikas meža fondā neietilpstošajiem kokiem un krūmiem, valsts mežniecībā jāsaņem meža zīme, ko izsniedz pēc tam, kad samaksāta šo mežmateriālu vērtība pēc takses (cenas).

Atbildība par šo noteikumu neievērošanu

13. Par šo noteikumu neievērošanu no vainīgās fiziskās vai juridiskās personas liek piedzīta soda nauda šādā apmērā:

13.1. par koku nociršanu, ja nav koku ciršanas biļetes, vai to sabojāšanu līdz augtspējas zaudēšanai - pieckārtīga nocirsto vai sabojāto koku vērtība pēc takses;

13.2. par bojātiem kokiem, ja tie nav zaudējuši augstspēju, trīskārtīga bojāto koku vērtība pēc takses;

13.3. par eglīšu, meiju un pārējo mežmateriālu realizāciju bez meža zīme: - trīskārtīga iegūto mežmateriālu vērtība pēc takses.

14. Patvaļīgi iegūtos mežmateriālus bez atlīdzības savā rīcībā pārņem mežniecība un pēc vietējo pašvaldību priekšlikuma tos realizē uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

03.10.1991