1993. gada jūlijā pēc Saeimas ievēlēšanas tika izveidota Latvijas Zemnieku savienības un savienības "Latvijas ceļš" koalīcija, kura ievēlēja Valsts prezidentu un izveidoja koalīcijas valdību. Tās sastāvā ietilpa seši Latvijas Zemnieku savienības izvirzīti ministri.
11. jūlijā Latvijas Zemnieku savienības frakcija bez iepriekšēja brīdinājuma paziņoja par savas darbības apturēšanu koalīcijā, ar to radot politisko krīzi valstī.
Gandrīz gadu, neraugoties uz aso un bieži vien pamatoto valdības un it īpaši Latvijas Zemnieku savienības izvirzīto ministru - J. Riteņa un J. Kinnas - kritiku, savienība "Latvijas ceļš" centās saglabāt koalīciju ar Latvijas Zemnieku savienību.
Mani pūliņi saglabāt koalīciju nebija vel li, jo gada laikā mēs paspējām sasniegt vairākus l^atvijas drošībai un attīstībai nozīmīgus mērķus.
Ir garantēta Krievijas armijas izvešana tuvākajā laikā, ir notikusi būtiska tuvināšanās NATO, ir nodibinātas perspektīvas politiskās un ekonomiskās attiecības ar Eiropas Savienību.
Latvija ir atgriezusies Eiropā un kļūst par līdzvērtīgu jaunās Eiropas dalībvalsti. Arī ASV prezidenta B. Klintona vizīte Latvijā bija tam apstiprinājums.
Aizvadītajā gadā arī saimniecībā notikušas ievērojamas pārmaiņas:
- ir apturēta dzīves līmeņa straujā krišanās;
- ir izdevies panākt Latvijas tautsaimniecības stabilizāciju;
- pirmo reizi pēdējos gados paredzams iekšzemes kopprodukta pieaugums;
- lats izturējis laika pārbaudi un ieguvis uzticību Latvijā un ārpus tās;
- valstī ir relatīvi zems un kontrolēts inflācijas līmenis;
- redzami pieaug darba vietu skaits un ražošanas apjoms privātajā sektorā;
- ir sākušies plaši ārvalstu un pašmāju privātā kapitāla ieguldījumi Latvijas ekonomikā.
Daudz palicis aizsāktā, daudz nepadarītā.
Manos plānos bija paredzēts izdarīt daudz vairāk, taču, Latvijas Zemnieku savienības frakcijai atstājot koalīciju, šīs koalīcijas valdības darbība kļuvusi neiespējama.
Apzinoties atbildību par valsti, paziņoju, ka:
- "Latvijas ceļš" ir gatavs strādāt konstruktīvā opozīcijā citu politisko spēku veidotajai valdībai;
- "Latvijas ceļš" ir gatavs meklēt jaunus partnerus Saeimā ar mērķi izveidot noturīgu koalīciju, lai turpinātu iesāktās reformas;
- "Latvijas ceļš" ir gatavs veidot mazākuma valdību, ja Saeima to atbalstīs, uzņemoties atbildību par stāvokli valstī.
Pirms gada Valsts prezidents aicināja mani vadīt Latvijas Zemnieku savienības un savienības "Latvijas ceļš" koalīcijas valdību.
Taču Zemnieku savienības frakcija, neizturējusi smago pārbaudījumu ar varu un tās uzliktajiem pienākumiem, atstāja koalīciju.
Sakarā ar to, ka Latvijas Zemnieku savienības frakcija ir vienpusīgi pārtraukusi darbību Koalīcijas līgumā ar savienību "Latvijas ceļš", tādā veidā padarot par neiespējamu veikt deklarācijā par kabineta iecerēto darbību valdībai uzticētos pienākumus, paziņoju par savu atkāpšanos no Ministru prezidenta amata un līdz ar to ari par visa Ministru kabineta atkāpšanos.
Latvijas Republikas Ministru prezidents
Baltijas Ministru padomes priekšsēdētājs
Savienības "Latvijas ceļš" priekšsēdētājs
Dr.iur. Valdis Birkavs
1994. gada 13. jūlijā