1. Noteikumi nosaka veterinārās prasības govju, cūku, aitu un kazu sugas dzīvnieku (turpmāk – dzīvnieki) spermas, olšūnu un embriju apritei Latvijas teritorijā, kā arī dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas pakalpojumu sniedzēja minimālo aprīkojumu.
2. Noteikumi neattiecas uz tādu dzīvnieku embriju apriti, kuri iegūti klonējot vai izmantojot kādu no gēnu inženierijas tehnikām, kā arī uz zootehniskajām prasībām mākslīgās apsēklošanas organizēšanā un dzīvnieku spermas, olšūnu un embriju izplatīšanā.
3. Dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas komersanti un embriju transplantācijas komersanti trīs gadus glabā šādu informāciju (papīra formā vai elektroniski):
3.1. dzīvnieku spermas, olšūnu vai embriju iepirkšanas vai iegūšanas datums, izcelsme, katram pircējam pārdoto dzīvnieku spermas devu, olšūnu vai embriju skaits un pārdošanas datums;
3.2. pircēja dati:
3.2.1. par dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas pakalpojumu sniedzēju – vārds, uzvārds, mākslīgās apsēklošanas, olšūnu un embriju pārstādīšanas speciālista kvalifikācijas sertifikāta numurs vai apliecības numurs, kas izsniegta fiziskai personai mākslīgās apsēklošanas darba veikšanai vienā ganāmpulkā;
3.2.2. par dzīvnieku īpašnieku, kas dzīvnieku spermu, olšūnas vai embrijus iepērk lietošanai tikai savā ganāmpulkā, – vārds, uzvārds, personas kods (fiziskai personai) vai nosaukums (juridiskai personai) un ganāmpulka reģistrācijas numurs;
3.2.3. par dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas komersantiem un embriju transplantācijas komersantiem – nosaukums un Pārtikas un veterinārā dienesta (turpmāk – dienests) piešķirtais atzīšanas numurs.
3.1 Dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas komersants katru mēnesi līdz desmitajam datumam Lauku atbalsta dienesta elektroniskajā paziņošanas sistēmā iesniedz šādu informāciju par iepriekšējā mēnesī realizēto govju sugas dzīvnieku spermu:
3.11. identitātes numuru vai Valsts ciltsgrāmatas numuru vaisliniekam, no kura iegūta sperma;
3.12. realizētās spermas devu skaitu un realizācijas datumu;
3.13. pircēja nosaukumu un reģistrācijas numuru komercreģistrā (juridiskām personām) vai vārdu, uzvārdu un personas kodu (fiziskām personām).
(MK 10.12.2024. noteikumu Nr. 793 redakcijā)
4. Lai novērstu infekcijas slimību izplatības draudus, darbībās ar dzīvnieku spermu, olšūnām un embrijiem ievēro šādas prasības:
4.1. dzīvnieku spermu, olšūnas un embrijus pārvadā tam paredzētos konteineros (termokastē vai Djuāra traukā);
4.2. Djuāra trauka uzpildīšanai izmanto kriogēnu, kas nav izmantots citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem;
4.3. ja Djuāra trauks ir tukšs, pirms uzpildīšanas ar kriogēnu to dezinficē vai izmanto vienreiz lietojamo Djuāra trauku;
4.4. aprīkojumu, kas var nonākt tiešā saskarē ar dzīvnieku spermu, olšūnām vai embrijiem, pirms manipulācijām dezinficē (sterilizē) vai izmanto vienreiz lietojamo aprīkojumu;
4.5. Djuāra traukus un aprīkojumu dezinficē (sterilizē), izmantojot metodi un līdzekli, kas nodrošina dzīvnieku infekcijas slimību ierosinātāju iznīcināšanu un ir atļauts saskaņā ar biocīdo produktu apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.
5. Dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas pakalpojumu sniedzējam ir šāds minimālais aprīkojums:
5.1. tīrs halāts, kombinezons vai priekšauts;
5.2. vienreiz lietojamās salvetes;
5.3. ginekoloģiskie cimdi (ja mākslīgi apsēklo liellopus);
5.4. lubrikants;
5.5. vienreiz lietojamās mākslīgās apsēklošanas pipetes;
5.6. termokaste (ja mākslīgajai apsēklošanai tiek izmantota svaiga dzīvnieku sperma);
5.7. ja mākslīgajai apsēklošanai tiek izmantota saldēta dzīvnieku sperma:
5.7.1. Djuāra trauks;
5.7.2. viegli tīrāms darba virsmas pārsegs un instrumentu paliktnis;
5.7.3. trauks ūdenim un ūdens termometrs;
5.7.4. šļirce ar uzgali, nātrija citrāts (ampulās vai pudelītēs), statīvs nātrija citrāta ampulu vai pudelīšu ievietošanai traukā ar ūdeni (ja mākslīgajai apsēklošanai tiek izmantota granulās sasaldēta dzīvnieku sperma) un pincete granulu satveršanai;
5.7.5. mākslīgās apsēklošanas pistole, vienreiz lietojamie mākslīgās apsēklošanas pistoles apvalki, paješu griezējs vai šķēres (ja mākslīgajai apsēklošanai tiek izmantota pajetēs sasaldēta liellopu, cūku, aitu vai kazu sperma) un pincete paješu satveršanai.
6. Dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas pakalpojumu sniedzējs gadu glabā informāciju (papīra formā vai elektroniski) par šo noteikumu 4.5.apakšpunktā minēto metodi un līdzekli, kas izmantots aprīkojuma dezinfekcijai (sterilizēšanai).
7. Dzīvnieku spermas, olšūnu un embriju apritē iesaistītās personas:
7.1. pēc dienesta inspektora pieprasījuma uzrāda šo noteikumu 3. un 6. punktā minēto informāciju;
7.2. informē dienestu, ja ir aizdomas par dzīvnieku spermas, olšūnu vai embriju piesārņojumu ar patogēniem mikroorganismiem.
(Grozīts ar MK 10.12.2024. noteikumiem Nr. 793)
8. Šo noteikumu 3.1 punktā minēto informāciju par laikposmu no 2017. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 30. jūnijam dzīvnieku mākslīgās apsēklošanas komersanti iesniedz Lauksaimniecības datu centrā līdz 2018. gada 1. oktobrim, izmantojot Lauksaimniecības datu centra elektronisko paziņošanas sistēmu.
(MK 14.11.2017. noteikumu Nr. 679 redakcijā)