Darbības ar dokumentu

Konsolidēto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta redakciju skatīt kultūras mantojuma pārvaldības informācijas sistēmā "Mantojums".

Kultūras ministrijas rīkojums Nr.2.1.-1/118

Rīgā 2009.gada 29.jūnijā

Grozījums Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojumā Nr.128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"

Izdots saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu

 

Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr.473) 13.punktu, kā arī izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk - Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:

1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa "Dzīvojamā ēka Vecmaurēni" (valsts aizsardzības Nr.8337) Aizkraukles raj., Aizkraukles nov., Aizkraukles pag., Vecmaurēnos (ēkas kadastra apzīmējums 3201 003 0127 001) (turpmāk - Objekts) izslēgšanu no Pieminekļu saraksta. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:

1.1. Inspekcijas komisijas "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2009.gada 8.janvāra sēdes protokola Nr.1/2009 izraksts;

1.2. Informācija par Objekta nosaukumu;

1.3. Informācija par Objekta atrašanās vietu;

1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;

1.5. Objekta apraksts;

1.6. Objekta fotofiksācijas materiāli;

1.7. Ziņas par Objekta īpašnieku;

1.8. Pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.

2. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" (turpmāk - Likums) 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. No šī panta izriet, ka pamats objektam atrasties Pieminekļu sarakstā ir tā kultūras pieminekļa vērtība, ko veido kultūrvēsturiskā vērtība un objekta saglabāšanas interese.

No Pieminekļu saraksta objektu var izslēgt saskaņā ar Likuma 15.pantu, ja tas pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Šādā gadījumā saskaņā ar Noteikumu Nr.473 11.punktu Inspekcija sagatavo Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no Pieminekļu saraksta.

3. Inspekcijā 2009.gada 8.janvārī izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums ierosināt tā izslēgšanu no Pieminekļu saraksta, jo būvniecības rezultātā Objekts pilnībā zaudējis savu autentiskumu, kas kā kultūrvēsturiskās vides pazīmju kopuma saglabātības pakāpe var liecināt par Objekta kultūrvēsturisko nozīmīgumu, un to nav iespējams atgūt, rekonstruējot replikas vai pakaļdarinājumus. Šajā gadījumā nav pamatota Objekta turpmāka atrašanās Pieminekļu sarakstā, jo tas vairs neatbilst likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pantā noteiktajiem priekšnoteikumiem kultūras pieminekļa statusa aizsardzībai - oriģinālsubstances zaudējuma rezultātā Objekta kultūrvēsturiskā vērtība nav pietiekama, lai to būtu vērts saglabāt nākamajām paaudzēm atbilstoši valsts un starptautiskajām interesēm.

4. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 13.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:

izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojuma Nr.128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2.punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumu un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:

8337

Vietējās

nozīmes

Arhitektūra

Dzīvojamā ēka
Vecmaurēni

Aizkraukles raj., Aizkraukles nov.,
Aizkraukles pag.,
Vecmaurēni

1920., 30.gadi

5. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu, Administratīvā procesa likuma 66.panta pirmās daļas 1. un 2.punktu, 76.panta otro daļu, 188.panta pirmo daļu, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 11., 12. un 13.punktu.

6. Šo rīkojumu saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu var pārsūdzēt Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu namā (Jelgavā, Atmodas iela 19, LV-3007) mēneša laikā no rīkojuma publicēšanas dienas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

Kultūras ministrs I.Dālderis

15.07.2009