Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Izdarīt likumā "Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2002, 21.nr.; 2003, 6., 15.nr.; 2004, 18., 23.nr.; 2005, 2., 15.nr.; 2006, 24.nr.; 2008, 1.nr.; 2009, 2., 6.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 47.nr.) šādus grozījumus:
1. 2.pantā:
papildināt otro daļu ar 6.punktu šādā redakcijā:
"6) tiek pārvaldītas tās kapitālsabiedrības, kurās valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrība ir ieguvusi izšķirošo ietekmi.";
papildināt trešo daļu pēc vārdiem "pašvaldības kapitālsabiedrībai piederošās kapitāla daļas citās sabiedrībās" ar vārdiem un skaitli "(izņemot šā likuma IV nodaļā minētos gadījumus)".
2. 7.pantā:
izslēgt pirmajā daļā vārdu "privātajā";
izslēgt sesto daļu.
3. Papildināt likumu ar 7.1 pantu šādā redakcijā:
"7.1 pants. Tiesiskās sekas, iegūstot izšķirošo ietekmi
(1) Ja kapitāla daļu turētājs vai Ministru kabinets ir pieņēmis lēmumu par to, ka viena valsts kapitālsabiedrība iegūst izšķirošo ietekmi citā valsts kapitālsabiedrībā vai valsts kapitālsabiedrība iegūst visas kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas citā kapitālsabiedrībā, tad valsts kapitālsabiedrības izšķirošajā ietekmē esošajā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību padome netiek veidota, bet akciju sabiedrībās padomes tiek veidotas atbilstoši šā likuma 89.panta pirmās, 1.1 un 1.2 daļas noteikumiem.
(2) Ja kapitāla daļu turētājs vai pašvaldības dome (padome) ir pieņēmusi lēmumu par to, ka viena šīs pašvaldības kapitālsabiedrība iegūst izšķirošo ietekmi citā šīs pašas pašvaldības kapitālsabiedrībā vai šī pašvaldības kapitālsabiedrība iegūst visas kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas citā kapitālsabiedrībā, tad pašvaldības kapitālsabiedrības izšķirošajā ietekmē esošajā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību padome netiek veidota, bet akciju sabiedrībās padomes tiek veidotas atbilstoši šā likuma 89.panta pirmās, 1.1 un 1.2 daļas noteikumiem.
(3) Valsts un pašvaldības kapitālsabiedrība nodrošina to, ka kapitālsabiedrībā, kurā tā ir ieguvusi visas kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas:
1) valdes locekļa atlīdzība nepārsniedz Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicēto valstī sabiedriskajā sektorā strādājošo iepriekšējā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēru, kas noapaļots pilnos latos un kam var piemērot koeficientu, kurš nedrīkst būt lielāks par 5. Valdes locekļa atlīdzības lielumu pārrēķina katru gadu un pārrēķināto atlīdzību sāk izmaksāt ar attiecīgā gada 1.maiju;
2) valdes loceklim, kurš tiek atsaukts no amata pirms termiņa beigām un kura darba līgumā vai jebkurā citā ar viņu noslēgtā civiltiesiskā līgumā ir paredzēts atlaišanas pabalsts vai jebkāda cita veida kompensācija, tiek nodrošinātas tiesības saņemt atlaišanas pabalstu vai kompensāciju līgumā noteiktajā apmērā, bet ne vairāk kā divu mēnešu atlīdzības apmērā;
3) padomes un valdes loceklis ir persona, kura pārvalda valsts valodu un kuras darba pieredze, izglītība un kvalifikācija nodrošina padomes un valdes locekļa uzdevumu profesionālu izpildi;
4) padomes loceklis nesaņem atlaišanas pabalstu vai jebkāda cita veida kompensāciju, ja tiek atsaukts no amata pirms termiņa beigām;
5) atlīdzība padomes locekļiem tiek noteikta saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, kas izdoti, pamatojoties uz šā likuma 92.pantu.
(4) Ja šā panta pirmajā un otrajā daļā minētajās atkarīgajās akciju sabiedrībās padomes netiek veidotas, akcionāru pilnsapulce pilda padomes uzdevumus atbilstoši Komerclikuma 292.panta pirmajai daļai.
(5) Ja šā panta pirmajā un otrajā daļā minētajās atkarīgajās akciju sabiedrībās padomes netiek veidotas, valdei ir jāsaņem akcionāru pilnsapulces piekrišana Komerclikuma 294.panta pirmajā daļā noteikto jautājumu izlemšanai."
4. Papildināt pārejas noteikumus ar 30., 31. un 32.punktu šādā redakcijā:
"30. Ja kapitālsabiedrībās, kurās visas kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas pieder valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrībai, līdz 2009.gada 1.jūnijam ir izveidota padome, attiecīgā valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrība ne vēlāk kā līdz 2009.gada 1.augustam atbilstoši šā likuma 7.1 panta pirmās un otrās daļas prasībām nodrošina grozījumu izdarīšanu šīs kapitālsabiedrības statūtos.
31. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības līdz 2009.gada 1.jūlijam nodrošina to, ka kapitālsabiedrībās, kurās tās ir ieguvušas visas kapitāla daļas vai balsstiesīgās akcijas, valdes un padomes locekļiem, kas iecelti līdz 2009.gada 1.jūnijam, atbilstoši šā likuma 7.1 panta trešās daļas 1. un 5.punkta prasībām noteiktā atlīdzība tiek aprēķināta un izmaksāta, sākot ar 2009.gada 1.jūliju.
32. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības šā likuma 7.1 panta trešās daļas 3.punkta prasības (attiecībā uz valodu, darba pieredzi, izglītību un kvalifikāciju) piemēro tiem kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļiem, kuri iecelti šajā amatā pēc 2009.gada 1.jūnija."
Likums stājas spēkā 2009.gada 1.jūnijā.
Likums Saeimā pieņemts 2009.gada 30.aprīlī.
Valsts prezidenta vietā
Saeimas priekšsēdētājs G.Daudze
Rīgā 2009.gada 20.maijā
Redakcijas piebilde: likums stājas spēkā ar 2009.gada 1.jūniju.