Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: spēkā esošs

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr.6

Rīgā 1999.gada 19.augustā

Par instrukcijas "Par parakstu vākšanu ārvalstīs tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu" apstiprināšanu

Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:

1. Apstiprināt instrukciju "Par parakstu vākšanu ārvalstīs tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu".

2. Atzīt par spēku zaudējušu Centrālās vēlēšanu komisijas 1998.gada 9.jūlija sēdē ar lēmumu Nr.21 apstiprināto instrukciju "Par parakstu vākšanu ārvalstīs tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu".

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretāre Kristīne Kurzemniece

 

Instrukcija par parakstu vākšanu ārvalstīs

tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu

I. Vispārīgie noteikumi

1. Saskaņā ar likuma "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu" 20.pantu ar tautas nobalsošanu saistīto pienākumu veikšana ārvalstīs uzticēta Latvijas Republikas diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām.

2. Latvijas Republikas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības likumā un šajā instrukcijā noteiktajā kārtībā nodrošina iespēju katram vēlētājam, kas dzīvo vai uzturas ārvalstīs, parakstīties par tautas nobalsošanas ierosināšanu par Valsts prezidenta apturētu likumu.

II. Diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības darbība,

nodrošinot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai

3. Diplomātiskā un konsulārā pārstāvniecība savu darbību sakarā ar parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai uzsāk un beidz Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā termiņā.

4. Diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības vadītājs nosaka laiku, kad vēlētāji varēs parakstīties parakstu vākšanas lapās. Šis laiks nosakāms katrai dienai, turklāt arī sestdienās, svētdienās un svētku dienās.

5. Paziņojums par parakstu vākšanas vietu un laiku, ja iespējams, publicējams attiecīgajā valstī latviešu valodā iznākošajā laikrakstā, kā arī izliekams pie diplomātiskās vai konsulārās iestādes.

6. Parakstu vākšana notiek Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā termiņā 30 dienas pēc kārtas.

7. Parakstu vākšanas vietā jābūt pieejamam apturētā likuma tekstam. Uz tā nedrīkst būt nekādas atzīmes un piezīmes. Ja ir apturēts likums par grozījumiem kādā citā likumā, parakstu vākšanas vietā jābūt pieejamam arī šā likuma tekstam.

8. Parakstu vākšanu saskaņā ar diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības vadītāja rīkojumu veic kāds no pārstāvniecības darbiniekiem.

9. Uzsākot parakstu vākšanu, sāk rakstīt arī parakstu vākšanas gaitas protokolu, atzīmējot tajā visus starpgadījumus un traucējumus, kā arī sūdzības un protestus.

10. Pirms vēlētājs parakstās parakstu vākšanas lapā, parakstu vācējs pārbauda attiecīgā vēlētāja pilsoņa pasi. Ārvalstīs dzīvojošie vēlētāji, kuri nav saņēmuši Latvijas pilsoņa pasi, parakstu vācējam pārbaudei uzrāda Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izdoto reģistrācijas lapu (turpmāk - reģistrācijas lapa) ar šā vēlētāja personas kodu.

Parakstu vācējs pārliecinās, ka vēlētājam ir vēlēšanu tiesības un viņa pasē (reģistrācijas lapā) nav atzīmes par piedalīšanos attiecīgajā parakstu vākšanā. Pēc tam parakstu vācējs ieraksta parakstu vākšanas lapā datumu, vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu. Ja ierakstā konstatēta kļūda, tas svītrojams vai arī labojams, atrunājot labojumu. Parakstu vācējs atrunu izdara parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā.

Pēc tam, kad vēlētājs parakstījies, viņa pasē, 14.lappusē, (reģistrācijas lapā) parakstu vācējs ar spiedogu izdara atzīmi.

11. Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj parakstīties, viņa klātbūtnē parakstu vākšanas lapā parakstās viņa ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai viņš uzticas. Parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā par to izdarāma atzīme, norādot tās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu, kura ir parakstījusies parakstu vākšanas lapā.

12. Parakstu vācējs ir atbildīgs, lai parakstu vākšanas vietā nenotiktu aģitācija.

13. Parakstu vākšanā var būt klāt masu informācijas līdzekļu žurnālisti un citi vēlētāji, ja tas netraucē parakstu vācēja darbu.

14. Parakstu vācējs katru aizpildīto parakstu vākšanas lapu paraksta, norādot savu vārdu un uzvārdu un to parakstu kārtas numurus, kurus viņš ir savācis. Līdzīgi parakstu vācējs rīkojas, ja darbu beidz pirms parakstu vākšanas lapa ir aizpildīta. Ne vēlāk kā nākamajā dienā aizpildītā parakstu vākšanas lapa nododama diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības konsulārajai amatpersonai.

15. Sūdzības par parakstu vākšanas norisi vēlētāji iesniedz attiecīgajai diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības konsulārajai amatpersonai. Jebkuru sūdzību par parakstu vākšanas norisi konsulārā amatpersona izskata un dod atbildi iesniedzējam.

16. Diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības konsulārā amatpersona pārbauda, vai parakstu vākšanas lapa aizpildīta atbilstoši likuma un šīs instrukcijas prasībām, norāda, cik lapā ir parakstu un cik ir svītrotu ierakstu, paraksta to un apzīmogo.

17. Diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības konsulārā amatpersona saskaita attiecīgajā ārvalstī parakstu vākšanas lapās savāktos parakstus, rezultātu ieraksta parakstu skaitīšanas protokolā un nekavējoties pa faksu nosūta to Centrālajai vēlēšanu komisijai.

18. Konsulārā amatpersona parakstu skaitīšanas protokolu kopā ar parakstu vākšanas lapām ne vēlāk kā triju dienu laikā pēc noteiktā parakstu vākšanas termiņa izbeigšanās ar Ārlietu ministrijas starpniecību nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretāre Kristīne Kurzemniece

 

25.08.1999