1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā piešķir valsts atbalstu, lai nodrošinātu vaislas sivēnmāšu un slaucamo govju sagatavošanu ierakstīšanai ciltsgrāmatā un produktivitātes datu izvērtēšanu (turpmāk – atbalsts).
2. Atbalstu sniedz saskaņā ar Komisijas 2006.gada 15.decembra Regulu (EK) Nr. 1857/2006 par Līguma 87. un 88.panta piemērošanu attiecībā uz maziem un vidējiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu ražošanu, un grozījumiem Regulā (EK) Nr. 70/2001.
3. Atbalsta mērķis ir attīstīt ciltsdarbu, mērķtiecīgi izmantojot augstvērtīgas vaislas sivēnmātes un piena šķirņu slaucamās govis, kā arī saglabājot un uzlabojot esošo genotipu.
4. Kopējais atbalsta apmērs, kas paredzēts ar vaislas sivēnmāšu un slaucamo govju sagatavošanu ierakstīšanai ciltsgrāmatā un produktivitātes datu izvērtēšanu saistītā pakalpojuma nodrošināšanai (turpmāk – pakalpojums), ir 4 314 104 lati (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), no kuriem:
4.1. 1 814 104 lati (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) paredzēti vaislas sivēnmāšu sagatavošanai, lai ierakstītu ciltsgrāmatā, un produktivitātes datu izvērtēšanai;
4.2. 2 500 000 latu (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli) paredzēti piena šķirņu slaucamo govju sagatavošanai, lai ierakstītu ciltsgrāmatā, un produktivitātes datu izvērtēšanai.
5. Pakalpojums ietver šādas izmaksas:
5.1. vaislas sivēnmāšu vai piena šķirņu slaucamo govju cilts dokumentācijas sagatavošana ierakstīšanai ciltsgrāmatā atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts ciltsgrāmatas kārtošanu;
5.2. ierakstīšanai ciltsgrāmatā sagatavoto un ciltsgrāmatā ierakstīto vaislas sivēnmāšu vai piena šķirņu slaucamo govju produktivitātes analīze saskaņā ar normatīvajiem aktiem par cūku un piena šķirņu slaucamo govju pārraudzību salīdzinājumā ar attiecīgās nozares ciltsdarba programmās noteiktajiem produktivitātes rādītājiem un ciltsgrāmatas kārtošanas nosacījumiem.
6. Uz atbalstu pakalpojuma nodrošināšanai var pretendēt:
6.1. cūkkopības nozarē – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, biedrība, nodibinājums vai kooperatīvā sabiedrība (turpmāk – pretendents), ja tā atbilst šādiem nosacījumiem:
6.1.1. darbojas cūkkopības nozarē un apvieno ne mazāk kā 50 cūku audzētājus;
6.1.2. pretendentam ir sertificēti speciālisti ciltsdarba jomā atbilstoši normatīvajiem aktiem par sertificējamām fiziskām personām;
6.2. piena šķirņu slaucamo govju nozarē – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, biedrība, nodibinājums vai kooperatīvā sabiedrība (turpmāk – pretendents), ja tā atbilst šādiem nosacījumiem:
6.2.1. darbojas piena šķirņu slaucamo govju nozarē un apvieno ne mazāk kā 50 slaucamo govju ganāmpulku īpašniekus;
6.2.2. ir atzīta atbilstoši normatīvajiem aktiem par šķirnes dzīvnieku audzētāju organizāciju atbilstības kritērijiem un šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijas statusa piešķiršanas kārtību;
6.2.3. kārto piena šķirņu govju ciltsgrāmatu atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts ciltsgrāmatas kārtošanu;
6.3. pretendents, ja tas sniedz pakalpojumu visos pārraudzības ganāmpulkos, kuri atbilst šādiem nosacījumiem:
6.3.1. cūkkopības ganāmpulkā:
6.3.1.1. kurā ir vismaz 15 un vairāk vaislas sivēnmātes (pēc stāvokļa uz 2008.gada 1.martu);
6.3.1.2. kurā no vaislas sivēnmātes atšķirto sivēnu skaits metienā vidēji ganāmpulkā ir 8,5 sivēni;
6.3.1.3. par kuru atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvnieku, ganāmpulku un novietņu reģistrēšanu reizi mēnesī valsts aģentūrā “Lauksaimniecības datu centrs” (turpmāk – datu centrs) ir iesniegts cūku kustības kopsavilkums;
6.3.1.4. par kuru datu centrā ir iesniegti pārraudzības rezultāti par 2007.gadu pēc stāvokļa uz 2008.gada 1.martu (ko apliecina datu centra atzīme par saņemšanu vai pasta zīmogs par nosūtīšanu);
6.3.1.5. kurā vismaz gadu ir veikta pārraudzība atbilstoši normatīvajiem aktiem par cūku pārraudzību;
6.3.1.6. kurā ganāmpulks un novietnes ir reģistrētas atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvnieku, ganāmpulku un novietņu reģistrēšanu un dzīvnieku apzīmēšanu;
6.3.2. piena šķirņu slaucamo govju ganāmpulkā:
6.3.2.1. kurā pārraudzībā esošās govs (izņemot gaļas šķirnes, gaļas šķirņu krustojumus, piena–gaļas šķirņu krustojumus un nezināmas izcelšanās dzīvniekus) pēdējās standarta laktācijas izslaukums ir vismaz 5000 kg (pirmpienei standarta laktācijas dati nav nepieciešami, bet individuālās piena kontroles rādītāji ir izmantojami ciltsdarbā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par slaucamo govju pārraudzību) un kurai Ciltsdarba valsts inspekcija nav anulējusi pārraudzības datus kopš 2007.gada 17.jūlija;
6.3.2.2. kurā vismaz gadu ir veikta pārraudzība atbilstoši normatīvajiem aktiem par slaucamo govju pārraudzību;
6.3.2.3. kurā ganāmpulks un novietnes ir reģistrētas atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvnieku, ganāmpulku un novietņu reģistrēšanu un dzīvnieku apzīmēšanu.
7. Atbalsts paredzēts šādā apmērā:
7.1. ne vairāk kā 70 latu (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), tai skaitā administratīvās izmaksas, kas nepārsniedz 0,50 latu par katru novērtēto vaislas sivēnmāti ganāmpulkā;
7.2. ne vairāk kā 40 latu (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), tai skaitā administratīvās izmaksas, kas nepārsniedz 0,50 latu par katru piena šķirņu slaucamo govi ganāmpulkā.
(Grozīts ar MK 08.07.2008. noteikumiem Nr.526)
7.1 Lai nodrošinātu pakalpojuma īstenošanu, pretendents slēdz ar dzīvnieku īpašnieku, kura ganāmpulks atbilst šo noteikumu 6.3.1. vai 6.3.2.apakšpunktā minētajiem nosacījumiem, līgumu par ganāmpulka vaislas dzīvnieku ciltsdokumentācijas sagatavošanu.
(MK 08.07.2008. noteikumu Nr.526 redakcijā)
7.2 Saskaņā ar līgumu par ganāmpulka vaislas dzīvnieku ciltsdokumentācijas sagatavošanu:
7.21. dzīvnieku īpašnieks sagatavo ciltsdokumentāciju un iesniedz pretendentam šo noteikumu prasībām atbilstošo dzīvnieku sarakstu un ciltsdokumentāciju tālākai dzīvnieku novērtēšanai un produktivitātes datu apstrādei;
7.22. pretendents sagatavo un iesniedz Lauku atbalsta dienestā šo noteikumu 12.punktā minēto kopsavilkumu.
(MK 08.07.2008. noteikumu Nr.526 redakcijā)
8. Ja pieprasītais finansējums pārsniedz pasākuma ietvaros pieejamo finansējumu, atbalsta apmērs tiek proporcionāli samazināts.
9. Datu centrs nedēļas laikā pēc šo noteikumu spēkā stāšanās iesniedz Lauku atbalsta dienestā informāciju:
9.1. par vaislas sivēnmāšu skaitu pārraudzības saimniecībās, kurās no vaislas sivēnmātes atšķirto sivēnu skaits metienā vidēji ganāmpulkā ir 8,5 sivēni un kurās ir 15 un vairāk vaislas sivēnmātes (pēc stāvokļa uz 2008.gada 1.martu);
9.2. par pārraudzībā esošajām piena šķirnes govīm, kurām standarta laktācijas izslaukums ir vismaz 5000 kg, un pirmpienēm pārraudzības saimniecībās (pēc stāvokļa uz 2008.gada 1.aprīli).
10. Lai saņemtu atbalstu, pretendents divu nedēļu laikā pēc šo noteikumu spēkā stāšanās iesniedz Lauku atbalsta dienestā iesniegumu (pielikums) par šo noteikumu 4.punktā minētā pakalpojuma sniegšanu.
11. Lauku atbalsta dienests izvērtē pretendenta iesnieguma atbilstību šo noteikumu 6.punktā minētajām prasībām un mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas pieņem lēmumu par līguma slēgšanu ar pretendentu vai atteikumu slēgt līgumu.
12. Lauku atbalsta dienests norēķinus ar pretendentu un dzīvnieku īpašnieku veic pēc šādu kopsavilkumu saņemšanas (pretendents minēto informāciju iesniedz arī elektroniski):
12.1. atbilstoši šo noteikumu 5.2.apakšpunktam – kopsavilkums par dzīvnieku šķirnēm, produktivitāti un dzīvnieku statusa atbilstību ierakstīšanai ciltsgrāmatā;
12.2. ierakstīšanai ciltsgrāmatā sagatavoto un ierakstīto vaislas sivēnmāšu vai slaucamo piena šķirņu govju īpašnieku saraksts, kurā norādīts juridiskās personas nosaukums un reģistrācijas numurs vai fiziskās personas vārds, uzvārds un personas kods, ganāmpulka reģistrācijas numurs, Lauku atbalsta dienesta klienta reģistrācijas numurs, bankas nosaukums un norēķinu konts, ierakstīšanai ciltsgrāmatā sagatavoto un ierakstīto dzīvnieku skaits.
(MK 08.07.2008. noteikumu Nr.526 redakcijā)
13. Pretendents saņemto atbalstu atmaksā, ja tas sniedzis nepatiesu informāciju vai pārkāpis šo noteikumu vai līguma nosacījumus.
14. Ja iesniegtajā kopsavilkumā vai sarakstos pretendents ir veicis viena un tā paša ganāmpulka novērtējumu, atbalsts par konkrēto ganāmpulku netiek piešķirts.
(Grozīts ar MK 08.07.2008. noteikumiem Nr.526)
15. Lauku atbalsta dienesta lēmumu pretendents var apstrīdēt un pārsūdzēt Lauku atbalsta dienesta likumā noteiktajā kārtībā.