Ministru kabineta rīkojums Nr.615
Rīgā 2007.gada 5.oktobrī (prot. Nr.53 30.§)
Par pilsētvides attīstības programmas URBACT II projekta 2007.-2013.gadam apstiprināšanu
Lai nodrošinātu Latvijas dalību Eiropas Savienības struktūrfondu 3.mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" pilsētvides attīstības programmā URBACT II 2007.-2013.gadā, kas ir izstrādāta, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 5.jūlija Regulu (EK) Nr. 1080/2006 par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Regulas (EK) Nr. 1783/1999 atcelšanu:
1. Apstiprināt pilsētvides attīstības programmas URBACT II projektu 2007.-2013.gadam.
2. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai iesniegt Eiropas Komisijā šī rīkojuma 1.punktā minēto dokumentu un nodrošināt sarunu uzsākšanu ar Eiropas Komisiju par tā apstiprināšanu.
Ministru prezidents A.Kalvītis
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs A.Štokenbergs
(Ministru kabineta
2007.gada 5.oktobra rīkojums Nr.615)
Pilsētvides attīstības programmas URBACT II projekta 2007.-2013.gadam kopsavilkums
1. Risināmā jautājuma būtība
Saskaņā ar Ministru kabineta 2007.gada 9.maija rīkojumu Nr.256 "Par uzdevumiem Eiropas Savienības struktūrfondu 3.mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" vadības, uzraudzības un kontroles sistēmas ieviešanā" Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (turpmāk - RAPLM) ir nacionālā atbildīgā iestāde 3.mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" programmu politikas izstrādē un koordinēšanā atbilstoši 3.mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" programmām.
Papildus pārrobežu, transnacionālās un starpreģionu sadarbības programmām Eiropas Savienības struktūrfondu 2007.-2013.gada plānošanas perioda 3.mērķis "Eiropas teritoriālā sadarbība" paredz pilsētvides attīstības programmas URBACT II ieviešanu, kas tiks finansēta no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2005.gada 7.jūnija noteikumiem Nr.399 "Par līgumu starp Latvijas Republiku un Francijas Republiku, kuru pārstāv Pilsētvides politikas ministrija, kas darbojas kā Vadošā iestāde, un la Caisse des Dépots et Consignations, kas darbojas kā Maksājumu iestāde, par Kopienas iniciatīvas programmas "URBACT" ieviešanu'' RAPLM koordinē Eiropas Kopienas iniciatīvas programmas URBACT ieviešanu Latvijā.
URBACT ir Kopienas iniciatīvas URBAN programma, kas nodibināta 2003.gadā, atbalstot informācijas apmaiņu starp tādām pilsētām, kurās sarunu gaitā iegūtā informācija var tikt izmantota jebkurā Eiropas pilsētā, lai palīdzētu attīstīties atpalikušajiem pilsētu rajoniem un tām iedzīvotāju grupām, kurām klājas visgrūtāk.
Programmas URBACT turpinājums Eiropas Savienības struktūrfondu 2007.-2013.gada plānošanas periodam būs pilsētvides attīstības programma URBACT II.
2006.gada sākumā RAPLM sadarbībā ar attiecīgo dalībvalstu pārstāvjiem ir sākusi jauno teritoriālās sadarbības programmu, t.sk. pilsētvides attīstības programmas URBACT II (turpmāk - programma) izstrādi Eiropas Savienības struktūrfondu programmēšanas 2007.-2013.gada periodam.
Programma atbilst Padomes 2006.gada 11.jūlija Regulai (EK) Nr. 1083/2006, ar ko paredz vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu un Kohēzijas fondu un atceļ Regulu (EK) Nr. 1260/1999; Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 5.jūlija Regulai (EK) Nr. 1080/2006 par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Regulas (EK) Nr. 1783/1999 atcelšanu; Komisijas 2006.gada 8.decembra Regulai (EK) Nr. 1828/2006, kas paredz noteikumus par to, kā īstenot Padomes Regulu (EK) Nr. 1083/2006, ar ko paredz vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu un Kohēzijas fondu, Kopienas Stratēģiskajām vadlīnijām kohēzijas politikai izaugsmes un darbavietu palielināšanas atbalstam 2007.-2013.gadā, kā arī Lisabonas izaugsmes un nodarbinātības atjauninātajai stratēģijai, Gēteborgas Ilgtspējīgas attīstības stratēģijai un programmas dalībvalstu nacionāliem plānošanas dokumentiem.
Programma tiek īstenota starpvalstu līgumu ietvaros, un tās īstenošana un administrēšana notiek angļu valodā.
Programmas izstrādei izveidota starptautiskā programmēšanas komiteja, kurā piedalās nacionālo un reģionālo institūciju pārstāvji no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Norvēģijas un Šveices, kā arī Eiropas Komisijas pārstāvji.
Lai nodrošinātu sinerģiju starp Eiropas Savienības programmām un Latvijas nacionālajām interesēm, ir izveidota un darbojas nacionālā darba grupa, kuras sastāvā ir nozaru ministriju un reģionu pārstāvji. Nacionālās darba grupas pārstāvji sniedz padomus nacionālajai atbildīgajai iestādei jaunās programmas sagatavošanas procesā. Regulāri rīkotas nacionālās darba grupas sanāksmes, kurās sniegti priekšlikumi par prioritārām sadarbības jomām un stratēģiskiem projektiem, kas var tikt īstenoti programmas ietvaros. Nacionālās darba grupas pārstāvji sniedza komentārus par izstrādātajiem programmu projektiem, kā arī formulēja nacionālās pozīcijas.
Programmai veikta sākotnējā izvērtēšana un īss stratēģiskais vides novērtējums.
2. Piedāvātais risinājums
Programmas attiecināmajā teritorijā iekļautas visas 27 Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī Norvēģija un Šveice.
Galvenais programmas mērķis ir uzlabot ilgtspējīgas un integrētas pilsētu attīstības politikas efektivitāti Eiropā, lai īstenotu Lisabonas un Gēteborgas stratēģiju.
Programmā ir trīs prioritātes:
1.prioritāte. Pilsētas - izaugsmes un nodarbinātības instruments
Prioritātes mērķis ir veicināt uzņēmējdarbību, attīstīt inovācijas un zināšanu ekonomiku, kā arī atbalstīt nodarbinātību un cilvēkresursu attīstību.
2.prioritāte. Pievilcīgas un sociāli vienotas pilsētas
Prioritāte sekmē saskaņotu pilsētu trūcīgo rajonu attīstību, veicina sociālo integrāciju dzīves apstākļu, imigrācijas, jaunatnes, veselības un drošības jautājumos, kā arī atbalsta vides un pilsētvides harmonisko plānošanu un pārvaldi.
3.prioritāte. Tehniskā palīdzība
Programmas atbalsta saņēmēji ir valsts un reģionālās iestādes, pilsētas (pašvaldības), kā arī līdzvērtīgas publiskās institūcijas, kuru darbība ir tieši saistīta ar pilsētvides problēmu risināšanu.
Programmas partnervalstis ir vienojušās, ka Francijas Pilsētvides politikas ministrija (Ministère en charge de la politique de la ville, France, Saint Denis La Plaine) pildīs Vadošās iestādes funkcijas un nodrošinās programmas vadības sistēmas izveidošanu un darbību. Latvijas nacionālās intereses tiks pārstāvētas, nodrošinot dalību programmas Uzraudzības komitejā, pieņemot lēmumus par finansējuma piešķiršanu, kā arī uzraugot programmas īstenošanas procesu. Vadošā iestāde un Uzraudzības komiteja nodrošina darbības programmas īstenošanas kvalitāti.
3. Politikas dokumenta īstenošanai papildus nepieciešamais finansējums un paredzētie finansēšanas avoti
Programmas finansēšanas avots ir Eiropas Reģionālās attīstības fonds (turpmāk - ERAF). Kopējais programmas budžets ir 68890739 eiro, no kuriem:
53319170 eiro - Eiropas Savienības finansējums no ERAF;
5173880 eiro - Eiropas Savienības dalībvalstu nacionālais finansējums;
350000 eiro - Norvēģijas nacionālais finansējums;
230000 eiro - Šveices nacionālais finansējums;
9817689 eiro - programmas dalībvalstu projektu partneru līdzfinansējums.
Aptuveni 44 % ERAF budžeta tiks piešķirts 1.prioritātei, 50 % - 2.prioritātei, 6 % - 3.prioritātei.
Ņemot vērā, ka Latvijas teritorija atbilst Eiropas Savienības struktūrfondu 1.mērķim "Konverģence", ERAF līdzfinansējums Latvijas publiskajam sektoram 1. un 2.prioritātes ietvaros ir 80 % apmērā no attiecināmajiem izdevumiem.
Proporcionāli Latvijas iedzīvotāju skaitam Eiropas Savienībā Latvijai ir jānodrošina nacionālais līdzfinansējums programmas tehniskās palīdzības budžetam 0,53 % apmērā, t.i., 16404 eiro (11528,80 latu), 2007.- 2013.gada periodā veicot ikgadējo maksājumu 2343 eiro (1646,67 latu) apmērā.
Latvijas nacionālais līdzfinansējums programmas 2007.-2010.gada tehniskajai palīdzībai ir ieplānots RAPLM budžeta programmā 11.00.00 "Eiropas Kopienas iniciatīva INTERREG un Eiropas teritoriālā sadarbība".
Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammā 41.08.00. "Finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai" rezervēti līdzekļi ārvalstu līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai. RAPLM būs tiesības noteiktā kārtībā pieprasīt valsts budžeta līdzekļu pārdali 3.mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" programmu ieviešanai.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs A.Štokenbergs