Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Izdarīt likumā "Par sociālo palīdzību" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1995, 24.nr.; 1996, 14.nr.; 1997, 2.nr.; 1998, 1., 23.nr.; 1999, 2.nr.) šādus grozījumus:
1. 5.pantā:
izteikt otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Tiesības saņemt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu:
1) sakarā ar invaliditāti vai vecumu - ir tām šā panta pirmajā daļā minētajām personām, kuras Latvijas Republikā nodzīvojušas pēdējos 12 mēnešus nepārtraukti, bet kopumā - ne mazāk kā 60 mēnešus;
2) sakarā ar apgādnieka zaudējumu - ir tām šā panta pirmajā daļā minētajām personām, kuras Latvijas Republikā nodzīvojušas pēdējos 12 mēnešus nepārtraukti, izņemot bērnus vecumā līdz vienam gadam.";
papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:
"(5) Tiesības saņemt pabalstu par bērna uzturēšanu un atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu ir visām šā panta pirmajā daļā minētajām personām, kuru aizbildnībā esošajiem bērniem piešķirts personas kods, izņemot personas, kuru aizbildnībā ir bērni, kas saņēmuši termiņuzturēšanās atļauju."
2. 6.pantā:
izteikt 5.punktu šādā redakcijā:
"5) nodrošināt iespēju saņemt sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus šādās sociālās aprūpes institūcijās:
a) pansionātos un centros bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem,
b) pansionātos un centros personām ar garīga rakstura traucējumiem,
c) pansionātos un centros neredzīgām pieaugušām personām,
d) bērnu bāreņu aprūpes centros,
e) citos specializētajos centros;";
izslēgt 7.punktu;
papildināt pantu ar 8.punktu šādā redakcijā:
"8) nodrošināt iespēju saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem, kuri cietuši no vardarbības."
3. 9.pantā:
izteikt otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Ministru kabinets nosaka sociālās palīdzības pakalpojumu sniedzējiem izvirzāmās prasības un kārtību, kādā personas saņem sociālās palīdzības pakalpojumus.";
papildināt pantu ar trešo un ceturto daļu šādā redakcijā:
"(3) Labklājības ministrija pārzina un kontrolē to sociālās palīdzības pakalpojumu sniedzēju darbību, kuri realizē šā likuma 6.pantā minētos valsts pienākumus, un pārrauga, vai šā panta ceturtajā daļā minētie sociālās palīdzības pakalpojumu sniedzēji ievēro šā panta otrajā daļā noteikto.
(4) Pašvaldības pārzina un kontrolē to sociālās palīdzības pakalpojumu sniedzēju darbību, kuri realizē šā likuma 7.panta pirmajā un otrajā daļā noteiktos pašvaldību pienākumus."
4. Izslēgt 10. un 11.pantu.
5. Izteikt 17.panta septīto daļu šādā redakcijā:
"(7) No 2001.gada 1.janvāra ģimenes valsts pabalsts par otro bērnu ģimenē ir 2 reizes, par trešo - 2,6 reizes, bet par ceturto bērnu un nākamajiem bērniem - 3 reizes lielāks."
6. Aizstāt 18.panta pirmās daļas ievaddaļā vārdus "kuras nesaņem valsts obligātās sociālās apdrošināšanas izmaksas" ar vārdiem "kurām nav tiesību saņemt valsts pensiju".
7. Izteikt 20.panta otrās daļas 2.punkta otro teikumu šādā redakcijā:
"Šādā gadījumā pabalstu piešķir uz laiku, kamēr bērns apmeklē skolu, bet ne ilgāk kā līdz dienai, kad bērns sasniedz 20 gadu vecumu."
8. Izteikt 21.panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Pabalstu par bērna uzturēšanu piešķir personai, kura likumā noteiktajā kārtībā iecelta par aizbildni. Pabalstu piešķir par katru aizbildnībā esošo bērnu. Pabalsta apmēru un piešķiršanas kārtību nosaka Ministru kabinets."
9. Izteikt 22.panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu piešķir personai, kura likumā noteiktajā kārtībā iecelta par aizbildni. Pabalsta apmēru un piešķiršanas kārtību nosaka Ministru kabinets."
10. Izteikt 23.panta trešo un ceturto daļu šādā redakcijā:
"(3) Pabalstu izmaksā divas reizes gadā par katru pilnu sešu mēnešu periodu, skaitot no dienas, kurā izsniegts šā panta otrajā daļā minētais atzinums.
(4) Pabalsta izmaksu izbeidz, beidzoties termiņam, uz kādu noteikta invaliditāte. Ja pēdējo sešu mēnešu periods, par kuru izmaksājams pabalsts, sakarā ar invaliditātes termiņa izbeigšanos ir nepilns, pabalstu par šo periodu izmaksā pilnā apmērā kā par sešu mēnešu periodu."
11. 26.pantā:
izslēgt pirmajā daļā vārdus "18.panta pirmās daļas 3.punktā";
aizstāt trešajā daļā vārdus "aizbildnības vai aizgādnības iestādes" ar vārdiem "bāriņtiesas vai pagasttiesas";
papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Šā likuma 18.panta pirmās daļas 3.punktā minēto pabalstu piešķir apgādnieku zaudējušai nepilngadīgai personai un izmaksā tās mātei, tēvam, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas vai pagasttiesas lēmumu faktiski audzina bērnu."
12. Izteikt 27.panta sesto daļu šādā redakcijā:
"(6) Izmaksai aprēķinātās valsts sociālo pabalstu summas, kas nav izmaksātas līdz pabalsta saņēmēja nāvei, ir tiesības saņemt pabalsta saņēmēja laulātajam un visiem pirmās un otrās pakāpes radiniekiem, ja viņi minētās summas pieprasījuši gada laikā pēc pabalsta saņēmēja nāves. Ja neizmaksāto pabalsta summu pieprasa vairākas personas, to izmaksā vienādās daļās visām pieprasījumu iesniegušajām personām, kurām uz to ir tiesības."
13. Izteikt 32.panta pirmo daļu šādā redakcijā:
"(1) Pašvaldību sociālie pabalsti ir šādi:
1) trūcīgo ģimeņu sociālās palīdzības pabalsts;
2) dzīvokļa pabalsts;
3) pabalsts aprūpei;
4) apbedīšanas pabalsts."
14. Aizstāt pārejas noteikumu 1.punktā vārdus "7.panta otrās daļas 5.punktā" ar vārdiem "7.panta pirmās daļas 8.punktā".
Likums Saeimā pieņemts 1999.gada 25.novembrī.
Valsts prezidente V.Vīķe-Freiberga
Rīgā 1999.gada 15.decembrī