Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Skatīt Ministru kabineta 2010. gada 3. augusta noteikumus Nr. 711 "Kārtība, kādā Valsts probācijas dienests organizē audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – sabiedriskais darbs – izpildi".
Ministru kabineta noteikumi Nr.502

Rīgā 2005.gada 12.jūlijā (prot. Nr.40 6.§)
Kārtība, kādā bērniem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekli — sabiedrisko darbu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā bērniem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekli — sabiedrisko darbu.

2. Sabiedriskā darba izpildi organizē Valsts probācijas dienests (turpmāk — dienests).

3. Dienests ar valsts vai pašvaldību iestādēm, kapitālsabiedrībām, aģentūrām vai nevalstiskajām organizācijām (turpmāk — nodarbinātājs) slēdz bezatlīdzības vienošanos par bērnu nodarbināšanu sabiedriskajā darbā (turpmāk — vienošanās).

II. Sabiedriskā darba piemērošanas nosacījumi

4. Sabiedriskajā darbā nodarbina bērnus, par kuriem tiesa vai tiesnesis pieņēmis nolēmumu, kas nosaka sabiedriskā darba piemērošanu (turpmāk — nolēmums).

5. Sabiedriskā darba izpildi organizē atbilstoši nolēmumā noteiktajam termiņam.

6. Bērnus atļauts nodarbināt sabiedriskajā darbā ne ilgāk par divām stundām dienā (darbdienā vai brīvdienā) un ne vairāk par 10 stundām nedēļā. Bērnus aizliegts nodarbināt pēc plkst.20.00.

III. Nodarbinātāja pienākumi un tiesības

7. Nodarbinātājam ir šādi pienākumi:

7.1. pirms konkrētā darba uzsākšanas sastādīt un iesniegt dienestā darba grafiku;

7.2. iesniegt dienestā precizētu darba grafiku, ja konkrētā darba grafiks tiek grozīts;

7.3. ierādīt bērnam konkrēto darbu;

7.4. radīt darba aizsardzības prasībām atbilstošus darba apstākļus un iepazīstināt bērnu ar darba aizsardzības noteikumiem un darba kārtību;

7.5. nodrošināt bērnu ar darbam nepieciešamajiem darbarīkiem, instru­mentiem un darba aizsardzības līdzekļiem;

7.6. uzraudzīt, kā bērns veic ierādīto darbu;

7.7. pēc dienesta pieprasījuma sniegt informāciju par bērna nostrādāto stundu skaitu;

7.8. nekavējoties informēt dienestu, ja bērns neievēro sabiedriskā darba izpildes nosacījumus vai izvairās no darba;

7.9. nodrošināt bērna nostrādāto stundu reģistra veidlapas (1.pielikums) aizpildīšanu atbilstoši nostrādātajam stundu skaitam un pēc darba izpildes iesniegt aizpildīto veidlapu dienestā.

8. Nodarbinātājam ir šādas tiesības:

8.1. pieprasīt un saņemt no dienesta informāciju par sabiedriskā darba būtību, tā izpildes organizēšanu un citiem jautājumiem, kas saistīti ar sabiedrisko darbu;

8.2. pieprasīt un saņemt bērna norīkojumu sabiedriskā darba veikšanai (turpmāk — norīkojums) (2.pielikums);

8.3. lauzt vienošanos, par to mēnesi iepriekš rakstiski brīdinot dienestu.

IV. Sabiedriskā darba izpildes nosacījumi

9. Septiņu darbdienu laikā pēc nolēmuma spēkā stāšanās bērnam, kuram noteikts audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis — sabiedriskais darbs, kopā ar vienu no vecākiem vai citu likumisko pārstāvi (turpmāk — pārstāvis) jāierodas reģistrēties dienestā atbilstoši viņa dzīvesvietai.

10. Ja bērns ir ieradies reģistrēties dienestā patstāvīgi, bez pārstāvja, dienests turpina nolēmuma izpildi. Dienesta amatpersona noskaidro pārstāvja neierašanās iemeslu. Ja konstatēts, ka pārstāvis izvairās no ierašanās dienestā, dienesta amatpersona:

10.1. ierakstītā vēstulē nosūta uz pārstāvja dzīvesvietu sabiedriskā darba izpildes nosacījumus, norīkojumu un citu ar sabiedrisko darbu saistīto informāciju;

10.2. informē bāriņtiesu par radušos situāciju.

11. Ja bērns noteiktajā termiņā nav ieradies reģistrēties dienestā, dienesta amatpersona noskaidro neierašanās iemeslu. Ja konstatēts, ka bērns izvairās no reģistrēšanās, dienesta amatpersona ierakstītā vēstulē nosūta uz bērna dzīvesvietu brīdinājumu (3.pielikums), kurā nosaka pēdējo reģistrēšanās termiņu un informē, ka, ja bērns neieradīsies reģistrēties, dienests lūgs tiesai pagarināt sabiedriskā darba ilgumu vai aizstāt sabiedrisko darbu ar stingrāku audzinoša rakstura piespiedu līdzekli.

12. Bērnam, kas patstāvīgi vai kopā ar pārstāvi ir ieradies reģistrēties, dienesta amatpersona izskaidro un izsniedz sabiedriskā darba izpildes nosacījumus. Dienesta amatpersona iepazīstina pārstāvi ar sabiedriskā darba izpildes nosacījumiem, un pārstāvis par to parakstās.

13. Dienests, ņemot vērā bērna vecumu, dzīvesvietu, izglītību un prasmes, nosūta bērnu pie nodarbinātāja un izsniedz bērnam norīkojumu. Ar norīkojumu iepazīstina arī pārstāvi, un pārstāvis par to parakstās.

14. Bērns pie nodarbinātāja pirmo reizi ierodas kopā ar dienesta amatpersonu un nodod nodarbinātājam norīkojumu. Nākamajās reizēs bērns pie nodarbinātāja ierodas patstāvīgi vai kopā ar pārstāvi.

15. Sabiedriskā darba izpildes laikā dienesta amatpersona tiekas ar bērnu, pārrunā sabiedriskā darba izpildes gaitu un ar to saistītās problēmas, ja tādas radušās.

16. Dienests kontrolē, kā bērns veic sabiedrisko darbu:

16.1. regulāri sazinoties ar nodarbinātāju, lai saņemtu informāciju par sabiedriskā darba izpildi;

16.2. ierodoties pie nodarbinātāja, lai pārbaudītu, kā bērns izpilda sabiedrisko darbu.

17. Triju darbdienu laikā pēc nolēmuma izpildes dienests paziņo par to attiecīgajai tiesai (4.pielikums).

18. Ja bērns slimības dēļ nav spējīgs izpildīt sabiedrisko darbu, viņš vai pārstāvis par to paziņo nodarbinātājam un dienestam un pēc bērna atveseļošanās iesniedz dienestā attiecīgu ārstniecības iestādes izziņu.

19. Dienests, pamatojoties uz saņemto informāciju, ir tiesīgs apturēt sabiedriskā darba izpildi līdz laikam, kad bērns būs izveseļojies.

20. Ja radušies apstākļi, kuru dēļ bērns pie nodarbinātāja nevar turpināt sabiedriskā darba izpildi, dienests pēc bērna vai pārstāvja rakstiska iesnieguma saņemšanas izskata iespēju norīkot bērnu pie cita nodarbinātāja un informē par to bērnu un pārstāvi, kā arī pašreizējo un nākamo nodarbinātāju.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Tieslietu ministre S.Āboltiņa
1.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 12.jūlija noteikumiem Nr.502
01.PNG (47930 bytes)
Tieslietu ministre S.Āboltiņa
2.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 12.jūlija noteikumiem Nr.502

02.PNG (26929 bytes)

03.PNG (21372 bytes)

Tieslietu ministre S.Āboltiņa
3.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 12.jūlija noteikumiem Nr.502
04.PNG (36444 bytes)
Tieslietu ministre S.Āboltiņa
4.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 12.jūlija noteikumiem Nr.502
05.PNG (37171 bytes)
Tieslietu ministre S.Āboltiņa
16.07.2005