Tiesību akts: spēkā esošs
Ministru kabineta rīkojums Nr.220

Rīgā 2005.gada 6.aprīlī (prot. Nr.17 27.§)
Par Klimata pārmaiņu samazināšanas programmu 2005.–2010.gadam

1. Atbalstīt Klimata pārmaiņu samazināšanas programmas 2005.–2010.gadam (turpmāk – programma) kopsavilkumā ietverto risinājumu.

2. Noteikt Vides ministriju par atbildīgo institūciju, kas koordinē programmas izpildi.

3. Atbalstīt programmā piedāvāto nacionālo sistēmu ikgadējās inventarizācijas sagatavošanai par siltumnīcefekta gāzu emisiju un oglekļa dioksīda piesaisti.

4. Atbildīgajām institūcijām līdz 2007.gada 5.janvārim un turpmāk reizi divos gados iesniegt Vides ministrijā pārskatu par programmā noteikto mērķu sasniegšanu un pasākumu izpildi.

5. Vides ministrijai līdz 2007.gada 1.martam un turpmāk reizi divos gados:

5.1. iesniegt Ministru kabinetā informatīvu ziņojumu par programmas īstenošanu;

5.2. aktualizēt programmu un iesniegt Ministru kabinetā rīkojuma projektu par grozījumiem programmā, kā arī precizēto programmu.

6. Programmas īstenošanu 2005.gadā nodrošināt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Jautājumu par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu programmas īstenošanai turpmākajos gados izskatīt vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem, sagatavojot valsts budžeta projektu kārtējam gadam.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Vides ministrs R.Vējonis
(Ministru kabineta
2005.gada 6.aprīļa rīkojums Nr.220)
Klimata pārmaiņu samazināšanas programmas 2005.–2010.gadam kopsavilkums

Lai ierobežotu globālās klimata pārmaiņas, kā arī īstenotu Apvienoto Nāciju Organizācijas Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām, tās Kioto protokola un Eiropas Savienības normatīvo aktu par klimata pārmaiņām prasības, Latvija ir izstrādājusi Klimata pārmaiņu samazināšanas programmu (turpmāk – programma), kurā iekļauta informācija par:

• politiku un pasākumiem siltumnīc­efekta gāzu emisiju samazināšanai un ierobežošanai un oglekļa dioksīda piesaistes veicināšanai;

• pasākumiem Eiropas Kopienas tiesību aktu un politikas īstenošanai klimata pārmaiņu jomā;

• Kioto protokola elastīgo mehānismu piemērošanu Kioto protokolā noteikto emisiju samazināšanas saistību izpildei;

• prognozēm par siltumnīcefekta gāzu emisiju un oglekļa dioksīda piesaisti līdz 2020.gadam;

• pasākumiem nacionālās sistēmas izveidei, zinātnisko pētījumu veicināšanai un sabiedrības informēšanai.

Programmas mērķis ir sekmēt globālo klimata pārmaiņu novēršanu, realizējot pasākumus, kas vērsti uz koordinētu siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu un oglekļa dioksīda piesaistes palielināšanu, iesaistoties Kioto protokolā paredzēto elastīgo mehānismu darbībā, nodrošinot investīcijas tādiem projektiem, kuri ļauj samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju, un atbalstot citu ekonomiski pamatotu starptautisko sadarbību siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai.

Klimata pārmaiņu samazināšanas programma izstrādāta saskaņā ar Minis­tru prezidenta 2004.gada 2.aprīļa rīkojumu Nr.142 “Par klimata pārmaiņu samazināšanas programmu”. Programma sagatavota atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2004.gada 11.februāra Lēmumam 280/2004/EK par monitoringa mehānismu attiecībā uz siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju un par Kioto protokola īstenošanu Kopienā.

Programmas izpilde nodrošina Konvencijas un Kioto protokola saistību izpildi, kā arī Eiropas Savienības normatīvo aktu prasību izpildi. Vidējā termiņā programma paredz pilnveidot politikas plānošanas dokumentu un normatīvo aktu sistēmu klimata pārmaiņu jomā, nodrošināt kvalitatīvu pārskatu iesniegšanu Konvencijas sekretariātā un Eiropas Komisijā, palielināt tādu institūciju administratīvo spēju, kuras nodrošina pārskatu sagatavošanu un starptautiskā līmenī pārstāv valsts intereses klimata pārmaiņu novēršanas jomā, sekmēt divpusējo sadarbību kopīgi īstenojamu projektu ieviešanā un sadarbības politikas ietvaros, veicināt pētījumus klimata pārmaiņu un pielāgošanās pasākumu izstrādes jomā, kā arī nodrošināt sabiedrības informēšanu par klimata pārmaiņām.

Programmas īstenošanai 2005.–2010.gadā nepieciešamais papildu finansējums (tūkst. latu)

Finansējuma avots

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Valsts budžets, t.sk.
Vides ministrijas budžeta apakšprogrammas “Latvijas vides aizsardzības projekti” Latvijas vides aizsardzības fonda ietvaros paredzētie līdzekļi

0

183

146

146

146

146

0

47

10

10

10

10

Ārvalstu finansiālā palīdzība

0

0

60

0

0

0

KOPĀ

0

183

206

146

146

146

Programma 2005.gadā īstenojama piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Jautājumu par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu programmas īstenošanai turpmākajos gados izskatīt vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem, sagatavojot valsts budžeta projektu kārtējam gadam.

Vides ministrs R.Vējonis
06.04.2005