Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Darbības ar dokumentu

Tiesību akts: zaudējis spēku
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

 

LATVIJAS REPUBLIKAS AUGSTĀKĀS PADOMES LĒMUMS

Par pasākumiem, kas veicami, lai uzlabotu Černobiļas AES avārijas rezultātā cietušo Latvijas Republikas iedzīvotāju sociālo stāvokli

Lai uzlabotu sociālo stāvokli Latvijas Republikas iedzīvotājiem, kas piedalījušies Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanā, kā arī citiem Latvijas iedzīvotājiem, kas cietuši no radioaktīvā piesārņojuma Černobiļas AES avārijas rezultātā, Latvijas Republikas Augstākā Padome nolemj:

1. Bērniem, kas dzimuši Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku ģimenēs pēc avārijas, līdz 14 gadu vecumam zāles pret ārsta recepti izsniegt bez maksas un bez maksas viņus ārstēt sanatorijā. Uzdot Latvijas Republikas Veselības aizsardzības ministrijai nodrošināt šajā punktā minēto bērnu speciālu dispanserizāciju.

2. Uzdot Latvijas Republikas Ministru Padomei no sociālās apdrošināšanas budžeta ar pašvaldības iestāžu starpniecību izmaksāt Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku invalīdu ģimenēm ikgadēju naudas kompensāciju - 50 procentus no maksas par apkuri (mājās bez centrālapkures - 50 procentus no maksas par kurināmo iedzīvotāju patēriņam noteikto normu ietvaros), elektroenerģiju, gāzi, ūdeni un telefonu.

3. Uzdot Latvijas Republikas Sociālās nodrošināšanas ministrijai atbilstoši noteikumiem, kas paredz atlīdzības saņemšanu par nodarīto kaitējumu, aprēķināt invaliditātes pensiju personām, kas piedalījušas Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanā, kā arī republikas iedzīvotājiem, kas uzturējušies radioaktīvā piesārņojuma zonā, ja minēto personu invaliditāte saistīta ar Černobiļas AES avāriju. Tāda pati kārtība tiek noteikta, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju mirušo invalīdu ģimenēm.

4. Uzdot Latvijas Republikas Ministru Padomei sarunās ar PSRS noslēgt starpvaldību līgumu, tajā atrisinot jautājumus par:

1) invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensiju izmaksu Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem invalīdiem un viņu ģimenēm no PSRS fondiem tādā apjomā, lai atlīdzinātu faktiskos zaudējumus;

2) papildu sociālo garantiju nodrošināšanu no PSRS budžeta Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošajiem Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem invalīdiem.

5. Lūgt pašvaldību iestādes, uzņēmumu vadītājus un arodbiedrības savu pilnvaru ietvaros veikt papildu pasākumus, lai uzlabotu Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku invalīdu sadzīves apstākļus, apgādi ar pārtikas produktiem, medicīnisko aprūpi un tirdzniecisko apkalpošanu.

6. Noteikt, ka lēmums stājas spēkā ar 1991. gada 1. jūniju.

Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A. GORBUNOVS

Latvijas Republikas Augstākās Padomes sekretārs I. DAUDIŠS

Rīgā 1991. gada 15. maijā

01.06.1991