Tiesību akts: spēkā esošs
Attēlotā redakcija: 03.08.2012. - 17.07.2014. / Vēsturiskā
Tiesību akts netiek attēlots spēkā esošajā redakcijā. Attēloto redakciju var nomainīt izvēlnē virs tiesību akta teksta.
Ministru kabineta noteikumi Nr.1220

Rīgā 2010.gada 28.decembrī (prot. Nr.75 50.§)
Asignējumu piešķiršanas un izpildes kārtība
Izdoti saskaņā ar Likuma par budžetu un finanšu vadību
24.panta otro daļu un 47.panta 4.1 daļu
I. Vispārīgais jautājums

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā:

1.1. Valsts kase piešķir asignējumus izdevumiem saskaņā ar likumā par valsts budžetu kārtējam gadam (turpmāk – valsts budžeta likums) noteikto apropriāciju un nodrošina asignējumu izpildi;

1.2. iestāde, kas uzrauga Eiropas Savienības politiku instrumentu vai ārvalstu finanšu palīdzības projektu īstenošanu (turpmāk – uzraugošā iestāde), pieņem lēmumu par asignējuma apturēšanu, atjaunošanu vai atsaukšanu un Valsts kase Eiropas Savienības politiku instrumenta vai ārvalstu finanšu palīdzību finansējuma saņēmējam (turpmāk – finansējuma saņēmējs) aptur, atjauno vai atsauc asignējumu projekta īstenošanai.

II. Asignējumu piešķiršana

2. Piecu darbdienu laikā pēc valsts budžeta likuma pieņemšanas Saeimā otrajā lasījumā vai finanšu ministra apstiprinātiem valsts darbībai nepieciešamiem valsts budžeta izdevumiem, aizdevumiem un aizņēmumu limitiem ministrijas un citas centrālās valsts iestādes (turpmāk – ministrija) sagatavo un iesniedz Finanšu ministrijā priekšlikumus par ieņēmumu vai resursu izdevumu segšanai, kā arī izdevumu un finansēšanas (turpmāk – resursi izdevumu segšanai un izdevumi) sadalījumu pa saimnieciskā gada mēnešiem atbilstoši maksājumu termiņiem, ņemot vērā šādus nosacījumus:

2.1. atlīdzību plāno atbilstoši izmaksu laika grafikiem, mērķdotācijas pašvaldību budžetiem, subsīdijas un dotācijas, kā arī pārējos regulāros izdevumus plāno atbilstoši maksājumu laika grafikiem;

2.2. finansējumu, kas piešķirts Eiropas Savienības politiku instrumentu līdzfinansēto vai finansēto projektu un pasākumu finansēšanai, plāno atbilstoši noteiktajiem maksājumu grafikiem;

2.3. iemaksas starptautiskajās organizācijās plāno atbilstoši maksājumu grafikiem;

2.4. iegādes pamatkapitāla atjaunošanai plāno saskaņā ar prognozēto valsts iepirkumu procedūru gaitu;

2.5. investīcijas plāno atbilstoši prognozētajiem darba grafikiem un maksājumu grafikiem par izpildītajiem darbiem;

2.6. ieņēmumus plāno atbilstoši plānotajiem ieņēmumiem pa mēnešiem (ja izdevumi plānoti citā periodā nekā ieņēmumi, vienā periodā plāno ieņēmumus un atlikumu izmaiņas (palielinājumu), bet otrā periodā – izdevumus un atlikumu izmaiņas (samazinājumu)).

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978)

3. Finanšu ministrija apkopo ministriju iesniegtos priekšlikumus par resursu izdevumu segšanai un izdevumu sadalījumu. Ja tiek konstatētas neprecizitātes, Finanšu ministrija par to informē attiecīgo ministriju, un tā precizē resursu izdevumu segšanai un izdevumu sadalījumu. Finanšu ministrs pieņem lēmumu par ministrijas resursu izdevumu segšanai un izdevumu sadalījumu, un Finanšu ministrija divu darbdienu laikā pēc valsts budžeta likuma izsludināšanas nosūta minēto lēmumu Valsts kasei un ministrijai.

4. Valsts sekretārs un centrālās valsts iestādes vadītājs, ņemot vērā finanšu ministra lēmumu par resursu izdevumu segšanai un izdevumu sadalījumu, kā arī ministrijai apstiprināto valsts pamatbudžeta un speciālā budžeta apropriāciju, nosaka budžeta izpildītājiem resursu izdevumu segšanai un izdevumu apmēru gadā un tā sadalījumu.

5. Budžeta izpildītāji saskaņā ar ministrijas noteikto resursu izdevumu segšanai un izdevumu apmēru gadā un tā sadalījumu sagatavo finansēšanas plānu projektus pa mēnešiem (1.pielikums – pamatbudžetam, 2.pielikums – speciālajam budžetam).

6. Ja tiek izveidota jauna tiešās pārvaldes iestāde vai tās struktūrvienība (kura tiek reģistrēta Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu maksātāju reģistrā saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto kārtību un kura veiks valsts budžeta izpildi tai atvērtajos valsts budžeta kontos), kā arī ja tiek reorganizēta vai likvidēta esošā, ministrija, kuras padotībā atrodas iestāde vai tās struktūrvienība, par to informē Valsts kasi. Valsts kasei ir tiesības pieprasīt no ministrijas papildu informāciju, kas ir nepieciešama iestādes reģistrācijai Vienotajā valsts budžeta plānošanas un izpildes informācijas sistēmā.

(Grozīts ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

7. Budžeta izpildītāji atsevišķus finansēšanas plānu projektus sagatavo, ja:

7.1. apstiprināta apropriācija vairāku programmu un apakšprogrammu izpildei;

7.2. izdevumu segšanai paredzēta ārvalstu finanšu palīdzība vai transferts no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem;

7.3. valsts budžeta likuma pielikumā par valsts budžeta ilgtermiņa saistību maksimāli pieļaujamo apjomu apropriācija apstiprināta sadalījumā pa projektiem;

7.4. Eiropas Savienības fondu projekta īstenošanai paredzēta dotācija no vispārējiem ieņēmumiem un projekta īstenotāja ir valsts budžeta iestāde;

7.5. projekta īstenošanai paredzēts Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta finansējums un projekta īstenotāja ir valsts budžeta iestāde;

7.6. apstiprināta apropriācija pārējo valsts budžeta ilgtermiņa saistību izpildei;

7.7. finansēšanas plānus sagatavo katrai 2007.–2013.gada plānošanas perioda Eiropas Sociālā fonda, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda aktivitātei vai apakšaktivitātei;

7.8. 2007.–2013.gada plānošanas periodā starp Eiropas Savienības fonda līdzfinansētā projekta ietvaros apstiprināto maksājuma pieprasījumu un līdzekļiem, kuri saņemti no Eiropas Komisijas saskaņā ar iesniegto izdevumu deklarāciju, valūtas kursa svārstību dēļ rodas starpība, kura tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem uz atsevišķa pieprasījuma pamata.

8. Budžeta izpildītāji, sagatavojot finansēšanas plānu projektus, norāda šādu informāciju:

8.1. budžeta veidu;

8.2. ministriju;

8.3. programmu vai apakšprogrammu;

8.4. budžeta izpildītāju;

8.5. valsts budžeta ilgtermiņa saistību veidu;

8.6. resursus izdevumu segšanai;

8.7. konta valūtu;

8.8. projektu, ja finansēšanas plāns sagatavots saskaņā ar šo noteikumu 7.3. un 7.4.apakšpunktu.

9. Budžeta izpildītāji norāda valsts budžeta ilgtermiņa saistību veidu saskaņā ar valsts budžeta likuma pielikumu par valsts budžeta ilgtermiņa saistību maksimāli pieļaujamo apjomu. Eiropas Sociālā fonda, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda saistību veidu 2007.–2013.gada programmēšanas periodam norāda, atšifrējot līdz aktivitātes vai apakšaktivitātes līmenim.

9.1 Finansēšanas plānu projektus un grozījumus tajos izstrādā, ievērojot šādus nosacījumus:

9.1 1. finansēšanas plānu projektu ieņēmumu un izdevumu summas veido pozitīvu kopsummu uzkrājošā veidā no gada sākuma;

9.1 2. finansēšanas plānu projektu finansēšanas summas veido pozitīvu vai negatīvu kopsummu uzkrājošā veidā no gada sākuma atkarībā no budžeta rādītāja;

9.1 3. budžeta rādītāja "Finansiālā bilance" summa, ko veido finansēšanas plānu projektu ieņēmumu un izdevumu summas pa mēnešiem, ir vienāda ar budžeta rādītāja "Finansēšana" summu ar pretējo zīmi.

(MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā)

10. Ministrijas vai to padotības iestādes sagatavotos finansēšanas plānu projektus elektroniski apstiprina finansēšanas plānu apstrādes informācijas sistēmā (turpmāk – ePlāni). Ministrijas padotības iestādes iesniedz finansēšanas plānu projektus ministrijas noteiktajā termiņā.

(MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā, kas grozīta ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

11. Ja budžeta izpildītājs programmas vai apakšprogrammas izpildē iesaista citas ministrijas padotībā esošu valsts budžeta iestādi, ir jāpalielina iesaistītās ministrijas budžeta apropriācija saskaņā ar normatīvajos aktos par apropriācijas pārdali noteikto kārtību, lai nodrošinātu valsts budžeta izpildes procesā starp ministrijām plānoto transfertu pārskaitīšanu un izdevumu veikšanu. Ja budžeta izpildītājs programmas vai apakšprogrammas izpildē iesaista savas ministrijas padotībā esošu valsts budžeta iestādi, iestādei paredzētā apropriācija ir jānodala atsevišķā finansēšanas plānā, ievērojot šādus nosacījumus:

11.1. ja izdevumi tiek finansēti no kārtējā gada ieņēmumiem, budžeta izpildītājs samazina plānotos ieņēmumus un izdevumus savā finansēšanas plānā un palielina plānotos ieņēmumus un izdevumus padotības iestādei, nepārsniedzot valsts budžeta likumā noteikto apropriāciju attiecīgajai valsts budžeta programmai vai apakšprogrammai;

11.2. ja izdevumi tiek finansēti no iepriekšējo gadu maksas pakalpojumu un citu pašu ieņēmumu vai ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļu atlikumiem, budžeta izpildītājs samazina plānoto atlikumu izmantošanu izdevumu finansēšanai un izdevumus savā finansēšanas plānā un palielina plānoto atlikumu izmantošanu izdevumu finansēšanai un izdevumus padotības iestādes finansēšanas plānā, nepārsniedzot valsts budžeta likumā noteikto apropriāciju attiecīgajai valsts budžeta programmai vai apakšprogrammai.

12. Ministrija finansēšanas plānu projektus pārbauda un ne vēlāk kā astoņas darbdienas pirms saimnieciskā gada sākuma vai trīs darbdienas pirms kārtējā mēneša sākuma iesniedz Valsts kasē ePlānos. Vienlaikus ministrija elektroniski informē Valsts kasi par finansēšanas plānu apstiprināšanu, kā arī norāda to skaitu, sagatavošanas pamatojumu un informāciju par kontiem, kuros plānota Eiropas Savienības fondu līdzekļu atmaksa un kuriem saskaņā ar normatīvajiem aktiem par 2007.–2013.gada plānošanas periodu Eiropas Savienības fondiem paredzēts, ka maksājuma iestāde apstiprina attiecināmo izdevumu summu.

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978; MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

13. Valsts kase pārbauda ministrijas iesniegto budžeta izpildītāju finansēšanas plānu projektu atbilstību valsts budžeta likumam un triju darbdienu laikā tos reģistrē Vienotajā valsts budžeta plānošanas un izpildes informācijas sistēmā.

(Grozīts ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

14. Valsts kase atver kontu katram budžeta izpildītājam saskaņā ar šajos noteikumos noteiktajā kārtībā reģistrēto finansēšanas plānu.

15. Valsts kase, pamatojoties uz reģistrētajiem finansēšanas plāniem, mēneša pirmajā darbdienā piešķir:

15.1. dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem;

15.2. mēneša asignējumus.

16. Budžeta izpildītāji izstrādā grozījumus finansēšanas plānos, ja:

16.1. nepieciešams pārdalīt no gada sākuma programmā vai apakšprogrammā plānotos resursus izdevumu segšanai, tai skaitā piešķirto dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem, un piešķirtos asignējumus valsts budžeta likumā noteiktās apropriācijas ietvaros starp budžeta izpildītājiem vai klasifikācijas kodiem;

16.2. saskaņā ar Ministru kabineta vai finanšu ministra lēmumu ir mainīta apropriācija vai veikta līdzekļu pārdale atbilstoši valsts budžeta likumam;

16.3. ir stājušies spēkā grozījumi valsts budžeta likumā;

16.4. saskaņā ar Ministru kabineta vai finanšu ministra lēmumu ir samazināti vai aizkavēti asignējumi;

16.5. saskaņā ar šo noteikumu 40.punktu Finanšu ministrija ir pieprasījusi ministrijai veikt finansēšanas plānu grozījumus atbilstoši veicamo darbu vai pasākumu izpildes termiņiem;

16.6. saskaņā ar šo noteikumu 37.punktu faktiskā izpilde kontā pārsniedz piešķirtos asignējumus.

17. Grozījumus finansēšanas plānos šo noteikumu 16.punktā minētajos gadījumos izstrādā, ievērojot šādus nosacījumus:

17.1. grozījumus finansēšanas plānos budžeta izpildītāji veic, nemainot iepriekšējos periodos apstiprināto asignējumu apmēru;

17.2. budžeta izpildītāji informē Valsts kasi, ja grozījumi tiek veikti reorganizēto vai likvidēto iestāžu finansēšanas plānos.

18. Izmaiņas finansēšanas plānos pēc grozījumu izdarīšanas valsts budžeta likumā vai apropriācijas izmaiņām saskaņā ar Ministru kabineta vai finanšu ministra lēmumu ministrija nodrošina divu nedēļu laikā pēc minēto grozījumu spēkā stāšanās, bet ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms nākamā mēneša sākuma.

19. Valsts sekretārs un centrālās valsts iestādes vadītājs nodrošina finansēšanas plānu sagatavošanu atbilstoši valsts budžeta likumam un to savlaicīgu iesniegšanu Valsts kasē saskaņā ar šiem noteikumiem.

III. Finansēšanas plānu apstrādes informācijas sistēmas lietošana

(Nodaļa svītrota ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

III1. ePlānu lietošana

(Nodaļa MK 31.07.2012. noteikumu Nr.527 redakcijā)

34.1 Ministrijas vai to padotības iestādes ePlānus lieto finansēšanas plānu projektu sagatavošanai, apstiprināšanai un iesniegšanai Valsts kasē atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina elektronisko informācijas apmaiņu. ePlānu lietotāja ceļvedis un lietojumprogramma ir pieejama lejupielādei Valsts kases tīmekļa vietnē.

34.2 Ministrijas padotības iestāde elektroniski informē ministriju par jauniem ePlānu lietotājiem vai izmaiņām esošo lietotāju datos vai pilnvarojumos.

34.3 Valsts kase nodrošina ePlānos iesniegto datu un elektronisko dokumentu saglabāšanu piecus gadus, ja ministrijas vai to padotības iestādes ievēro šo noteikumu prasības un kārtību, kādā Valsts kase nodrošina elektronisko informācijas apmaiņu.

IV. Asignējumu izpilde

35. Budžeta izpildītāji var veikt izdevumus tikai to finansēšanas plānos no gada sākuma piešķirto asignējumu ietvaros saskaņā ar valsts budžetā noteiktajiem finansējuma izmantošanas mērķiem sadalījumā pa budžeta rādītājiem.

36. Izdevumu segšanai budžeta izpildītāji var izmantot tikai to finansēšanas plānos paredzētos resursus izdevumu segšanai, tai skaitā plānotos atlikumus no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem vai ārvalstu finanšu palīdzības.

37. Ja pēc finansēšanas plānu grozījumiem faktiskā izpilde kontā pārsniedz piešķirtos vai gada asignējumus, ministrija nedēļas laikā pēc asignējumu piešķiršanas, bet ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms nākamā mēneša sākuma nodrošina faktiskās izpildes atbilstību piešķirtajiem asignējumiem, veicot grozījumus finansēšanas plānā vai veicot klasifikācijas kodu labojumus vai darījumu pārgrāmatošanu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina maksājumu pakalpojumu sniegšanu.

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978; MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

38. Valsts kase līdz kārtējā mēneša piektajai darbdienai nodrošina ministriju ar operatīvo kopsavilkuma pārskatu par periodu no gada sākuma. Ministrija pārbauda kopsavilkuma pārskatu un informē ministrijas budžeta izpildītājus par nepieciešamību veikt klasifikācijas kodu labojumus vai darījumu pārgrāmatošanu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina maksājumu pakalpojumu sniegšanu.

(Grozīts ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

39. Valsts kase līdz kārtējā saimnieciskā gada vienpadsmitajai darbdienai elektroniski nodrošina ministriju ar kopsavilkuma pārskatu par budžeta izpildi iepriekšējā saimnieciskajā gadā. Ministrija pārbauda kopsavilkuma pārskatu un, konstatējot neatbilstības budžeta izpildē, informē savus budžeta izpildītājus par nepieciešamību līdz kārtējā saimnieciskā gada piecpadsmitajai darbdienai sagatavot un iesniegt Valsts kasē iesniegumus par klasifikācijas kodu labojumu vai darījumu pārgrāmatošanu par iepriekšējo saimniecisko gadu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Valsts kase nodrošina maksājumu pakalpojumu sniegšanu. Pēc labojumu veikšanas un šo noteikumu 50.punktā minēto neizmantoto budžeta asignējumu slēgšanas Valsts kase atkārtoti sagatavo kopsavilkuma pārskatu un līdz kārtējā saimnieciskā gada deviņpadsmitajai darbdienai nosūta ministrijai saskaņošanai. Ministrija līdz kārtējā saimnieciskā gada divdesmit otrajai darbdienai paraksta saskaņoto kopsavilkuma pārskatu ar drošu elektronisko parakstu un nosūta to Valsts kasei.

(MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā, kas grozīta ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

40. Finanšu ministrija katru ceturksni izvērtē ministriju valsts budžeta programmu un apakšprogrammu izpildi. Ja izdevumu izpilde laikposmā no gada sākuma līdz iepriekšējam ceturksnim (ieskaitot) ir mazāka par 85 procentiem no attiecīgās valsts budžeta programmas vai apakšprogrammas finansēšanas plānā šim periodam apstiprinātā izdevumu apmēra, Finanšu ministrija var pieprasīt ministrijai veikt finansēšanas plāna grozījumus atbilstoši veicamo darbu vai pasākumu izpildes termiņiem.

41. Pārmaksas un prasību atmaksas, kas veidojušās iepriekšējos saimnieciskajos gados, ieskaita budžeta izpildītāja atvērtajā kontā Valsts kasē.

42. Operatīvās darbības iestādes operatīvās darbības nodrošināšanai paredzētos valsts budžeta līdzekļus (tai skaitā operatīvās darbības iestādes darbiniekiem operatīvās darbības nodrošināšanai avansā izsniegtos finanšu līdzekļus) un budžeta izpildītāja kredītkaršu izdevumiem avansā ieskaitītos līdzekļus Valsts kases norēķinu kontā bankā, kas saimnieciskā gada laikā nav izlietoti, līdz nākamā saimnieciskā gada sestajai darbdienai ieskaita budžeta izpildītāja atvērtajā kontā Valsts kasē.

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978)

43. Šo noteikumu 41. un 42.punktā minētās summas uzskaita budžeta izpildītāja atvērtajā kontā Valsts kasē, piemērojot budžetu ieņēmumu klasifikācijas kodu. Budžeta izpildītājs ir atbildīgs par minēto summu pārskaitīšanu valsts budžeta ieņēmumos, ja atmaksāto līdzekļu resursu avots iepriekšējā saimnieciskajā gadā bija dotācija no vispārējiem ieņēmumiem vai transferta pārskaitījums no valsts pamatbudžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem. Ja atmaksāto līdzekļu resursu avots iepriekšējā saimnieciskajā gadā bija maksas pakalpojumi, citi pašu ieņēmumi vai ārvalstu finanšu palīdzība, tai skaitā transferts no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, un valsts pamatbudžeta izdevumu kontā nav plānoti maksas pakalpojumi, citi pašu ieņēmumi vai ārvalstu finanšu palīdzības ieņēmumi, līdzekļus uzskaita saskaņā ar šo noteikumu 46.punktu.

44. Budžeta izpildītājs ir atbildīgs par personām, kas ieguvušas diplomātiskā un konsulārā dienesta statusu, avansā izsniegto un saimnieciskā gada laikā neizlietoto valsts budžeta līdzekļu ieskaitīšanu valsts budžeta ieņēmumos līdz nākamā saimnieciskā gada 20.janvārim.

45. Ja budžeta izpildītājiem valsts pamatbudžeta kontos iepriekšējā gada beigās saglabājies līdzekļu atlikums no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem vai ārvalstu finanšu palīdzības, tai skaitā transfertiem no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, budžeta izpildītājs līdz kārtējā saimnieciskā gada sestajai darbdienai iesniedz iesniegumu par atlikuma uz iepriekšējā saimnieciskā gada beigām pārgrāmatošanu (4.pielikums) un Valsts kase līdzekļu atlikumu līdz kārtējā saimnieciskā gada devītajai darbdienai ieskaita:

45.1. kārtējam saimnieciskajam gadam atvērtajos valsts pamatbudžeta kontos, nepārsniedzot reģistrētajos finansēšanas plānos piešķirto asignējumu apmēru, ko plānots segt no maksas pakalpojumu un citu pašu ieņēmumu vai ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļu atlikumiem;

45.2. deponēto līdzekļu kontā Valsts kasē, kas atvērts budžeta izpildītājam attiecīgās programmas vai apakšprogrammas atlikumu uzskaitei līdz to ieplānošanai budžetā. Pēc šo līdzekļu ieplānošanas budžetā budžeta izpildītājs iesniedz Valsts kasē iesniegumu par līdzekļu pārgrāmatošanu uz norādīto valsts pamatbudžeta izdevumu kontu (5.pielikums), piemērojot atbilstošo finansēšanas klasifikācijas kodu.

(MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā)

45.1 Ja budžeta izpildītājiem valsts pamatbudžeta kontos iepriekšējā gada beigās saglabājies līdzekļu atlikums no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem vai ārvalstu finanšu palīdzības, tai skaitā transfertiem no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem, un budžeta izpildītājs nav iesniedzis saskaņā ar šo noteikumu 45.punktu iesniegumu par atlikuma uz iepriekšējā saimnieciskā gada beigām pārgrāmatošanu, Valsts kase līdzekļu atlikumu līdz kārtējā saimnieciskā gada astoņpadsmitajai darbdienai ieskaita valsts budžeta ieņēmumos.

(MK 31.07.2012. noteikumu Nr.527 redakcijā)

46. Budžetā neplānotie līdzekļi līdz to ieplānošanai valsts budžetā tiek ieskaitīti budžeta izpildītāja atvērtajā deponēto līdzekļu kontā, piemērojot atbilstošo ieņēmumu klasifikācijas kodu. Pēc šo līdzekļu ieplānošanas budžetā budžeta izpildītājs iesniedz Valsts kasē iesniegumu par līdzekļu pārgrāmatošanu uz norādīto valsts pamatbudžeta izdevumu kontu (5.pielikums).

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978)

47. Līdzekļi, kurus nevar attiecināt uz budžeta iestādes saimniecisko darbību un kas ieskaitīti Valsts kasē atvērtajā deponēto līdzekļu kontā saskaņā ar normatīvajiem aktiem, tai skaitā drošības nauda, pansionātos dzīvojošo deponētās pensijas, aizturētām personām līdz tiesas lēmumam atsavinātie līdzekļi, ieslodzīto personu personīgā nauda, tiek uzskaitīti deponēto līdzekļu kontā Valsts kasē ar attiecīgo naudas līdzekļu vai noguldījumu finansēšanas klasifikācijas kodu.

47.1 Valsts budžeta izpildītāji, kuri saimnieciskā gada laikā ir saņēmuši vai ieturējuši līgumsodu vai procentu maksājumus par saistību neizpildi kārtējā saimnieciskajā gadā vai iepriekšējos saimnieciskajos gados, uzskaita saņemto vai ieturēto līgumsodu vai procentu maksājumus valsts budžeta izdevumu kontā, piemērojot budžetu ieņēmumu klasifikācijas kodu, kā arī līdz saimnieciskā gada beigām pārskaita līgumsoda vai procentu maksājumus valsts pamatbudžeta ieņēmumos vai līdz kārtējā saimnieciskā gada sestajai darbdienai iesniedz iesniegumu par atlikuma uz iepriekšējā saimnieciskā gada beigām pārgrāmatošanu (4.pielikums).

(MK 31.07.2012. noteikumu Nr.527 redakcijā)

48. Budžeta izpildītāji nodrošina piešķirto asignējumu izpildi atbilstoši valsts budžeta likumā noteiktajai apropriācijai saskaņā ar šajos noteikumos noteikto kārtību.

49. Valsts budžeta izpildītāji, kuri saimnieciskā gada laikā ir saņēmuši valsts pamatbudžeta kontā transferta ieņēmumus no dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem, pašvaldību budžeta, valsts budžeta daļēji finansētām atvasinātām publiskām personām, budžeta nefinansētām iestādēm vai valsts speciālā budžeta un nav tos izlietojuši, veic transferta atlikuma atmaksu līdz saimnieciskā gada beigām, piemērojot atbilstošos transferta ieņēmumu un izdevumu klasifikācijas kodus, vai līdz kārtējā saimnieciskā gada sestajai darbdienai iesniedz iesniegumu (4.pielikums), kurā norāda transferta atlikuma atmaksas summu.

(MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā)

50. Valsts kase līdz kārtējā saimnieciskā gada astoņpadsmitajai darbdienai slēdz iepriekšējā saimnieciskajā gadā neizmantotos valsts budžeta asignējumus, attiecīgi samazinot piešķirto dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem par slēdzamo asignējumu apjomu.

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978)

V. Asignējuma apturēšana, atjaunošana vai atsaukšana

51. Uzraugošā iestāde finansējuma saņēmējam nosūta rakstisku brīdinājumu, bet ministrijai, kuras institucionālajā padotībā ir finansējuma saņēmējs, – brīdinājuma kopiju, ja:

51.1. tiesību aktos noteiktajā termiņā nav saņemti pārskati par projekta īstenošanu un maksājuma pieprasījumi vai pārskati, kuri pamato Eiropas Savienības politiku instrumentu vai ārvalstu finanšu palīdzības finansējuma pieprasījumu (turpmāk – pārskati);

51.2. projekts netiek īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu un tiek izskatīta nepieciešamība uzsākt procesu par līguma vai vienošanās par projekta ieviešanu laušanu.

52. Finansējuma saņēmējs pēc šo noteikumu 51.punktā minētā rakstiskā brīdinājuma saņemšanas 10 darbdienu laikā iesniedz uzraugošajā iestādē pārskatus un paskaidrojumu par pārskatu neiesniegšanas iemesliem vai paskaidrojumu par iemesliem, kāpēc projekts netiek īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu.

53. Ja finansējuma saņēmējs šo noteikumu 52.punktā minētajā termiņā nav iesniedzis uzraugošajā iestādē pārskatus un paskaidrojumu par pārskata neiesniegšanas iemesliem vai paskaidrojumu par iemesliem, kāpēc projekts netiek īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, vai saņemtie pārskati vai paskaidrojums liecina, ka projekts netiek īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, uzraugošā iestāde triju darbdienu laikā pieņem lēmumu par asignējuma apturēšanu, norādot tajā finansējuma saņēmēja projekta konta rekvizītus Valsts kasē. Uzraugošā iestāde pieņemtā lēmuma kopiju vienas darbdienas laikā pēc lēmuma pieņemšanas nosūta Valsts kasei, finansējuma saņēmējam un ministrijai. Uzraugošā iestāde var pieņemt lēmumu par asignējuma apturēšanu, neveicot šo noteikumu 51.punktā minētās darbības, ja uzraugošajai iestādei ir pieejama informācija par darbībām, kas projektā rada vai var radīt neatbilstoši veiktas izmaksas vai nelikumīgu piešķirto finanšu līdzekļu izlietojumu, vai nelikumīgu saistību uzņemšanos, un ir nepieciešams operatīvi apturēt maksājumu veikšanu projekta ietvaros.

(Grozīts ar MK 20.12.2011. noteikumiem Nr.978)

54. Valsts kase vienas darbdienas laikā pēc šo noteikumu 53.punktā minētā lēmuma kopijas saņemšanas aptur attiecīgā projekta konta darbību un rakstiski informē uzraugošo iestādi, finansējuma saņēmēju un ministriju par asignējuma apturēšanu.

55. Finansējuma saņēmējs 15 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 54.punktā minētās informācijas saņemšanas iesniedz uzraugošajā iestādē pārskatus un paskaidrojumu, kas apliecina, ka projekts turpmāk tiks īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu.

56. Ja finansējuma saņēmējs ir izpildījis šo noteikumu 55.punktā minētās prasības un uzraugošā iestāde ir guvusi pārliecību, ka projekts turpmāk tiks īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, uzraugošā iestāde triju darbdienu laikā pieņem lēmumu par apturētā asignējuma atjaunošanu, norādot tajā finansējuma saņēmēja projekta konta rekvizītus Valsts kasē. Uzraugošā iestāde pieņemtā lēmuma kopiju vienas darbdienas laikā pēc lēmuma pieņemšanas nosūta Valsts kasei, finansējuma saņēmējam un ministrijai.

57. Valsts kase vienas darbdienas laikā pēc šo noteikumu 56.punktā minētā lēmuma kopijas saņemšanas atjauno attiecīgā projekta konta darbību un rakstiski informē par to uzraugošo iestādi, finansējuma saņēmēju un ministriju.

58. Ja finansējuma saņēmējam ir nosūtīts brīdinājums šo noteikumu 51.2.apakšpunktā minētajā gadījumā, taču uzraugošā iestāde pēc paskaidrojuma saņemšanas par iemesliem, kāpēc projekts netiek īstenots saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, nav guvusi pārliecību par projekta turpmāko īstenošanu saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu un ir pieņēmusi lēmumu lauzt līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, uzraugošā iestāde triju darbdienu laikā pēc tam, kad pieņemts lēmums lauzt līgumu vai vienošanos par projekta ieviešanu, pieņem lēmumu par asignējuma atsaukšanu, norādot tajā finansējuma saņēmēja projekta konta rekvizītus Valsts kasē. Uzraugošā iestāde pieņemtā lēmuma kopiju vienas darbdienas laikā pēc lēmuma pieņemšanas nosūta Valsts kasei, finansējuma saņēmējam un ministrijai.

59. Ministrija triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 58.punktā minētās informācijas saņemšanas atsauc atlikušo asignējumu finansējuma saņēmēja attiecīgā projekta konta finansēšanas plānā.

60. Valsts kase, saņemot lēmumu par asignējuma apturēšanu, kurš pieņemts saskaņā ar tiesību aktiem par finanšu vadības noteikumu pārkāpumiem (izņemot šo noteikumu 53.punktā minēto gadījumu), aptur lēmumā norādītā budžeta izpildītāja konta (kontu) darbību un rakstiski informē lēmuma pieņēmēju, finansējuma saņēmēju un ministriju par asignējuma apturēšanu.

61. Valsts kase, saņemot lēmumu par šo noteikumu 60.punktā minētā asignējuma atjaunošanu, vienas darbdienas laikā atjauno attiecīgā konta darbību un rakstiski informē lēmuma pieņēmēju, finansējuma saņēmēju un ministriju par asignējuma atjaunošanu.

VI. Noslēguma jautājumi

62. Valsts kase ir tiesīga piemērot Likuma par budžetu un finanšu vadību 47.pantā minētos pasākumus, ja tā konstatē, ka netiek ievērota šajos noteikumos noteiktā kārtība.

63. Atzīt par spēku zaudējušiem:

63.1. Ministru kabineta 2008.gada 7.jūlija noteikumus Nr.501 "Eiropas Savienības politiku instrumentu vai ārvalstu finanšu palīdzības asignējumu apturēšanas, atjaunošanas vai atsaukšanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2008, 104.nr.);

63.2. Ministru kabineta 2009.gada 15.decembra noteikumus Nr.1482 "Asignējumu piešķiršanas un izpildes kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2009, 203.nr.).

64. Noteikumi stājas spēkā 2011.gada 1.janvārī.

65. (Svītrots ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr.527)

Ministru prezidents, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs V.Dombrovskis

Finanšu ministrs A.Vilks
1.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra noteikumiem Nr.1220

(Pielikums MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā)

2.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra noteikumiem Nr.1220

(Pielikums MK 20.12.2011. noteikumu Nr.978 redakcijā)

3. pielikums
Ministru kabineta
2010. gada 28. decembra
noteikumiem Nr. 1220

(Pielikums svītrots ar MK 31.07.2012. noteikumiem Nr. 527)

4.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra noteikumiem Nr.1220

(Pielikums MK 31.07.2012. noteikumu Nr.527 redakcijā)

Valsts kasei

Iesniegums par atlikuma uz iepriekšējā saimnieciskā gada beigām pārgrāmatošanu

20__.gada ____________ Nr.____________
   
Informācija par ministriju vai tās padotības iestādi
  
Nosaukums 
  
Adrese  Reģistrācijas Nr. 
 

(iela, numurs, apdzīvota vieta, pilsēta, pasta indekss)

   
Tālrunis  E-pasts 
     
Padotība    
 

(norāda augstāko iestādi, ja nav, – neaizpilda)

   
 
   
Informācija par atlikuma uz iepriekšējā saimnieciskā gada beigām pārgrāmatošanu

 

1. Pārgrāmatot kā atlikumu uz šā gada sākumu atbilstoši norādītajam resursu avotam un klasifikācijas kodam:

 

Ieņēmumu no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem atlikums – ar kodu F210100101

 

Ieņēmumu no ārvalstu finanšu palīdzības vai transferta no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem atlikums – ar kodu F210100102

 

Pārgrāmatot no kontaLVTREL
Pārgrāmatot uz kontuLVTREL

 

Summa konta valūtā 

2. Pārgrāmatot kā iepriekšējā saimnieciskā gada 31.decembra darījumu atbilstoši norādītajam resursu avotam un klasifikācijas kodam:

 

Transferta atlikums

 

Ieņēmumu no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem atlikums

 

Ieņēmumu no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem atlikums

 

Saņemtie vai ieturētie līgumsodi vai procentu maksājumi par saistību neizpildi

 

Pārgrāmatot no kontaLVTRELKlasifikācijas kods
Pārgrāmatot uz kontuLVTRELKlasifikācijas kods

 

Summa konta valūtā

3. Slēgt kā neizmantotos asignējumus, samazinot dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem vai dotāciju no vispārējiem ieņēmumiem atmaksām valsts pamatbudžetā:

KontāLVTRELSumma latos

 

Iestādes vadītājs/pilnvarotā persona   
                 (vārds, uzvārds un paraksts)

(datums)

Piezīme. Dokumenta rekvizītus "paraksts" un "datums" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

5.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra noteikumiem Nr.1220

(Pielikums MK 31.07.2012. noteikumu Nr.527 redakcijā)

Valsts kasei

Iesniegums par līdzekļu pārgrāmatošanu

20__.gada ____________ Nr.____________
   
 
Informācija par ministriju vai tās padotības iestādi
  
Nosaukums 
  
Adrese  Reģistrācijas Nr. 
 

(iela, numurs, apdzīvota vieta, pilsēta, pasta indekss)

   
Tālrunis  E-pasts 
     
Padotība    
 

(norāda augstāko iestādi, ja nav, – neaizpilda)

   

 

Informācija par līdzekļu pārgrāmatošanu no deponēto līdzekļu konta

 

Pārgrāmatot:

 

Deponēto līdzekļu atlikumu no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem

 

Deponēto līdzekļu atlikumu no ārvalstu finanšu palīdzības vai transferta no ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem

 

Valsts budžetā neplānotos līdzekļus, kas uzskaitīti deponēto līdzekļu kontā līdz to ieplānošanai budžetā ar budžetu ieņēmumu klasifikācijas kodu 

 

Pārgrāmatot no kontaLVTREL
Pārgrāmatot uz kontuLVTREL

 

Summa konta valūtā Pamatojums 
 

(norāda Finanšu ministrijas rīkojuma numuru un datumu vai citu pamatojumu)

 

Iestādes vadītājs/pilnvarotā persona   

  (vārds, uzvārds un paraksts)

(datums)

Piezīme. Dokumenta rekvizītus "paraksts" un "datums" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

03.08.2012