Tiesību akts: spēkā esošs
Līvānu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 6

Līvānos 2024. gada 25. aprīlī
Par koku ciršanu ārpus meža Līvānu novadā
APSTIPRINĀTI
ar Līvānu novada pašvaldības domes
2024. gada 25. aprīļa sēdes prot. Nr. 4 lēmumu Nr. 4-7


Izdoti saskaņā ar Meža likuma 8. panta otro daļu un
Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309
"Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 22. punktu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka ārpus meža augošu koku ciršanas izvērtēšanas kārtību, publiskās apspriešanas procedūras norises kārtību, sabiedrībai nozīmīgus gadījumus, kad pašvaldība rīko publisko apspriešanu par koku ciršanu ārpus meža, zaudējumu atlīdzības par dabas daudzveidības samazināšanu (turpmāk – zaudējumu atlīdzība) aprēķināšanas un atlīdzināšanas kārtību Līvānu novada administratīvajā teritorijā.

II. Ārpus meža augošu koku ciršanas izvērtēšanas un koku ciršanas atļaujas izsniegšanas kārtība

2. Līvānu novada administratīvajā teritorijā lēmumu par atļaujas izsniegšanu koku ciršanai ārpus meža un zaudējumu atlīdzību vai par atteikumu izsniegt atļauju pieņem normatīvajos aktos noteiktā kārtībā un laikā Vides uzraudzības un kārtības komisija (turpmāk – Komisija).

3. Fiziskās vai juridiskās personas (turpmāk – Iesniedzējs), kuras vēlas veikt koku ciršanu, iesniedz Līvānu novada pašvaldībā iesniegumu klātienē Līvānu novada Valsts un pašvaldību vienotajā klientu apkalpošanas centrā vai elektroniski nosūta iesniegumu uz oficiālo e-pasta adresi: pasts@livani.lv vai e-adresi, parakstot to ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu vai izmantojot portālu Latvija.lv, vai nosūta pa pastu. Iesniegumā norāda koka ciršanas iemeslu, koka sugu un pievieno zemesgabala robežu plāna kopiju ar norādītu koka atrašanās vietu.

4. Koku ciršanas atļauju izsniedz Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības nodaļas vadītāja vietnieks vides pārvaldības jomā atbilstoši Komisijas lēmumam. Koku ciršanas atļauja derīga vienu gadu.

5. Koku ciršanu var veikt tikai pēc rakstiskas koku ciršanas atļaujas saņemšanas.

6. Komisija, pirms lēmuma pieņemšanas veic koku apsekošanu dabā, fotofiksāciju, uzmērīšanu ar apkārtmēru un noformē apsekošanas aktu.

7. Izvērtējot iesniegumu par koku ciršanu, Komisija nosaka, vai ir nepieciešams piemērot publiskās apspriešanas procedūru.

8. Komisijas lēmumu par koku ciršanu un par zaudējumu atlīdzību var apstrīdēt Līvānu novada pašvaldības domē. Līvānu novada pašvaldības domes lēmums ir pārsūdzams Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā.

9. Noteikumu ievērošanu atbilstoši kompetencei kontrolē Nekustamā īpašuma un vides pārvaldības nodaļas vadītāja vietnieks vides pārvaldības jomā un pašvaldības policija.

III. Publiskā apspriešana

10. Publisko apspriešanu sabiedrībai nozīmīgos gadījumos par koku ciršanu pilsētas un ciemu teritorijā rīko, ja koku ciršanas rezultātā būtiski tiek ietekmēta apkārtējās vides ainaviskā, dendroloģiskā vai ekoloģiskā kvalitāte.

11. Publiskās apspriešanas procedūru rīko šādos sabiedrībai nozīmīgos gadījumos:

11.1. teritorijā, kurā atrodas kultūras pieminekļi, un tās aizsargjoslā;

11.2. parkā un alejā (arī tad, ja tā atrodas ceļu zemes nodalījuma joslā).

12. Publiskās apspriešanas procedūras norisi nodrošina Komisija.

13. Lēmumu par publiskās apspriešanas nepieciešamību pieņem Komisija. Lēmumā nosaka publiskās apspriešanas laiku, nepieciešamos materiālus (plāns ar projektēto situāciju un cērtamiem kokiem, situācijas foto fiksācija), kas jāsagatavo iesniedzējam, un citas prasības.

14. Publisko apspriešanu veic ne mazāk kā 10 darba dienas. Publiskā apspriešana uzskatāma par uzsāktu no nākošas dienas, kad paziņojums par publisko apspriešanu publicēts Līvānu novada pašvaldības mājas lapā internetā.

15. Publiskās apspriešanas laikā ikvienai personai ir šādas tiesības:

15.1. iepazīties ar publiskajai apspriešanai nodoto informāciju;

15.2. līdz noteiktajam datumam rakstiski iesniegt Komisijai atsauksmes, priekšlikumus vai ierosinājumus.

16. Lēmumu par atļauju koku ciršanai ārpus meža zemes pieņem Komisija pēc publiskās apspriešanas rezultātu izvērtējuma.

17. Publiskās apspriešanas procedūra uzskatāma par notikušu arī tad, ja tās laikā nav saņemta neviena atsauksme, priekšlikums vai ierosinājums.

IV. Zaudējumu atlīdzības par dabas daudzveidības samazināšanu aprēķināšanas un atlīdzināšanas kārtība

18. Personai jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazinājumu saistībā ar koku ciršanu Līvānu novada Līvānu pilsētas un Līvānu novada ciemu teritorijā, ņemot vērā Ministru kabineta 02.05.2012. noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 3. pielikumā noteiktos koeficientus, ko aprēķina pēc sekojošas formulas:

Z = KD x Ks x KI x KA x KV x PK, kur

Z – Zaudējumu atlīdzības vērtība (euro);

KD – koka caurmēra koeficients, kas vienāds ar attiecīgā koka caurmēru centimetros 1,3 m augstumā no sakņu kakla (cm);

Ks – koka sugas koeficients, ko nosaka atkarībā no koka sugas;

KI – koka ciršanas iemesla koeficients;

KA – apdzīvotas vietas koeficients:

KV – koka atrašanās vietas koeficients;

PK – pašvaldības koeficients.

19. Gadījumos, kad patvaļīgi nocirstā koka vērtības aprēķināšanai nav iespējams noteikt koka sugu, par koeficientu "Ks" pieņem 1,5.

20. Zaudējumu aprēķinam piemērojamo pašvaldības koeficientu nosaka:

0,1 - gadījumos kad tiek cirsti koki ainavas kvalitātes uzlabošanai, atbrīvota augšanas telpa blakus esošajiem kokiem;

0,8 - pārējos gadījumos.

21. Zaudējumus par koku ciršanas rezultātā radīto dabas daudzveidības samazināšanu atlīdzina iemaksājot aprēķināto koku vērtības maksu Līvānu novada pašvaldības budžetā.

22. Patvaļīgas koku ciršanas gadījumā zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam ir jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu.

V. Noslēguma jautājums

23. Atzīt par spēku zaudējušiem Līvānu novada domes 2021. gada 25. novembra saistošos noteikumus Nr. 19 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža Līvānu novadā".

Līvānu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Vaivods
Līvānu novada pašvaldības domes 25.04.2024. saistošo noteikumu Nr. 6 "Par koku ciršanu ārpus meža Līvānu novadā"
paskaidrojuma raksts

Paskaidrojuma raksta sadaļas

Norādāmā informācija

1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums Saskaņā ar Meža likuma 8. panta otro daļu vietējā pašvaldība savos saistošajos noteikumos par koku ciršanu ārpus meža pilsētas un ciema teritorijā nosaka zaudējumu atlīdzību par dabas daudzveidības samazināšanu, kā arī šo zaudējumu aprēķināšanas un atlīdzināšanas kārtību. Zaudējumu atlīdzību ieskaita vietējās pašvaldības budžetā. Atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 22. punktam pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus par koku ciršanu ārpus meža, nosakot koku ciršanas izvērtēšanas kārtību un publiskās apspriešanas procedūras kārtību, kā arī sabiedrībai nozīmīgus gadījumus, kad rīko publisko apspriešanu.
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu Ietekme uz pašvaldības budžetu nebūtiska.

Aprēķinot zaudējumus saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumu Nr. 309 "Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" 24. punktā un 3. pielikumā noteikto koeficientu reizinājumu, zaudējumu atlīdzības apmērs nedaudz palielinās.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci Saistošie noteikumi neparedz ietekmi uz vidi un iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi vai konkurenci.

Saistošo noteikumu ietekmju vērtējums:

3.1. sociālā ietekme – ja tiek veikta sabiedriskās apspriešanas procedūra paredzama tiešā ietekme uz iedzīvotājiem;

3.2. ietekme uz vidi –Viena no būtiskākajām ietekmēm ir saistīta ar videi radītajiem zaudējumiem, koku nozāģēšanas gadījumā.

3.3. ietekme uz iedzīvotāju veselību – nav tiešas ietekmju korelācijas;

3.4. ietekme uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – saistošie noteikumi ierobežo uzņēmējdarbības aktivitātes un komersantu, tik tālu, cik tiek noteikti aizliegumi saistībā ar atļauju neizsniegšanu, kas būtiski ietekmē uzņēmēj darbības vides attīstību.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksāmSaistošie noteikumi tiks publicēti oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un Līvānu novada informatīvajā izdevumā "Līvānu novada vēstis" un tīmekļa vietnē https://www.livani.lv

Institūcija, kurā privātpersona var vērsties saistošo noteikumu piemērošanā ir Līvānu novada pašvaldība.

Noteikumu izpildi savas kompetences ietvaros kontrolē Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības nodaļas atbildīgā amatpersona.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem Saistošo noteikumu īstenošana neietekmēs Pašvaldībai pieejamos cilvēkresursus, jo nav nepieciešama jaunu institūciju vai darba vietu izveide.
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu Izpildes nodrošināšanai pašvaldībai papildu resursi nav nepieciešami.

Saistošo noteikumu izpildi nodrošina Līvānu novada pašvaldības domes Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības nodaļa un Vides uzraudzības un kārtības komisija.

7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana Saistošie noteikumi ir piemēroti iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz nebūtiskas papildu izmaksas zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam, kam jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu saistībā ar koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā, jo aprēķins veicams Ministru kabineta noteiktā kārtībā.
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām Atbilstoši Pašvaldību likuma 46. panta trešajai daļai, lai informētu sabiedrību par saistošo noteikumu projektu un dotu iespēju izteikt viedokli, saistošo noteikumu projekts tika publicēta

Līvānu novada pašvaldība tīmekļa vietnē https://www.livani.lv no 2024. gada 4. aprīļa līdz 2024. gada 17. aprīlim.

Sabiedrības viedokļi un priekšlikumi, iebildumi netika saņemti.

Līvānu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs A. Vaivods
11.05.2024